Sám v divočině (2009) Ed Wardle

Knihy, TV seriály, elektronické dokumenty...

Re: TV serialy venovane bushcraftu a suvisiacim temam

Poslaťod sally » 30 Dec 2010, 20:15

snypo, myslím, že snaha protagonistu toho seriálu sa až tak ceniť nedá - lebo je to skôr smutné.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: TV serialy venovane bushcraftu a suvisiacim temam

Poslaťod SKW » 12 Jan 2011, 00:45

Wardle to nezvládol psychicky. Celé to je hlavne o psychike. Ale tak nie každý je stavaný na niečo také ako je odlúčenie od civilizácie, no sú aj ľudia ktorí sú vyslovene samotári a odlúčenie od spoločnosti si vychutnávajú. Uvediem príklad chlapíka Dick Proenneke, možno niektorí poznáte jeho príbeh a možno ste videli aj film, ako žil aljaške 30 rokov sám v zrube, ktorý vlastnoručne postavil. Takto nejak mal skúsiť fungovať aj Wardle, no na to treba hlavne vedomosti a skúsenosti s dlhodobým životom v prírode, čo on nemal určite.

Treba ale poznamenať, že je veľký rozdiel pozerať sa na TV survival show a reálne si to vyskúšať na vlastnej koži. Je ľahké smiať sa, že ako to len Wardle nemohol zvládnuť, veď tam mal vybavenie. Veď čože je to loviť zver, postaviť zrub, naozaj sám v strede yukonu, všetko to nahrávať .... no ono sa to zdá byť jednoduché, no v skutočnosti nieje.

Som fakt zvedavý, ako by si počínali na jeho mieste mnohí samozvaní experti z youtube.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: TV serialy venovane bushcraftu a suvisiacim temam

Poslaťod Michal » 12 Jan 2011, 02:02

Neviem či to tu už bolo spomenuté alebo nie, pre istotu ti sem dám. Je to film Alone in the Wilderness, ukážka je tu: http://www.youtube.com/watch?v=iYJKd0rkKss

Je to film o chlaíkovi, ktorý veľkú časť svojho života prežil vo vlastnoručne vybudovanej drevenici, sledoval a zapisoval počasie a čo ja viem čo ešte :) Je to zaujímavý film, vrelo ho odporúčam.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: TV serialy venovane bushcraftu a suvisiacim temam

Poslaťod addo77 » 12 Jan 2011, 09:54

matus spomenute to tu bolo :) (dik SKW - jeden z najlepsich dokumentov co som videl)
http://www.bushcraft-portal.sk/forum/viewtopic.php?f=32&t=130&p=1173&hilit=dick#p1173

inak je to telka a preto tam nedaju odbornika typu Les Stroud prip. ineho. Dnesni ludia sa radsej pozru na zufaleho chlapika Wardla, ktory bojuje sam zo sebou ako na profika, ktory si to uziva. (aj ked my by sme brali radsej toho profika :) no je nas malo )
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: TV serialy venovane bushcraftu a suvisiacim temam

Poslaťod Pája » 12 Jan 2011, 22:32

Ten self-dokument o Edovi jsem viděla už někdy před rokem v zimě, zároveň s tím, jak jsem začínala objevovat Raye Mearse. Jsou to tak neporovnatelné protiklady, že by je nikdo nepostavil. Bylo mi Eda líto, protože přecenil svoje síly, a zároveň mě to motivovalo si hledat o bushcraftu (a survivalových prvcích) nejdřív dost informací a zkoušet si praxi (což dělám pořád). Psychika dělá hodně, u takového extrému obzvlášť...

Co se týče survivalu a Lese Strouda, něco na tenhle způsob (myšleno Alone in the wilderness) natočil jako "Stranded summer." Taky docela bez příkras, a rozhodně víc vypovídající. I kdyby třeba jen o tom, že si můžem vystačit s tím, co máme po kapsách, a že není potřeba "rambonůž," ale stačí švýcarák řady 91 mm... Stojí za vidění.

http://www.youtube.com/watch?v=MCYs0MyC ... re=related
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: TV serialy venovane bushcraftu a suvisiacim temam

Poslaťod Mamarcel » 12 Jan 2011, 23:11

Kedysi davno som videl jeden diel R. Mearsa po anglicky a aj ked som mu nerozumel, tak to na mna zaposobilo tak, ze som si to chcel tiez vyskusat. No nakoniec som na to aj zabudol. Az pred asi rokom-dvomi som zachytil Beara Gryllsa a bol som nim uplne fascinovany. A ked som potom videl Mearsa s jeho vybavou, tak sa mi Bear zdal byt uplny akcny hrdina. Ale casom som pochopil ze je rozdiel medzi survival a bushcraft. Az ked som sa zacal viac zaujimat o prezitie v prirode a skusil som cely den byt ako 'pravy' bushcrafter (ja ako amater bez poriadnych znalosti), tak som zistil ze je jedno ci by som mal so sebou highend vybavu alebo len vreckovy nozik, ide o to kto si to ako uziva. A uz sa mi Mears nezda taky vzdy-ucesany- suchar. Aj s vybavou je tazko prezit ak clovek nevie co ma robit, co jest ako sa zohriat... A Les Stroud je krasnym prikladom ako si to moze clovek uzivat aj bez vybavy ak sa vyzna...
Stroud tam naozaj nemal nikdy nikoho zo stabu? Vzdy bol iba sam?
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: TV serialy venovane bushcraftu a suvisiacim temam

Poslaťod sally » 12 Jan 2011, 23:23

mamarcel - vitaj na fóre :wink: Krásne si vystihol o čom to zálesáctvo (bushcraft) je: ísť von a užiť si to. Pokiaľ viem, tak Stroud si to všetko točí sám - cca prvých 5 minút je väčšinou so štábom, potom povie, že teraz ho štáb opúšťa a už je to len na ňom. Najlepšia bola prvá séria, aj druhá bola super. Keď si kukneš diely "Behind the scenes" tak uvidíš, ako to točí - fakt mu to nezávidím. Aj keď - mať tú možnosť, asi by som do toho šiel tiež :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: TV serialy venovane bushcraftu a suvisiacim temam

Poslaťod Mamarcel » 19 Jan 2011, 21:25

fuha prave som dopozeral alone in the wild a uz chapem tie reakcie typu ''Pozor medveeeeeed!'' ''Aaaaale kde? To je iba dikobraz...'' tak ja som sa teda dost nasmial. Po dvoch nociach sa rozreve ako decko ked vidi to lietadlo. Inak to gradovalo asi ako v relacii s Janom Krausom - mam na mysli ked cita dopis Kysuce. Najprv uzasne, pohoda, krasa a na konci je rad ze vypadne z toho pekla. A to bol vybaveny jak na dovolenku. A baterie a nove filmy mu tam pravidelne nosili a on im tam daval uz natocene. Ako typek nema sajnu o preziti a ide na 3 mesiace do divociny. A potom sa to uz nedalo ked reval kazdych 5 minut a len fnukal ze nema co jest. Keby radsej namiesto placu hladal jedlo, hoci iba cervy a chrobaky a mohol si este aj nachytat ryby atd. Chapem ze kacice a losy nesmel strielat ale vsak nesiel na dovolenku do 5* hotela na caj o piatej. Preboha vsak je v divocind, tak co cakal ze mu z neba budu padat hamburgery? Pozeral som to cele len kvoli prirode a cakal som kedy to zabali. Vydrzal necelych 50 dni. Inak skoda casu. Radsej som mohol pozerat Mearsa uz po X-ty krat a daco sa znovu priucit.
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Sám v divočině (2009) Ed Wardle

Poslaťod Joda » 18 Júl 2011, 07:58

Zaujal mě tento čtyrdílný počin... nejsou tam sice užitečné informace. Jde tam však krásně vidět co s člověkem provede jeho největší nepřítel - vlastní psychika. Přes veškerá videa na internetu kde každý ukazuje své úspěchy a ódy na svou dokonalost jsem rád že je i nějaký dokument kde jde vidět pravý opak. Dotyčný týpek sice nedošel svého cíle.. má však koule ukázat světu že není dokonalý a že to musel vzdát. Většina z nás co si budujeme svojí "rambo image" by tohle na youtube asi dát nechtěla :)

info zde: http://www.csfd.cz/film/281554-sam-v-divocine/

zde sem našel linky s cz dabingem http://movie-library.cz/film/281554-sam ... tv-serial/


edit: tenhle príspěvek sem psal a netušil sem že tu eda již rozebíráte... sice tu pár lidí má posměšné a hrdinské reči ale já sem rád že je něco takového natočené... protože tam jde vidět něco co se nedá uchopit a nic to ani neváží.. lidká psychika... a 50 dní o samotě je celkem dlouhá doba aby člověku hrabalo... né každý je na to stavěný, člověk to zjistí až když to zkusí...
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Sám v divočině (2009) Ed Wardle

Poslaťod gandalf625 » 19 Júl 2011, 18:30

:ice:
Naposledy upravil gandalf625 dňa 28 Apr 2021, 15:25, celkovo upravené 1
gandalf625
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 10 Jún 2011, 19:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Sám v divočině (2009) Ed Wardle

Poslaťod Michal » 19 Júl 2011, 19:46

Nechcem vam do toho velmi kecat chlapci, co sa EDa tyka, ale byt niekde 3 mesiace uplne sam je na kazdu psychiku trosku moc, ak sa to doplni pretrvavajucimi neuspesnymi pokusmi o ulovenie nejakej potravy je to o to silnejsie. Ono nam sa to celkom dobre hodnoti spoza klavesnic, ale realna situacia tam asi nebola az taka skvela ako sa zdalo z videa. Ja osobne som sa na niektorych veciach tiez trosku bavil, obcas sa Edo tvaril ako slon v porcelane, ze moc do lesa nepatri, ale o tom potom, snahu vydrzat mal a to sa ceni, aj ked mu potom chybala motivacia... Jodov nazor tym padom zdielam :)

Tolko moj offtopic :wink:

Kazdopadne ked sa pozrieme na Larsa Monsena ako funguje on, je to cosi ine a jeho filmy su velkou inspiraciou asi nie len pre mna :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Sám v divočině (2009) Ed Wardle

Poslaťod addo77 » 20 Júl 2011, 08:17

OT: Len k tomu Everestu: dnes pokial ma peniaze alebu mu to zaplatia sa dostane hore kazdy "dobrodruh". Vid pripady ked sa tam dostane 13 rocny chlapec alebo 80 rocny dedko, to v minulosti neexistovalo. :? Je to cista atrakcia. Z toho narodneho parku spravili lunapark. Pardon za OT
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Sám v divočině (2009) Ed Wardle

Poslaťod macmatej » 20 Júl 2011, 08:43

K tomu EDovi - 3 mesiace je naozaj dost ale: zdalo sa mi ze sa vobec nevzdaluje z tabora a neskuma okolite prostredie. Mal vela casu, mohol sa zabavit nejakym vyrezavanim. Mohol si postavit aspon plťku a ist chytat ryby na jazero. A v neposledom rade, ked tam bol tak dlho mohol si postavit poriadny pristresok, alebo aspon stol a lavicku.
Takto sa mi to dobre kritizuje, ked som tam nebol. Ak budem mat niekedy aspon mesiac cas, chcel by som si nieco podobne skusit na vlastnej kozi.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Sám v divočině (2009) Ed Wardle

Poslaťod cipik » 19 Júl 2013, 22:25

uz na zaciatku tohto serialu bolo povedane ze ed je filmar zalesak ale nie odbornik na prezitie ja som tento dokument vydel asi pred rokom a pol a tiez moja reakcia bola preboha co tam ten clovek robi sak tam furt fnuka ma tam kopu vybavenia brokovnicu, gulovnicu , noze ,macety , sekery veci na varenie a pod. ale po dlhsom uvazeni som dosiel na to ze tento clovek ma moj obdiv ze to tam vobec vydrzal tich 50 dni pri neustalom strachu z medvedov a samote ktora bola jeho hlavny nepriatel malo kdo by tam vydrzal ledva tyzden strach a samota dokaze dat cloveku pekne zabrat rozhadzane myslienky neuspech pri love nedostatok potravy sklamanie sameho seba je to jeden kolotoc do ktoreho sa potapal stale viac a viac a to nehovorim otom ze nemohol lovit vysoku zver a niektore chranene druhy takze to vobec nebolo o preziti ale len daky experiment keby mu islo o prezitie strielal by po vsetkom co by sa pohlo a bol by pekne vypaseny ale najvacsou chybou bolo to ze vedel ze to moze hocikedy ukoncit pri kazdom neuspechu sa pohraval z myslienkou ze si zavola lietadlo a pridu pre neho a to mu zamestnavalo mysel namiesto toho aby sa snazil zo situaciou vysporiadat bohvie ako by sa zmenilo jeho spravanie keby vedel ze ziadne lietadlo na zavolanie neprileti
cipik
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 19 Nov 2012, 22:39
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Predchádzajúci

Späť na Informácie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia