Bushcraft vs slovenske zakony

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod jura_czech » 24 Apr 2012, 09:32

sally píše:"Pokračovať v noci bez osvetlenia neznámym terénom považujem za bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka."
Budy, len aby to za ohrozenie života považovali aj naši "ochrancovia" prírody. :yees:

V ČR bol súd s chlapíkom, ktorý pod celtou nocoval v lese (bez ohňa) a ochranári ho chceli odtiaľ vyhnať a dať mu pokutu, že táborí. On, že nemá stan a teda netáborí. A čuduj sa svete, súd mu dal za pravdu.
Vychádzajúc z toho, že naše zákony sú si v mnohom podobné, ak si v lese nespravíme oheň a spíme pod celtou, príp. v hamake = NETÁBORÍME a všetci nám môžu fúkať práškový cukor. :twisted: :yees:


V tomto soudním procesu se soud opřel o fakt, že nouzové přespání (jedna noc na jedné konkrétní lokalitě, navíc bez rozdělaného ohně) není táboření a v ČR řeší zákon o ochraně přírody a krajiny pojem zákaz TÁBOŘENÍ. Vznikl tedy precedens, dle kterého de facto nemůže orgán ochrany přírody, nebo lesní stráž toto nouzové přespání nijak sankcionovat, což je jen dobře. U nás už např. Správa CHKO a NP Šumava zareagovala vytvořením sítě nouzových nocovišť - viz link:
http://www.npsumava.cz/cz/1336/sekce/nouzova-nocoviste/
Třeba se něčeho podobného dočkáme oficiálně i na jiných místech v ČR i na Slovensku (Roháče, Malá a Velká Fatra apod....).
No ještě co se týče níže zmiňovaného zákazu vstupu do lesa, tak v ČR je to tak, že jej může vydat orgán státní správy lesů z vlastního podnětu, nebo na návrh vlastníka. Vydává se to v případě živelných kalamit, kdy hrozí ohrožení životů lidí vstupujícíh do lesů. Z hlediska mysliveckých akcí jsem toto nikdy nezaregistroval. Nicméně třeba v Německu je běžné, že při společných loveckých akcí se na vstupní komunikace do lečí dají výstražné cedule s varováním, že zde probíhá lov a s upozorněním, aby návštěvník do leče nevstupoval. To by ale asi v ČR neprošlo, protože my jsme národ, který nerad něco respektuje :!: Sám bych s tímto vzhledem k bezpečnosti své i mých blízkých neměl problém - holt tam po dobu lovu v leči nepolezu a leč prostě obejdu, nebo půjdu jinam. Co se týče individuálního lovu (čekaná, šoulačka) tak je veškeré riziko střelby vždy na lovci, takže není přípustné, aby lovec střelil na něco, o čem není 100% přesvědčen, že to je zvěř a navíc někam, kde neví, co se v dráze letu střely vyskytuje. Jenže opět jsme u toho, že spousty lovců si myslí, že jim se to stát nemůže, nebo zkrátka jednají horkokrevně (lovecká horečka, emoce atd.), nebo se stane nešťastná náhoda (odražená kulka apod.) a neštěstí je hotové.
jura_czech
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 16 Apr 2012, 19:42
Bydlisko: České Budějovice, ČR
Dal Ďakujem: 37 x
Dostal Ďakujem: 44 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod canowicakte » 27 Apr 2012, 06:05

Čaute chlapiy! :) Viem že táto téma je viac menej uzavretá ale som tu nový a registroval som sa práve kvôli tejto téme aj keď som vaše fórum sledoval už dlhšiu dobu až teraz som sa odvážil registrovať a odteraz budem prispievať aj na iné témy ak mi to dovolíte. Aj keď mám len 17 rokov a momentálne som ešte na mesiac a pól uveznený v pekle menom Amerika, ale chcem tu vyjadriť môj názor na tému poľovníctvo a to len z mojich skúseností a zážitkov. Nakoľko behám kade tade po lesoch a mám aj hafana ktorý ma častokrát sprevádza a stretol som poľovníkov veľa krát a sú moji viac menej nepriatelia. Nieže by som chcel ale jednoducho ma nenávidia, neviem či kvôli psovi, chodeniu po lese alebo len z toho že pochádzam z Bratislavy (aj keď srdcom som stredoslovák a celá moja rodina je stred a východ) a tým pádom ma hádžu do "BA vreca" že som pre nich greenhorn z veľkomesta. Boh vie a ja sa to asi nikdy nedozviem ale človeka naštve keď ti zastavia pri bráne (pri našom dome) ba tereniakoch samozrejme a vyhrážajú sa že mi psa zabijú keď ho uvidia bez vodítka v lese a že ich nezaujíma či tam budem s ním aj tak sa to nikto nedozvie. Ja tiež asi veľmi hádžem poľovníkov do jedného vreca. Možno žijem len v zlej lokalite a že inde na SK je to lepše, vy viete. Je to tragédia obmedzovať človeka nocovať po lese keď si tam bežne po nedelách chodia chlapci na 2taktných motorkách a to Vám poviem je randál na aj 2 kilometre. To je zase už o lesnej správe ale taktiež poznám veľa ujcov ktorí si ilegálne ťažia slovenské lesy a ešte aj dohadzujú nejakým privátnym firmám za úplatok. Ja osobne milujem prírodu, je to môj domov aj keď ma rovestníci považujú za poloblázna, tým pádom že ju milujem nedopustím aby som jej niečo nebodaj zlé urobil. Viem že to vyzerá dosť zvláštne a podozrivo keď behám po lese s vyrobeným lukom a šípmi na chrbte aj keď som v živote na nič hýbajúce sa nevystrelil, ale nosím ho preto lebo mi dodáva takú ešte možno detskú istotu a pocit že už niesom až taký amatér zálesák. Je to skôr vtipné, viem, ale nikdy nevieš či sa nezmení systém a budem si musieť loviť napr. s tým lukom. No to je dosť od témy, chcem len povedať že verím že nie všetci pytliaci, ochhh pardon poľovníci :twisted: sú zlí..ešte môj otec poznal Pána(!) horára/a polopoľovníka ktorý bol pravý a človek srdcom verný prírode. Keď zomrel celý revír pripadol synovi ktorý len pytliačí a prd robí. Videl som párkrát v zime nejaké prikrmovanie ale podotýkam nejaké..Viem čo je to za "chlapa" pijana. Keby ho vidí jeho nebohý otec tak by ho podľa môjho názoru preplieskal jedna radosť. No dosť bolo, v našom lesnom hospodárstve je po pravde veľa čo doháňať, kto povie nie tak je pokrytec. Dúfam že som nebol nijako agresívny v tomto príspevku alebo niečo také, chcem tu mať len priateľské vzťahy a rešpektujem názor každého poľovníka aj iného človeka-bushcraftistu, prírodistu a veľmi rád sa zapojím do konštruktívnej diskusie na túto alebo inú tému aj naživo niekde pri ohni alebo podobne :camp: Viva la Bushcraft a Bushcraft-Portal.sk!!!! :wolf:
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 27 Apr 2012, 08:17

Vitaj tu na fóre :camp:

Len pár postrehov: je v pohode, že chodíš po vonku s lukom, šípmi... veď prakticky každý z nás má minimálne na opasku nejakú zbraň v podobe noža, v ruke palicu... no v prípade stretu so srnojebom (zlá varianta poľovníka) mu asi ťažko vysvetlíš, že ten luk nemáš na zver. Vec sa má totižto tak, že zákony sa riadia akýmsi všeobecným princípom a nehľadia na odlišnosti jednotlivcov (teda že nie všetci nepoľovníci v lese chcú pytliačiť).

Ohľadom psa v lese tu už je jedna celkom poučná téma - odporúčam ti prečítať si ju. Ono vôdzka pre psa má svoj zmysel (viac v danej téme).

Tiež je mi smutno, že mnohých ľudí zákon postaví do pozície srnojebov a mnohým slušným ľuďom naopak komplikuje život, no bola tu šanca zmeniť to, väčšina sa na to evidentne vykašľala. Teraz nám už ostáva len čakať, kým sa nezačne celý politický systém v SR rúcať (a že to vďaka cigáňom nebude dlho trvať).

Dohovoril som. :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod jura_czech » 27 Apr 2012, 13:54

sally: srnojeb je super názvosloví, dost dlouho mě fakt nic takovýho nepobavilo :D . Ad politický systém na Slovensku - mám pocit, že se to řítí do ři.ti všude, nejen u vás. A není to jenom o opálenějších spoluobčanech.
canowicakte: bohužel máš pravdu s tím jak to mnohdy chodí v lese, kdy grázl může ničit les, zvěř a ohrožovat ostatní návštěvníky lesa a nic se mu nestane a slušnej člověk je za přespání v lese popotahován úřady. Jinak s tím, že se změní systém a budeš muset lovit obživu pomocí luku a šípu se taky může snadno stát. Překvapuje mě, že už v 17 letech takto progresivně uvažuješ. Já měl v tomhle věku naprosto jinej pohled na svět a slovo krize jsem znal jenom z dějepisu.
jura_czech
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 16 Apr 2012, 19:42
Bydlisko: České Budějovice, ČR
Dal Ďakujem: 37 x
Dostal Ďakujem: 44 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod radeton » 27 Apr 2012, 18:28

[quote="sally"]Vitaj tu na fóre :camp:

Teraz nám už ostáva len čakať, kým sa nezačne celý politický systém v SR rúcať (a že to vďaka cigáňom nebude dlho trvať).
napísal sally okrem iného :yees:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod canowicakte » 28 Apr 2012, 01:14

Ďakujem za uvítanie a peknú reakciu!

Sallymu:Súhlasím s tým že s poľovníkmi sa na tieto témy ťažko rozpráva, ale tak čo už. No ja pytliačiť nikdy nechcem a nebudem. Prírodu považujem za kamaráta a ďakujem jej že mi dovolí ma prichýliť a že môžem na chvílu uniknuť z tejto prekliatej civilizácie. Tú tému si bezpečne prečítam a z časti súhlasím Že pes by mal byť na vôdzke. Ja mám polodivého psa ktorý ma však poslúcha na slovo a to sa mi osvedčilo pri viacerých situáciach keď uvidel srnu a podobne. Stačí slovo a vie čo má alebo nemá robiť. Viem že sa to ťažko vysvetlí poľovníkovi ktorý ide lesom a prst má na spúšti a len hŕhŕ treba streliť niečo. Nechcem aby pes rušil akýmkoľvek spôsobom zver aj keď si osobne myslím že byť v lese viac vítaný ako ja. Ono vieš...napríklad tu v USA sú zákony presne tak nastavené že nepostihujú akýmkoľvek spôsobom malých "lovcov" bushcrafterov ak ma rozumieš. Tu si v podstate môže každý urobiť malú pascičku na zaja alebo veveričku upiecť ju a tým pádom preskúšať si svoje možnosti prežitia a tak ďalej. Ja viem že rozloha USA je neporovnateľne väčšia ako rozloha Slovenska ale každopádne to právo tam je, aj keď väčšina ľudí držiacich zbraň či už pištol alebo samopal sú totálni psychopati ktorý nemajú problém vyzabíjať polovicu mesta, to ako celkom vážne. K tým cigánom...niesom rasista, sám som mal susedov cigánov a v pohode, keď robia a sú slušní, okej beriem. Keď nám klčujú Rudohorie, Raj a lesy všeobecne, kradnú železo, robia bordel a smeti všade, to okej už nie je. Takže plne s tebou súhlasím, ale veď dobre sa nám platí na ich bruchá však?
Jura_czech: Tak s tou politikou to bol zásah do čierneho a je pravda že áno nie je to len o uhlíkaroch. Sám tu vidím ako sa im to impérium rúca ako domček z kariet. Smola, budeme musieť prejsť na starý spôsob života a ako som už spomenul mojich rovesníkov že ma považujú za poloblázna...videl som čo som videl, vidím čo vidím a pri sedliackom úsudku mi dopne že veď toto predsa nemôže principiálne ba ani len fyzicky pokračovať ďalej. Veď z mojej generácie vyrastá banda pobudov, česť výnimkám ktorí aj rozmýšlajú. Odbáčam od témy, pardon. Takže áno, poľovníci a kompetentní musia konečne začat rozlišovať turistov ktorí chodia po lesoch odhadzujú odpadky a robia rámusu sťa celé vojsko a ľudí čo došli do prírody a berú ju ako "domov" a rešpektujú každý strom a suchý list a kamienok na zemi a ešte k tomu dokonca aj zbieram odpadky čo si myslím že len málo poľovníkov dnes robí takže prosím o spravodlivosť, štátny les je štátny, štát je momentálne demokratický a demokratický štát nepriamo riadí každý občan čo znamená že v podstate teoreticky štátny les patrí každému, tak mi dovoľte tam voľne byť a sľubujem že to zanechám ako to bolo keď som tam došiel, možno ešte aj čistejšie. K tým posledným dvom vetám poviem že ja osobne verím že momentálny systém nie je stabilný. Osobne sa stretávam s totálnou netoleranciou môjho názoru keď ho prezentujem niekomu v mojom veku. Mám pocit že z ich strany je to len zakrývanie očí. Ak by sa pozreli trošku okolo seba a do "západného sveta" tak by zistili že ekonómia je len to že ako padne kocka alebo ako tej kocke pomôcť a nie je tak stabilná ako sa každému zdá. Môjho otca taktiež prekvapuje že takto rozmýšlam lebo aj on tak rozmýšla ale až po štyridsiatke nie od pätnástich. Ja sa každým dňom učím niečo nové ohľadom bushcraftu a minimalizmu pretože vidím v tom umenie, krásu a spojitosť s prirodzenosťou, ale zároveň aj dobrú možnosť pripraviť sa na to keď to tu celé krachne. Generácie sa menia a to podľa môjho názoru k horšiemu, prečo? Lebo sa každý snaží byť čo najďalej od prirodzenosti a zabúdame na to odkiaľ sme a kde vlastne žijeme. Mrzí ma že poznám veľa ľudí a len jedného človeka v mojom veku koho baví príroda a bushcraft, jedného jediného. Toto je kríž tohto sveta že každý ide študovať za právnika alebo ekonóma a chce mať drahé auto s velkou vilou s bazénom. Viniť z tohto netreba len ľudí a rodičov ale hlavne tých ktorí reprezentujú ľudí a prípadne ich usmerňujú či už názorovo alebo mentálne všeobecne a týmito činiteľmi sú vláda, média, školstvo, celebrity, hudobný priemysel a ľudia ktorí ovládajú tento svet. PS: Ďakujem Bohu za môjho otca, nebyť jeho tak som jeden s tých proti ktorým teraz názorovo stojím. Canowicakte :wolf:
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod medved » 28 Apr 2012, 11:28

canowicakte v tvojom pripade by bol lepsie investovany cas pri citani zakonov ako filozofovani o nesmrtelnsoti chrusta.Na jednej strane pises,ze prirodu milujes,chranis,vazis si ju ... a na strane druhej porusujes zakon ktory dba na jej ochranu :roll: .si drzitelom zbrane,tak pre teba platia urcite pravidla .. to,ze ty sa promenadujes s lukom po lese moze byt kludne klasifikovane ako trestny cin pytliactvo v stadiu pokusu ... :wink: porusujes zakony a potom sa divis,ze s tebou jednaju ako jednaju ... :yees:
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod canowicakte » 28 Apr 2012, 18:29

Ďakujem za reakciu medveď!
Na jednej strane poľovníci a všetci ty srnojebi "pomáhajú" zvery a na strane druhej tam jazdia na autách lebo majú lenivé tučné rite, robia hluk, smejú sa zabávajú sa a robia sa že les im patrí. O tom filozofovaní. O čom je fórum? o vyjadrení svojho názora a komunikácii, takže ak sa Vás moje príspevky dotýkajú alebo tu nechcete môj názor, kludne ich vymažte, zrušte mi konto. Beriem to, len som sa tu chcel začleniť/prisockovať :) do slovenskej komunity bushcrafterov, ľudí s podobnými záujmami. Áno, som držiteľom zbrane, ale kde je spravodlivosť? To naozaj sa mám stať poľovníkom aby som si mohol nosiť kus dreva na chrbte? (asi áno) Úžasné, určite dám na tvoju radu teda a prečítam si zákony, ale ver mi nepromenádujem sa lesom. To ma súdiš podľa veku že sa tam zle správam, alebo ako si to myslel (promenádovanie sa)? Ďalšia vec že poľovníci o tom luku ani netušia, nikdy ho nevideli, nespomenul som že to kvôli tomu so mnou jednajú tak ako jednajú, ale je to v poriadku, chapem tvoj postoj a keby to tak je a že vedia o ňom, tak kamaráde vôbec by som sa nečudoval, ale s tými polovnikmi je to dlhoročný problém a s lukom som chodil do lesa len minulé prázdniny keď som bol ešte na SK a po takom lese že tam ledva ja som vyliezol nie to ešte tlupa polovníkov. Ja sa nesnažím o žiadny pokus pytliačenia ani žiadne zabíjanie to je Vám dúfam jasné a áno bohužial máš pravdu, asi teda prestanem, vieš, chápeš ja nepotrebujem s nikým problém a od ludí sa stránim, len sa hrám na malé bábätko a nosím zo sebou hračky do lesa nič viac. :) a mám dojem keby mi ho uvidia tak ma odfláknu na mieste takže ani preto nechcem instigovať. Podľa môjho názoru čo je zase len môj názor si myslím že naše zákony majú obrovské diery, necháp ma zle a nemyslite si že som nejaký anti-slovák, alebo že som raz bol niekde preč a už som truhlík čo všetko vie, všade bol. Stále dávam za príklad USA aj keď po ekonomickej stránke je to bieda a umelo živená ekonomika nijako neprospieva európe a ani ázii, ale prečo si neberieme príklad s tých dobrých vecí ako je nastavenie priateľských zákonov pre ľudí čo prírodu milujú a chránia ju. Znova sa vraciam k tej istej problematike a názoru ako v minulom príspevku, ale za tým si stojím. Poľovníci, verejní činitelia, súdy sa riadia zákonmi ktoré sú momentálne nastavené, ale sú na prd nastavené. Viem teraz robím krčmovú politiku a "prečo to nezmením a nejdem do vlády keď mám tolko rečí?" ale neviem, vnímam to tak že mám asi tak nula práv oproti poľovníkovi a tvoj argument by mohol byť, "veď tak sa stań poľovníkom, sprav skúšky" a bla bla bla budem mať práva, ale čo keď byť poľovníkom je absolútne proti mojej filozofii a nechcem chodiť zo zoznamom zvery na odstrel a stavať to a tamto, členské a všetky tie papierovačky. Takže si myslím že by som mal mať právo nosiť luk, ale to je fuk, nebudem ho nosiť, ale pre Pána kde je právo v tomto svete. Sám osobne poznám pytliakov alias členov zväzu, ale nezahlásim ich, prečo? lebo zajtra by mi vypálili barák a "nezvestným" sa mi tiež nechce byť. Takže držím radšej papuľu. Každopádne medveď, ďakujem za upozornenie a dúfam že si aspoň trošku pochopil môj ešte stále vyvíjajúci sa názor a že som nebol nijak neslušný alebo tak podobne. Dodávam že možno som ešte nedospel na tieto konverzácie a pridávanie príspevkov k týmto témam, uvážte vy. :) :bear:
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Kapo » 01 Máj 2012, 13:05

Píšeš moc zbytočne moc vela. :wolf:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod juraj1974 » 02 Máj 2012, 08:21

Nespochybnujem Kapove slova. Ano v jednoduchosti je krasa ale... Dovolim si plne suhlasit s myslienkami ktore tu mlady dal. To ze medvedo/bulterier sa zase zaplietol do tejto debaty sveci len o jeho ortodoxnosti a zbytocnosti reakcie na jeho slova. Ak mam byt za nieco nakopany tak nech je to za suhlas ktory davam mlademu pri jeho dlhych ale plnych myslienkovych pochodov. Myslim si ze su to slova kazdeho s nas tu na fore...

Hawk... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 03 Máj 2012, 19:18

Juraj to vystihol :yees: Podpisujem sa pod jeho slová.

Len na margo toho luku: od 18 rokov máš právo nosiť kamkoľvek a kedykoľvek zbraň kat. D (vzduchovka, luk, kuša...), ak pritom dodržíš pár základných zásad (neohrozovať okolie, skryté nosenie...aj keď práve to skryté nosenie je troška diskutabilné z hľadiska zákona, no je to ľudská slušnosť). V 17. rokoch môžeš mať na obranu napr. kaser, dlhšiu pevnú palicu so zaostreným koncom... prípadne nos na opasku sekeru s hlavicou v puzdre. Tam ti môžu všetci fúkať práškový cukor v prípade prúseru vieš útočníka buchnúť tupou stranou hlavice tak, že ide k zemi.

Len pre info neznalých - medved je poľovník a to značne ortodoxný :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Kapo » 03 Máj 2012, 19:39

sally píše:Len na margo toho luku: od 18 rokov máš právo nosiť kamkoľvek a kedykoľvek zbraň kat. D (vzduchovka, luk, kuša...).....


Tak toto nie je uplne tak, ako píšeš. :mrgreen:

To je len zákon o zbraniach a udiciach.

Polovný zákon si vraví zase svoje.

§ 29
Práva a povinnosti člena poľovníckej stráže
(1) Člen poľovníckej stráže je pri plnení úloh podľa tohto zákona oprávnený

a) vyžadovať od osôb, ktoré sú v poľovnom revíri so strelnou zbraňou alebo iným predmetom spôsobilým zmocniť sa zveri, ako sú slučky, pasce, siete, luky a kuše predloženie poľovného lístku, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a povolenia na lov zveri a dokladu, ktorým môže preukázať svoju totožnosť,

b) zastaviť v poľovnom revíri dopravný prostriedok na vykonanie kontroly osôb a priestorov dopravného prostriedku, ak je dôvodné podozrenie, že osoby nachádzajúce sa vo vozidle lovili zver bez povolenia na lov zveri (§ 53) alebo že sa preváža neoprávnene ulovená zver alebo neoprávnene privlastnená zver alebo neoprávnene privlastnené zhody parožia; na tento účel môže požadovať od osôb predloženie dokladu totožnosti, povolenia na lov zveri alebo zberu parožia zveri (§ 53), dokladu o pôvode zveri a dokladu oprávňujúceho na jazdu po lesných cestách,

c) obmedziť osobnú slobodu osoby pristihnutej pri neoprávnenom love zveri alebo bezprostredne po ňom alebo pri ulovenej zveri alebo osoby, ktorá nevie preukázať pôvod ulovenej zveri (§ 64),

d) odobrať osobám uvedeným v písmenách a) až c) strelnú zbraň alebo iné predmety, ulovenú alebo prepravovanú zver, zhody parožia a bezodkladne vec oznámiť Policajnému zboru,

e) požadovať súčinnosť Policajného zboru,

...............
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod canowicakte » 04 Máj 2012, 10:14

Ďakujem Sally aj Juraj1974 za podporu! Cením si to :)
Neviem ako Vy ľudia ale ja zrejme nemám dostatočnú inteligenciu na pochopenie tejto zákonovej fražky. To aby som vyštudoval právo a až potom išiel do lesa. No to je jedno, zrejme by trebalo vo vláde niekoho kto urobí konečne logickú legislatívu a nie tu sa píše to a tam hento a vyber si teraz že čo je to správne. Kedže srnojeby (už som si veľmi osvojil ten výraz Sally) sú zväčša "hľadači" problémov tak by ma mohli udať alebo predvolať alebo čo a to za úplnú banalitu ako vidím. Dnes, normálny človek nemá šancu robiť čo chce lebo vždy nejaký blbeček si potrebuje riešiť v hlave svoje komplexíky tak každému čo najviac skazí jeho činnosť, v skratke rýpali čo si zakaždým hľadajú zámienku. Ešte vďaka Bohu že sa nájdu takí ktorí majú čerstvo v hlave a nerobia z komára somára. Vzduchovku mám už dlho, ale podľa mňa aj to za chvíľu zakážu lebo to rodičia kupujú deťom dnes aby aspoň trošku mohli byť vonku, ale veď v pohode počítač je lepší však? Veď toto je to, my si sami kopeme hrob s týmito "zákonmi". Aké zákony má príroda? Možno zopár, ale majú logiku! Ja niesom anarchista veď tak to nejde ale zase ani robot, veď do frasa to už fakt nič nemôžem? Asi nie. Krásna spoločnosť...hlavne že sa všetci srnojeby tvárite že v zväze je čisto že? Však trošku si pristrelíme pár kusov, nie? Ak mi niekto tu povie že nemám pravdu tak sa mu vysmejem a poviem že je pokrytec. Uups zase dlhý príspevok. :bear:
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod medved » 04 Máj 2012, 10:59

sally píše:Len pre info neznalých - medved je poľovník a to značne ortodoxný :wink:

- medved je lesnik,ochranar a polovnik,ktory nepoluje ... :wink:
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod juraj1974 » 04 Máj 2012, 11:15

Polovný zákon si vraví zase svoje.

[quote]
§ 29
Práva a povinnosti člena poľovníckej stráže
(1) Člen poľovníckej stráže je pri plnení úloh podľa tohto zákona oprávnený

a) vyžadovať od osôb, ktoré sú v poľovnom revíri so strelnou zbraňou alebo iným predmetom spôsobilým zmocniť sa zveri, ako sú slučky, pasce, siete, luky a kuše predloženie poľovného lístku, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a povolenia na lov zveri a dokladu, ktorým môže preukázať svoju totožnosť,

Pri noseni zbrane kat. D je drzitel tejto zbrane povinny sa na vyzvanie organu (nie polovnika, lesnika) preukazat svoju totoznost aj ked sa nachadza v polovnom reviri.... Pokial nie je prichyteny pri priprave na lov alebo tesne po nom tak ne je pravne postihnutelny preto ze je veeeeeelmi problematicke dokazat umysel lovit. Je nemyslitelne aby som sa ja pri presuvani lesom z bodu A do bodu B (druha dedina) musel obavat lesnej straze ktora ma obvini z pytiactva pokial mam preukazatelne zbran tejto kategorie neprisposobenu k lovu t.j. na pleci ci dokonca v prenosovom obale. Tolko len osobna skusenost.... Samoska zalezi len o recovej zdatnosti a momentalnej nalady kazdeho v konkretnom konflikte...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron