Vase vylety

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Re: Vase vylety

Poslaťod beaster » 28 Júl 2015, 08:14

Tak pridam aj ja moje fotky z cyklo tury pri Neziderskom jazere.

1 den: Bratislava Lamač - Podersdorf cca 55 km

Nezider_001.jpg

Nezider_005.JPG

Nezider_007.jpg

Nezider_009.jpg


2 den: kupanie na plazi

Nezider_013.JPG

Nezider_014.JPG

Nezider_018.JPG

Nezider_019.JPG
Naposledy upravil beaster dňa 28 Júl 2015, 08:24, celkovo upravené 1
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: Vase vylety

Poslaťod beaster » 28 Júl 2015, 08:23

3 den: Podersdorf - Ilmitz (kompa cez Neziderske jazero) Morsbich - Rust cca 30 km

Nezider_020.jpg

Nezider_027.JPG

Nezider_029.JPG

Nezider_031.JPG

Nezider_032.JPG

Nezider_033.JPG

Nezider_034.JPG

Nezider_036.JPG

Nezider_030.JPG


4 den: Rust - Donnerkirchen cca 20 km (odtial vlak s prestupmi v Neusiedli a v Parndorfe do Petrzalky) Petrzalka - Bratislava Lamac cca 13 km

Nezider_037.JPG
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: Vase vylety

Poslaťod mephitis » 30 Júl 2015, 15:52

"Rychloprůzkum"
aneb ochutnávka oblasti Góry Bystrzyckie (PL, hory Bystřické)
Nevelké a nevysoké pohoří táhnoucí se po levém břehu řeky Divoké Orlice - polská strana hor Orlických. Z jihu navazující na Góry Stołowe (hory Stolové).

Včera odpoledne jsem měl trochu času. Projížděl jsem zrovna po levém břehu, v údolí Divoké Orlice, a rozhodl se na nahlédnou do lesů Bystřických hor. Nikdy jsem tu dosud nebyl.
Auto jsem nechal u silničky procházející centrální částí. Jako cíl jsem si stanovil odtud dojít do hlavního údolí na severu, kterým protéka říčka Bystrzyca, dávající jméno celé oblasti.
K řece a zpět jsem to podle mapy odhadl na cca 9km.

Vnikám do lesa a napojuju se na polskou modrou značku. Ta se po chvíli odbočuje k západu a já sní. Les je zde vysoký smrkový a působí divoce.
IMG_2874u.jpg

Míjím jakýsi polský tábor z vojenských stanů a poměrně novou či opravenou chatu. Nikde nikdo. Od chaty prosvítá výhled do údolí Divoké orlice.
IMG_2877u.jpg
IMG_2879u.jpg


Pokračuji dále po hlavnější, stále značené cestě. Po chvíli pozorování lesa a nesledování cesty si uvědomuju, že se cesta odklání čím dál víc na západ, dál od směru k mému cíli. Po konzultaci s mapou se vracím k chatě. Neplánovaná zacházka trvala naštěstí jen asi 25min.
IMG_2880u.jpg


U chaty volím neznačenou cestu na severovýchod. Po chvíli volbu opět konzultuji s mapou - je to dobré, tato cesta mě dovede až k říčce. Opravdu, po překonání nejvyšího místa začne cesta prudce klesat do údolí.
IMG_2886u.jpg
Potkávám připravený materiál na stavbu lesních ohrad. Kůly jsou opalované - zřejmě nejstarší způsob ochrany dřeva proti hnilobě. Dohořelé ohniště bylo poblíž.


Po nekolika křížení menších cestiček se napojuji na hlavnější cestu. Je značená jako cyklostezka a vede od stejné silnice, od které jsem přišel. Les se v údolí změnil. K všudypřítomnému jehličí se přidalo listí. Buky, Javory, Břízy.
IMG_2892u.jpg


Vydávám se po cyklocestě na dno údolí a po chvíli dorážím k cíli - stojím na můstku přes Bystrzyci. Když sejdu dolů k vodě s potěšením zahlédnu několik pstruhů. Voda je krásně čistá. Škoda jen, že celým údolím podél říčky vede široká cesta pro cyklisty.
IMG_2894u.jpg
IMG_2899u.jpg

IMG_2904u.jpg

Chvíli se potuluju v okolí mostku a pak si všimnu, že se zatáhlo a mírně setmělo. Nemám s sebou nic k jídlu ani k pití a blíží se večer. Je čas vyrazit zpátky.
Vystoupám po cyklostezce nad údolí a pokračuji po ní stále až k silnici. Cesta se po chvíli přikloní k novému oplocení lesa a všude jsou známky těžby. Sem tam vyplaším v houští lesní zvěř - jdu ostrým tempem. Po necelé hodině dorážím opět k silnici.
IMG_2907u.jpg


Co jsem za kratičkou návštěvu mohl vypozorovat, lesy jsou zde klidné, husté a divočejší. Připomínají sousední Orličky, nebo i třeba Brdy. Za celou cestu jsem krom dvou dřevorubců vracející se z práce nikoho nepotkal. Žádný turista, žádný cyklista. Na to, že je vrchol prázdnin a příjemné počasí, je to dobré zjištění, ale možná jen náhoda. :?

Góry Bystrzyckie si určitě zaslouží delší vandr se všímvšudy a komplexnější průzkum. :) Snad k tomu někdy dojde :wolf:
ZEMĚ NEPATŘÍ LIDEM, LIDÉ PATŘÍ ZEMI. Mitakuye Oyasin

Obrázok
„Woodcraft je o životě s modrou oblohou nad hlavou“
Obrázok užívateľa
mephitis
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 12 Jún 2015, 09:49
Bydlisko: ČR
Dal Ďakujem: 488 x
Dostal Ďakujem: 249 x

Re: Vase vylety

Poslaťod rkw » 02 Aug 2015, 20:03

Dneska som konecne mal cas po asi 1mesiaci a boli sme na nasom taborisku , skontrolovat ci je vsetko v poriadku a nejest sa :-)
Prílohy
11815646_1044967192201354_693750217_n.jpg
11844095_1044967268868013_1222677081_n.jpg
11823834_1044967225534684_367861789_n.jpg
11816002_1044967528867987_1681978336_n.jpg
11830800_1044967578867982_587923016_n.jpg
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Vase vylety

Poslaťod atti.hombre » 08 Aug 2015, 18:30

Lokalitu Kaľamárka nad Detvou mám rád.Je tam krásna príroda,skaly na ktorých visia skalolezci z celej Európy ( dnes tam parkovali Češi i Maďari i Košičania ). Pár krát som pri putovaní Poľanou začínal práve na Kaľamárke. Prechádzajúc chodníkom z Detvy časť Staveniská sledujúc červene značený tur. chodník po vrchole skalnej steny som spomínal na naše túlania s kamarátmi,na kamarátov a čudoval sa ako sa tvár krajiny rokmi mení.Tropický deň bol celkom znesiteľný pod korunami stromov majestátnej Poľany.











:camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vase vylety

Poslaťod kotuc20 » 10 Aug 2015, 07:47

Atti super fotky. Už som tam dávno nebol. Pripomenulo mi to detstvo. S otcom sme po tých skalách liezli.
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: Vase vylety

Poslaťod atti.hombre » 10 Aug 2015, 13:35

8) ja som tam bol tiež po 20 tich rokoch...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vase vylety

Poslaťod venco » 10 Aug 2015, 19:49

Týždeň v Labských pieskovcoch a Českom švajci. Nádherná krajina len tie milióny útočných ôs všade navôkol. :yees:
http://venco9334.rajce.idnes.cz/cunder_ ... vajciarsko
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Poutnik » 11 Aug 2015, 11:29

Stravil jsem tyden na jihu Cech, nadherna krajina, klid... Ale to vedro :(. Nejake obrazky jsou zde - http://savaldo.rajce.idnes.cz/2015-16_O ... -09.08.15/
"Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale když už není co ubrat" (Antoine de Saint-Exupery)

PajaFt
Obrázok užívateľa
Poutnik
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 05 Aug 2014, 22:19
Bydlisko: Waier in Sudetenland
Dal Ďakujem: 1144 x
Dostal Ďakujem: 154 x

Re: Vase vylety

Poslaťod bobek » 15 Aug 2015, 18:20

Stejně jako v loni jsem podnikl krátký výlet tentokrát přes beskydy.
Po několika strastech s dovolenou a plánováním jsem rád alespoň za ty 4-ři krásné noci prožité v samotnosti s dostatkem prostoru k přemýšlení a rozjímání nad všedními problémy dnešních dnů.
Výbavu jsem oproti loňsku očesal o 5kg na 19kg a po návratu zjistil že příští rok to půjde ještě níž.
Nebral jsem ani foťák tak je jen pár fotek dělaných mobilem...
Nachodil jsem bez trošky 60km, zmoknul, volal hasiče k ohni od blesku, pozoroval zvěř, hledal pobytové znaky obyvatel lesa, sbíral ostružiny ,borůvky a mnoho jiného.
Užil jsem si to i když nevyšlo vše co jsem si přál, ale i za to jsem rád...

Pár fotek je zde : http://bobec.rajce.net/Vandr_beskydy_2015

boty ještě nevyschly a já už koukám do mapy kde půjdu příští rok :camp:
Prílohy
2015-08-11 19.08.14.jpg
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Paleccc » 23 Aug 2015, 23:31

Ahojte,

keďže som mal v piatok voľno a počasie vyšlo na jednotku, tak som sa opäť poflakoval v Tiroslkých Alpách. Konkrétne v horskom masíve Mendelkamm - nachádzajúcom sa medzi Ortlerskými Alpami a Dolomitmi. Aby som trošku obišiel stereotyp, tak som si na výlet zobral dvoj kolesového kamoša :) Trasa nebola dlhá ale vzhľadom na terén dosť náročná... Bike som však tlačil iba výnimočne...

Prejdená trasa je vlastne okruh medzi vrchom Monte Penegal, dedinou Malosco a horským priesmykom Mendelpass.

Ostré stúpania striedali kamenité zjazdy či prejazdy zarastenými lesnými chodníkmi. K tomu parádne výhľady, objavenie chalúpky na stračej nôžke :D a dobre napenené pivko :) Skrátka pohoda...
Prílohy
DSCF5560.jpg
Cesta vedúca pri nefunkčnej zjazdovke...
DSCF5562.jpg
Rázcestie v lese...
DSCF5573.jpg
Cestami...
DSCF5595.jpg
...necestami...
DSCF5594.jpg
Bike...
DSCF5578.jpg
Búdka na okraji útesu...
DSCF5588.jpg
Interiér a výhľad...
IMAG1125.jpg
Západ slnka z vrcholu Monte Penegal 1737 mnm (výhľad na Ortler gruppe)
IMAG1137.jpg
Posedenie pri pivku s parádnym výhľadom...
IMAG1151.jpg
Pivko :)
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc
 
Príspevky: 136
Registrovaný: 06 Jan 2014, 19:38
Bydlisko: Šaľa
Dal Ďakujem: 152 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Paleccc » 23 Aug 2015, 23:35

A ešte niečo...
Prílohy
DSCF5335.jpg
Ďalšia drevená búdka, do ktorej som sa však už neodvážil vojsť...
DSCF5429.jpg
Výhľad z Penegalu smerom na Kalterersee...
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc
 
Príspevky: 136
Registrovaný: 06 Jan 2014, 19:38
Bydlisko: Šaľa
Dal Ďakujem: 152 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Vase vylety

Poslaťod atti.hombre » 26 Aug 2015, 15:37

Jedna nádherná nedeľa ráno ma donútila ( priznať,že ma donútila moja nežná polovička ,ktorá sa už nemohla pozerať,ake moja duša tulácka doma chradne a stráca iskru v oku - by nebolo chlapské :-D ) ,že som skoro ráno nežne drgol do stvorenia,ktoré so mnou toľké roky vydržalo ( to je minimálne na Nobelovu cenu ) a vyrazili sme do neďalekej Sielnickej doliny skontrolovať prameň pitnej vody,ktorý sme kedysi s SKW od mravcov čistili.


Všade ticho, len ranný opar pomaly stúpal od potoka. Ostré slnko už začalo hrýzť ako sa prehuplo ponad kopce nad Sliačom a sľubovalo daľší sparný deň. Chodník, ktorým sa dala cesta skrátiť,aby človek nemusel ten kopec obísť dookola po širokej lesnej ceste už zarástol pichľavou burinou a stromy, ktoré tvorili orientačné body na horizonte odišli- asi niekde na pivo a tak tú cestu musíme absolvovať celú. Našťastie v milej spoločnosti to nebolo také únavné a cestou nás zabávali žabky veselo sa mihajúc v kalužiach v koľajách po mechanizmoch. Okrem dravca krúžiaceho nad hlavou sme nevideli živej duše. Na lúkach, kde sa predtým pásavali ovce, alebo kravy bol kľud a len nízky trávnatý porast dokazoval, že pásť tu ešte neprestali.


Úzky pás stromov po pravej strane cesty, kde je prameň tiež zmizol- asi ho poľovníci odstránili, aby mali zver lepšie na muške, keď sa v blate, ktoré vznikalo pod prameňom vyvaľovala aby sa nánosom bahna pred hmyzom nejak chránila. Našli sme ju! Tenký prúd vody vytekajúcej z kovovej rúry pamätajúcej socializmus naplnil moju kuksu chladnou a čistou vodou.


Zišli sme cez lúku k Vlčiemu potoku do starého táboriska, v ktorom som pár krát pri ohni posedel s kamarátmi.
Ohnište síce už nemalo tvar ,ale nešlo o žiadnu devastáciu a les sa značne preriedil od pilčíkov , no nostalgiu na strávené dni so spriaznenými dušami to miesto stále malo.


Pobudli sme tu nejaký čas hladajúc dobre schované hríby,ale nakoniec sme so stúpajúcou teplotou ovzdušia zavelili na ústup cestou, ktorou sme prišli. Popri ceste rástli černice-sladké černice a tak sme sa napásli dosýta.






:camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vase vylety

Poslaťod finn » 29 Aug 2015, 22:05

Nakolko som minuly rok vynechal turisticku akciu s partiou od basketbalu, tento rok som nevahal a naplanoval hrebenovku s 2 noclahmi vo Velkej fatre. Celkovy pocet ucastnikov 5 ks.

DEN 1. http://mapy.hiking.sk/?hpid=Jnm2o

Presun z Trnavy kvalitnymi autobusmi SAD do Zvolena nasledne do B. Bystrice. Komedia s taxikom na SAD v BB, pytam sa na cenu, ze za kolko nas hodi (traja chlapi s batozinou) do Dolneho Harmanca. On ze 15 €, tak som slusne podakoval, ze je to vela. Pytam sa slecny v unimobunke taxi sluzby na cenu a slecna cez vysielacku kontaktuje taxikara, ktory arogante krici do vysielacky "sak som mu debilovi povedal ze 15 evri". Slusne som podakoval a oslovil iny odstaveny taxik so soferom. Velmi usmevne sme sa dohodli na prijatelnej cene do 9€ a po pol hodine slapeme dedinou po zelenej znacke smerom na horsky hotel Kralova studna. Po ceste nas stretol mily pan na vozicku a hovoril nam ako on behal po miestnych kopcoch, no choroba si vybrala svoju dan. Dal nam par uzitocnych rad ohladne medvedov, tak sme ho ponukli kaliskom mrznucej whisky, no odmietol. Rozlucili sme a sup do ciela prveho noclahu. Po ceste sme nasli este lesnicku retaz s vahou asi 8 kg, tak ju kamos vzal so sebou na krku k chate pred stupanim na Kralovu studnu. Tam sme sa posilnili slaninkou a cerstvou vodou z pramena. Pristavili sa pani na Lade Niva, co sa vybrali hladat stratenu retaz. Prvy vecer sme sa este stretli so znamymi, ktori mali v plane inu trasu a pri pivecku sme sa prekecali az k vypnutiu svetla a pri celovkach zalahli do posteli. Na hoteli je mozne si vybrat kvalitu noclahu:turisticka vs, hotelova. Turisticka stala 12€/noc v izbe s poschodovymi postelami s moznostou doplatku za vankus, paplon a povlecenie. Samozrejme skvela bola tepla sprcha v civilizovanej kupelni.



DEN 2. http://mapy.hiking.sk/?hpid=EG0Q5

Ranajky, teply caj a sup na hreben. Ti co poznaju tuto trasu vedia, ze uvodna cast je plna krasnych vyhladov z travnatych svahov po pohori Velka Fatra. Pred Kriznou nam cestu skrizili mnohe zveri sudiac podla stop v mlakach, vratane medveda. Skoda, ziadne sme nevideli (pozn. aspon z bezpecnej vzdialenosti)

Spolocnost na robil velmi mily, maly dravec, ktory nas sprevadzal z palice na palicu. Cesta nam ubiehala v prijemnej v teplote okolo 25 st. Postupne sme minali hlavne body znamej hrebenovky.

Az sme v dialke uvideli Chatu pod Borisovom, vedeli sme ze asi za 2,5 hodiny bude kapustnicka, klobinka a pivecko. To ze nas bude delit od cateringu vystup a nasledne zostup na/z Ploskej som kamosom neprezradil. Prave na chate sme sa stretli s dalsimi dvomi kamosmi. Vyborne sme sa napapali, osviezili v prameni, doplnili sme vodu. No velmi som bol sklamany s pristupom personalu. Neochota az arogancia, zly system plny chyb pri objednavani jedla a pitia, ale co uz.

Komlet zostava sme pokracovali hrebenom (ten sme neskor opustili) do ciela na horsky hotel Smrekovica. Vedeli sme ze bonbonik na zaver dna bude kpec Rakytov. Pomerne unaveni klesame hustym lesom plnym cudnych zvukov, hadov a sera signalizujuci bliziaci sa vecer. Velke tabule s napisom "vyskyt medvedov...." nas pohanal vpred. Asi okolo 8 vecer sa skladame pred vchodom Hotela smrekovica. Mladi personal v zlozeni dievca a chalan na informuju, ze nemaju elektrinu, ale generator pojde do 22:00. Tak sme to rozbalili: pivo, tepla sprcha a highlight dna bol skvely divinovy gulas (vsetci sme si sali dvojitu porciu) v ktorom aj lyzica stala. Toto ubytovanie nebolo z tych lacnych a cena 18€ nie je az taka turisticka, ale atmosfera pri svieckach, ochota personalu a gulas s pivom to vyvazili.

DEN 3. http://mapy.hiking.sk/?hpid=qZjE8

Chlapi sa posilnili hotelovymi ranajakmi, ja som dojedal obsah batohu. Elegantne o 10 hodinke sme zacali poslednu cast vyletu. Vybornym obcerstvenim bolo minove pole cucoriedok. Stretli sme otecka s dvoma detmi (10 a 12 rokov) ceskej narodnosti s batohmi az nad hlavami, ktori dali hreben malej fatry a zacinali tu istu trasu ako my len z opacnej strany. Klobuk dolu. Vedeli sme ze klesanie nebude malina, ale za seba poviem, ze som citil kazde steblo travy a kazdy kamienok. Kliniec do rakvy bola zaverecna hodinka po asfaltke, kde sme prisli na to, ze je lepsie to klusat, ako ist krokom. Odmena bola 17 st voda v Hrabove pri dolnej stanici lanovky. Kupanie a schladenie bol balzam na nase klby, svaly, zlisovane chodidla a otlacene palce na nohach. V lokalnom kupaliskovom bufete sme nas vykon zacukrili kofolou, pifkom a prekusili grilovanou krkovickou. Taxik za 3€ nas doviezol na vlakovu stanicu v Ruzomberku. Pre mna asi naj minus bola cesta preplnenym vlakom s nefungujucou klimatizaciu. Moznost sediet bola ako hra na macku a mys. Nakoniec sme si nasli miesta pri WC a dverach. 3 hodiny do Trnavy boli nekonecne.

Cely vylet bol samozrejme super a na negativne veci sa rychlo zabudne. Trasu mozem len odporucit,no chce to byt trosku v kondicii. Tych cca 28 km s prislusnym prevysenim a 17 km s bolavym klesanim som citil este par dni. Ale nelutujem nic a na tuto akciu budeme este dlho spominat. Prikladam par obrazkov, len neviemako ich vkladatpriebezne s textom.

:camp:
Prílohy
11143504_10153253918744900_47640424544169215_n.jpg
11203045_10153253918749900_4484112997919454072_n.jpg
11041101_10153253919204900_8127988458521093805_n.jpg
11873746_10153253918889900_7565859999466838038_n.jpg
11880423_10153253924099900_5523932801139659278_n.jpg
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Vase vylety

Poslaťod Poutnik » 31 Aug 2015, 17:13

Tak nevim, jsem z te tve tury nejaky rozpacity. Vyrazit na V. Fatru na 3 dny a jit od hotelu k hotelu? Jsi bushcrafter? Spis mi pripadas jako nejaky stryko mastnak. Nevim, treba se o sebe sam postarat neumis. V tom pripade se omlouvam.
"Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale když už není co ubrat" (Antoine de Saint-Exupery)

PajaFt
Obrázok užívateľa
Poutnik
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 05 Aug 2014, 22:19
Bydlisko: Waier in Sudetenland
Dal Ďakujem: 1144 x
Dostal Ďakujem: 154 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron