Bushcraft vs slovenske zakony

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Chodimlesomkdesom » 22 Mar 2011, 23:26

stormmast3r píše:Konečne máme vo fore aj poľovníka
Chodimlesomkdesom mohol by si sa relevantne vyjadriť k zberu parohov?

´
Áno je to bohužiaľ tak podľa nejakého zákona či predpisu že zhody ktoré nájdete by ste nemali odniesť domov ale niekomu kompetentnému z PZ, tak isto aj keby ste srnu zrazili alebo bažanta nemôžťe hodiť do kufra a odísť. S tým parožím je to tak ale každému milovníkovi prírody osobne želám aby si takúto krásnu trofej mohol zobrať domov a buď opracovať alebo vystaviť. Myslím že by s tým nemal byť problém, iba ak by vás prichytil nejaký "akčný" poľovník alebo lesná stráž. Ale popravde neviem či by poľovník mohol nejako legálne zasiahnuť.
Teda to som vravel o náhodnom nájdení parožia a nie o cielenom hľadaní množstva porožia na kilá.
... potichu ďalej zájdeš ...
Obrázok užívateľa
Chodimlesomkdesom
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 20 Mar 2011, 10:08
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod bertold8 » 23 Mar 2011, 17:46

Nejsem myslivec, ale otec ano. A ten nazor, proc oni mohou lovit a ty jako bushcrafter ne, je docela jednoduchy. Zaplat a nauc se:
Bezny clovek si moc neumi predstavit, co takova myslivost sezere penez a casu. Kolik hodin rocne stravis na brigadach, sazeni stromku, staveni krmelcu a posedu, donaskou krmiva pres zimu. Kolik penez stoji pronajem honitby.

Druha podstatna vec, je "vzdelani". Nauc se rozeznavat slaby, nemocny, geneticky nevhodny kus. Nauc se ho spravne zabit, vyvrhnout atd. Zavaz se k tomu, ze vsechno co ulovis musis nahlasit jak ve sdruzeni, tak na veterine a nechat prohlednout. A az tohle vsechno splnis, tak jsi v podstate prosel vsim, cim myslivci pred prijetim do sdruzeni. Myslivci zasobuji restaurace - ano. Ale ne jako jedinci, kteri si tim vydelavaji tezke prachy do vlastni kapsy, ale vzdy jako cele sdruzeni, aby tim obohatili minusovy rozpocet. A navic lovit je jim v podstate prikazano. Na rok dostanou pocty jednotlivych kusu zvere, ktere musi odlovit a pokud ne, musi platit pokuty.

Takze ne vsechno je tak cernobile jak se to na prvni pohled muze zdat.
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Chodimlesomkdesom » 23 Mar 2011, 20:39

bertold8 Veľmi pekne a pravdivo si to opísal, presne tak ako to je a ako by to malo byť. Ja sa o to tiež snažím tak ako ma to môj otec naučil a učí, s láskou k prírode. Všetko je to o ľuďoch, vo všetkých sférach života. :yees: :D
... potichu ďalej zájdeš ...
Obrázok užívateľa
Chodimlesomkdesom
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 20 Mar 2011, 10:08
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod lynx » 23 Mar 2011, 20:44

Ale to nechapem, preco musia kazdorocne odstrelit urcity pocet zvere... :?:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Chodimlesomkdesom » 23 Mar 2011, 21:07

lynx píše:Ale to nechapem, preco musia kazdorocne odstrelit urcity pocet zvere... :?:


No každý rok sa robí celoplošné sčítanie zvery, vyhodnotí sa a myslím že na základe toho. Každý revír má na svoju plochu určený počet jedincov jednotlivých druhov zvery, udržiava sa tak rovnováha. Snahou je optimálne udržať stavy.
... potichu ďalej zájdeš ...
Obrázok užívateľa
Chodimlesomkdesom
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 20 Mar 2011, 10:08
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod lynx » 23 Mar 2011, 21:11

Ved na to mame selmy, nie ? Vlastne tie nam takmer vyhubili nasi predkovia :cry: , ale pomaly sa to zlepsuje, dufam, ze vsetky tie ochranarske projekty k niecomu budu a podari sa zachovat nase lesy... :wolf:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Killian » 24 Mar 2011, 00:39

To by sme asi isli dost mimo temu, ak by sme tu rozoberali ci to maju robit selmy, alebo polovnici. Podla mna je to kombinacia :) .
Pokial sa to robi odborne, a naozaj sa striela iba potrebny odborne urceny pocet, tak to nemusi byt na skodu. Treba si uvedomit, ze samotna priroda to tak lahko uz nereguluje u nas - zasahujeme do prirody, mame napriklad obrovske polia polnohospodarskych plodin, na ktorych sa velmi lahko premnozia napriklad dive svine. Tym padom umelo zvyhodnujeme urcity druh a musime to vratit aj do povodneho stavu. Ci to tak je naozaj s tymi divymi svinami, to neviem, to ma napadol len taky priklad :) .
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 24 Mar 2011, 19:47

Chodimlesomkdesom: jednak, vitaj na fóre :wolf: A k tomu čo si mi odpísal: Seriózne mi chceš povedať, že ja ako bežný smrteľník, ktorý netlačím peniaze v pivnici a nekradnem ich od štátu, mám reálnu šancu sa stať členom poľovného združenia a dostať možnosť si odstreliť srnku/zajaca...? Ako čítam rôzne fóra (napr. www.horar.sk) tak mi skôr vychádza, že skutočné pôvodné poľovníctvo už vymrelo, prežíva len zopár dinosaurov, ktorí robia v spolupráci s lesnými nadšencami všetku prácu (kŕmenie, starostlivosť o les..) a väčšina súčasných poľovníkov sú obyčajní hajzlíci, ktorí si zaplatia 200euri a picnú si srnku nech je zdravá alebo chorá. A vo voľnom čase si tú srnku picnú aj bez zaplatenia, však nikto ich nevidí, tak čo. A ako som sa dočítal, tak je jedna vec spraviť poľovnícke skúšky a celkom iná je dostať sa do PZ - čo je dnes podľa slov poľovníkov z daného portálu, prakticky nemožné, pokiaľ daný človek ovšem nevlastní kusisko lesa, nedaruje predsedovi PZ bavoráka, nie je zámožný Pán podnikateľ... takže podtrženo a sečteno: nejaký Sally, čo má les rád a chcel by si raz za čas uloviť zajaca (nedajBože srnku), má šancu spraviť to legálne limitne sa blížiacu nule. A to napriek tomu, že sa o les vrámci svojich možností stará, čím je v porovnaní s väčšinou súčasných poľovníkov vo vzťahu k prírode ďaleko pred nimi. Tento stav by aj vysvetľoval, prečo som v 99% prípadov v lese narazil na idiota a egocentrického srnojeba (takému človeku sa ani poľovník povedať nedá) a nie na slušného človeka. Pretože tých slušných je zjavne omnoho menej. Ak patríš k tým slušným, tak ti držím palce - kiež by vás bolo viac.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Chodimlesomkdesom » 24 Mar 2011, 20:45

sally, ďakujem za privítanie, som rád že so našiel tento portál s úžasnými ľuďmi :yees: , ubezpečím ťa že ja tiež ako zdravotnícky pracovník nezarábam teda bohviečo, ani peniaze doma netlačím, mám rodinku o ktorú sa starám, takže som úplne obyčajný smrteľník. Ak chceš byť členom združenia musíš mať v revíry nejaký podiel pôdy, a mať nejakú tradíciu a skutočný záujem o problematiku. V našom združení sú skoro všetko chlapi z dediny a tradícia sa presúva z otca na syna. Väčšina členov ide takouto cestou. Už ako malý chlapec som chodieval s otcom do lesa, na brigády, prikrmovať ..., v spolku nemajú záujem o členov snobov papalášskych lenivcov ktorý ani prstom nepohnú. Prečo? Lebo nie sú prínosný, do hory treba fyzicky chodiť a makať. Áno sú aj taký ktorý kúpia celý revír a sú pupkom sveta, zaplatia ľudí a tí sa starajú, oni chodia len strieľať a robiť program pre ďalších snobov veľkopodnikateľov. A tiež je pravda že aj v našom ako skoro v každom združení sa robia v zime spoločné komerčné poľovačky s pohonom kde chodia platiaci hostia. Ale tí nemajú záujem o poľovníctvo ale o streľbu. Poľuje sa na čiernu /diviaky (svine nie)/ a škodnú zver./nie vysoká, srnčia/ . Získané financie sú potrebné na chod združenia a starostlivosť o zver. Nič nieje zadarmo, ani krmivo ktorého je treba na celú zimu, ani materiál na posedy, prenájom, a podobne. Nikto si nedovolí strieľať na zver bez povolenky, to je pytliactvo, väčšinou je viacero chlapov v revíri a počuť keď sa strieľa, okrem toho každý výstrel sa musí zapísať do knihy, aj to kedy a kde sa vyberieme, odchod, príchod. Ja chcem veriť tomu že v našom združení sú poctivý ľudia. Veď porušenie predpisov a zákona, pytliactvo = odobratie zbrojného preukazu, vylúčenie zo spolku a trestné stíhanie čo ja viem čo ešte. Dostaneme povolenky tak nieje dôvod na niečo také. A to aký kus odstrelíš, musíš založiť blombu, zapísať, upovedomiť hospodára, vzorky na vyšertrenie, no samé kontrolné mechanizmy. Takto to nejako funguje. Ale znovu opakujem, poľovníctvo nie je len o strieľaní zveri. Ak chceš len strieľať musíš si spraviť poľovný lístok, zbrojný preukaz v združení vôbec nemusíš byť a ísť na poplatkový lov. /to ale nie sú podľa mňa skutočný poľovníci/ ale viem že určite o niečo takéto nemáš záujem :lol:
... potichu ďalej zájdeš ...
Obrázok užívateľa
Chodimlesomkdesom
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 20 Mar 2011, 10:08
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 24 Mar 2011, 21:19

Chodimlesomkdesom: mojim cieľom nie je streľba zveri (ani si neplánujem robiť zbroják :P ). Mám rád les, od malička som v ňom a rád pomáham prírode. Šlo mi skôr o to, že si vďaka našej legislatíve nemôžem ani chytiť zajaca (oko/vzduchovka) bez toho, aby som to musel robiť na čierno a báť sa, že budem mať na krku políciu. Týmto nechcem povedať, že niečo také praktizujem - len by som rád a legálne. Totižto nevidím dôvod pre slušného človeka, čo má horu rád a pomáha jej, si raz za čas z tej hory aj niečo málo nevzal nazad - napr. v podobe toho zajaca. Tu je ale problém, keďže nie je mechanizmus ako odlíšiť zákon pre slušných "zálesákov" a srnojebov, čo by to hneď zneužili a po zajacoch a králikoch by sa zaprášilo - padali by ako muchy. Takže znova - do PZ sa ako bežný občan, ktorý nemá predkov poľovníkov, nevlastní lesy a nie som z horných 10 000, nemám prakticky šancu dostať. Takže čo teraz? Mám pytliačiť? Logicky vzaté: k pytliactvu by ma v podstate dohnal zákon - zákon núti slušných ľudí konať protiprávne, to je paradox, čo? :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod rafoo » 24 Mar 2011, 21:41

ak tam je nejaky normalny polovnik skus sa dohodnut moj napad
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 24 Mar 2011, 22:06

rafoo - v Bratislave? :mrgreen: Tu je to, dovolím si povedať, o niekoľko rádov horšie ako na zvyšku Slovenska. Tu je to o Podnikateľoch a horných 10 000.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod bertold8 » 25 Mar 2011, 08:57

Sally: u nas je stav podobny jako uz bylo zmineno. Ve sdruzeni se vekovy prumer blici 60. Novacku pribyva jen minimalne. Kdyz uz nekdo, tak vetsinou syn uz zainteresovaneho otce. Ale podle me je to opravdu z nezajmu. Protoze vetsina by opravdu jen neustale strilela zver a vic ani tuk, ale kdyz maji chodit pravidelne na brigady, zakrmovat atd tak na to kaslou. A o takove samozrejme ve sdruzeni zajem nemaji. S tvym pristupem by jsi myslim byl vitany, jen s tim zajicem bys neuspel. Ani jeden zpusob jak si to predstavujes myslim neni legalni (oka, vzduchovka). Ale pouze stat se clenem, chodit hospodarit do lesa a pripadne na hon jako honec neni zadny problem. Na tohle vsechno me tata braval a to jsem clenem ani nikdy nebyl.

Jinak nasi maji revir kolem propasti Macocha v Moravskem krase. Pocty zvere, kterou musi ulovit jim predepisuji paradoxne prave ochranari prirody - protoze premnozene druhy neumerne skodi na porostech a hospodarskych pozemcich. A s tou premnozenou cernou to je pravda. Naopak treba zajicu je u nas pomalu.
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Chodimlesomkdesom » 25 Mar 2011, 20:47

bertold8 - presne ako píšeš, ani u nás nieto zajace, náš revír je skorej na čiernu zver, srnčiu a o niečo menej vysokej. Stredné Slovensko, Javorie. Zajace skôr na juhu. Tak isto spomínaný typ lovu je protizákonný. Raffo - ak je tam nejaký normálny poľovník .... určite ti nedá do ruky zbraň a nenechá ťa pytliačiť. Veď to je presne proti všetkému, zlý nápad. Sally - myslím že aj keby som čokoľvek napísal, tvoje presvedčenie je také silné že akýkoľvek môj argument nebude stačiť. Najväčším potešením je predsa pohyb po lese, vychutnávanie si krásnych chvýľ, ten feeling ktorý všetci poznáťe. Prečo si chceš niečo z lesa nosiť domov ? Myslím úlovok. Ide o mäso? Ja osobne som sa nestal poľovníkom preto aby som mohol strieľať, alebo mal plnú chladničku, ale aby som mohol ísť do tej hory, aby som nebol nikým obmedzovaný, zapíšem sa a idem a viem že nikoho nestretnem, niečo porobím a vyčistím si hlavu, taký príjemný a zdravý relax, hiking. Ja som tú možnosť mal a využil. No a ešte si myslím Sally, keby niekto mal skutočne evidentný záujem,z presvedčenia sa zúčastnoval na brigádach, pohonoch, členovia by videli že tento človek je prínosný mal by šancu sa do združenia dostať aj bez otca a nejakého pozemku.
... potichu ďalej zájdeš ...
Obrázok užívateľa
Chodimlesomkdesom
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 20 Mar 2011, 10:08
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod rafoo » 25 Mar 2011, 21:19

ja som mal namysli skor to oko
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia