Pravopis a iné oplzlosti

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod jasommato » 24 Feb 2014, 12:54

ohovarate ma??
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod opossum » 24 Feb 2014, 15:23

problém je ten, ža aj v tlači (internetovej), ale aj tej tlačenej, nájdem hrubice, a to nehovorím a čistote slovenského jazyka. Je to čím ďalej horšie, keď až ani novinári a moderátori neovládajú gramatiku ani nemajú patričnú zásobu slovenských slov. Napríklad také "kreovať". "edukovať" mi úplne trhá uši. Veď je tvoriť a vzdelávať!!! do pičče !!! :D Fakt ma to vie vytočiť do nepríčetna. A tiež súhlasím s tým, že ak musím denne čítať toľko textu s pravopisnými chybami, tak pomaly už neviem, ako j to správne. Nemyslím len diskusné fóra, ale napríklad pracovné inzeráty, reklamné letáky, verejné oznamy sú plné pravopisných a štylistických chýb...

jasommato: neuraz sa, ale už som chcel neraz napísať, aby si sa pri písaní neponáhľal, a keď už, aspoň si oprav po sebe tie spojené slová. Šetríš síce svojim časom, ale druhých o čas oberáš, pretože to musia po tebe lúskať...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod Marcela » 25 Feb 2014, 14:09

Taky se opatrně vmísím... :D
No, mě by ty pravopisný chyby až tolik nevadily, myslím samotný. Přeci jenom jsme tu určitá sorta lidí, a bez ohledu na jakýkoliv naše rozdílný vzdělání (a národnost) jsme prostě jedna rodina, kamarádi... Proto bych zrovna toto až tak neřešila.
Co mi ale nejde příliš dobře přenýst přes srdce (a je asi jedno jestli je to na Slovensku či v Čechách...), to je to psaní bez diakritiky, bez interpunkce.
Řekněme, že někomu posíláme odpověď například z mobilu – to ještě chápu, jsou zkrátka formáty, u kterých je taková forma nutná, a rovněž chápu, že je to pro pisatele v takovém případě rychlejší, jednodušší... Ale! Ale ne vždy pro čitatele. Je mnoho slov, které lze takto velmi snadno zaměnit, a taková věta potom dostane rázem jiný smysl. Nepřemýšlíme všichni stejně, a autor si musí uvědomit, že takový jeho příspěvek nemusí být proto zcela dobře pochopen.
Co mi ovšem opravdu už hodně vadí, když někdo vědomě napíše příspěvek jako nekonečnou SMS (dokonce prostřednictvím běžný klávesnice jeho domácího PC), a absolutně přitom nerozlišuje kde končí která věta, a napíše jednolitý, holý, nepřehledný text. To i tu blbou tečku je pro někoho vážně tak velký problém udělat?!
Navíc pokud k tomu náhodou pospojuje slova, leckdy si přepne klávesnici do jiného režimu, vynechává pravidelně písmena, anebo rovnou celá (často klíčová) slova, a k tomu všemu má ještě setrvalý a do očí bijící problém s gramatikou v téměř každým slovu... No tak potom by se měl opravdu zkusit zamyslet.
Osobně jsem trochu dislektik a mám tedy potíže se čtením. Kolikrát čtu hovadinu a jsem schopná ji přečíst několikrát za sebou. Když napíšu text, přečtu si ho, několikrát, přesto v něm mám plno chyb, a nevidím je :roll: A od doby, kdy chodím sem na portál, je fakt, že chyb dělám daleko víc, bohužel i těch gramatických. Je to daný taky rozdílným jazykem, tím co tu čtu, člověk nad tím zkrátka ani nepřemýšlí... Ale v příspěvcích, ačkoli nepíšu spisovně (nic takovýho tu po nikom nikdo ani nechce), tak se snažím si vše po sobě důkladně přečíst, a před odesláním opravit.
Není mi to totiž jedno a nemělo by ani ostatním. Ano, chybu může udělat každý... Kam se ale poděla národní hrdost? I písmo je přeci součást naší kultury, a diakritika k němu neodmyslitelně patří :!:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod opossum » 26 Feb 2014, 15:46

presne tak, marcela. Ja mám niekedy pocit, že niektoré príspevky píšu ani nie dyslektici či dysgrafici, ale neurotici, ktorí sa ponáhľajú, a serú na to, či niekto bude mať problém text po nich prelúskať....
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod dvidec » 26 Feb 2014, 19:55

bez tejto temi by som sa nad tím ani nezamyslel,ale nie každy piše bez chyby aj keď sa snaži napr.ja sa priznam že neviem pisať bez chyby.A musi sa brať do úvahy aj to že niektory píšu z mobilu a to fakt dosť často unikne.Ale ja som zatial nenarazil na nikoho pokom by som musel niečo luštiť.A aj keby tak by som mu to určite nevičital (asi preto lebo tak pišem aj ja) :) :) ale teras ked vidim ako vam to poniektorim vadi tak mi to neni celkom prijemne,zato sa budem na znašit-aspon na tomto fore lebo v škole mi to moc nejde :D
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod Natti94 » 26 Feb 2014, 20:22

dvidec- snaha sa cení... :wink:
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod Rolf » 27 Feb 2014, 21:28

Trochu sa zapletiem aj ja do moralizovania ohľadne tejto témy. Samozrejme, je pravda, čo tu bolo popísane a človek s tým musí súhlasiť. Ale napriek tomu by som rád apeloval za pozastavenie istých rozhorčení, lebo už začínam mať pocit, že niektorým členom to už začína byť trochu nepríjemné a snáď prestanú nielen písať, ale aj chodiť na portál.

Nakoľko nie sme na pôde "vedeckého kolégia" ohľadne buškraftu, ale na portáli, kde si zálesáci z rôzných kútov vymieňajú svoje názory a skúsenosti, tak si myslím, že môže byť tak trochu tolerovaný aj istý voľnejší štýl (menej spisovný). A tie chyby, nech už berie čert... :D Aj tak pri dlhších príspevkoch málokto píše úplne bez chýb... :wink:

Jednoducho, človek dobehne rozhorúčený z lesa, je plný dojmov z prírody, hlavu má plnú medveďov a divých mačiek a chce sa čo najrýchlejšie podeliť o svoje zážitky, tak vtedy sa nejaké chyby pritrafia... :wink: Hlavne, aby boli príspevky viacmenej čitateľné a pochopiteľné...

Na druhej strane beriem aj to, čo povedal dvidec, že v istom zmysle nemá na slovenčinu "gény", napriek tomu, že sa snaží... Myslím si, že schválne snáď nikto nepíše nezrozumiteľne...

Uznávam, že na isté veci človek musí mať aj trochu nadelené "do krvi od prírody"... Nie každý, keď si sadne v máji pod rozkvitnutú čerešňu, tak z tej nádhery napíše na počkanie "ódu na jar" a nie každý sa zakaždým trafí z pušky... Niektoré veci sa iba naučiť nedajú...

Raz som sa tiež (viacmenej posmešne) vyjadril na tento fenomén, ale naozaj iba čiste zo žartu, bez kvapky nejakého pohoršenia a nikoho som sa nechcel dotknúť... :skaut:

Preto buďme trochu tolerantní, lebo ľudia sa budú snáď báť aj písať...
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod opossum » 28 Feb 2014, 12:19

no, ja si nemyslím, že by niektorí prestali písať. Pudenie je silné... :)
Je pekné, že si diplomat, napísal si to zmierlivo a všeobecne, aby sa nikoho neurazil, ale určité hranice (pravidlá) by mali existovať a mali by sa dodržiavať.
Napríklad:
- Oddeľovať vety bodkami, používať aj čiarky. Nie je nič horšie, ako prelúskavať sa súvislým homogénnym textom bez oddelených viet.
- Absencia diakritiky mi nevadí.
- Gramatiku každý neovláda, chápem, niekto na to nemá vlohy, aj keby sa rozkrájal. Ale vie mi niekto vysvetliť taký nárast "analfabetizmu", aký je na SK za posledné roky? Buď zlyháva samotné školstvo, alebo ako som napísal, aj tí, čo by mali používať meterinský jazyk správne (žurnalisti, moderátori), majú veľké nedostatky... Tak sa nečudujme, že slovenský jazyk pomaly umiera...Nemienim sa v tomto prispôsobovať. To ako keby som sa zmieril s odpadkami v prírode, pretože iným to nevadí. To, že dvidec napíše, že jemu to nevadí...Veď práve, ten, kto gramatiku neovláda, tak si ani nevšimne, že číta text plný hrubiek. Tak ako si neporiadny človek nevšíma odpadky v prírode, pretože ich tam sám vynáša. tak sa aj inetrenet doslova hemží jazykovým bordelom, a negatívne to ovplyvňuje aj tých, kotrí sa snažia písať podľa pravidiel.
Preto je dôležité snažiť sa každý individuálne. Bude to vyznievať možno staromódne, ale až vo svojom pokročilejšom veku si uvedomujem, čo pre národ znamená vlastný jazyk, a przniť ho jednak cudzími nevhodnými výrazmi, ak máme vlastné adekvátne slová, neovládať v hrubej miere gramatiku, štylistiku...to je istá cesta k zániku samotného národa. Ako študentovi mi obdobie Štúrovcov nič nehovorilo, teraz ho považujem za veľmi dôležité, bez ktorého by sme ako národ takmer zanikli. Prečo by aj ľudia, ktorí radi chodia do prírody, nemali sa snažiť v tomto zlepšiť? Napr. v skautingu, ktorý je svojou filozofiou nadčasový, sa pestuje veľa ctností a návykov, a myslím si, že byť hrdý na svoj pôvod, na svoju vlasť, k čomu patrí aj správne používanie materinského jazyka, patrí tiež ku kladným vlastnostiam ľudí so vzťahom k prírode, a tým aj k svojej vlasti. Zvlášť v dnešnej dobe, keď všadeprítomný globalizmus doslova potláča zdravý nacionalizmus...

poznámka: text som písal narýchlo, ale aspoň som si ho znova prečítal a skontroloval. Chce to len snahu, a nie hľadanie výhovoriek... :skaut:
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod atti.hombre » 28 Feb 2014, 15:26

:D Igen- úgy van ! :kava:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod Natti94 » 28 Feb 2014, 19:11

Ja-bin auch einverstanden! 8) :lol:
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod mohadive » 28 Feb 2014, 20:15

Co keby ste si zalozili jazykove okienko :mrgreen:
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod dvidec » 28 Feb 2014, 20:37

dobri napad ale asi sa nebudem môcť zapojit z nemenovanich dôvodov. :D ;) :)
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod root » 01 Mar 2014, 09:27

ešte je aj iná možnosť, prerobiť pravidlá .. začal by som zrušením i a y .. nechal by som iba jedno, teda relatívne obe, ale ženské pohlavie by používalo i a mužské, samozrejme tvrdé y .. Zároveň by to pomohlo aj ľuďom čo presadzujú tie inakšie "manželstvá", bolo by nám jasné, kto čo predstavuje :-) Ale radšej už ďalej písať nebudem, aby ma Zuzanka Wienk neobvinila z homofóbie, pritom málokto je tak tolerantný ako ja . :wink: . Len mám aj inú vlastnosť, som zároveň aj pragmatický .. nebojte, nie je to pohlavná choroba, aj keď často to spôsobuje problémy :-D
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod atti.hombre » 01 Mar 2014, 09:47

:D myslíš ,že ženy potrebujú-teda sa im hodí mäkké dačo?... :mrgreen: myslím,že každý si logicky k niečomu priradí niečo iné...lebo logika je relatívny pojem a každý jedinec má tú svoju....a my ostatní sa čudujeme :mrgreen:
Bernolák kedysi hlásal : PÍŠ AKO POČUJEŠ...

ale beby sme na miesto všetých yi napísali napr. @ bolo by to takto:

Už sa s t@m nezeťažujte,ten čo chce tak s@ po sebe skontroluje a ch@b@ oprav@... :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Pravopis a iné oplzlosti

Poslaťod mohadive » 01 Mar 2014, 09:59

Ja napriklad navrhujem spravit z y a i dvojhlasku v tvare yi. Veta byi mohla vyizerat takto.
Kazdy si pride na svoje - ziadne pismenko nezanikne a staci si zapamatat ze sa pise v tvare yi.
Ma to aj dalsie, hlavne ekonomicke vyhody. Ucebnice Slovenskeho jazyka budu mat o 70% stran menej a Slovensky jazyk sa bude vyucovat maximalne do 5. rocnika ZS.
Ma to samozrejme aj nevyhody. Niekolko jazykovedcov pride o pracu, nebudu toziz musiet vymyslat nove vybrane slova. :mrgreen: :mrgreen:
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia