Les vz. pilčíci

Les vz. pilčíci

Poslaťod truppyk22 » 15 Apr 2012, 22:12

Zalozil som tuto temu preto, lebo by ma zaujimalo, aky je vas nazor na pracu pilcikov? Nemyslim tym, ze ci by sa vam pacilo vykonavat tuto profesiu, skor mam namysli to, aky je vas nazor na to, co za sebou nechavaju v lesoch. Som sice v tomto laik, ale mne sa nepaci, aku spust po sebe nechavaju. Na poslednej ture na najvyssi "vrch" v mojom okoli sa mi naskytol takyto pohlad, co za sebou nechali tyto pani. Ak sa teda mylim a to co po sebe nechavaju je spravne, tak sa vopred ospravedlnujem a budem rad ak mi niekto objasni, ako to teda je!!! Fotky som robil priamo z turistickeho chodnika.
6.jpg

7.jpg
truppyk22
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 02 Okt 2011, 09:14
Bydlisko: Dolna Zdana
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 29 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod sally » 15 Apr 2012, 22:23

truppy - je to dvojsečné. Na jednej strane je docela svinstvo spíliť strom a zobrať si z neho len kmeň a najhrubšie konáre a ten zvyšok nechať ležať len tak. No na druhej strane - pre nás, zálesákov, je to super - lebo na stavbu prístreškov, oheň...máme zdroj dreva prakticky zdarma, stačí prísť a nazbierať. Čo mňa vytáča najviac je však to, že lesnícke stroje (často z nich vyteká olej a iné náplne) rozrývajúce krajinu ochranárom nevadia, no čundrák a zálesák, čo sa ide do hory vyvenčiť, už hej. :|
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod macmatej » 16 Apr 2012, 08:05

Mne sa zasa nepacia rozbahnene cesty ktore za sebou nechavaju stroje. Casto su to zaroven turisticke trasy, ktore su aj viac ako rok rozryte, kym to niekedy konecne po sebe neodpracu.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod Pája » 16 Apr 2012, 11:55

Krom lenosti lesníků to může mít i jiný důvod (ne ten pro-zálesácký). Větve ponechané v lese se časem rozloží na dřevní hmotu, ve které nalézají úkryt drobní živočichové (typicky larvy brouků) a ve ztrouchnivělém povrchu se uchytávají semenáčky - je to totiž ohromně úživná hmota. A po úplném rozpadu (to může trvat i více než 10let práce dekompozičních organizmů) se tato hmota mění v nový humus - a tedy nové živiny pro půdu.
Krom lesa tento princip využívá například permakulturní hospodaření - typicky v pařezině, kde okolo seřezaných kmenů před novým obrašením drobné větve okolo kupí hospodář záměrně, a podporuje tím nový růst (a taky chrání výmladky před okusem).


Edit: Chci dodat, že nejsem rozhodně odborník na hospodářské a růstové mechanismy lesa, ale v případě velkého výrubu (nebo kalamity) je prý výhodnější část kmenů a větví nechat na místě, prý to zabezpečuje krom humusu i lepší mikroklima pro růst nových semenáčků, a půda ani tolik nevysychá.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod helbo » 16 Apr 2012, 12:08

No tieto fotku su fakt ine kafco. Kedze je to priamo na chodniku. Mne sa to tiez nepaci. V sobotu som bol na prechadzke (smer drazovsky kostolik) a tak isto sa mi nepaci ten pohlad pomedzi stromy. Vsade vidim cerstvo zpilene stromy (teda kmene) a kopu bordelu okolo. Bolo to pomerne nahusto asi kazdych 5 metrov od seba. No pohlad nic moc, neviem ci to musia takto prepilovat alebo ci je to biznis. No necudujem sa preco nemame u nas v lesoch kvalitne stromy (vysoke a hrube).

j
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod fwpok » 16 Apr 2012, 14:29

No tak mňa pekne naštvalo ked som bol po skončení zimy na chate na Domaši.To čo tam bolo....... :cry: :cry: no niečo hrozné. Z nádherného vyče storočného bukového lesa s prímesou brezy,hrabu,čerešne sem tam borovice boly len holé rúbaňe.Vraj to bolo potrebné preriediť.No nech mi niekto nevykladá že prerieďuje les keď tam nechali jeden strom na hektár :evil: :evil: vyzerá to tam ako po kalamite v Tatrách.A to sme mi ešte obstály dobre.Niektoré časti čaká úplný výrub,vraj preto lebo to akosi narúša brehy a podobne.Práveže tie stromy sú jediné čo to drží pokope.Veď ak to vyrúbu tak stačí že príde väčší dážď a pekne to začne vymývať pôdu ktorá sa časom úplne znehodnotí a okrem toho to bude postupne podmývať brehy.No asi najhoršie obstály lužné lesy na začiatku kde sa do nádrže vlieva Ondava.Väčšinou úplne padnú a pritom sa tam v posledných rokoch obnovila populácia Bobra.Ja som sa tešil že sa niekedy prejdem k bobrej hrádzi a oni to idú zničiť.Taký nádherný lužný biotop. :cry: :cry: Je to na zaplakanie.
fwpok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 11 Dec 2011, 11:01
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 91 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod kastan » 16 Apr 2012, 22:40

Na Šumavě jsem se setkal s tím, že ořezané větve ( hlavně tedy smrky) byly celkem rovnoměrně rozložené po okolí prořezávek. To vylučovalo třeba bezhlučný pohyb po lese :mrgreen: , ale pro les to jsou živiny. Ty obrázky na začátku jsou ovšem děsivé. Třeba to ještě někdo trochu dočistí :roll: .
Obrázok užívateľa
kastan
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Apr 2012, 16:46
Bydlisko: Liberecko, ČR
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod medved » 17 Apr 2012, 10:48

Paja to vystihol presne !
upratany les je predstava s ktorou sa ludia vzili z hospodarskych lesov z cias socializmu a povazuju ju za to spravne ako to ma vyzerat.len co je pekne neznamena,ze je aj prospesne.okrem toho,ze ponechana haluzina dodava ziviny do pody vytvara mikroklimaticke podmienky pre prirodzenu obnovu ,posoby ako biologicka ochrana pred negitivnymi biotickymi a abiotickymi cinitelmi, ...
sally krasne mohutne lesy ktore vysadzali nasi prastari otcovia z geneticky vynikajucich jedincov velmi do kopy nejde... ved oni vobec neriesili nieco take ako semneraske oblasti,stanovistne povodne dreviny ... ich jediny ciel bolo dopestovat co najviac drevnej hmoty za co najkratsi cas ,coho vysledkom je napriklad ,ze zastupenie smreka v dnesnych lesoch je o 400% vacsie ako je prirodzene ...
krasne mohutne lesy z geneticky vynikajucich jedincov sa hodi akurat na prirodne lesy ,kde vplyv cloveka je minimalny a na autochtone prirodzene lesy ,kde sa zacina pristupovat k hopodareniu prirode blizkemu ...
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod SKW » 17 Apr 2012, 13:29

Všade vidíš len toho sallyho ;-) Keďže táto téma je ako stvorená na nový flame, uznávam, tú vetu som zformuloval trochu nesprávne.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod truppyk22 » 17 Apr 2012, 16:16

Ludia, ako fakt som nemal v umysle zalozit tuto temu s umyslom, aby sa tu z toho teraz strhla hadka, mna len zamrzelo co po sebe nechavaju pilcici a chcel som vediet ci to tak ma byt. Myslim, ze kazdy bude mat na to svoj nazor. Moj je jednoducho taky, ze je sice v poriadku, co po sebe nechavaju a ze je to prospesne pre les, ale myslim zeby ruky nikomu neodpadli, ked by po spileni stromu odpratal "bordel" aspon z toho turistickeho chodnika :wink: .
truppyk22
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 02 Okt 2011, 09:14
Bydlisko: Dolna Zdana
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 29 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod medved » 17 Apr 2012, 19:50

SKW píše:Všade vidíš len toho sallyho ;-) Keďže táto téma je ako stvorená na nový flame, uznávam, tú vetu som zformuloval trochu nesprávne.


jaj jasne ospravedlnujem sa sallymu,nemalo to byt smerovane jemu ... :D :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod jura_czech » 17 Apr 2012, 21:43

Věc má dvě strany mince, alespoň pro mě jakožto profesí lesníka. Jedna věc je těžba, která by vždy měla být provedena pokud možno k přírodě citlivým způsobem (v souladu s tzv. trvale udržitelnými principy), měla by vždy být v souladu s lesním zákonem (který alespoň u nás v CZ vychází z principů trvale udržitelného obhospodařování) a po těžbě by měl v lese zůstat relativní pořádek, tzn. že by mělo být zpracováno veškeré hroubí, což je dříví silnější jak 7 cm s kůrou (to ale není dáno zákonem, navíc jsou vyjímky např. z ochranářských důvodů - pro vzácný hmyz apod.) a samozřejmě by mělo být vždy dříví a klest uklizen z cest, turistických a cyklistických tras, vodotečí atd. Druhou stranou mince je to, že jsou ve společnosti elementi, kteří koupí les, vyrubou jej čistě pro zisk, a aby se nemusely starat o zalesnění a následnou pěstební činnost, tak holinu prodají třeba nějakýmu homelessovi za flašku rumu a i se ziskem zmizí do jinýho kraje či okresu. Státní orgány jsou tu od toho, aby dohlížely, zda se těžba v lesích provádí v souladu se zákonem, či nikoliv. Jinak už naši předci říkávali, že les se pěstuje sekyrou. Tím nechci říct, že by se měl veškerý les pěstovat pouze hospodářsky, naopak jsem pro, aby byly chráněny cenné zbytky původních lesů. Ještě dodám to, že osobně preferuju přirozenou obnovu, tzn. těžba bez vzniku holiny, nutno ale dodat, že to nejde dělat všude (nevhodné lokality, přestárlé neplodící porosty apod.).
jura_czech
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 16 Apr 2012, 19:42
Bydlisko: České Budějovice, ČR
Dal Ďakujem: 37 x
Dostal Ďakujem: 44 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod Baldur » 02 Sep 2012, 07:28

Ja som sa istú dobu živil prácou v lese,konkrétne ako pilčík.Teraz túto prácu vykonávam už len sporadicky,keď ma niekto požiada,aby som mu nachystal/napílil drevo na kúrenie/.Ak sa smiem vyjadriť k tejto téme,musím konštatovať,že tak ako inde aj v tomto prípade všetko záleží od človeka.Aký má prístup-postoj k prírode,práci a ostatným.Ak je to lajdák,ostane po ňom v lese "bordel",odpadky a po práci spúšť.Stačí ak si nedá pozor/nedá záležať/pri spílení kmeňa a poškodí zbytočne okolo stojace stromy-porast,ktoré potom ľahšie podliehajú chorobám a drevokaznému hmyzu.Tak isto je na vine súčasný spôsob ťažby ťažkými mechanizmami,ktorý je nešetrný k lesu.Pôvodný spôsob pomocou koní je nerentabilný a využíva sa len na miestach nedostupných technike.V neposlednom rade hrá úlohu skutočnosť,že dnešná spoločnosť a spotrebný spôsob života kladie na les mimoriadne nároky.Jednak chceme čo najviac a čo najskôr vyťažiť drevnú hmotu,potom sa chceme v lese s čerstvým ovzduším zregenerovať-ozdraviť a ďalšie nároky máme na lov divej zveri.Pri tom všetkom zisťujeme,že toho lesa máme akosi málo na to,aby nám všetky tieto potreby uspokojil.
Obrázok užívateľa
Baldur
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 25 Aug 2012, 15:33
Bydlisko: Zlaté Moravce
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod creobroter » 17 Sep 2012, 17:26

SKW píše:Tento problém nieje o ničom inom ako zase o ľuďoch. Po ťažbe by mala nasledovať brigáda - nejaké vytriedenie hrubších kusov na palivo a potom uhadzovanie haluziny na kopy alebo do pásov. Pilčík, vám po sebe odpratávať haluzinu nebude... on má zaplatené len za kubíky guľatiny. Na to treba ako inak ďalšie peniaze a čas na zorganizovanie brigády... a je omnoho jednoduchšie peniažky vložiť do vrecka a nechať to ako to je.[/b]."


presne tak, v rodine mam dvoch pilcikov, sam som s nimi chodieval na brigadu, a upratovanie haluziny neprichadza do uvahy, na to proste pilcik nema cas pocas prace, to by tam muselo byt dalsich niekolko ludi


ja to vidim tak, treba si uzivat lesy, kym su nam ako tak pristupne, leboprid cas ked bude vsade plot, a potom uzz darmo vyplakavat
alebo si kupit lesy pre seba a tam odprevadat :camp:

EDIT
neda mi nerypnut si (konkretne do ucastnikov zimneho taborenia pod rokošom)
1. to stinannie mladych zdravych stromov na pribytky
2. kolki z vas s dali miesto do povodneho stavu? (zbalenie veci a rychlo dole, tobolo všetko)

offtopic
ucastnik Michal tam mohol prist k paradnym omrzlinam, ale teraz ma z toho určitet pasiu, ako mu bolo super :roll:
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Les vz. pilčíci

Poslaťod juraj1974 » 17 Sep 2012, 21:02

Toto sa ma trochu dotklo.... Ak budem OT tak ma zmazte ale neda mi nereagovat. Ty si nadobudol pocit ze niekto rubal zive stromy na vybudovanie svojho pribytku? Tak to mi je naozaj luto ze ta ten pocit trafil. Pribytok ako to nazyvas ty nemal skoro nikto. Len Atti a Matej mali postel zo suchych papekov. Hamakari ako Sally a Michal mali celty. Marcelka spala tak isto pod celtou. Ja v BIVI hamake na zemi tak isto pod celtou co pod navalom prdla. Ty si mal stan a neriesil si ostatne. Vdacime ti za vodu co si roztapal sneh na svojom varici. Ako si predstavujes resp. co si predstavujes pod pojmom dat miesto do povodneho stavu? Po nas ostalo len upravene ohnisko a bydla co mali chalani.... Ja som si tam dokonca na jar nasiel svoju stratenu lyzicu.... Nemozem a ani nechcem aby sa tato vyprava stala sucastou temy kde sa pise o barbarstve lesnych robotnikov a pilcikov co lincuju lesy. Treba si uvedomit ze to bol zimny zraz kde napadlo pocas jednej noci cca 50cm snehu a kde padali na ohen suche stromi Sallyho sekerou. Nedovoli mi svedomie aby som nereagoval na toto rypnutie pretoze ak niekto mozno v dobrom rypne tak nech to ma aj nejake opodstatnenie..... Ja len tolko ze ak niekto co ma svoj nazor si dovoli naznacit ze taky lesny tvorovia ako je Marcelka, SKW, Atti a iny ucastnici tejto akcie nechali svoj tabor v stave ako nechavaju iny turisti povazujem za celkom dost scestne a dost zavadzajuce hraniciace az s absurditou....
Co sa Michalovej premocenej obuvy tyka. Ano Michalovi prepustila obuv lebo pol noci nas ostatnych vyhrabaval zo snehu. Na to ale sme tam boli my aby sme ho dostali v poriadku dole tak aby tie omrzliny nedostal... Bolo to minimum co sme mohli spravit aby si to jeho zdravue neodnieslo. O tomto je les aby sme ak sme spolu boli ako jeden a aby sme ak sa hoci komu nieco prihodi vsetci zomkli a nenechali nikoho za sebov.... Michal nebol v ohrozeni o akom pises ty....
Howk.... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Ďalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia