Varič wood gas stove

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Varič wood gas stove

Poslaťod macmatej » 26 Sep 2016, 19:23

Varič wood gas stove :

Tento varič mi na testovanie zapožičal Beaster. Ide o čínsku napodobeninu dávnejšieho wood gas stove. Táto čínska verzia so sklápacími nožičkami na držanie nádoby sa mi ale páči viac než originál. Cena na e-bay približne 20 dolárov. Sú rôzne modifikácie, ktoré majú trochu iné tvary a veľkosti. Princíp však býva rovnaký.


Princíp:

Varič je zložený zo štyroch častí nerezového plechu. Hlavným konštrukčným prvkom je dvojitá stena, v ktorej sú z hornej vnútornej strany, a dolnej vonkajšej strany otvory. Ďalšou hlavnou časťou je rošt z dierami na spodku. Ako palivo slúžia malé vetvičky a iný suchý horľavý materiál. Pri horení vchádza vzduch cez spodné otvory mieša sa v spodnej časti s horľavými zložkami, ktoré klesajú cez otvory v rošte. Ďalej sa táto zmes ohrieva a stúpa vo vnútri dvoj steny. Na vrchu sa mieša s ďalšími horľavými zložkami a ďalším kyslíkom. Výsledok sa podobá plynovému sporáku. Z horných otvorov po obvode variča vychádzajú malé plamienky.

Praktické skúsenosti:

Varič som najprv testoval na viacdenných túrach v Malých Karpatoch a potom so mnou putoval na ceste SNP. Spaľuje drevo a predsa to nie je otvorené ohnisko a nezostane po ňom vypálené miesto. Objem tenkých drievok, ktoré by naplnili ešus, dokáže priviezť vodu do varu. Okrem toho som sa nad varičom niekedy aj ohrieval alebo sušil po kúpaní. Naštartovanie trvá síce o pár minúť dlhšie ako na plynovom variči, ale za to tenké drevo je takmer všade dostupné. Zažil som, že ľudia v polovici cesty (niekde okolo Telgártu) márne zháňali novú plynovú bombu.

Čo sa týka veľkosti tak sa akurát vojde vo veľkého dielu ešusu, tak že sa dá ešte priklopiť viečkom. Hmotnosť približne 350g. Niekomu by mohlo vadiť že hrniec je po čase dosť začiernený od sadzí. To závisí hlavne od paliva. Ak sú drievka tenké a suché, tak varič takmer nedymí. Po odstránení hornej časti s nožičkami sa dá plameň v prípade potreby udusiť hrncom za pár sekúnd.
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Varič wood gas stove

Poslaťod macmatej » 11 Mar 2019, 22:40

Tak som po rokoch upgradol drevo plynový varič.

Zaprvé som v spodnej nádobe urobil viac dier, pretože popol upchával otvory. Varič síce takto spotrebováva viac paliva, ale menej dymí.

Horné výduchy pre drevoplyn som pomocou vrtáku vyhol do strany. Drevoplyn tak neodchádza priamo hore a ešte sa trochu zatočí v spaľovacej komore. Neviem či to nejak výrazne prispieva k lepšiemu spaľovaniu ale zaujímavo to vyzerá, keď sa plameň točí vo víre. Na fotke to nie je až tak dobe vidno ako v skutočnosti.

Dobrá pomôckou je aj rúčka na ešus. Dá sa použiť na viečko ešusu a vyrobiť tak panvicu. Rúčka mi slúži aj ako kliešte, keď vysýpam horúce uhlíky, aby celý varič rýchlejšie ochladol. Rúčku som trochu skrátil, aby sa dala vložiť do vnútra zloženého variča.

Dobrou vychytávkou je aj teleskopická anténa. Tá slúži na rozfúkavanie ohňa. Dá sa kúpiť ako hotový výrobok. Ja som si ju odrezal z teleskopického háku.
Prílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia