Stránka 1 z 1

Laso

PoslaťNapísal: 11 Máj 2012, 21:46
od lynx
Laso - mate s nim skusenosti ? Ake lana su vhodne na jeho vyrobu ? Pripadne nejake zdroje ohladom tejto tematiky ... Ja mam jeden, asi najlepsi v nam zrozumitelnom jazyku - kniha "Uzly a laso" od F.A.Elstnera :yees: ...
Obrázok

Re: Laso

PoslaťNapísal: 11 Máj 2012, 22:41
od sally
Pred dávnymi rokmi, keď som bol na tábore ešte ako účastník a nie ako vedúci, nás učili lasovať (spraviť tanier, krinolínu...tí lepší zvládli aj štít). Vraveli nám, že dobré "lano" na lasovanie je kožené.
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že horolezecká repšnúra je značne nevhodná - rýchlo sa skrúti, nestačíš ju pretáčať medzi prstami.

Re: Laso

PoslaťNapísal: 29 Mar 2013, 22:44
od Delewar
lynx píše:Laso - mate s nim skusenosti ? Ake lana su vhodne na jeho vyrobu ? Pripadne nejake zdroje ohladom tejto tematiky ... Ja mam jeden, asi najlepsi v nam zrozumitelnom jazyku - kniha "Uzly a laso" od F.A.Elstnera :yees: ...
ObrázokAhoj!

Záleží, aké laso máš na mysli. Na čo má slúžiť, či to má byť len trikové lasovanie, prípadne klasické kovbojské laso. Aj tak je rozdielov plno- je ich vyše 400 druhov. Takisto záleží, ako si manuálne zručný, čo vieš s materiálov na výrobu lasa robiť.

Klasické horolezecké lano je nevhodné určite- najmä statické. Skrúca sa, točí a prešmykuje. Takže ozaj záleží, na čo chceš laso používať.
Ak mi napíšeš viac, môžem poradiť.

Re: Laso

PoslaťNapísal: 29 Mar 2013, 22:48
od Delewar
sally píše:Pred dávnymi rokmi, keď som bol na tábore ešte ako účastník a nie ako vedúci, nás učili lasovať (spraviť tanier, krinolínu...tí lepší zvládli aj štít). Vraveli nám, že dobré "lano" na lasovanie je kožené.
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že horolezecká repšnúra je značne nevhodná - rýchlo sa skrúti, nestačíš ju pretáčať medzi prstami.Určite je nevhodná. Ako aj horolezecká statické laná. je tam teda aj pár výnimiek. Iste, najlepešie je tzv. reata, ktorá je pôvodné mexické laso a vyrábalo sa z hovädzej, konskej, klokanej kože. Aj u nás je pár výrobcov, ktorí ju vedia spraviť. Len jej cena začína tak na úrovni 200 euro a vyššie. Spraviť si ju v domácich podmienkach nie ej vôbec jednoduché, takmer nemožné pre toho,kto nemá dostatočné znalosti zo sedlárstva.

Ako som písal vyššie, tak záleží na čo chceš laso používať. Ak len na také trikové tábornícke lasovanie niekde v tábore, tak sa dá použiť veľa materiálov. Najdôležitejšia je potom aj tak technika.