Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod Bushhorse » 08 Feb 2013, 15:08

Mňa od malička otec brával do lesa, spolu sme opekali, ukazoval mi prírodu, vyrobil mi kušu, luk. Teraz to vo mne ostalo, mám veľmi rád prírodu, rešpektujem ju a chválim za to jej Stvoriteľa. Bushcraft je spôsob, ako môžem spoznávať prírodu aj z inej stránky. Jednoducho ma to veľmi baví.
Bushhorse
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 29 Jan 2013, 15:25
Bydlisko: Liptovský Hrádok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod ROSOMAK » 08 Feb 2013, 17:16

Ahojte. Tak mňa priviedla k bushcraftu poloha miesta kde som sa narodil, vyrastal a kde aj žijem. Som z dediny na horehroní v blízkosti Kráľovej Hole a záhrada nášho domu susedí s tretím stupňom ochrany NAPANT-u. Opačný koniec dediny sa nachádza zase v Slovenskom Rudohorí - ochranný stupeň Národného parku Muránska Planina. V mojom detstve nebol internet a ani nič podobné a ani v TV (na dvoch programoch) nič nedávali. Tak som svoje detstvo trávil v okolitých lesoch, do ktorých mňa a moju sestru rodičia brávali najprv na prechádzky, opekačky, turistiku a neskôr na poľovačku. Ako žiak ZŠ som prešiel celé slovensko ako turista TOM - turistický oddiel mládeže. Čiže som v prírode vyrastal. Neskôr som som od turistiky prešiel k rybačke, poľovačke a som tak troch aj prepper ale vždy ma lákalo divoké zálesáctvo, bez vymožeností modernej doby. Človek to musí mať jednoducho v krvi. Dnes sa bushcraftu venujem kedy sa len dá a som rád že sa nájdu aj iný so "zelenou krvou" ktorý túto lesnú múdrosť uctievajú.
Obrázok užívateľa
ROSOMAK
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 07 Feb 2013, 15:21
Bydlisko: horehronie
Dal Ďakujem: 124 x
Dostal Ďakujem: 216 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod pawuk » 08 Feb 2013, 17:55

šumiac či telgárt? :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod ROSOMAK » 08 Feb 2013, 19:15

Poznáš?
Naposledy upravil ROSOMAK dňa 03 Jún 2013, 11:54, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
ROSOMAK
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 07 Feb 2013, 15:21
Bydlisko: horehronie
Dal Ďakujem: 124 x
Dostal Ďakujem: 216 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod Dany » 01 Mar 2013, 15:59

Jednoznačne moji priatelia.
Dany
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 24 Feb 2013, 20:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod Dufi » 02 Mar 2013, 01:50

Teda aj ja za seba poviem par slov... K pobytu v prirode ma viedli vzdy rodicia. Postupne od detskeho divokeho pobytu (opekanie zemiakov, fajcenie stebiel divokych rastlin a podobne dobrodruzstva) som presiel ku organizovanemu pobytu s blizkymi kamaratmi. Venoval som sa trampingu, kde mi vyhovovala jeho volnost. Ku skautingu som sa nikdy nedostal, pretoze oddiel v Prievidzi bol v danom case (teraz jeho stav netusim) akosi zakliaty ci skor obostrety ruskom tajomstva :) ...postupom casu som sa dostal ku woodcraftu, kde mi myslienky E.T.S. vyhovuju najviac. K militantnym veciam (napriek tomu ze som dosiahol aj urcitej hodnosti a tize degradacie :) mam skor negativny postoj, vychadzajuci nie zo skusenosti ale z presvedcenia. Maskacovy vzor moc rad nemam, napriek tomu olivovu zelenu a pustnu hnedu zboznujem :)
Nemozem nespomenut, ze moj vztah k lesu, divocine a dobrodruzstvu maju najviac na svedomi ludia ako London, Foglar, May, Seton a im podobni..
Som zastancom hlavne ucty a respektu voci prirode a zivotnemu prostrediu. Napokon este taky detail...vdaka kniham o dalekom severe som si vybudoval osobity vztah k ihlicnatym lesom a k tomu zdielam nesmiernu uctu k breze :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod matus » 02 Mar 2013, 11:22

asi pred tyzdnom som vybehol von neslo mi o nič umelecke alebo tak proste len pridat nejaky zapisok do cancaku a vyjadrit svoje pocity k tejto teme dakujem .
Prečo vlastne som to čo som ? Prečo sa venujem tomu čomu sa venujem ? Prečo som zálesák a prečo sa musím neustále vracat pod stromy ?
Ja vlastne ani sám neviem prečo .Je to niekde hlboko vo mne ,
Neviem odolať čaru vysokých stromov a ich príjemnému chládku, a vonavej lesnej pôde .
Milujem šuchot lístia a trávy , jemný vetrík , ktorý hladí rukou po tvári ale aj poriadnu zimnú fujavicu .
Neviem odolať čaru ohňa praskajúceho v letné večery pri pozorovaní hviezd .
Nevadí mi blato ale ani úplne sucho .
Von idem aj v mrazivej zime , ale aj v spalujúcom lete.
Velmi rád pozorujem západ slnka .
Zvuk štebotania vtákov je pre mna najlepšou piesnou .
Neodolán chuti opekanej slaniny na ohni a chuti lesného čaju .
Milujem jarnú vônu rastúcich stromov.
Milujem lúku a na nej rosu .
Milujem len tak sediet na pníku .
Milujem ležanie v tráve za horúcich letných dní .

A myslím že práve pre toto som to čo som a som na to hrdý . Milujem to a práve príroda ma najviac napĺna . Preto som ZÁLESÁk ! :camp:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod Rafael Ingvis » 02 Mar 2013, 12:05

Pojď se mnou tam,
kde nebe je vysoké a modré
a kde oblaka bílá rychleji
než kde jinde plují.

Slyšíš tu píseň větrů
v korunách borovic?
Slyšíš tu píseň dálek závratných?
Tiše a velebně šumí hlavy stromů.

Záře slunce červenavá
stéká po jejich rozpukaných kmenech
a vůně pryskyřice tě omámí.

A večer oheň táborový
tam do tmy pak zasvítí
a vyvolá v tobě pocity,
které otřesou tvou duší.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod sabrilex » 24 Máj 2013, 14:48

Čo vás priviedlo k bushcraftu? Laska k prirode
sabrilex
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 13 Máj 2013, 14:41
Bydlisko: PO
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod mohadive » 25 Máj 2013, 19:07

NIč. Prišiel si po mňa sám. :wolf:
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod djuso » 18 Feb 2014, 00:46

Mňa k tomu viedol dedo - lesník a rybár. Ale akosi po nástupe na strednú do iného mesta som na to pozabudol - internát, prvá víkendová brigáda a podobne... Stále som si našiel deň, keď som šiel s dedom na ryby, ale toho lesa bolo menej. Vysoká škola a zároveň nástup do serióznejšej práce ma pripravili aj o rybárčenie. Ale potom môj otec dostal psa. A to bol zlom. Vážny. Teďáka treba venčiť, nemôže byť celé dni doma. Našiel som si v lese krásne miesta, znova som oprášil maskáče, vytiahol zbierku nožov a začal som sa venovať tomu, čo ma vždy nejako priťahovalo. Niečo ako surival. :-J Len nie taký drsný. :-J Teraz sa vždy, keď mám čas zoberiem, oblečiem si maskáče, na opasok dám nôž (nie že by som ho tam inokedy nemal.... :-P ) kresadlo a idem do lesa (skoro som zabudol, beriem aj psa). Skúšam stále niečo nové raz založiť oheň kresadlom, inokedy riešim miesto na opekanie, varím čaj, stavam prístrešok či hľadám brody cez rieku. Teďák to má hrozne rád, a jediný problém ktorý mám je ten, že neznesie, keď sa v mojej blízkosti objaví niekto iný. Vtedy ho musím pripnúť, lebo dotyčného ku mne nepustí. Viem, že by v lese nemal byť pustený, ale väčšinu času sa správa vzorne. takže suma sumarum - môže za to moj dedo a moj pes. Ďakujem Vám, obom.
Obrázok užívateľa
djuso
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 27 Okt 2013, 17:04
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 20 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod lastwolf » 16 Mar 2015, 17:40

u nás v rodine sa vzťah k prírode nejako nebudoval, u mňa to prišlo tak nejako samo... v rodine som čo sa zálesáctva týka sám vojak v poli :wink:
Príroda nikdy nezradí srdce, ktoré ju miluje.
Obrázok užívateľa
lastwolf
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 24 Feb 2015, 23:14
Bydlisko: Brezno
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod kgabat » 11 Sep 2017, 10:31

My sme chodili aj ako rodina ale to len pomenej. No dá sa povedať, že v horách som si našiel aj priateľku, keď sme boli raz na jednej turistike. Odvtedy som sa do toho ešte viacej vžil, keďže spolu chodíme dosť často
Obrázok užívateľa
kgabat
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Aug 2017, 23:17
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod monoe » 14 Sep 2017, 09:41

Turistika pre mna znamena vyvetranie si hlavy a unik od pripadnych problemov. Vezmem psa a cely den nas niet. Je to skvely pocit
monoe
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 14 Sep 2017, 09:25
Bydlisko: Senica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod kamix » 26 Sep 2017, 10:36

keďže mám okolo lesy, tak som v nich ako doma - takže hlavne láska k prírode
Obrázok užívateľa
kamix
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 26 Sep 2017, 10:25
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia