Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod sally » 27 Jan 2014, 15:05

Presunutá diskusia zo Spánku v chladných podmienkach
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod Modok » 27 Jan 2014, 15:06

Celý nasledujúci týždeň potom teploty klesali stále nižšie až k spomínaným - 27°C. Napriek tomu sme sa každé ráno kúpali v rieke (len neprimrznúť bosými chodidlami k ľadu). Vynikajúca vec na zohriatie a celkovú očistu boli večerné indiánske sauny, využívajúce teplo v ohni rozpálených kameňov.
Obrázok
BLUE SKY!
Modok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 31 Okt 2013, 23:47
Bydlisko: Lipovec
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 23 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod radeton » 27 Jan 2014, 15:07

Ráno ste sa kúpali v rieke??? Pri vonkajšej teplote -27 stupňov ako píšeš? To ste si vysekali dieru do ľadu a ponárali sa tam alebo ako? :ice:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod Modok » 27 Jan 2014, 15:07

Dobrý postreh! My sme si vtedy plnili woodcrafterský čin kúpať sa 365 dní počas jedného roka vonku vo vode s prirodzenou teplotou - potoky, rieky, jazerá.
V prvý deň po našom príchode sa v rieke ešte ako-tak kúpať dalo, hoci v zátočinách už odspodu zamŕzala (aspoň som mal ten pocit) a plávali v nej kusy tvoriaceho sa ľadu. Neskôr pokojnejšie úseky zamrzli úplne a keď sme pri pokuse vysekať do ľadu dieru poriadne zatupili sekeru, zostali sme odkázaní len na kúpanie v perejách, v ktorých voda, našťastie, nezamrzla. :wink: Ale napríklad takí apačskí bojovníci sa umývali v snehu, ktorý dokáže byť vzhľadom na jeho nižšiu teplotu niekedy podstatne drsnejší než kúpeľ v studenej vode.
Modok
Obrázok
BLUE SKY!
Modok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 31 Okt 2013, 23:47
Bydlisko: Lipovec
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 23 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod Modok » 27 Jan 2014, 15:09

Pokiaľ viem, len na Slovensku sme sa celoročne kúpali štyria (jeden sa ukrýva tu na portáli pod prezývkou Jačko :wink: ). A kúpali sme sa takto 2 roky.
Potom sme si ešte plnili podobný čin a tým bolo preplávať v zime, keď vonku leží sneh, denne 20 metrov v rieke či v jazere. Ale to stačilo robiť iba 20 dní.
Nemohli to byť tie najmrazivejšie dni, lebo vtedy jazerá a rieky spútal ľad.
Po kúpeli som potom pripomínal papagája. Farba tela prechádzajúca od oranžovo červenej po sivozelenú (nechcem povedať, kde:-)).
Ale ten božský pocit po vylezení na breh, z tela stúpajúca para a vyplavujúce sa endorfíny...
Hranice ľudských možností ležia oveľa ďalej, než si myslíme.
Modok
Obrázok
BLUE SKY!
Modok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 31 Okt 2013, 23:47
Bydlisko: Lipovec
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 23 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod root » 27 Jan 2014, 15:11

cit: V prvý deň po našom príchode sa v rieke ešte ako-tak kúpať dalo, hoci v zátočinách už odspodu zamŕzala (aspoň som mal ten pocit) a plávali v nej kusy tvoriaceho sa ľadu.
Voda ( aspoň tá sladká, v zátočinách ) nikdy nezamŕza odspodu .. vždy sa začne robiť ľadová krusta, často tenká ( a ostrá ) ako sklo na hladine a takmer vždy od brehu.
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod opossum » 27 Jan 2014, 15:11

mondok
ja mám k tomu 365 dňovému záväzku jednu otázku: To ste chodili každý deň k rieke alebo jazeru? Chodil si do práce, alebo si mal také zamestnanie, že sa to dalo? napríklad ten, či robí 12h. smeny, si to nemôže dovoliť...V zime jedine po tme a s čelovkou :)
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod Chameleon_sk » 27 Jan 2014, 15:12

Co je na tom divne ze sa kupali pri vonkajsej teplote -27. Da sa. Osobne sice mam vyskusanu teplotu -20 a to pravidelne kazdy tyzden povinne.
Bolo to v ramci telesnej vychovy na zakladnej skole v od 6 rocniku. ano citate spravne - zakladnej skole. Kde som ju absolvoval, preco sa tak dialo, to je uz ina tema a na dlhsie. Trebars pri :camp:
Nie je problem sa KUPAT. s vyliezanim von je to horsie :D a to nielen kvoli rozdielu teploty vody a vonkajsieho prostredia. ale aj kvoli zamrznutemu okoliu. Nie raz som padol na hubu ked som sa smykol po lade.

Ten co nevyskusal...nepochopi a nevie. Vyskusajte, pochopite a uverite.
Tolko z mojej strany k tejto teme.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod macakv » 27 Jan 2014, 15:13

root píše:
...

Uplny suhlas....voda ma jednu zaujimavu vlastnost....vola sa to anomalia vody.....pri +4 ma najvecsiu hustotu,to znamen ze voda ktora je studensia ako +4 sa zacina roztahovat (ma mensiu hustotu) a stupa k hladine..preto vlastne zamrza hladina vzdy od vrchu...nieco ine je ak ja riadny mraz a je maly objem vody....vtedy zamrzne aj odspodu....
To co pise Chameleon si myslim nieje vobec nemozne.....pokial je voda tekuta,znamena ze ma viac ako 0 stupnov a vlastne vas oproti vonkajsiemu okoliu zohrieva.....urcite poznate ten pocit ak mate zamrznute ruky a ponorite ich do studenej vody......prijemne vas hreje.....cize nevidim problem sa kupat aj pri minus 20...samozrejme zalezi kolko v tej 2-4 stupnovej vode clovek vydrzi....
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod macmatej » 27 Jan 2014, 15:14

Pridávam nejaké tabuľkové hodnoty, ktoré používajú naši otužilci.

Dĺžka pobytu vo vode sa stanovuje množstvom výdaja tepelnej energie. Za prijateľný a zdraviu prospešný sa považuje úbytok 100 kilokalórií z 1m² povrchu ľudskej kože (priemer tela 1,8 m²).

Pri plávaní vo vode to nastane:
0°C -5,35min / 1°C – 6,30min / 2°C – 7,20min / 3°C – 8,05 / 4°C – 8,55min / 5°C – 9,40min / 6°C – 11min / 7°C – 12min / 8°C – 13min / 9°C – 14min / 10°C – 15 min.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod Modok » 27 Jan 2014, 15:14

root píše:
...

Viem, preto som v zátvorke napísal, že som mal "taký pocit". Ako som civel do vody, zdalo sa mi, akoby sa zhluky vznikajúceho a prevaľujúceho sa sneho-ľadu vynárali zospodu. Ale o pár hodín už to bolo jedno, zamrzlo všetko okrem perejí.
Modok
Obrázok
BLUE SKY!
Modok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 31 Okt 2013, 23:47
Bydlisko: Lipovec
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 23 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod Modok » 27 Jan 2014, 15:15

opossum píše:
...


Vieš, my woodcrafteri (teda členovia Ligy lesnej múdrosti, nie nejaký spolok rezbárov :wink: ) máme takú "bibliu", zvanú Zvitok brezovej kôry (pozri Ernest Thompson Seton, The Birch Bark Roll..., atď.), vydanú už vo viacerých vydaniach a verziách českou Ligou lesní moudrosti (http://www.woodcraft.cz). Táto kniha obsahuje množstvo podobných výkonov, stanovených odborníkmi na jednotlivé oblasti, na základe ktorých si človek môže otestovať, ako na tom asi je (napr. rozložiť oheň trecími drievkami vlastnej výroby, detto po celodennom daždi a podobne). Za splnené výkony sa udeľujú tzv. orlie perá (činy a veľké činy).
Konkrétne tento veľký čin, kúpať sa 365 dní v roku (na čin stačilo 360), ktorý bol v úplne prvom preklade Zvitku od Setona, nás od počiatku veľmi rozčuľoval a pripadal nám ako nesplniteľný. Tiež sme si vraveli, to sa nedá, Seton žil v inej dobe, nemusel chodiť do práce a podobne. Potom sme však začali s každovečernými výpravami za mesto len kvôli krátkemu okúpaniu sa a pokračovali sme v tom stále, aj počas putovaní Škandináviou a inde. A zrazu to išlo... Hlavné bolo zaradiť si to do svojho programu a mať to stále na pamäti (dnes som sa ešte nekúpal...). To hlavné, čo som si z tohto "činu" odniesol, nebola ani tak dočasne zvýšená úroveň otužilosti (ktorá v horách príde vhod), ale skôr cvičenie pevnej vôle.

macmatej píše:
...

Ešteže som to vtedy nevedel... Samozrejme, na regulárnych otužilcov som nikdy nemal. :mrgreen:
Modok
Obrázok
BLUE SKY!
Modok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 31 Okt 2013, 23:47
Bydlisko: Lipovec
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 23 x

Re: Ľadové medvede a.k.a. kúpanie sa v studenej vode

Poslaťod samotár » 18 Feb 2014, 22:33

Ahoj, niečo som objavil cez geocaching, dúfam že nie teplú vodu -

http://www.ladovemedvede.sk/view.php?%2 ... 2012120011
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x


Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia