Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod venco » 08 Dec 2010, 15:04

Ja som tak isto panča z mesta, ale každé letné prázdniny som strávil u starých rodičov na vidieku. A od 1991 roku som týždeň aj niečo naviac každé leto /až na 2 ročnú výnimku vojna, práca/ strávil na čundri a spoznával celé Československo a aj kúsok Maďarska a Rakúska. No a čo sa telky týka, tak jednoznačne som mohol Ray Mearsa. A v podstate ma k tomu priviedli aj rodičia bo som od mala turistikoval...... :P
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod lynx » 18 Feb 2011, 17:22

Tak ako som pisal, som dieta zijuce v meste :mrgreen: , ale prirodu mam fakt rad, vzdy som rad chodil do lesa, co pretrvava dodnes, rad pozorujem zver, vtaky, vsetko v prirode a k samotnemu "survivalu" ma priviedol skauting (FSE), ultimate survival a napokon s pojmom "buscraft" som sa zoznamil na tomto fore 8)
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod finn » 07 Mar 2011, 16:24

Tiež som chlapec z mesta a vidím že tie osudy skoro rovnaké. Prázdniny som trávil u starých rodičov na chalupe a užíval si výlety do hor s dedom a zamiloval som si tú krásnu vôňu vlhkého lístia v lese. Potom som si ako dieťa v knižnici požičal spomínanú knihu Priateľ lesa a veľa čítal časopisy Zenit a ABC, kde sa sem tam objavili i typy do prírody ako napr. vodná elektráreň z dynama a kolesa od bicykla. Ako decká sme často vybehli von si uvariť čaj v ešuse, opiecť nejakú tú špekačku a vyjašiť sa do prírody. Vtedy som sníval o tom že sa stanem skautom, ale akosi nevydalo. Následne som objavil MacGyvera, kde preukázal pár zručností v americkej prírode a môj prvý sen o nožíku bol na svete (sorry ak je to OT). Neskôr som dostal knihy o prežití, konkrétne JAK PŘEŽÍT (Alexander Stilwell) a AKO PREŽIŤ V PRÍRODE (Hugh Mcmanners). A tak som odštartoval éru hikking-turistiky, lezenia a začal spoznávať naše hory a prírodu. No vždy som sníval skôr o táborení niekde u vody pri ohni. Prišla povinná vojna a tajne som dúfal, že si užijem tie cvičenia v prírode atď, ale skončil som so sluchátkami na ušiach chytaním morzeovky. A potom prišiel Ray a Bear a bol som hotový. V mojom okolí som nenašiel nikoho kto by sa tešil zo všetkých tých vecí o ktorých tu všetci píšeme. Aspoň tá turistika a priatelia okolo nej sú fajn. Tento rok plánujem vyskúšať to všetko čo som čítal a videl aj v praxi. Nejaká tá prácička s drevom, trošku stružlíkania, ohníky a relax v prírode.

Teší ma že tu spoznávam nových nadšencov a verím, že sa niekde u praskajúceho ohňa raz stretneme.
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod zt0350 » 08 Mar 2011, 08:15

ja to mam z domu do lesa asi tak 10 minut a kedze niesom velmi spolocensky a neuznavam hodnoty typu piatok vecer krcma a do hodiny nevediet o svete bolo jasne ze les mi bude dobrym kamaratom :) no a uzil som si aj rok a pol vojny aby sa nepovedalo a keby som vtedy vedel co viem dnes mohlo to byt zaujimavejsie
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod kacenak » 22 Apr 2011, 00:08

Budem odpovedať jendym slovom : Zážitky..
Keď som bol malý, tak som precestoval kšetko v okolí 5km od domu (vzdušnou čiarou)
Otec bol velký zálesák, a jeho zážitky, ma vždy nejako motivovali, stále motivujú
A neustále to mám radšej a radšej, zakaždým keď sa v lese, odkázaný sám na seba dokážem vynájsť
A tak trochu aj hry na hrdinov, keď som bol mladší, vždy som chcel byť ako ten a ten, z tej a tej hry (Dúfam že to neznie smiešne :lol: )
Som strašne dobrodrúžna povaha.. To je asi hlavný dvôvod prečo som začal.. Obohatiť si stereotyp.. (Neznášam stereotyp :twisted: )
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod 6strings » 10 Máj 2011, 07:43

hm. ako maly chlapec som s rodicmi dva- tri krat do roka isiel na malu zdravotnu prechadzku do lesa pri PE. mame taku malu chalupi pri turcianskych tepliciach a tam sme boli v lese podstatne castejsie. ako chlapca ma bavilo chodit na hriby, a nejak mi to prirastlo k srdcu ze vzdy ked ideme na chalupu sa na par hodin vytratim do lesa. zacal som s tym vlastne na chalupe a doniesol som si tu krasnu zavislost aj domov.
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod mihal » 20 Nov 2011, 01:24

aj ja maám les kúsok od baráku a to som z petržálky :D ale k veci, ja len zopakujem to čo ostatní, som z mesta ale máme chalupu na dedine na záhorí tak vela vikendov a leto som trávil tam, je to iná mentalita ludí a príroda okolo seba možno preto som sa nikdy a stále sa neviem nejak stotožniť so životom v meste. na príručke mladých svištou som vyrastal aj ja v dobe mojho dectva to bol proste hit :) chvílku som bol aj u skautov ale ani si nepamatám prečo som tam prestal chodiť.
tatry som pobehal tiež ešte ako decko, potom prišla puberta a tak toto všetko išlo logicky bokom :) trebalo byť in :D
hormóny ustúpili a zase som začal. každopádne dnes to je robota, upchaté cesty stresujúci ludia okolo mna a skrátka velkomesto čo sposobuje to že sa neskutočne teším kedy možem vypadnuť preč a uplne najlepšie do lesa medzi listy ihličie a hlinu. taká ranna káva s prídavkom popola na brehu rieky pri vychádzajúcom slnku (odkedy nefajčím už len ranny čaj) je proste na nezaplatenie ,či?
niektorí ludia nevedia o čo prichádzajú , majú iné hodnoty, klasicka výhovorka je buď hygiena/ v lese alebo nepohodlie pri spaní - neviem ja sa napriklad v stane vyspím jak nikdy hlavne keď je okolo 12stupňou. občas nežnejšiemu pohlaviu vadia chrobáky :D
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod w1k » 27 Nov 2011, 14:57

Ja som z mesta, bushcraft mam rad preto, lebo.. je to nieco jednoduche, nepotrebujem desiatky zbytocnych plastikovych veci, v prirode je ticho, klud, pokoj..
w1k
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 27 Nov 2011, 14:40
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 64 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod keres » 06 Mar 2012, 19:16

Možno vám príde smiešne ked poviem že k bushkraftu ma priviedlo pasenie kráv, zážitky zo ,,sterimi chlapmi ktorí vedeli o dreve ohni a prírode skoro všetko. Musím povedať že mali tolko rokov ako ja teraz ale prežili 2 svetovú a skúsenosti mali na nezaplatenie. Naučili ma vyrezávať správne založiť oheň a používať ručné náradie pri výrobe domácich potrieb (porisko hrable metla a podobne. Nieje nič krajšie ako v tichu lesa rozložiť ohník len tak si vyrezávať a kašlať na mobil a svet! :camp:
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod fwpok » 07 Mar 2012, 20:29

Ako tak čítam ako sa s bežných ľudí stali zálesáci a podobne,tak som neodolal a musel som sa pridať.
Takže nemôžem povedať že k tomu bushcraftu/survivalu(nazvime to ako chceme) som sa dostal nejak náhle ale budoval som si k tomu vzťah už od detstva.Začalo to niekedy v 2-3rokoch keď som sa zo zvedavosti vydával za otcom do dielne a snažil som sa pripojiť,spočiatku to skončilo zlezeným nechtom no postupne som si vytváral manuálnu zručnosť.Bývame v rodinnom dome zo záhradou na kraji mesta no je to tam skôr na dedine(oproti domu cez ulicu sa pasú kravy,sused ,,behá,, na traktore :D a hneď za záhradou sa rozprestiera lúka a za ňou kroviny,do lesa je to asi 10min. pešo) a tak som bol v prírode prakticky od malička,počas voľného času som stále behal po vonku a stále som objavoval nové a nové časti okolia :) .Okrem toho mám veľmi dobrého deda ktorý mi vždy všetko vysvetľoval a ukazoval niečo nové, a tak som už odmalička nemal problém rozpoznať list,plod,strom,drevo,bylinku,kvet či hubu.Dá sa povedať že mi dal ten počiatočný impulz vo vzťahu k prírode ďalej som sa už vo veľkej miere rozvíjal sám.V dielni vyrábal rozličné veci,vonku staval bunkre,vyrezával píšťalky,paličky proste som robil tie základné aktivity z nožom,od ôsmich rokov aj zo sekerou.Neskôr,niekedy v dvanástich,som začal čerpať aj nejaké informácie z internetu či televízie a postupne som sa selektoval až som minulého roku narazil na toto fórum a dal názov mojej úchylke a to Bushcraft :) :D :)
fwpok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 11 Dec 2011, 11:01
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 91 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod fatal_error » 07 Mar 2012, 22:06

V malom meste sme sa nemali kde hrat resp. nebavilo nas mesto a ihriska boli proste prilis main stream pre nas :D ..Takze od osmich rokov az doteraz som praktizoval flakanie sa po lesoch. Prvy nozik aky som mal bol ten spodny :) akurat do ruky :). a uz to islo. Boli sme sice deti ale ohen v lese musel byt (dodnes sa cudujem ze sme nikdy nezapalili les, ale vzdy sme ho aspon poriadne uhasili :) ) tak ako aj narezane palicky na opekanie, hoci sa neopekalo :D. K prirode ma trosku viedli rodicia, hlavne zber hub. A postupne sa tato vasen vyformovala do dnesnej podoby (kazdy den chut postavit si zrub v lese a ostat tam :D ). V lese sa mi strasne dobre premysla, asi koli tej atmosfere a kludu. Preto je to miesto kde vzdy rad zavitam. :camp:
Prílohy
DSC03756.JPG
Prvy a posledny :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod rkw » 11 Mar 2012, 11:16

ked som bol mali vyrastal som na zobori tam sme mali dom a tak smechodili na hribi na turi atd a potom som asi vztach k lesu zdedil po otcovi jeho strana rodini su splavci chdia este aj teraz spavovat dunaj taborit atd a otec je taki isty aj teraz v lete planujeme taborenia atd takze asi po nom a potom kamosi s nesvad je ich tu par takich a letne tabory
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod Peťo » 15 Apr 2012, 17:09

Ja som chalan z maličkej dediny hneť pod lesom chodieval som z otcom do lesa keď som bol malí :D vlastne sa to som nou ťahalo od malička vždy sa mi strašne páčili nože od desiatich som ich začal zbierať mám celkom slušnú zbierku ale to je o inom v prvom rade som videl film RAMBO first blood to je tá prvá časť zaujalo ma to čo všetko dokázal z jedným nožom potom airsoft a samozrejme Bear grils ja som ani o ňom vlastne nevedel nič len počul lebo doma nemáme discovery ani nič také :D ale na nete som pozeral jeho seriál a už to bolo :D :wolf: :camp:
Peťo
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 12 Jan 2012, 22:04
Bydlisko: Ilava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod Opyca » 10 Máj 2012, 20:35

Mna k tomu viacmenej doviedli rodicia a stary rodicia odmalicka som tam chodieval lebo byvam od lesa cca 100m dedko bol polovnikom a otec zas rybarom tak mam skusenost z obydvoch ze som sa tam vzdy citil ako doma a teraz ked niesom v praci tak som lesoch alebo na kanoe po riekach ceskych a slovenskich :camp:
Kto raz položil srdce na oltár prírody, stáva sa navždy túlavým psom.
Obrázok užívateľa
Opyca
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 07 Mar 2012, 21:59
Bydlisko: Námestovo
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Čo vás priviedlo k bushcraftu?

Poslaťod sony boy » 21 Jan 2013, 11:28

Ako syn lesníka a poľovníka som mal vždy rád les.chodil som s bráchom,stavali sme rozne partizánske bunkre a ked som vyrástol vdaka strednej škole som získal kamaráta v army shope takže nieje o čom
Obrázok užívateľa
sony boy
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 20 Jan 2013, 11:13
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia