Bushcraft vs slovenske zakony

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 26 Mar 2011, 11:20

Chodimlesomkdesom: troška sme sa nepochopili :oops: Mojim cieľom nie je to, aby som si nosil domov kilá zajacov, bažantov a neviem čoho ešte. Králika si viem doniesť od babky z dediny. Ide mi o to, že ma tak troška dosť hnevá, neviem ako to inak napísať, "elitárstvo" poľovníkov, rybárov... Kto dal právo starostlivosti o zver (aj ryby, vtáky...) len týmto pomerne dosť úzkym skupinám ľudí? O anatómii zvierat, ich chovaní a podobne viem celkom dosť (aj vďaka škole - prírodné vedy, pred súčasným štúdiom som mal 2 roky biológiu-chémiu a s "láskou" spomínam na skúšky z anatómie a morfológie živočíchov a rastlín...). A nie som na Slovensku sám - stačí sa pozrieť aj tu na fórum, koľko zálesákov pozná les, pomáha mu. Títo ľudia poznajú zvieratá, majú prírodu radi a na to, aby jej pomáhali, nepotrebujú patriť do nejakého VIP spolku poľovníkov len pre to, aby sme mohli legálne postaviť krmelec alebo s fanfárou nasypať za vrece kukurice a riep (množné číslo od slova repa :lol: neviem to vyskloňovať). Je nutné na to, aby človek pomáhal lesu, byť poľovníkom? Nech sa na to pozriem z hocakej stránky, tak mi stále vychádza jednoznačná odpoveď: "NIE." Keď teda pokračujeme v logickej úvahe ďalej: činnosť poľovníka pozostáva zo starostlivosti o les a z lovu zveri. Ako sme si už vysvetlili, na pomáhanie lesu človek poľovníkom byť nemusí, tak logicky vyplýva, že štatút poľovníctva je podľa logiky (aj keď uznávam, pre niektorých slušných poľovníkov to môže byť sklamaním, no je to fakt, zamysli sa nad tým) prekvapivo potrebný len pre povolenie legálne loviť zver. Takže zosumarizované - v čom je rozdiel medzi tebou ako dobrým poľovníkom a mnou, ako zálesákom? Len a len v tom, že ty strieľať zver smieš a ja nie. A na základe dlhých debát vedených poľovníkmi a ľuďmi, čo by sa poľovníkmi stať chceli (a majú na to morálne predpoklady podobne ako ja) vyplýva, že sa poľovníkom tu v Ba len tak ľahko nestanem.
Plne súhlasím s tebou, že najväčšou odmenou je pre mňa môcť sa slobodne túlať po lesoch, pozerať cez ďalekohľad zver a tešiť sa z toho, že som opäť doma, medzi svojimi - v lese. Možno som divný, priznám si to, no prečo by som si nesmel vziať z lesa domov zajaca (ktorých je tu u nás dosť), prípadne bažanta (ktoré sídlia dokonca aj v Bratislave pri električkovom tuneli) a podobne? Alebo srnu, diviaka, ktoré sú aj podľa tvojich slov premnožené? Chcem si raz za čas precvičiť sťahovanie zajaca, chcel by som navariť priateľke srnčí guláš, upiecť ocovi k narodeninám bažanta. Osobne verím tomu, že Boh nás stvoril ako správcov prírody - a nevidím dôvod prečo by som si z nej nesmel raz za čas niečo vziať - robili to naši prapredkovia, sám mám radšej mäso než zeleninu a keď to vezmeme do dôsledku, tak tá šunku ktorú si dávame to chleba pochádza z prasaťa, ktoré bolo kedysi tiež divoké, než ho človek nevyšľachtil. No priateľke srnčí guláš nenavarím, ocovi bažanta k narodkám neupečiem a sťahovať a jesť budem domáceho králika. Prečo? Pretože uzavretá partia, vrelo podporovaná politikmi (ktorých značná časť je jej členmi) mi to neumožní, hoci na to mám úplne rovnaké morálne i ľudské právo, ako členovia tej uzavretej partie.
A mýliš sa - som plne otvorený argumentom, len zatiaľ ma tvoje argumenty akosi nepresvedčili. Veľmi rád budem v tejto debate pokračovať - mám spolužiaka poľovníka z Veľkého krtíša a je to super človek, správny poľovník a viem, že vás, tých dobrých, tu na svete ešte zopár je. No akosi v lese narážam oveľa častejšie na tých, dovolím si použiť vulgarizmus, debilov. Čím to bude? Podľa logiky ich zjavne bude viac a zároveň sú tá aktívnejšia (v zmysle rozšírenia ich výskytu v lese) skupina. Stále tvrdím - najlepšie by bolo celkom zrušiť poľovníctvo, rybárstvo a podmieniť streľbu na vysokú a čiernu zver vlastníctvom zbrojného preukazu, ostatné menšie zvieratá vrátane vtáctva a rýb nechať voľne lovené čímkoľvek a možnosť zabiť zviera dať len ľuďom, ktorí majú les a prírodu skutočne radi a aj niečo o ňom vedia. Lenže - ako to zabezpečiť? Už tu raz taký pokus bol, dnes sa volá poľovné združenie a rybársky zväz, a nedopadol zrovna najlepšie - kto tvrdí opak, tak si zatvára oči pred krutou realitou. Ono totižto nestačí len vykonať nejaké skúšky (ktorých obsahová náplň je na úrovni jednej, max. dvoch skúšok biológie na vysokej škole plus minimum práva) a zaplatiť si tlačenku do PZ. Aspoň dúfam, že na tomto sa obaja zhodneme, čo ty na to?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod rafoo » 26 Mar 2011, 12:57

repa, repy cize za vrece repy. vies si predstavit ako by to vyzeralo? ved ta zver by za chvilu vymizla. chapem co chces len si myslim ze je to nemozne lebo vzdy sa najde nejaky ten pako ktory bude nosi toho na kila
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 26 Mar 2011, 13:46

rafoo - dík za rýchlokurz skloňovania toho slova :wink:
Ako by to u nás vyzeralo? To nikto netuší, keďže je niečo také u nás nereálne. Všimol si si dúfam, že v mojej utopistickej úvahe podmieňujem lov zveri len pre ľudí, ktorí majú les a, zjednodušene, nie sú hovadá, sú to slušní ľudia s láskou k prírode. V týchto medziach veľmi silno pochybujem, že by nastal nejaký masívny úbytok zvierat. Zlotu robia v prírode len a len zlí ľudia. Dnes sú to tí zlí poľovníci. Aký systém by podľa teba fungoval?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod rafoo » 26 Mar 2011, 16:13

ved to chcelo by to nejaky schopny vybor lenze to by bolo aj vela cakania a zase ako by si dokazal ze mas ktomu lesu nejaky vztah... podla mna je to de facto nerealne
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 26 Mar 2011, 19:51

Sally
skúsim tak heslovite , čo si o tom myslím ja

Je nejaký zákon o poľovníctve --- určite poznáš lepšie ako ja. Môžeme s ním súhlasiť alebo nemusíme ale to je všetko. Tak ako s každým iným zákonom.
Keby bolo po mojom, nechal by som všetku zver tak ako žije. Nič nieje lepším regulátorom počtu zveri na danom území, ako prirodzená regulácia. Kto vôbec dal ľuďom právo rozhodovať ,koľko akej zveri má v lese žiť? Jedinou výnimkou by boli kusy choré, besné a inak pre ľudí nebezpečné. Môžem tento názor verejne prezentovať, môžem ho medzi ľuďmi propagovať ale to je všetko.
Poľovníci - nikdy som netúžil dostať sa medzi nich. Do lesa chodím slobodne, nie som viazaný na žiadne brigády, nemusím stavať posedy, krmelce ani voziť repu. Stačí mi vidieť zvyšky zveri pár metrov od posedu, aby som pochopil, že s týmito ľuďmi by som si nerozumel. Nič na tom nemení ani všetka práca , ktorú pre zver robia a ktorú si vysoko vážim.
Uvedom si, k čomu by to viedlo , ak by každý držiteľ zbrane mohol streliť srnu, či zajaca. Myslíš, že by to ľudia nevyužívali ? Komu by bolo zaťažko ísť do lesa, jednoducho by si zaplatil profesionálneho lovca a ten by na jeho meno zviera zastrelil. Myslíš, že po dvoch rokoch by ešte ostala nejaká zver ? A každý by sa čudoval. Však ja som len ten jeden povolený kus...
Narážaš v lese na debilov. No ak je raz človek debil, nieje to vulgarizmus, je to fakt. Každý sme nejaký. Ja sa zase v lese stretám so samými priateľmi, s dobrými ľuďmi. Že by to boli tí istí ? Toť nedávno som stretol dvoch manželov ako išli po lese a do igelitky zbierali plastové odpadky. Chvíľu som sa pripojil, potom oni museli ísť domov a ja som pokračoval. Viac ako pre prírodu som však urobil pre seba, dávno som sa z hory nevracal s tak dobrým pocitom, s takou radosťou.
Ako chcete rozlišovať, kto má horu rád a pomáha jej ? Dobre, dajme tomu , že by som to posudzoval. Dám povolenie tebe, lebo si ma presvedčil, že rozoznáš vlka od psa a poznáš anatómiu divej svine a odrobil si 2565 hodín na brigádach ? Alebo tomu, kto do úradnej pokladnice prinesie 2565 eur ? A ako by si to posudzoval ty ? Postavil by si sa proti svedomiu ? Poviem ti rovno, že by si sa musel.
Sally, kúp si srnčí guláš v obchode. Okrem dobrej chuti ťa poteší aj pocit, že šlo o zviera z veľkochovu. Keď pôjdeš ďalší deň do lesa, uvidíš srnku. To je tá, čo by skončila na tanieri.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Pinhead » 26 Mar 2011, 19:51

Sally,
zabúdaš na jedno.... A síce na to, komu ten les kde by si chcel niečo uloviť patrí.... Pretože mnohé poľovnícke združenia sú tvorené práve vlastníkmi lesa (každý vlastní kúsok a dokopy majú pekný revír).... To, ž les nie je oplotený so zákazom vstupu ešte neznamená, že nikomu nepatrí.... Ja síce vlastníkom lesa nie som, ale by som ním bol, tak tiež by ma nepotešilo, keby na mojom pozemku niekto bez dovolenia behá s offroadom alebo mi tam loví zver....
Čo sa týka štátnych lesov, tak tam by som bol za možnosť voľnejšieho lovu a tak podobne (veď štátu platím na daniach dosť, tak ten by mohol aj niečo umožniť pre svojich občanov)....
Obrázok užívateľa
Pinhead
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 12 Jún 2010, 18:03
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod rafoo » 26 Mar 2011, 21:48

v.v.l.a.a.d.o.o píše:Nič nieje lepším regulátorom počtu zveri na danom území, ako prirodzená regulácia. Kto vôbec dal ľuďom právo rozhodovať ,koľko akej zveri má v lese žiť? Jedinou výnimkou by boli kusy choré, besné a inak pre ľudí nebezpečné. Môžem tento názor verejne prezentovať, môžem ho medzi ľuďmi propagovať ale to je všetko.


v.v.l.a.a.d.o.o uvedom si ze akonahle ty v lese nieco zacnes robit napriklad zo stromami musis nieco spravit aj so zverou predstav si vytazenie kusu lesa tam sa vytvori luka na luke zije vela kralikov lebo si im vytvoril prostredie nasledok viac dravcov ktore sa premnozia problem je v tom ze oni (dravce) nezeru len kralikov ale aj nieco ine a to je zrazu takmer vyhynute lebo dravcov je vela. sorry ze nepouzivam ciarky ...
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 26 Mar 2011, 23:55

takze preventivne vystrielame zajacov, aby sa dravce nepremnozili .a potom dravce, kedze nemozu lovit zajacov, budu lovit tu tvoju vzacnu zver. to nejde, tak zajacov nechame a vystrielame dravcov aby sme sa nemuseli delit a sposobime degeneraciu zajacov, lebo nebudu mat prirodzeny vyber. to nejde, tak dravcov nechame a preventivne vystrielame tu vzacnu zver , aj tak by nam ju dravce zlikvidovali / Takto budeme zasahovatiplne zbytocne a vacsinou zle . ak vytvorime novy ekosystem napriklad tu luku, zmenia sa aj zivocichy ktorym prostredie vyhovuje a uplne prirodzene sa nastoli nova rovnovaha. A ak sa rozhodneme, ze nejaky zivocich, ci rastlina , su jedinecne, vzacne, nebudeme do ich prostredia zasahovat alebo zasiahneme tak aby sme toto prostredie udrzali v danom stave. Ja si dobre uvedomujem, ze iste zasahy su nutne, ze hospodarsky les je fabrika na drevo a ze aj polovna zver ma ekonomicky prinos. No tiez nedokazem pochopit, ci je nutne vystrielat kazdy rok polovicu populacie vlkov. Rovnako som vsak za zasah, ak tento napomoze pestrosti druhov, napriklad kosenim horskych luk, ci inou ochranou vzacnych biotopov. Teda moj nazor , vsade kde je to mozne, ponechat prirodzeny vyvoj.zasahovat iba tam,kde to povedie k ochrane vzacnych druhov a k vacsej pestrosti druhov,biodiverzite.A hlavne si nenamyslajme, ze sme neomylni pani tvorstva.Pan Boh nam dal Zem aby sme ju chranili a zveladovali a nie na to aby sme ju pouzili a zahodili. Dost som ale odbocil od zakonov, ci nie?
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Chodimlesomkdesom » 27 Mar 2011, 20:53

Sally - pochopil som že pre teba sú poľovníci srnkojeby, ožrani potácajúci sa lesom, vrahovia psov, a čo ja viem čo ešte. Rozdiel medzi nami je, ja som musel absolvovať skúšky, zbrojný, zaplatiť členské, venujem tomu fakt dosť času, každý víkend som v lese aspoň na X hodín ... ale to som už raz písal. Neviem prečo považuješ poľovníkov za nejakú VIP skupinu ľudí, myslím si že máš nejakú veľmi zlú osobnú skúsenosť s poľovníkom čo mi je ľúto. Úprimne ak sa môžem opýtať, čo konkrétne si spravil pre zver? Koľko krát si bol v zime prikrmovať? koľko soli si zaniesol? Koľko krmelcov si postavil alebo opravil? Koľko násypcov? koľko kalísk si vyčistil? činnosť poľovníka pozostáva zo starostlivosťi o zver pod čo spadá aj starostlivosť o prostredie v ktorom žije a aj lov. Na pomáhanie lesu a starostlivosť on ako píšeš skorej lesohospodársky podnik alebo lesná správa alebo neviem kto konkrétne. Tj, výrub, výsadba, udržiavanie porastu, riedenie ... /aj keď ide fakt o fabriku na drevo/. A myslieť si že zákon ťa núti konať protizákonne je absurdné. Anarchia by asi bola lepšia, hmm? Nesúhlasím s tvojimi logickými odôvodneniami. Tiež myslieť že akú tlačenku niekto platí do PZ a paušalizovať to je za vlasy pritiahnuté. Skúšky pozostávajú z viacerzch okruhov, je tam kynológia, zoologia, strelectvo, právo, choroby zvery, ..a nepamätám čo ešte všetko presne. Tie skriptá sú teda dosť hrubé. Ja mám vysokú školu za sebou 2.st, a nejaké štúdiá ešte pred sebou /ale to v mojom profesnom živote/. čo sa týka poľovníctva stále mám čo študovať a učiť sa od skúsenejších chlapov. Tradícia poľovníctva je veľmi stará, vidím že by si rád spravil reformu. Viem že to myslíš dobre a verím tomu že chceš čo najlepšie pre zver a les, no vśetko čo sa týka ľudí musí mať nejaké pravidlá, kontrolu a reguláciu. Máme zjavne odlišný pohľad na problematiku, ale ja tu nechcem riešiť veci ktoré nás rozdeľujú, ale tie ktoré nás spájajú. Preto som na tomto blogu. Týmto končím svoje argumentovanie. Pozdravujem ťa a želám všetko dobré, rád ťa stretnem v lese a môžme si uvariť čaj a rozvinúť debatu :camp: . A vyzívam všetkých, ak stretnete opitého poľovníka alebo ak sa deje niečo nelegálne volajte políciu.
... potichu ďalej zájdeš ...
Obrázok užívateľa
Chodimlesomkdesom
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 20 Mar 2011, 10:08
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod joche » 27 Mar 2011, 21:29

Zabudol si Howgh! :wink:
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod dodo » 28 Mar 2011, 00:20

Nerad sa zapajam do takychto "plodnych" debat,ale musim reagovat...
Niesom polovnik,ale vdaka mojim predkom vlastnim pomerne slušnu vymeru lesa v jednej severoslovenskej dedine.Viem teda,čo vyžaduje hospodarenie s lesom,a vidim pracu miestnych polovnikov,ktori tam maju revir.Každa čast lesa ma svojho vlastnika,ktory sa o nu nejakym sposobom stara,preto nevidim dovod,prečo by sa o ten les mal starat niekto iny...
Polovnici svojim sposobom "chovaju" zver -je to naročna praca,preto nevidim dovod,prečo by mal vysledky ich prace niekto len tak brat-ja tiež nechodim niekomu do zahrady na jahody preto,že mu narastli samy...Zaroven udržuju les bezpečny od nežiaducich zvierat tak,aby sa miestne ženy a deti mohli bez problemov venovat hubarčeniu a zberu lesnych plodov...Normalne komunikujucim turistom,trampom a zalesakom sa bez problemov poskytuju informacie o "vhodnych" taboriskach,pramenoch,atd...Neviem popisat reakciu na "zmalovanu" airsoftovu partiu!
Počas svojich turistickych a zalesackych potuliek som vdaka slušnej komunikacii nikdy nemal problemy s miestnymi ludmi,polovnikmi a lesnikmi...
Problemom v lese su cyklisti na turistickych chodnikoch,"psičkari"(nie majitelia štastnych,cvičenych-disciplinovanych psov),štvorkolkari a ortodoxsni aktivisti...A ak chce niekto srnacinu,zajaca,alebo bažanta,tak všetko sa da zohnat-je to len o komunikacii.
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 28 Mar 2011, 18:40

Chodimlesomkdesom - ak môj názor na poľovníkov vyznieva tak, že hádžem všetkých do jedného vreca s nálepkou srnojebi, tak ma to mrzí a pokúsim zmeniť svoje vyjadrovanie. Poľovníkov delím na slušných a zlých. Moje osobné skúsenosti s poľovníkmi, ktorých som stretol v lese sú prevažne zlé - opití, vulgárni, páni sveta... Paradoxne osobne poznám zopár poľovníkov, ktorí sú tí slušní. Takže viem veľmi dobre, že vo vašom spolku nie ste všetci srnojebi. Len, žiaľ, v teréne mám viacej skúseností s tou zlou časťou.

Čo osobne som spravil pre zver? Postavil asi zo dva krmelce (Biele Karpaty) a naplnil ich senom, presunul repu a kukuricu z kopy 5m od posedu do krmelca (týmto pozdravujem toho poľovníka, čo chcel zver strieľať na frajerských 5m), očural s kolegami zem a kopu kukurice nasypanej tesne vedľa lodného kontajnera ktorý bol cca 50-100m od chaty a boli tam stopy krvi (pri troche šťastia to ten deň zachránilo pár srnkám život), vyčistil zopár "rochnísk" pre diviaky v okolí Partizánskeho (za výdatnej podpory detí z tábora :yees: ) a podobne. Čo sa týka krmiva - nenosím toho kilá (chodím s malým batohom a autom do lesa na rozdiel od poľovníkov nemôžem), ale za tú dobu čo som v lesoch by to už niečo hodilo, no zďaleka to nebude toľko, čo privezú poľovníci v jeepoch, to priznávam. Nosím z hory odpadky, čo tam takytáborníci zanechali - asi ako každý slušný človek. Celkovo vzaté - vrámci svojich možností robím čo mi prostriedky a čas umožňujú. Toto som nepísal ako sebachválu, tú moc v láske nedržím, len sa snažím odpovedať na tvoju otázku.

Plne s tebou súhlasím, že treba hľadať to, čo ľudí spája a nie to, čo ich rozdeľuje :yees: Ak ťa v lese stretnem, rád hodím reč.

Inak, nie si prvý, kto mi odporučil, aby som na zlých poľovníkov volal políciu. Už som v lese natrafil aj na pytliakov a tiež som bol na vážkach, či zelených volať alebo nie. No je tu jeden problém: ako im nahlásim svoju polohu? Budú sa vedieť vyznať, keď im oznámim GPS súradnice? A s týmto súvisí aj iný problém, ktorý neviem ako vyriešiť: ak nahlásim debilného poľovníka alebo pytliaka, musím zotrvať na mieste do príchodu hliadky? Otvorene priznávam, že ak sa jedná o pytliakov, tak na mieste nezotrvám, ukryjem sa niekde poblíž a odmietam sa nechať pytliakmi identifikovať. Je toto po právnej stránke realizovateľné?

dodo: možno som mal fakt len smolu na tých nesprávnych ľudí, no o tom prístupe poľovníka k čundrákovi, ako ty opisuješ, som ešte nemal tú česť zažiť, resp. tieto prípady sú u mňa v značnej menšine. A to sa k ľuďom a v lese obzvlášť, snažím správať slušne. Paradoxne najslušnejšie sa ku mne poľovníci správali, keď sme s partiou (Kenaiwolf a spol) vyšli z kríkov v plnej poľnej, komplet kamufláž, airsoftová zbraň v ruke a v zásobníkoch imitácia ostrých včeličiek. :P


p.s. len taká pikoška: na jednom tábore, na nočnej hre, ktorá bola u starostu a poľovníkov ohlásená, sme behali s deťmi po lúke a tie tam plnili nejaké úlohy. Zrazu dofrčal agresívny týpek v džípe, šinul si to na jedno dieťa a ho takmer zrazil - stále postupoval a ono v panike ostalo stáť a takmer bolo zrazené, v poslednej chvíli sa spamätalo a uskočilo. Vodič po nás vykrikoval, že máme okamžite vypadnúť, že oni tam strieľajú na diviaky a že by nás náhodou mohli streliť miesto diviaka. Na druhý deň hlavný vedúci zbehol za starostom a na miestny poľovný úrad (či jak sa to volá), že čo to malo znamenať - a vyplynulo, že tá poľovačka nebola ohlásená. Toto je len jedna z viacerých negatívnych skúseností s tou zlou časťou poľovníkov, ktorú som si zažil a na ktorú už takto s odstupom času spomínam so smiechom (aj keď vtedy som bol schopný v prípade, že to dieťa zrazí, toho človeka na mieste utĺcť tupou lyžicou). Opakujem, nehádžem všetkých poľovníkov do šuplíka "srnojebi," len tých zlých v lese stretávam častejšie, než by bolo zdravé a podľa slov svojich známych nie som sám. Žiaľ. :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod atti.hombre » 29 Mar 2011, 20:57

Slušný a poctivý človek sa pri toľkom negatíve musí cítiť so svojim presvedčením sám ako na pustom ostrove...Stretol som sa s poľovníkmi...zatiaľ slušáci...raz trocha bububu ä boli sme v zakázanej neverejnej zóne) boli v práve,ale fakt bez kriku sme pohovorili...minule sme s rodinkou v lese v snehu vbehli nechtiac do honu na srnčiu...chlap nemohol strielať lebo sme boli v rane...ospravedlnil som sa a jasne dal najavo,že ideme von na lúku...bez nadávok,že sme zmarili jasnú trofej...
Mám v rodine poľovníkov...nekomentujem-jeden príklad za všetky: nezapísaná polovačka -strelili jeleňa...zle,ešte žil a kedže si druhú ranu kvôli černote dovoliť nemohli, uviazali jeleňa za auto a ťahali po zemi,kým neskonal...dakto ich videl...udal...obaja prišli na rok o preukazy a ešte sa cítili urazení!

Chodimlesomkdesom ( snád je to dobre napísané-už nevidím) ,verím že patríš k prvej skupine poľovníkov...preto reagujem na toto vlákno,aby si nezanevrel na toto fórum,kvôli iným o ktorých tu písali negatívne ostatní! V dnešnej dobe je ťažké byť slušným človekom....
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Chodimlesomkdesom » 29 Mar 2011, 21:45

atti.hombre, ďakujem. Strašné veci sa tu od vás dozvedám. Ono to bude asi tým že ja som stále chodil s otcom ktorý ma zasvecoval a stále zasvecuje, a inak ako poctivo on veci robiť nevie. Preto ale netreba robiť nad poľovníkmi kríž, ako ste písali je to od človeka k človeku iné. Bolo by super keby sa z vás stali poľovníci aby ste lepšie mohli chrániť prírodu, les, zver aj so všetkým čo k tomu patrí. /miesto zlých poľovníkov/ Viem že nie každý má tú možnosť ako ja. Určite by bolo menej negatívnych ohlasov. Sally, fakt robíš pre les veľa, a taktiež pre decká v tábore ktoré vedieš k láske k prírode. Hawk :yees:
... potichu ďalej zájdeš ...
Obrázok užívateľa
Chodimlesomkdesom
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 20 Mar 2011, 10:08
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 31 Mar 2011, 18:57

Dovolím si sem skopírovať jeden post z českého fóra o zbraniach a strelive z debaty o streľbe vzduchovkou na drobné zvieratá ako potkany, myši a podobne. Plne sa podpisujem pod daný príspevok - týmto tu nechcem rozprúdiť debatu o tom, či je lov drobnej škodnej a podobne správny alebo nie. Pointa je niekde inde:

"Nelze hazet vsechny cleny jakekoli skupiny do jednoho pytle - napriklad i mezi cikany jsou slusni lide.

Kdyz uz chce nekdo hubit skudce vzduchovkou, stejne jako lovit zver kulovnici, tak by to mel delat zodpovedne a s uvazenim.

Lide, kteri zde resi ohledne odstrelu skudcu veci jako je vhodny tvar diabolky, dostatecna lethalni energie strely nebo velikost a umisteni lethalni zony u jednotliveho cile, mi prijdou jako ti, kteri si odpovednost spojenou se zbrani (at jde o jakoukoliv) uvedomuji. A to je spravne!

Toto me mineni je pouze v obecne rovine a nechci se zastavat "sniperu", kteri strili bezhlavne po vsem zivem bez jakychkoli ohledu.

Prijde mi ale, ze mezi vzduchovkari jsou tito uvedomeli vice zastoupeni nez u myslivcu. Vychazim z toho, ze myslivcu je pocetne mnohem vice a zalezitosti jako je diskuzni forum naprosto neznaji. Jedine snad Andyho lovectvi.unas.cz? :lol: .. takze muj nazor je, ze otirani si huby o myslivce je naprosto na miste .. po lese behaji beztrestne muzici s ultra nebezpecnymi zbranemi, kteri o nich vetsinou nevedi temer nic.. a to mi tedy vadi :roll: :!:"

p.s. možno ak by bol záujem podebatovať o poľovníctve a podobne, tak by sme sa mohli presunúť do separé témy. Ja by som veľmi rád pokecal s ľuďmi, čo sú poľovníci, majú first-hand skúsenosť priamo z poľovačiek a vymenil si s nim názory + možno spoločne načrtnúť nejaký spôsob riešenia súčasného stavu poľovníctva u nás.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia