Les vz. pilčíci

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod dodo » 18 Okt 2014, 18:43

Páčia sa mi tie "ohnivé" odborné debaty o tom,ako by mali vyzerať naše :wink: lesy od ľudí,ktorí žiadny les nevlastnia,a nikdy sa o les nestarali...
Moja rodina vlastní les už dávno,využívala ho len pre vlastnú potrebu(stavby,palivo),ťažba bola len prebierkova-využívalo sa všetko(len čečina osekaná z haluzí ostávala v lese),les bol stále vzrastlý,a vyžadoval minimálnu údržbu.V tomto stave prežili lesy aj socializmus,ale potom prišiel porevolučný kapitalizmus,a novopečení "gazdovia" lesov zabudli :) na trvale udržateľný spôsob,akým sa ich predkovia o les starali,a začali veľkoplošné holoruby,predaj dreva na koreni-bez následnej výsadby!V údolíčkach kde to s výrubom "prehnali" majú teraz problémy so záplavami,škody už dávno presiahli profit z predaja dreva-ukážkový prípad krátkozraký pán tvorstva verzus príroda...
Nášmu údolíčku sa(vďaka múdrosti našich otcov!) tento problém vyhol-drevo na koreni predali(a prepili!) len dvaja vlastníci(bez potomkov).Keď nejavili o sadbu záujem,a boli ochotní sa rúbanisk zbaviť(za rozumnú cenu),tak sme sa okolití vlastníci dohodli,a rúbaniska sme odkúpili.Tak som sa stal "šťastným gazdom" 3 hektárov rúbaniska husto zarasteného rakytou,jarabinou,ostružinami a malinami.Jednu tretinu mám už posadenú mladými stromčekmi z môjho ostatného lesa(smreky,jedle,brezy),a na zbytok mám v záhrade škôlku semenáčikov rôzneho druhu(čo sa kde podarilo zohnať,aj všelijake exoty :) ).Zámer je vypestovať pestrý les(nie hospodársky),ale je to neskutočná makačka udržať tie náletové rastliny v takom stave(a na tej veľkej ploche),aby nezahlušili tie posadené.Ak by mi do toho prišiel mudrovať nejaký počítačový ochranca živých stromčekov,alebo cyklista,ktorý nemôže prejsť,tak by som sa asi nezdržal :x
Bol by som rád,keby sa prestalo drístať o tom,ako hospodáriť v "našich" lesoch,ale podniknúť niečo konkrétne napr.založiť združenie Prales,ktoré by vykupovalo lesy od vlastníkov(napr.v NAPANTe),a nechávalo by ich nedotknuté-za 50 eur by si dostal certifikát,že vlastníš napr 10m2 pralesa na Krakovej holi.
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod mohadive » 21 Okt 2014, 17:21

Pekne a mudro napisane. Nic nenahradi vlastne skusenosti.
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod Patkaň » 07 Dec 2015, 21:10

Najnovší film od pána Štefana Vaľa, ktorý rozhodne stojí za pozretie.

Patkaň
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 28 Apr 2011, 18:03
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod fatal_error » 08 Dec 2015, 10:45

Patkaň píše:Najnovší film od pána Štefana ...


Ten je v sekcii dokumenty nejaky ten rok urcite... ale aj tak dik za zdielanie. Dolezite je, aby sa nato nezabudlo.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod Patkaň » 31 Dec 2018, 16:19

Pridám ďalší počin pána Štefana Vaľa



Kompetentní majú absolútne na háku.
Patkaň
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 28 Apr 2011, 18:03
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod marian_r » 16 Sep 2021, 15:13

medved píše:Paja to vystihol presne !
upratany les je predstava s ktorou sa ludia vzili z hospodarskych lesov z cias socializmu a povazuju ju za to spravne ako to ma vyzerat.len co je pekne neznamena,ze je aj prospesne.okrem toho,ze ponechana haluzina dodava ziviny do pody vytvara mikroklimaticke podmienky pre prirodzenu obnovu ,posoby ako biologicka ochrana pred negitivnymi biotickymi a abiotickymi cinitelmi, ...


Môj starý otec sa narodil r. 1900 a bol z lesníckej rodiny. Hovoril, že ak by majiteľ lesa našiel na zemi väčší konár, na druhý deň by hľadal iného správcu lesa.
marian_r
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 16 Sep 2021, 09:39
Bydlisko: Ba
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod michaltarbaj » 17 Sep 2021, 12:28

Ešte šťastie, že už nežijeme v 18-19 tom storočí!
Obrázok užívateľa
michaltarbaj
 
Príspevky: 62
Registrovaný: 20 Máj 2013, 21:00
Bydlisko: spisska nova ves
Dal Ďakujem: 227 x
Dostal Ďakujem: 269 x

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia