Stránka 1 z 4

Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 26 Aug 2011, 20:59
od sally
Poslednou dobou ma zaujala myšlienka vykašľať sa na celú "modernú" hygienickú kozmetiku plnú chémie (a to študujem chémiu :mrgreen: ) a skúsiť to nejak prírodnejšie. Teda nezaťažovať organizmus soľami hliníka z dezodorantov, chemikáliami zo sprchových šampónov ("vhodných" pre sliznice našich očí), parfumovaných mydiel...

Dočítal som sa o dvoch základných postupoch:
1) umývať sa IBA čistou vodou
2) používať prírodné prostriedky

Sám idem teraz na sebe otestovať prvú verziu. Podľa skúseností ľudí z netu (napr. http://www.hojko.com/sprchovanie-sa-bez ... 54337.html ) to má veľmi dobré výsledky. Budem sem postupne postovať ako sa mi darí. Dnes začínam, zajtra ráno odchádzam do pondelka na chatu, tak dám vedieť. Budem tam v tom teple pomerne ťažko fyzicky makať, tak bude veselo.

Zaujímalo by ma, či viete o nejakých veciach z prírody využiteľných na hygienu. Napr. silný vývar zo žihľavy je dobrý šampón (a podľa Macmateja aj docela dobré pitie :yees: ), tak isto aj brezová miazga je vhodná ako šampón. Čo z prírody použiť namiesto chemických mydiel? Domáce mydlo sa dá pomerne jednoducho uvariť, no existuje už niečo hotové v prírode? Existuje nejaký prírodný dezodorant?

A natíska sa mi v týchto horúčavách otázka: je vôbec potrebné a prirodzené používať antiperspirant/dezodorant? Brániť poteniu, keď potenie je prirodzená reakcia tela na teplo/námahu? Ako zabrániť nežiaducemu zápachu, ak človek odmietne používať Old Spice, Niveu, Rexonu a podobne? Mne osobne napadlo jedno riešenie: častejšie sa umývať pod pazuchami nejakou dezinfekčnou vodou, keďže zápach nepochádza z potu, ale z baktérií, ktoré sa vo vlhku a teple (typické miesto sú pazuchy) rýchlo množia.

Preto, aby ste to nemuseli skúšať na sebe, sa podujmem aj na toto: počas svojej "voda only" hygienickej diéty si budem podpazušia umývať buď lístkami mäty alebo ich vývarom a.k.a. mätový čaj. Na chate máme mäty plno, tak isto aj plný mrazák, takže materiálu bude dosť. Opäť, priebežne (ale až po pondelku) vás budem informovať o reakciách okolia. Sám som zvedavý. Dlhé roky používam Old Spice, rôzne sprchové gély, šampóny a mám nekonečný problém s lupinami, tak som zvedavý na výsledok.


A ešte mi napadá - kvôli svojej pokožke na tvári som nútení občas siahnuť po hydratačnom kréme - existuje nejaká prírodná náhrada? Resp. prírodný originál, keďže všetky produkty kozmetického priemyslu sú len náhradami?

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 26 Aug 2011, 21:26
od macmatej
Tak ja som sa na tom uz podujal davno. Na umyvanie pouzivam iba cistu vodu, aby som si nezmyl ochrannu vrstvu. Mydlo pouzivam, len ked som cely od motoroveho oleja alebo inych nechutnosti.

Na zapotene partie pouzivam tuhy dezodorat (znacka: ktory ked si date, mozete vykopnut dvere pok kilimanjarom).
Na ruky krem nepotrebujem, ale nezaobidem sa bez labela. V prirode by sa dal pouzit olej z orechov.

Na Sallyho otazku prirodnych cistiacich prostriedkov: odvar z dubovej kory, odvar z pagastanu konskeho. Dalej sa da uvarit mydlo zmiesanim tuku a bieleho popola a zltej hliny.

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 27 Aug 2011, 00:15
od Kapo
Najsamlepšia očistná kúra je sauna. Ideálne parná zo šalviou a mätou.

Samozrejme na prírodnú špinu stačí voda. Na civilizačnú je to však málo. :mrgreen:

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 29 Aug 2011, 22:37
od sally
Takže po víkende podávam prvú správu:

Na bežné sprchovanie bohato stačí obyčajná voda, tak isto aj na vlasy - teplá voda, no nie je to ten "bežný" pocit dokonale umytých vlasov, trocha mastnoty ostane. Nie je to nič hrozné, nikto z okolia si nič nevšimol. Deodorant = potrieť si podpazušie listami mäty funguje skvele. Spravil som pokus - jeden deň som si podpazušie ráno po umytí potrel mätou a celý deň nebolo "čuchovo" cítiť, že by bola potrebná opätovná hygiena. Druhý deň som mätu vynechal a počas dňa (bolo celkom horúco) bola potrebná opätovná hygiena - nebolo to nič strašné, no nemal som ten "pocit istoty." :twisted:

Pokračovanie nabudúce.

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 29 Aug 2011, 23:21
od Pája
Sally, zkus si sehnat mastičku ze včelího propolisu (od včelaře, ve včelařských potřebách nebo ve zdravé výživě) nebo kosmetickou vazelínu (žlutou v lékárně). Obojí je přírodní (vazelína víceméně). Propolis můžu celkem doporučit, na suchou kůži, drobné záněty nebo ranky na rukách ideální. Používám už dva roky.

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 30 Aug 2011, 15:12
od stormmast3r
ot:
@sally ty si uzivatel "stoporko" na vysie linkovanom portale?

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 30 Aug 2011, 21:22
od SKW
Zaujímavý pokus sally, tiež som zvedavý k akým výsledkom sa dopracuješ. Mám jeden tip na prírodný šampón a zároveň aj mydlo. Je z koreňa juky. Juka je okrasná rastlina pôvodom z Ameriky, využívali ju indiáni na rôzne účely, pre nich bola jedným z kľúčových prírodných zdrojov. Existuje množstvo druhov juky a agave, no u nás je asi najčastejšia juka vláknitá (yucca filamentosa), vysádzaná v parkoch, cintorínoch ale aj na záhradách ako okrasná raslina. Má viacero využití - Listy sú tvorené množstvom vlákien a tak sa z nich dá vyrobiť silný povraz, suchá byľ je vynikajúca na založenie ohňa trením, a koreň poskytuje prírodné mydlo. Obsiahnuté saponíny v koreni juky majú čistiace vlastnosti a priaznivo pôsobia na ľudské vlasy a pokožku. Nenájdeš ju síce hocikde v prírode, no môžeš si koreň usušiť a používať ho v lesoch.

Malý fotonávod na prípravu mydla/šampónu z koreňa juky:Koreň pripravený k použitiu. Pre uskladnenie treba takto očistený koreň úplne vysušiť, najlepšie priamo na slnku. Následne keď ho chcete použiť, stačí ho skombinovať s vodou.


Stačí nakrájať pár malých kúskov do nádobky, napríklad aj obyčajnej fľaše, pridať trochu vody a silno premiešať.


Vytvorí s hustá pena a voda je teraz plná saponínov z koreňa.Problémom je fakt, že ľudia túto rastlinu síce vysádzajú, no málo ju poznajú keďže je cudzokrajná rastlina, preto sa ju v podstate boja ako mydlo používať. Pritom je radená medzi liečivé rastliny.
PS: Ktovie prečo mali indiánske ženy také krásne čierne husté vlasy? Možno aj vďaka tomuto jukovému šampónu. ;-)

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 02 Sep 2011, 19:09
od sally
Takže opäť po pár dňoch info:

mastnota vlasov ustúpila sama, už je na nich po umytí pocit čistých vlasov, chce to len teplú vodu. ("ideálne" do tohto počasia)
Podpazušie treba umývať čistou vodou viac krát denne (ak sa neaplikuje chemický deodorant - voňajúce "oné," nie prípravok proti poteniu). Idem z mrazáku vybrať mätu a spraviť si vývar na dezinfekciu a "deodoráciu" pazúch, dám vedieť o výsledku.
Slabiny sa dajú dostatočne umyť teplou vodou, ak ide človek na rande, pre istotu je vhodné aj obyčajné mydlo.
Problém vidím s chodidlami - je teplo a tak chodím v sandáloch, asi ako väčšina. No tu v meste mám po pár hodinách vonku neskutočne špinavé nohy, na ktoré čistá voda nestačí.

