Holenie britvou

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Holenie britvou

Poslaťod mr_kaktus » 01 Jan 2014, 23:41

Aj ked sa nejedna priamo o zalesacku zrucnost, myslim, ze medzi milovnikmi "primitivnych" zrucnosti sa najde niekto koho zaujima aj tento prastary styl holenia a pripadne sa bude chciet podelit o svoje skusenosti.

Ja som sa britvou zacal holit niekedy v polovici uz minuleho roku (2013) a odvtedy som sa klasickou ziletkou oholil presne dvakrat, ked som potreboval byt oholeny za dve minuty :) Inac mi holenie britvou velmi sedi, mam pocit ze je to aj setrnejsie k pokozke tvare, oholenie je kvalitnejsie a pocitu, ked som si prvykrat oholil krk a nedorezal som sa pri tom sa maloco vyrovna. :)

Pouzivam Dovo Solingen 6/8 britvu, samozrejme klasicke mydlo na holenie (ziadne tie instante gely/peny :) ) a pomerne kvalitnu stetku z (udajne) jazvecich chlpov :)

Na holeni britvou sa mi okrem uz spomenutych veci paci aj fakt, ze sa nejedna o nejaku bezmyslienkovitu cinnost, ktoru clovek vykona este rano v polospanku ale o cely ritual. Pripravit britvu na holenie (obtiahnut na remeni), pripravit stetku, rozrobit mydlo, dokladne si namydlit tvar, sustredene oholit, poriadne oplachnut stetku a britvu a potom vyutierat do sucha (britvu, stetku zavesit dole hlavou uschnut). O kolko je to odlisnejsie oproti natreniu tvare penou a bleskovym postahovanim nejakym gillete mach 3 ultra hyper turbo, ktore ti popri oholeni este aj spravi danove priznanie.

A na zaver este moja holiaca vybava :)
Prílohy
britva.jpg
mr_kaktus
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 10 Jún 2013, 12:39
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod tomtt » 02 Jan 2014, 14:32

Ahoj,

tato tema ma zaujala,rad by som to skusil,vies mi prosim Ta dat nejake rady ako zaciatocnikovi

- aku britvu kupit (pripadne kde si kupil tu tvoju)
- ake mydlo - asi nie hocijake - musi byt urcene na holenie (linku na to ktore kupujes ty)
- aku stetku - je najlepsia z jazvecich stetitn..?

alebo ak vies nejake forum kde sa tomuto venuju tak hod sem,pls,link

vdaka
tomtt
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 12 Jún 2011, 18:59
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Legil » 02 Jan 2014, 15:21

Síce sa britvou a ani iným ostrím predmetom neholím ale ... tomtt tu máš nejaké britva-fórum
http://www.britva.cz/
http://forum.britva.cz/
P.S. Britvou mi strnisko na tvári holili naposledy v Albánsku. Asi 15 minút ma len po celom strnisku len mydlil. Štetku namáčal do poriadne horúcej vody. Po oholení som bol asi 2 dni ako bábätko. :-D
Naposledy upravil Legil dňa 02 Jan 2014, 21:33, celkovo upravené 1
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod mr_kaktus » 02 Jan 2014, 17:18

@ tomtt

ja som k britve prisiel ako slepe kura k zrnu - kupila mi ju moja terajsia manzelka este ked sme spolu chodili a keby som vtedy vedel ake prachy za nu vyvalila tak by som jej dobre vycistil zaludok :) Kazdopadne niekde okolo 70€ by si mal nejake zakladne britvy zohnat. Momentalne uz asi kazdy e-shop, ktory predava noze predava aj britvy, na ucenie/skusanie by som asi zobral nejaky lacnejsi kusok, myslim, ze sluzbu ti na zaciatok spravi takmer rovnako dobru ako nieco drahsie ale nebudes pod takym tlakom ked ju budes musiet napriklad prvykrat prebrusit a pod. :)

Rozmer by som bral skor 5/8 ako 6/8 (co mam ja). Mal som moznost vyskusat aj 5/8 a aspon mne sa nim holi pohodlnejsie (je mensi a odporuca sa aj zaciatocnikom)

Co sa tyka mydla pouzival som obycajny Barbus za par eur, momentalne mam nieco asi 5x drahsie z internetu (ked kuknem nazov tak ho sem hodim) ale zasadny rozdiel som v tom nevidel. Akurat jedine co by som si dal pozor, zobral by som mydlo v krabicke, nie v tube, aby si na zaciatok nepotreboval misku na rozrabanie peny.

Stetku som pouzival tiez obycajnu z DM drogerie (znacka Balea) a postacovala, akurat ma stvalo ze sa pomerne rychlo drala - vypadavali z nej chlpy, jedna sa mi dokonca rozpadla na dvoje. Tak som si povedal ze vrazim do niecoho trochu kvallitnejsieho co vydrzi niekolko rokov (pri spravnej starostlivosti). Ale na zaciatok staci uplne v poho obycajna stetka, ktora stoji asi 10% ceny tej z jazvecich chlpov :)

A mimochodom, druha najdolezitejsia vec hned po britve je remen na obtahovanie :) Pokial nemas ten, ani sa holit nezacni. Mydlo nahradis aj penou zo spreja (aj ked je to podla mna hrdelny zlocin) ale britvu jednoducho musis pred kazdym holenim na remeni obtiahnut :)

Prajem pevnu ruku :)
mr_kaktus
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 10 Jún 2013, 12:39
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod daniel 99 » 02 Jan 2014, 21:17

Dobre že ťa to tu napadlo založiť.
asi pred mesiacom som kúpil vyše 100 rokov starú britvu - F. CLAUBERG SOHN SOLINGEN 6/8 - na bazoši za 40 eur. Chlap evidentne nevedel čo predáva. Myslím že má hodnotu aj vyše 100e. Je v dokonalom stave. Zatiaľ sa mi však nepodarilo zohnať mydlo mam iba penu. Na obťahovanie mám starý dobrý ČSĽA opasok - namoč jednu časť asi tak 15-20 cm do misky z vodou a po pár hodinách vuala - zlúpeš tú hnedú pogumovanú časť a máš veľmi jemnú kožu na obťahovanie. Na vnútornej, drsnejšej obtiahneš nazačiatok a na hladšej(olúpanej) dokončíš. prvý raz som sa holil strojčekom - porezal som sa asi 3 zazy :x - krvy ako z prasaťa. A keď som sa prvý raz holil britvou ani škrabanček, je to trochu divné... Kľúčom je udržovať kožu stále napnutú - výsledok bude veeeľmi jemný. PS - vôbec to nie je také hrozné ani nebezpečné ako to vyzerá :wink:
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod mr_kaktus » 03 Jan 2014, 12:03

inac ako som pisal vyssie, ja som na holenie pouzival obycajny barbus - ten kupis asi v kazdej drogerii :)
mr_kaktus
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 10 Jún 2013, 12:39
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod tomtt » 03 Jan 2014, 14:43

a este ma napadlo - aby to bolo stylove - taky ten kamenec na zastavenie krvacania, moj otec to mal v takej akoby tycinke ..

myslim,ze zo zaciatku to nebude len stylove ale nanajvys aj potrebne :lol:
tomtt
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 12 Jún 2011, 18:59
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod daniel 99 » 03 Jan 2014, 19:43

Áno kamenec ja dobrý nielen na zastavenie krvácania ale aj na dezinfekciu po holení. Bežne ho dostať kúpiť v drogériách
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Chesus » 03 Jan 2014, 20:25

Ja mám kamenec práveže posledné roky docela problém zohnať. Dokonca predavačky v drvivej väčšine ani nemajú páru čo to vlastne od nich chcem ak sa nanho opýtam. Kupujete to v nejakej konkrétnej sieti drogérií?
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Rolf » 03 Jan 2014, 20:41

Ja som ho podobne všade márne zháňal a nakoniec som ho kúpil v kauflande, kde ho mali pri ženských kozmetických potrebách v takej miske na kope... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Legil » 03 Jan 2014, 22:27

Kamenec dostať kúpiť, synátorovi beriem proti poteniu a videl som aj zápalky na zastavovanie krvi po holení.
Problém je v tom, že predavačky niekedy -skoro vôbec- ani nevedia načo to je. Už to nie je tak, ako bolo, že dievky boli vyučené na predaj drogistického tovaru. :roll:
tyčinky : http://barber.sk/product/osma-styptick%C3%A1-ty%C4%8Dinka alebo http://www.masky.sk/noznice-a-britvy/zastavovac-krvacania-tycinka-5-gr-5-cm/ jedna vydrží roky.
zápalky : http://www.masky.sk/noznice-a-britvy/zastavovac-krvacania-forma-zapalky-20-kusov/
na zastavenie krvácania, ale aj proti poteniu (bez chémie) : http://www.masky.sk/noznice-a-britvy/kamenec-65x43x23-mm/
... len treba hľadať v samoobslužných drogériach ...
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod zelenaliska » 08 Jan 2014, 21:30

pred par rokmi som dostal do daru jednu britvu. Udajne sa s nou otec darcu holil pocas druhej svetovej, Neviete nahodou co je to zac?
DSCN3382.JPG

Na puzdre je napisane na lavo "für starrenbart" v strede "PUMA Rasiermesser" a na pravo "für empfindliche Haut"
DSCN3391.JPG


DSCN3385.JPG


DSCN3386.JPG


DSCN3387.JPG


DSCN3389.JPG


Vdaka
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod Pája » 08 Jan 2014, 21:39

Puma Solingen - to máš doma velmi kvalitní kousek germánské produkce. Firma existuje dodnes, vyrábí hlavně nože. Datovat bohužel přesně neumím, ale podle krabičky bych to tipla na 30. léta. Střenky nejspíš celidor. Rozhodně je to krásný kousek ve výborném stavu. ;-)

Ty nápisy označují její určení:

für starrenbart = pro tvrdé vousy
für empfindliche Haut - pro citlivou pokožku

Kód: Vybrať všetko
http://www.pumaknives.de/
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod daniel 99 » 08 Jan 2014, 22:40

Možno je to trošku OT ale že máš britvu, a k nej ešte aj original puzdro pre zberateľa znásobuje cenu. Staré britvy sa zachovali (kvalita), ale púzdro má málokto :wink: Solingeny sú jedny z najkvalitnejších čepelí - vraví sa nemecká precíznosť :)
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Holenie britvou

Poslaťod zelenaliska » 09 Jan 2014, 08:17

dakujem vam pekne za informacie :yees: potesili ste ma. Predavat sa ju urcite nechystam, ma pre mna prilis velku hodnotu, aj ked by som rad vedel kolko by bol zberatel ochotny dat. Vcera som ju cely vecerny film brusil na rozsutci, ale mam pocit ze ten csla opasok je na obtahovanie moc hruby aj s lapovacou pastou. Kazdopadne by som chcel prelestit celu cepel nech sa pekne leskne a skusit sa s nou oholit.
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Ďalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia