Woodcraft

Knihy, TV seriály, elektronické dokumenty...

Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 13 Máj 2014, 09:38

Chcel by som dať niektorým z Vás ktorí hľadajú inšpiráciu čo všetko sa dá v prírode robiť inšpiráciu prostredníctvom literatúry woodcraftu. Toto sú tie knihy http://www.ligalesnimoudrosti.cz/cs/publikace. Odporučím ich čítať v nasledovnom poradí:

1. Kmeňové zřízení
2. Zvitek březové kôry - Kniha orlích per
3. Taboříme v týpí

Inšpiráciu môžete načerpať aj na http://www.woodcraft.sk alebo http://www.woodcraft.cz . Mnohým z Vás sa môže zdať, že woodcraft je o indiánoch, ale nie je to tak, woodcraft môžeš robiť aj v tom čo bežne chodíš do lesa.

Mohlo by to pomôcť aj rodinám z deťmi ako svoje ratolesti zapojiť do vašeho hobby :D
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 25 Máj 2014, 21:31

Iste ste si viacerí z Vás všimli, že v podpise mňa, Willyho, Modoka a Jačka, pribudol symbol lesnej múdrosti - woodcraftu. Takže je to teda biely štít s modrými rohmi. Seton o ňom hovorí:

Je to indiánsky totem, zložený z dvoch rohov pripojených ku štítu. Rohy znamenajú "útok", štít "obranu". Je to symbolicky vyjadrená myšlienka: zdatný a pripravený. Tento znak užívajú všetci hľadači lesnej múdrosti. Modrá farba na znaku ma pripomínať oblohu, pretože chceme žiť pod modrou oblohou, v žiari slnka a naše myšlienky sú ako modrá obloha, to znamená jasné. A i keď sú mraky, vieme, že je za nimi vždy modra obloha a znovu sa objaví. Biela farba zase symbolizuje čistotu.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 08 Feb 2015, 18:07

Nastal čas, aby som túto tému opäť oživil. Tento krát sem zverejným príbeh (filozofiu), respektíve cestu po ktorej kráča každý woodcrafter a aj niektorí z Vás len to doteraz nevedeli. Ten príbeh má názov STÚPANIE NA HORU ( E.T. Seton )

Ďaleko na vyprahnutom Juhozápade stojí indiánska osada a za ňou sa z púšte týči vysoká hora. Vyliezť na túto horu znamenalo veľký čin, a tak všetci chlapci z osady túžili, aby sa o to mohli pokúsiť. Jedného dňa im náčelník povedal: „Chlapci, dnes sa všetci môžete pokúsiť vyliezť na horu. Vyrazte po raňajkách a choďte každý tak ďaleko, ako len dokážete. Keď budete unavení, vráťte sa a každý z vás mi prinesie vetvičku z toho miesta, kam až došiel.“

Vydali sa na cestu plní nádeje a každý cítil, že určite dorazí až na vrchol. Ale čoskoro sa šuchtavo vrátil prvý chlapec a natiahol k náčelníkovi ruku, v ktorej držal kaktusový list. Náčelník sa usmial a povedal: „Milý chlapče, ty si sa vôbec nedostal k úpätiu hory; ani si neprešiel púšť.“ Neskôr sa vrátil druhý chlapec. Priniesol šalviovú halúzku. „Prišiel si až na úpätie hory,“ povedal náčelník, „ale hore si nestúpal.“

Ďalší chlapec mal vetvičku lindy. „Dobre,“ povedal náčelník, „ty si sa dostal až k prameňom“. Potom prišiel chlapec s tŕňovou vetvičkou. Keď ju náčelník uvidel, usmial sa a povedal: „Ty si stúpal hore, dostal si sa až k prvej kamennej suti.“

Popoludní dorazil chlapec s cédrovou vetvičkou a starec vyhlásil: „Podal si dobrý výkon, dostal si sa až do polovice hory.“

O hodinu neskôr prišiel chlapec s vetvičkou kosodreviny. Tomu náčelník povedal: „Výborne! Ty si vystúpil až k tretiemu pásmu, mal si za sebou tri štvrtiny výstupu.“

Slnko už stálo nízko, keď sa vrátil posledný. Bol to vysoký krásny chlapec vznešenej povahy. Prichádzal k náčelníkovi s prázdnymi rukami, ale oči mu žiarili: „Môj otče,“ povedal, „dostal som sa tam, kde neboli žiadne stromy – nevidel som žiadne vetvičky, ale uzrel som Žiariace More.“ Aj starcova tvár sa rozžiarila, keď slávnostným hlasom hovoril: „Vedel som to! Keď som ti pozrel do tváre, vedel som to. Ty si sa dostal až na vrchol. Nepotrebuješ žiadnu vetvičku. Je to napísané v tvojich očiach, zvoní to v tvojom hlase. Pocítil si nadšenie, môj chlapče, videl si nádheru hory...“

S použitím knihy Zvitok brezovej kôry, originál preložil Miloš Zapletal
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 14 Máj 2015, 11:19

Možno niektorí z Vás ste si po prečítaní príbehu o Stúpaní na horu položili otázku ako to teda súvisi s woodcraftom, čo preto môžem urobiť ? No a tu je odpoveď.

Je to vlastne jednoduché, stačí si kúpiť knihu Zvitok brezovej kôry a začať sa podľa nej riadiť. Je to vlastne príručka, každého woodcraftera, ktorí sa rozhodol podstúpiť výstup na pomyslenú „horu“

Táto kniha, príručka je rozdelená do 4 „kapitol“ podľa zákona woodcraftu ( zákona štvornásobného ohňa ) a každý si môže vybrať čo je pre neho bližšie. Je určená pre deti a mládež od 10 do 16 rokov čiže pre tzv. Malú lóžu a pre mládež a dospelých od 16 do 94 rokov, čiže pre tzv. Veľkú lôžu.

Zákon štvornásobného ohňa:

Dvanácť zásad woodcraftu je rozdelený do štyroch „svetiel“ a symbolizovaný je indiánskym znakom slnka.

Svetlo krásy ( cesta tela ) – buď čistý, buď silný, ochraňuj prírodu
Svetlo pravdy ( cesta mysli ) – Hovor pravdu, Buď pokorný, Hraj čiste podľa pravidiel
Svetlo lásky ( cesta služby ) – Buď láskavý, ochotne pomáhaj, Ži radostne
Svetlo sily ( cesta ducha ) – Buď odvážny, Buď mlčanlivý, Buď poslušný


Z toho teda vyplýva, že každé svetlo obsahuje činy ( návody, rady, tipy ako „stúpať na horu“ ) z rôznych oblastí.

Svetlo krásy obsahuje činy na telesnú zdatnosť, sport, cestovanie, vytrvalost ...
Svetlo pravdy obsahuje činy na vedomosť, prirodné a humanitné vedy ...
Svetlo lásky obsahuje činy zamerané na službu a pomoc druhým, životnému prostrediu ...
Svetlo sily obsahuje činy zamerané na cit, predstavivost, estetiku, umenie, zručnosť ...

Tu je teda malá ukážka:
Ukážka je zo svetla krásy: Viacdňové putovanie: Prejdi na jednom putovaní 150 km. Každú noc tábor vonku, nes so sebou všetko potrebné, jedine potraviny môžeš doplňovať po ceste – ČIN
Prejdite takto 300 km – VEĽKÝ ČIN

Nezabúda sa však ani na deti od 4 do 9 rokov tzv. Lóžu škriatkov a existuje kniha, príručka s názvom Koralkové činy škriatkov

No a tak isto sa nezabúda ani na odborníkov v určitom odbore a existuje 2. diel Zvitku brezovej kôry – Majstrovstvá, táto pocta sa udeľuje ako dôkaz všestraných zručností a hlbokých znalostí v danom odbore.

V prípade záujmu o ďaľšie informácie mi kľudne pošlite SS.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Woodcraft

Poslaťod samotár » 20 Máj 2015, 22:01

ahoj,
aj ja som začínal s E.T. SETON-om.
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 27 Máj 2015, 11:25

Tak bratia Češi spravili Zvitok brezovej kôry aj v elektronickej podobe, začo im veľká vďaka. Nech sa páči odkaz pre všetkých hľadačov lesnej múdrosti http://woodcraft.cz/files/web/svitek/in ... ht=&lan=cs
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 13 Júl 2015, 10:15

Nie je čo dodať https://www.facebook.com/15033117169093 ... nref=story . Toto video zachytáva to prečo ma to baví. Viacej na https://www.facebook.com/pages/filmWood ... nref=story .
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 13 Apr 2016, 14:04

Dávam do pozornosti, pre tých čo by chceli vyskúšať čo také táborenie woodcrafterov obnáša:

http://www.woodcraft.cz/index.php?right ... =1098&sid=

No a predtým bude prebiehať oficiálne táborenie woodcrafterov http://www.woodcraft.cz/index.php?right ... =1097&sid=
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Gryf » 08 Máj 2016, 14:21

Ahoj! Hau Kola!

Serdecznie i gorąco zapraszam na woodcrafterski Snem do Polski!

26-28.05.16

Szymocice k . Raciborza.

https://www.facebook.com/events/1056207467780034/

Wszyscy leśni ludzie, bushcrafterzy, woodcrafterzy i trampi mile widziani!

Błękitnych niebios!
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 30 Okt 2016, 21:39

Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Gryf » 10 Dec 2016, 22:50

Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Willy » 26 Sep 2017, 13:41

WOODCRAFT a BUSHCRAFT mají mnoho věcí společných.
Obojí je o velkém potěšení z pobytu v přírodě a radosti z tvořivé práce v mnoha různých řemeslných oborech :wink: .
Občas se mne někdo zeptá, jak vlastně vypadá takový woodcrafterský tábor. To je pak rozhovor nadlouho, protože je o čem vyprávět.

TÁBOR 2014.jpg

No a včera jsem se dozvěděl, že je možnost veřejně shlédnout už deset let starý film, který o táboře natočilo jedno moc šikovné děvče s přezdívkou Štíťa. Tak, kdo by jste to chtěl vidět a máte 20 minut čas, klikněte na :

https://www.thewoodcraft.org/pub/hornilouka/videa/pribeh_kosiho_potoka.html

Ve filmu jsou záběry z běžného táborového života, sportovní i dovednostní soutěže, okolní příroda, rukodělné workshopy, ale i bláznivé odpoledne ve stylu dovolená u moře.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Willy » 31 Júl 2018, 21:50

I letos proběhl woodcrafterský tábor, bohužel jsem se na něj nedostal, finišuji totiž se stavbou srubu.

foto Ludvík Hradílek.jpg
foto Ludvík Hradílek

Mephitis mne upozornil, že na netu je o táboře zdařilá fotoreportáž.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/tabor-ligy-lesni-moudrosti/r~662369c4909b11e8915e0cc47ab5f122/
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Willy » 20 Aug 2019, 15:17

Vnučka E. T. SETONA V ČESKÉ REPUBLICE.

Normální člověk si řekne, je to vůbec něco mimořádného, vždyť vnučka logicky bude jen slabý odvar toho, jakou osobností byl její děda. Pro mne osobně to však byla celkem velká událost.

01.jpg
Julie u sochy svého dědečka v Setonově muzeu v Philmont Scout Ranch.

S woodcraftem jsem se začal seznamovat v období dospívání a neměl jsem šanci se s původcem myšlenek lesní moudrosti setkat jinak, než na stránkách Setonových knih, které u nás vyšly hlavně zásluhou překladatelů a propagátorů Miloše Seiferta a Miloše Zapletala. Možnost získat nějaké informace o Setonovi na základě osobního setkání jsem měl až mnohem později a to díky dnes už nežijícímu kamarádu Mahykanovi. Hltal jsem každé jeho slovo, když vzpomínal, jaké to bylo při návštěvě Setona v Praze roku 1936. To už jsem díky intenzivnímu provozování praktické části lesní moudrosti (rozuměj - tábornictví, rukodělné dovednosti, znalost přírody i života přírodních národů, ... ) přijal do svého života i její ideje a životní filozofii.
Heslo "WOODCRAFT is LIFECRAT" se tak stalo i mým krédem.
Když jsme v Československu s přáteli po roce 1989 znovu obnovovali Ligu lesní moudrosti (LLM) zdaleka jsem netušil, že v průběhu let dojde k návštěvě Setonovy druhé dcery Dee. Ta v roce 1996 přijela se svým manželem Dalem na mezinárodní tábor pořádaný na Moravě.
Se Setonovým zetěm Dalem jsme si okamžitě padli do oka a i přes značnou jazykovou bariéru jsme si ohromně rozuměli.

02.jpg

Během tábora jsem neustále doslova trápil svoje kamarády ovládající angličtinu, aby nám překládali naše dlouhé rozhovory, které jsme vedli na spoustu témat, počínaje různými zálesáckými dovednostmi, přes znalost života lovců - horalů, ale třeba i o tradiční americké lidové hudbě.
Při své druhé návštěvě Čech si Dale s sebou vzal svoje housle a tak došlo několikrát i na společné muzicírování. Nebudu skrývat, že ve svém woodcrafterském portfoliu docela rád uvádím, že jsem si na banjo zahrál se zetěm E.T. Setona :wink: !

03.JPG

Když se před pěti lety přijela jeho dcera Julie podívat na náš woodcrafterský tábor v západních Čechách, ukázalo se, že Setonova vnučka toho zas tak moc o lesní moudrosti neví. Podle jejích slov však setkání s lidmi, kteří Setonovy myšlenky a ideály celkem věrně praktikují, ji přivedlo zpět k odkazu jejího dědečka. Bylo vidět, jak si tábor, zejména jeho atmosféru a malebnost vysloveně užívá. Odjížděla zpět domů s mnoha nápady a podněty, jak znovu Američanům připomenout celé Setonovo dílo.

04.jpg

Její letošní návštěva už byla více připravená a tak jsme měli možnost vyslechnout hned dvě přednášky. Jednu v Praze na Karlově univerzitě, ta byla věnována Setonovu nejznámějšímu literárnímu dílu - příběh vlka jménem LOBO.

05.jpg

Na přednášku dorazili kromě woodcrafterů i skauti, trampové a bushcraft zde kromě mne, reprezentovali ještě Genia s manželkou.

06.jpg

Druhá přednáška byla v Michalových Horách - kousek od hlavního tábořiště LLM. Jejím tématem bylo shrnutí činnosti Julie za uplynulých pět let práce na poli propagace Setonova celoživotního díla - tedy nejen o jeho pedagogicko-výchovné činnosti, ale i jeho literární a malířské tvorbě, stejně jako jeho významu na poli přírodovědy a její ochrany a neposlední řadě i jako obhájce indiánů a jejich kulturního i materiálního odkazu.

07.JPG

Pro nás jako bushcraftery bylo zajímavé, že se Julie v rámci svých přednášek zúčastnila i Global Bushcraft Symposium, které proběhlo letos v Kanadě. Měl jsem možnost se jí na toto téma na pár věcí zeptat. Když jsem jí řekl, že jsem aktivní i na poli bushcraftu, konstatovala, že ji to ani nepřekvapuje a kdyby ještě žil její otec Dale, určitě by se o to také zajímal.
Sama řekla, že o bushcraftu se dozvěděla teprve nedávno a příjemně ji překvapila šíře záběru tohoto oboru. Potěšilo ji, že většina významných bushcrafterských osobností - M. Kochanski, D. Wrescot, Lars Fält, ... - se kterými se tam osobně setkala o Setonovi věděli a alespoň k praktické části jeho woodcraftu se jednoznačně hlásili.

08.jpg
Julie hned vedle nestora švédského bushcraftu Lars Falta

Podobně je tomu i u nás. Pátráte-li mezi lidmi po nějakém konkrétnějším výkladu, co je to vlastně "BUSHCRAFT", celkem často se v odpovědi objevuje termín "zálesácké dovednosti" a nebo dokonce "lesní moudrost". Zeptáte-li se pak takového bushcraftera, kde jsou počátky jeho zájmů o tento obor, většinou jsou to knížky E. T. Setona - konkrétně DVA DIVOŠI a ROLF ZÁLESÁK. Ti zasvěcenější ještě zmiňují KNIHU LESNÍ MOUDROSTI. Všechny tři knihy jsou považovány za základní učebnice woodcraftu.

Poprosil jsem Julii, aby pro československé bushcraftery napsala nějakou zdravici.
Jen na vysvětlenou, Julie moc nerozlišuje pojem Czech od Czechoslovakia a tak oslovení není tak široké :wink: .

09.jpg

Členům českého bushcraftu -
Vaše tradice jsou velmi důležité!
Doufám, že se s Vámi setkám na dalším Global Bushcraft Symposium v Spojeném království 2021.
Vše nejlepší,
Julie A. Seton,
1. 8. 2019


Za vyvrcholení návštěvy považuji závěrečný obřad, při kterém byla Julie slavnostně přijata do Ligy lesní moudrosti. Dojetí bylo patrné na všech stranách. Napadlo mne, jak se to někdy v životě zamotá. Vnučka amerického spisovatele a zakladatele lesní moudrosti sice už v dospělém věku dokonce až někde v malé zemi uprostřed Evropy obřadně vstupuje do společenství woodcrafterů.

10.jpg

Byl jsem taky hodně dojat, ale přesto jsem se stihl naklonit ke svému kamarádovi Loganovi, se kterým jsme si v patnácti letech podle Knihy lesní mourosti ušili své první týpí a zašeptat : "To je neuvěřitelný - dědek by měl moc velkou radost!"


Obou přednášek se zúčastnili i novináři a tak jsou k dispozici rozhovory

Radio WAWE -
https://wave.rozhlas.cz/ve-dvanacti-letech-si-pro-sebe-postavil-dum-a-miloval-divocinu-kdo-je-ernest-8035511?fbclid=IwAR3cd3n54DmHBhDIrwV5e4G5JWIjC8h7_gQDTQLPtkq60yWoKFSos4qR8Os

Česká televize -
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/219411000100803/obsah/711404-propagatorka-ideji-woodcraftu-v-cesku

Zvukový záznam druhé přednášky -
https://drive.google.com/file/d/12LOloojE4c1Qbho_lGuYXQYH6ehuWLAK/view
Naposledy upravil Willy dňa 20 Aug 2019, 20:49, celkovo upravené 1
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Woodcraft

Poslaťod Nataniel » 20 Aug 2019, 19:39

Willy ďakujem :yees: :skaut:
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Ďalší

Späť na Informácie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia