Levočské vrchy sú pohorie na severe Slovenska s výškou okolo 1000-1200 m. Je to celok Podhôľno-magurskej oblasti. Je to flyšové pohorie pozostávajúce z masívneho chrbta s najvyššími vrcholmi dosahujúcimi vyše 1200 m. Z neho vybiehajú na všetky strany rázsochy oddelené hlbokými dolinami. Budujú ich mocné vrstvy pieskovcov, tenšie vrstvy bridlíc, zlepence a brekcie. Levočské vrchy ležia v dažďovom tieni Tatier, čo spôsobuje menej zrážok. Najvyšším vrchom je Čierna hora 1289 m (ďalšie vrchy Siminy 1287 m, Ihla 1283 m, Repisko 1251 m, Kuligura 1250 m, Javorina 1224 m, Zámčisko 1236 m, Škapova 1232 m, Javorina 1225 m, Čiernohuzec 1216 m, Derežova 1214 m). Masívne a ťažšie prístupné chrbty Levočského pohoria pokrývajú kompaktné smrekové lesy s hojnou prímesou jedle, najmä vo vlhkých dolinách. Na juhozápadnom a južnom okraji pohoria sa v miernejších polohách zachovali plochy bukovo-dubových lesov s prímesou jedle.
V roku 1952/3 tu bol na rozlohovo znacnej casti zriadeny vojensky obvod Javorina. S rozlohou 316km2 sa jednalo o najväcsi vojensky vycvikovy priestor (VVP) na Slovensku. Armada ho prestala aktivne pouzivat v roku 2006, k uplnemu zruseniu malo dojst v januari 2007, no kvoli problemu s Ustavnym sudom (spor o obnovenie zaniknutej obce Lubicke Kupele) k tomu nedoslo. Toto uzemie je doteraz formalne stale VVP Javorina, co sposobuje znacny chaos. Uzemie bolo (mozno este stale je?) strazene bezpecnostnou sluzbou, vojenskou policiou a ktovie kym este. Obcasne obdobia kde sa tam hore dole prehanali civilne auta, cyklisti a turisti pravidelne striedali obdobia tvrdej kontroly. Nastastie kontrolovalo sa len tam, kde viedli cesty a dalo sa dostat autom
V prvych rokoch po opusteni tu boli aj prazdne kasarne, kde sa dalo prespat, no niekto mudry dostal napad ich zrovnat so zemou .
No dost bolo vseobecnych zvastov. Kedze bolo toto uzemie dlhe roky uzavrete beznym ludom, tak sa tu dobre darilo prirode. Doslova divocina. Bohuzial, posledne roky stupla tazba dreva do takych extremov, ze na velkom percente plochy mozte hrat golf . No i napriek tomu je mnozstvo ploch, ktore su proste uplne idealne na buschcraftovanie alebo nacvicovanie survivalu, niekedy aj dost realnych situacii, kedze do najblizsej civilizacie to je z centra oblasti znacna vzdialenost.