Dostala sa mi do pazúrov vlajková loď firmy Tenth Wonder - 3 Layer Hornet. Troška som ju vyvenčil a ako to dopadlo?
Vybral som si na to borovicový les na Záhorí, kde som počas fotenia v hamake statočne odolával útokom komárov a povzbudivo kýval na fotografku.
Predstavenie
Po rozbalení zásielky od dodávateľa na mňa pozerajú hamaky v kompresných obaloch, uzatvárateľných na fast-tex sponu. To je príjemné prekvapenie, keďže sa hamaka dá takto stiahnuť na čo najmenší objem. A o tom, že 3 Layer Hornet nie je žiadny drobček, svedčia aj jeho zbalené rozmery (35x15cm). Nie je to nič strašné, no v porovnaní s napr. DD Camping je to valec o cca 5 cm dlhší.
Už z prekladu názvu (3 Layer) je zrejmé, že hamaka bude mať 3 vrstvy. Je to skutočne tak, pričom tretia, nepremokavá, je odopínacia pomocou suchého zipsu a má samostatné nosné šnúry.
K tomu, aké výhody tento systém poskytuje, sa ešte neskôr vrátim.
Moskytiéra
Samotná hamaka je vybavená integrovanou moskytiérou, ktorej tvar dávajú 2 duralové tyčky. Sieť proti hmyzu je čiernej farby, čo zlepšuje jej priehľadnosť. Koho počas spánku pod moskytiérou vždy hnevalo, že má sťažený prístup k veciam na ridge line, isto ocení nasledovnú vychytávku. Pod moskytiérou sa nachádzajú šnúrky, ktoré je možné uviazať na očká na oboch koncoch hamaky a vytvoriť tak funkčnú ridge line (odkladaciu šnúru) priamo v hamake.
Vo vnútri hamaky výrobca myslel na funkčné detaily a umiestnil tam vrecko na uloženie drobností.
Hamaku je, samozrejme, možné používať aj bez moskytiéry - stačí len odopnúť tretiu vrstvu, otočiť hamaku sieťou proti hmyzu smerom k zemi...
...a nepremokavú vrstvu znova pripnúť. Hotovo, môžme si užívať ničím nerušený výhľad ležiac na troch vrstvách.
Krúžky proti vode
Hamaky firmy Tenth Wonder sú dodávané so skvelou vychytávkou, krúžkami proti vode. Je známa vec, že počas dažďa voda tečie po kmeni stromu. Odtiaľ putuje po nosných šnúrach hamaky s cieľom zmáčať nocľažníkovi jeho hamaku. Jediný spôsob ako tomu zabrániť, je vložiť medzi nosné šnúry a samotnú hamaku kovový medzičlánok. Ideálne sa na to hodia horolezecké karabíny alebo sériovo dodávané oceľové krúžky. Firma Tenth Wonder k svojim hamakám dodáva krúžky navlečené na popruhu. Spôsobov ich aplikácie je viacero, ja som si zvolil nasledovný: Z nosných popruhov hamaky vytvoríme krátku sľučku, na ktorú navlečieme popruh s krúžkom. Na ten naviažeme samostatný nosný popruh vedúci k stromu. Toto riešenie umožňuje rýchlu zmenu vyšponovania a súčasne máme stále "v zálohe" cca 4 metre popruhu, pokiaľ chceme hamaku zavesiť medzi vzdialenejšími stromami. Na krúžok som súčasne pripevnil šnúry z tretej vrstvy, čím sa reguluje jej priehyb a to, ako dosadá na dno hamaky.
Izolácia
Táto hamaka má 3 vrstvy, čo umožňuje viacero možností ochrany pred chladom. Najčastejšie zrejme nájde uplatnenie vloženie izolácie (vrele odporúčam alumatku alebo deku) medzi hlavné dve vrstvy. Po zaťažení sa izolácia v hamake nešmýka a pevne drží na svojom mieste. Nafukovačku alebo iný izolant je samozrejme možné vložiť aj priamo nad všetky vrstvy, no vtedy treba rátať s jej možným posuvom počas spánku. Tretia, odopínacia, vrstva poskytuje ochranu pred bočným dažďom, vetrom a zlepšuje tepelný komfort. V zime je možné medzi tretiu vrstvu a samotnú hamaku napnúť underquilt (napr. upravený dekový spacák), ktorý je takto chránený pred nečasom.
Využitie tretej vrstvy
Moja prvá otázka po rozbalení zásielky bola: "K čomu je vôbec dobrá trojvrstvová hamaka?" Po vyskúšaní si ma tri vrstvy plne získali. O čo ide:
Základnou výhodou odopínacej nepremokavej vrstvy je fakt, že poskytuje ochranu proti bočnému vetru a dažďu. V prípade značne nepriaznivých podmienok, silný bočný vietor a dážď, má voda tendenciu nepadať z neba kolmo, ale niekedy až pod dosť veľkým uhlom, takže zmáča hamaku odrazom od zeme, prípadne vietor zaniesie kvapky priamo pod celtu. Kto to raz zažil, na takúto noc isto len tak nezabudne. Tu príde vhod nepremokavý spodok hamaky (ako má napr. DD Travel) alebo práve odopínacia nepremokavá vrstva. Súčasne značne zvyšuje tepelný komfort v hamake vďaka tomu, že vytvára zábranu proti vetru. Pokiaľ hlásia pekné počasie, nechám ju doma a hamaka je zrazu ľahšia.
Výrobca myslel v medziach multifunkčnosti a tak dal tretej vrstve samostatné nosné popruhy, ktoré umožňujú použiť ju ako samostatnú hamaku. Formou poschodovej postele si pod seba môžeme zavesiť batožinu aby do nej nenaliezla lesná háveď alebo ju požičiame nečakanej návšteve.
Len pre zaujímavosť, na nepremokavej vrstve sa nachádzajú pútka, na ktoré je možné zavesiť batoh (keď je vrstva pripnutá k hamake) alebo ju nimi vyšponovať ako núdzovú celtu ponad naše nocľažisko. Dávam dôraz na slovo "núdzovú." Rozmery tretej vrstvy sú len o málo väčšie ako samotnej hamaky, takže po jej vyšponovaní ako celty veľa zvyšného krytého miesta neostáva.
Záver
Slnko už zapadá, vo vzduchu sú mraky komárov a nastal čas na záverečné zhodnotenie. K samotnej hamake mám len dve výtky: tyčky rozpínajúce moskytiéru by mohli byť skladacie (tak ako u hamák DD) a popruhy ku krúžkom mohli mať väčšie oká (aby sa nimi dal krúžok prevliecť a celok tak pripnúť k hamake akoby líčšou sľučkou). V porovnaní s hamakami iných výrobcov som veľmi milo prekvapený kvalitou spracovania a množstvom premyslených funkčných detailov. Veľké vrecko na drobnosti a ridge-line vo vnútri hamaky sú super nápad. Koncept odopínacej tretej vrstvy považujem osobne za skutočne geniálne riešenie, kedy umožňuje hamakárovi vybrať si, či si so sebou nepremokavú vrstvu vezme alebo nie, či ju použije ako druhú hamaku alebo si ju napne nad seba ako núdzovú celtu. Osobne v skrini zamieňam svoju starú (no stále v perfektnom stave), búrkami ošľahanú DD camping za túto TW 3 Layer Hornet a teším sa na množstvo príjemných spoločných zážitkov.