Juku doma nepestujeme (na okne vidím pár čilipapričiek - pozdravujem Rafaela :twisted: a niekoľko bonsají z Fikusu benjamina) - tak čo použiť na tú špinu "veľkomesta?" Je niečo bežne dostupné v domácnosti/prírode?

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 02 Sep 2011, 20:36
od matus
neviem ci som to spravne prelozil ale vývar z listov pagaštanu konského

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 02 Sep 2011, 21:31
od sally
Matus, to fakt? SUPER! Cez víkend zbehnem do parku, máme tu tých pagaštanov hojne, niečo nazbieram a skúsim. Si si istý, že to majú byť listy? (leaves)

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 02 Sep 2011, 22:16
od matus
kukni raya mearsa ja ty to sem opisem z knihy : "Not a good as soapwort but more common , midly antiseotic . Crush thr leaves in warm water . :wink:

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 02 Sep 2011, 22:21
od sally
Jasne, takže preklad:
nie tak dobré ako "mydlová rastlina," ale bežnejšie sa vyskytujúce, stredne antiseptické (protibakteriálne). Rozdrť jeho listy v teplej vode.

To len keby niekto nevládol angličtinou a chcel by to skúsiť. :)

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 03 Sep 2011, 05:33
od atti.hombre
:D Sally napríklad ja!...dakujem

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 12 Sep 2011, 20:13
od sally
Ďalší report:

po umývaní čistou vodou moje blízke i menej blízke okolie nepociťuje žiadny zápach, "voniam normálne." Pokračuje neustály boj so slabým zápachom z podpazušia, ak nepoužijem deodorant - vtedy podpazušie vonia celý deň (aspoň je vidno, aká silná chémia v tom je :twisted: ). Ak použijem vývar z mäty, je v týchto teplách tak na pol dňa - resp. do večera pokoj, no keď prídem večer domov, je nutné najprv zamieriť do kúpeľne a až potom k rodine.

Ohľadom vlasov - na každodenné umývanie stačí teplá voda. No ja som tvor lenivý a dennodenne sa mi do sprchy kvôli nim liezť nechce. A tak som spravil odvar z brezového lístia: do hrnca hrsť listov a cca liter vody. Nechal som to prevrieť a potom vzniknutý zeleno-hnedý roztok scedil do fľaše. Vlasy najprv namočím vodou a potom na ne nalejem cca 2 hrste (tak 1.5dcl?) "šampónu." Poriadne prstami rozotriem a pomasírujem si hlavu. Vznikne veľmi jemná pena (nie tak silná ako z bežného šampónu, veeeeľmi jemná), ktorú potom spláchnem z hlavy vodou. Výsledok: vlasy sú čisté, voňajú "lesným vánkom" (nepliesť s rovnomenným alkoholickým nápojom) a pokožka hlavy (pod vlasmi) je v poriadku (po umytí bežným šampónom častokrát sčervenala a pociťoval som svrbenie alebo pálenie). Pred umytím vlasov som ich mal plné lupín, teraz ani jedna - všetky sa krásne vymyli - po umytí bežným šampónom (Head&Shoulders, Shauma....) vždy niekoľko lupín ostalo.

Hodlám preskúmať taje "bylinkárstva" aj ďalej a v dohľadnej dobe sa chystám "ošklbať" zopár listov z blízkeho pagaštanu konského a spraviť "šampón" z nich. Potom dám vedieť :) Zatiaľ hútam nad efektívnejšou alternatívou k deodorantu - mäte.

Re: Prírodná hygiena - dezodorant, šampón, mydlo, voda...

PoslaťNapísal: 07 Okt 2011, 08:59
od Marcela
sally: Jak se ten Tvůj experiment vyvíjí? Docela by mě zajímalo, zda ještě svýmu okolí voníš :D . Případně co ještě používáš krom tý máty :wink: .