Laso

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Laso

Poslaťod lynx » 11 Máj 2012, 21:46

Laso - mate s nim skusenosti ? Ake lana su vhodne na jeho vyrobu ? Pripadne nejake zdroje ohladom tejto tematiky ... Ja mam jeden, asi najlepsi v nam zrozumitelnom jazyku - kniha "Uzly a laso" od F.A.Elstnera :yees: ...
Obrázok
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Laso

Poslaťod sally » 11 Máj 2012, 22:41

Pred dávnymi rokmi, keď som bol na tábore ešte ako účastník a nie ako vedúci, nás učili lasovať (spraviť tanier, krinolínu...tí lepší zvládli aj štít). Vraveli nám, že dobré "lano" na lasovanie je kožené.
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že horolezecká repšnúra je značne nevhodná - rýchlo sa skrúti, nestačíš ju pretáčať medzi prstami.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Laso

Poslaťod Delewar » 29 Mar 2013, 22:44

lynx píše:Laso - mate s nim skusenosti ? Ake lana su vhodne na jeho vyrobu ? Pripadne nejake zdroje ohladom tejto tematiky ... Ja mam jeden, asi najlepsi v nam zrozumitelnom jazyku - kniha "Uzly a laso" od F.A.Elstnera :yees: ...
Obrázok



Ahoj!

Záleží, aké laso máš na mysli. Na čo má slúžiť, či to má byť len trikové lasovanie, prípadne klasické kovbojské laso. Aj tak je rozdielov plno- je ich vyše 400 druhov. Takisto záleží, ako si manuálne zručný, čo vieš s materiálov na výrobu lasa robiť.

Klasické horolezecké lano je nevhodné určite- najmä statické. Skrúca sa, točí a prešmykuje. Takže ozaj záleží, na čo chceš laso používať.
Ak mi napíšeš viac, môžem poradiť.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Laso

Poslaťod Delewar » 29 Mar 2013, 22:48

sally píše:Pred dávnymi rokmi, keď som bol na tábore ešte ako účastník a nie ako vedúci, nás učili lasovať (spraviť tanier, krinolínu...tí lepší zvládli aj štít). Vraveli nám, že dobré "lano" na lasovanie je kožené.
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že horolezecká repšnúra je značne nevhodná - rýchlo sa skrúti, nestačíš ju pretáčať medzi prstami.



Určite je nevhodná. Ako aj horolezecká statické laná. je tam teda aj pár výnimiek. Iste, najlepešie je tzv. reata, ktorá je pôvodné mexické laso a vyrábalo sa z hovädzej, konskej, klokanej kože. Aj u nás je pár výrobcov, ktorí ju vedia spraviť. Len jej cena začína tak na úrovni 200 euro a vyššie. Spraviť si ju v domácich podmienkach nie ej vôbec jednoduché, takmer nemožné pre toho,kto nemá dostatočné znalosti zo sedlárstva.

Ako som písal vyššie, tak záleží na čo chceš laso používať. Ak len na také trikové tábornícke lasovanie niekde v tábore, tak sa dá použiť veľa materiálov. Najdôležitejšia je potom aj tak technika.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x


Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia