Jednočlenné viacdňovky

Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Zvero » 14 Jún 2010, 14:03

Veľa známych buschcrafterov chodí väčšinou na sólo akcie. Ja osobne som bol vždy na viacdňovej akcii minimálne v dvojici. No vždy som premýšľal aké by to bolo dať si v lete nejakú "treku" v sampartii. Chodieva tu niekto na podobné "akcie" ?? Nemali ste strach (hlavne cez jeseň, keď je les plný zvukov, ktoré sa vám v skupine zdajú ako neoddeliteľná súčasť prírody.) ?? Vraveli ste niekomu kam idete pred akciou (keby niečo....) ?? atď..
Určite si niekedy takéto spolužitie s prírodou musím odskúšať......vy???
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Killian » 14 Jún 2010, 15:14

Tak v noci som sám už chodil po lese v rámci jednodňových akcií, vždy som sa ale v tú noc aj vrátil. Nepočítam akcie s viacerými ľudmi, keď som sa v noci šiel prejsť po okolí a tak (čiže len scenár - vyberiem sa sám do lesa). Minulý rok som to plánoval, ale tak nakoniec som sa k tomu nejako nedostal, možno tento rok.
V podstate som celkom zvyknutý chodiť v noci po lesoch, nevadí mi to nejak. Možno by som aj celkom v pokoji spal :) , riziko tam reálne je len ak od medveďov. Keď je človek sám, tak väčšinou je ticho a celkovo robí menej hluku, takže väčšia pravdepodobnosť stretu so zverou.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 15:22

neviem ako vy, no ja sa paradoxne v noci v lese najviac bojím stretu s človekom :oops:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Killian » 14 Jún 2010, 15:34

Záleži od toho v akých lesoch sa pohybuješ, my sa odtiaľto väčšinou vyberieme na Levočské vrchy a tam je extrémne mála pravdepodobnosť niekoho stretnúť mimo bežné cesty cez deň, kde to ešte v noci. I keď stále si predstavujem, že čo keď niekto takisto rozmýšla ako my a potichu v noci chodí po tych lesoch - to by bolo stretnutie :D .
Takže u mňa nie je nejaký problém s ľudmi v noci, jednak vždy spím niekde riadne zašitý v lese, takže by musel na mňa ten človek šlapúť v noci aby si ma všimol :) (maskáčový bivak nízko pri zemi, všetky veci pobalené keď spím), a ľudia nemajú čuch ako zvierata a nejdú za mojím jedlom :D . Jedine, že v noci pálime oheň a nemáme ho krytý (v priehlbine, za terénnou nerovnosťou...), tak vtedy by si mohol upozorniť na seba...
Jedine čoho sa obávam, je že ma odpráskne nejaký opitý poľovník, čo si ma pomýli so zverou - aj keď myslím, že väščinu roka sa nesmie vôbec v noci poľovať, ale nemyslím, že sa toho každý drží. Preto v noci čo najmenej chodím po lúke, alebo potom zasvietim svetlo.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 15:43

Kilian - asi sme sa nepochopili: Zväčša chodím do Malých Karpát (mám ich hneď na kraji mesta) viac či menej ďaleko a to do miest, kam bežní turisti prakticky nechodia. No radšej v noci stretnem vyplašenú srnku, ako podnapitého poľovníka alebo iné živly. Proste - podľa môjho názoru sú pre outdoorákov väčším rizikom rozličné živly (partia čo ide do lesa chlastať, opitý poľovník, niektorí príliš aktívni a pokryteckí strážci prírody, štvorkolkári...) než nejaká zver, ktorá sa v drvivej väčšine prípadov človeka bojí a inštinktívne sa mu vyhýba.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Zvero » 14 Jún 2010, 16:51

No nerad počujem ľudské hlasy v noci, ale morálku narušia aj psi. Kedže ta zver nemá čo robiť v lese.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 18:46

Jediny problem 1person viacnovky vidim jedine v prespaní v teréne z hľadiska bezpečnosti (nepoužívajte slovo les,lebo "akcia" nepriebeha len v lese,ale aj luky,pasienky,... :-) .
Najlepsie ochrana je PREVENCIA,čiže spanie si urobit mimo ciest,chodinikov,dobyr vyhlad,najlepsie zamaskovať,v noci svietit minimalne(používať červené svetlo),nerobiť hurhaj,nerobiť velky ohen(dym,sprad a svetlo).
Doležite su tieto veci:
1. mať so sebou niečo na obranu ( solídny nôž,CS spray,ideálne ale strelná zbraň z mojho pohladu).
2. polospanok ~ bdenie - clovek v lese nebude isto spat v rezime total OFF ako doma
3. Kvalitný odolný mobil a GPS keby nahodou ste si polamali nohy,zavolate pomoc.

Ešte odporúčam mať so sebou pyrotechnicke stroboskopické svetlo (pre zachranarov...).
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Adno » 14 Jún 2010, 19:01

Zeby dakto chodil v noci hlboko v lese s tym, zeby chcel vrazdit spiacich ludi moc neverim :) Teda mozno, ale neviem o ziadnom takom pripade. Potom je tu zver, väcsina sa ti snazi vyhnut velkym oblukom a je neskodna. Co ti vlastne moze v slovenskych lesoch ublizit z väcsej zveri? Teraz ma tak narychlo napada diviak a medved. Diviak je plache zviera, natrafili sme na velku kopku diviakov na vzdialenost par metrov a pakovali sa hned prec inym smerom ako my. Medvede by mali byt tiez plache, no v TANAPe je to skor opacne, takze pozor :) . Aj medved sa prirodzene snazi vyhnut cloveku, nemyslim zeby cielene vyhladaval ludi v lese a snazil sa ich zozrat :) . Na druhej strane sa moze stat, ze na vas take zviera natrafi nahodne. Potom tu vznika otazka, co je lepsie? Snazit sa cim viacej skryt a zvysovat pravdepodobnost natrafenia na nic netusiacu zver? Alebo sa snazit nejako zviditelnit? Napriklad v noci si nechat nejaky mensi ohnik, uz len ten dym spravi vela... Na druhej strane taketo opatrenia zas pritahuju ludi, ktorych spominam v inej teme (lesnikov, polovnikov atd.), ktori vas sice nezozeru, ale stretnutie s nimi byva casto rovnako neprijemne :roll:

Verim, ze dobre by bolo mat zbran, sice na 99,9999% by som ju nikdy nepouzil, ale zo psychologickeho hladiska to je spasenie :D
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 20:30

hehe,Adno celkom zaujimavo si napisal.
Ja nosim 9mm pistol,lebo vždy je lepsie mat a použiť v pripade potreby,ako nemat a potom lutovať.Toto sa tyka vsetkeho co nosime/nenosime,nie len stralnych zbrani.
Nase lesy su relativne neskodne,ale zase nezabudajte na zvieratka co maju besnotu,nezabudajte na pitlakov (teraz su prisne zakony,cize može sa najst magor čo ta kludne odpravi v lese ked ho prichytiš ako kradne madata nejakeho chraneneho orla...) a samozrejme,spoluobčania ktory idu vo väčšine v skupine :roll: .

Ohladne maskovania v lese(tabor na noc) som to nemyslel uplne tak ako by to malo byť v armade.Skor ide o to zeby to nebolo tak viditelne pre ludi.Zvierata ta ucitia/uvidia/začuju na väčšie vzdialenosti ako ludia.

Plati zasada:treba predpokladat nepredpokladatelne a pripraviť sa na to.

OFF /Preto nosime plynove masky na akcie :P /OFF
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Blade » 15 Jún 2010, 13:18

Adno píše:Zeby dakto chodil v noci hlboko v lese s tym, zeby chcel vrazdit spiacich ludi moc neverim :) Teda mozno, ale neviem o ziadnom takom pripade. ...


Nevies lebo ich este nenasli :lol:

Nuz byt sam v noci na takejto "samoakcii" moze byt zujimave. Urcite je dobre dat niekomu vediet kam ideme a kedy sa asi planujeme vratit, aj ked sa to moze na akcii zmenit. Je dobre mat so sebou mobil a mozno aj kazdy vecer zaslat sms "Zijem" niekomu z rodiny. Na druhej strane, ked sa vybije/rozbije mobil, moze byt "sranda" ked sa clovek neozve.
Strelna zbran sice psychologicky posobi pozitivne, ale mne pride dost smutne aby sme si tu odporucali nosenie zbrane na bushcraft, skutocne je to u nas az take zle? Takisto nie kazdy moze ziskat Zbrojny preukaz a zaplatit nemale peniaze za zbran a nosit minimalne kilo zavazia naviac.

Mozno je lepsie zvolit iny, vacsi noz, ktory by sa v nudzi dal pouzit ako zbran, kedze klasicke male bushcraft noze nie su na to urcene. Mozno s nim bude tazsie robit drobne prace, ale minimalne si tym clovek vylepsi psychiku.
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Snypo » 15 Jún 2010, 18:32

ako som písal v poslednom príspevku,nemusite mať strelnú zbraň.Na ochranu môže poslúžiť aj nôž,CS spray a podobne vecičky.
Naše lesy niesu nebezpečne čo sa týka predátorov.Jediné reálne ohrozenie môže nastať od človeka.Jeden nikdy nevie kto sa v lese môže pohybovať :-) Už som stretol na akcii aj zberačov lysohlávok a pytliakov s SA58,takže pozor.
Ja sa spolieham na svoje možnosti,čiže nosím na ochranu čo uznám za vhodne.Opakujem,radšej nosiť nejakých pár sto gramov naviac a nikdy tu zbraň nepoužiť(pištoľ,nôž,obušok,spray,paralyzér,...),ako raz ľutovať že som ju nemal :idea:
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod sally » 16 Jún 2010, 09:49

...lepšie, keď ma budú dvaja viesť (súd), ako by ma mali šiesti nosiť (pohreb) :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod marian160 » 08 Júl 2010, 10:16

Chodil som sám na splavy a prespával tam kde som večer zaparkoval čln.
Zbraň aj oprávnenie na nosenie som mal ale zbraň som si nebral,
tú by som si možno radšej zobral keby som šiel niekde s malým synom
do lesa ako psychologickú barličku.
Na bezné vylepšenie asi netreba ani brať veľký nôž ale založiť si ohník
a odrezať väčšiu palicu (prípadne na jednom konci s hrotom)
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod sally » 09 Dec 2010, 09:19

Príspevok Kenaiwolfa a Stormmast3ra presunutý do témy Stretunite s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi.
V diskusii o stretnutiach s nebezpečnou zverou, obrane pred ňou a podobne diskutujte prosím tam. Dík :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Jednočlenné viacdňovky

Poslaťod Miloslav Pletánek » 25 Mar 2011, 22:17

V lese spím tak, že vnímám zvuky okolí, které nějak je vyhodnotím a spím dál, ale není to tak pohodlný odpočinkový spánek jako doma. Nicméně za ten nekonečný prostor nad hlavou to stojí. :wolf:
Miloslav Pletánek
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Ďalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron