Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod sally » 22 Máj 2013, 21:16

Dostala sa mi do pazúrov vlajková loď firmy Tenth Wonder - 3 Layer Hornet. Troška som ju vyvenčil a ako to dopadlo?

Vybral som si na to borovicový les na Záhorí, kde som počas fotenia v hamake statočne odolával útokom komárov a povzbudivo kýval na fotografku. :mrgreen:

Predstavenie
Po rozbalení zásielky od dodávateľa na mňa pozerajú hamaky v kompresných obaloch, uzatvárateľných na fast-tex sponu. To je príjemné prekvapenie, keďže sa hamaka dá takto stiahnuť na čo najmenší objem. A o tom, že 3 Layer Hornet nie je žiadny drobček, svedčia aj jeho zbalené rozmery (35x15cm). Nie je to nič strašné, no v porovnaní s napr. DD Camping je to valec o cca 5 cm dlhší.

Už z prekladu názvu (3 Layer) je zrejmé, že hamaka bude mať 3 vrstvy. Je to skutočne tak, pričom tretia, nepremokavá, je odopínacia pomocou suchého zipsu a má samostatné nosné šnúry.

DSC_7729-2.jpg


K tomu, aké výhody tento systém poskytuje, sa ešte neskôr vrátim.

Moskytiéra
Samotná hamaka je vybavená integrovanou moskytiérou, ktorej tvar dávajú 2 duralové tyčky. Sieť proti hmyzu je čiernej farby, čo zlepšuje jej priehľadnosť. Koho počas spánku pod moskytiérou vždy hnevalo, že má sťažený prístup k veciam na ridge line, isto ocení nasledovnú vychytávku. Pod moskytiérou sa nachádzajú šnúrky, ktoré je možné uviazať na očká na oboch koncoch hamaky a vytvoriť tak funkčnú ridge line (odkladaciu šnúru) priamo v hamake.

DSC_7757-2.jpg



Vo vnútri hamaky výrobca myslel na funkčné detaily a umiestnil tam vrecko na uloženie drobností.

DSC_7758-2.jpg


Hamaku je, samozrejme, možné používať aj bez moskytiéry - stačí len odopnúť tretiu vrstvu, otočiť hamaku sieťou proti hmyzu smerom k zemi...

DSC_7731-2.jpg


...a nepremokavú vrstvu znova pripnúť. Hotovo, môžme si užívať ničím nerušený výhľad ležiac na troch vrstvách.

DSC_7748-2.jpg


Krúžky proti vode
Hamaky firmy Tenth Wonder sú dodávané so skvelou vychytávkou, krúžkami proti vode. Je známa vec, že počas dažďa voda tečie po kmeni stromu. Odtiaľ putuje po nosných šnúrach hamaky s cieľom zmáčať nocľažníkovi jeho hamaku. Jediný spôsob ako tomu zabrániť, je vložiť medzi nosné šnúry a samotnú hamaku kovový medzičlánok. Ideálne sa na to hodia horolezecké karabíny alebo sériovo dodávané oceľové krúžky. Firma Tenth Wonder k svojim hamakám dodáva krúžky navlečené na popruhu. Spôsobov ich aplikácie je viacero, ja som si zvolil nasledovný: Z nosných popruhov hamaky vytvoríme krátku sľučku, na ktorú navlečieme popruh s krúžkom. Na ten naviažeme samostatný nosný popruh vedúci k stromu. Toto riešenie umožňuje rýchlu zmenu vyšponovania a súčasne máme stále "v zálohe" cca 4 metre popruhu, pokiaľ chceme hamaku zavesiť medzi vzdialenejšími stromami. Na krúžok som súčasne pripevnil šnúry z tretej vrstvy, čím sa reguluje jej priehyb a to, ako dosadá na dno hamaky.

DSC_7740-2.jpg


Izolácia
Táto hamaka má 3 vrstvy, čo umožňuje viacero možností ochrany pred chladom. Najčastejšie zrejme nájde uplatnenie vloženie izolácie (vrele odporúčam alumatku alebo deku) medzi hlavné dve vrstvy. Po zaťažení sa izolácia v hamake nešmýka a pevne drží na svojom mieste. Nafukovačku alebo iný izolant je samozrejme možné vložiť aj priamo nad všetky vrstvy, no vtedy treba rátať s jej možným posuvom počas spánku. Tretia, odopínacia, vrstva poskytuje ochranu pred bočným dažďom, vetrom a zlepšuje tepelný komfort. V zime je možné medzi tretiu vrstvu a samotnú hamaku napnúť underquilt (napr. upravený dekový spacák), ktorý je takto chránený pred nečasom.

DSC_7743-2.jpg


Využitie tretej vrstvy
Moja prvá otázka po rozbalení zásielky bola: "K čomu je vôbec dobrá trojvrstvová hamaka?" Po vyskúšaní si ma tri vrstvy plne získali. O čo ide:

Základnou výhodou odopínacej nepremokavej vrstvy je fakt, že poskytuje ochranu proti bočnému vetru a dažďu. V prípade značne nepriaznivých podmienok, silný bočný vietor a dážď, má voda tendenciu nepadať z neba kolmo, ale niekedy až pod dosť veľkým uhlom, takže zmáča hamaku odrazom od zeme, prípadne vietor zaniesie kvapky priamo pod celtu. Kto to raz zažil, na takúto noc isto len tak nezabudne. Tu príde vhod nepremokavý spodok hamaky (ako má napr. DD Travel) alebo práve odopínacia nepremokavá vrstva. Súčasne značne zvyšuje tepelný komfort v hamake vďaka tomu, že vytvára zábranu proti vetru. Pokiaľ hlásia pekné počasie, nechám ju doma a hamaka je zrazu ľahšia.

Výrobca myslel v medziach multifunkčnosti a tak dal tretej vrstve samostatné nosné popruhy, ktoré umožňujú použiť ju ako samostatnú hamaku. Formou poschodovej postele si pod seba môžeme zavesiť batožinu aby do nej nenaliezla lesná háveď alebo ju požičiame nečakanej návšteve.

DSC_7754-2.jpg


Len pre zaujímavosť, na nepremokavej vrstve sa nachádzajú pútka, na ktoré je možné zavesiť batoh (keď je vrstva pripnutá k hamake) alebo ju nimi vyšponovať ako núdzovú celtu ponad naše nocľažisko. Dávam dôraz na slovo "núdzovú." Rozmery tretej vrstvy sú len o málo väčšie ako samotnej hamaky, takže po jej vyšponovaní ako celty veľa zvyšného krytého miesta neostáva.

Záver
Slnko už zapadá, vo vzduchu sú mraky komárov a nastal čas na záverečné zhodnotenie. K samotnej hamake mám len dve výtky: tyčky rozpínajúce moskytiéru by mohli byť skladacie (tak ako u hamák DD) a popruhy ku krúžkom mohli mať väčšie oká (aby sa nimi dal krúžok prevliecť a celok tak pripnúť k hamake akoby líčšou sľučkou). V porovnaní s hamakami iných výrobcov som veľmi milo prekvapený kvalitou spracovania a množstvom premyslených funkčných detailov. Veľké vrecko na drobnosti a ridge-line vo vnútri hamaky sú super nápad. Koncept odopínacej tretej vrstvy považujem osobne za skutočne geniálne riešenie, kedy umožňuje hamakárovi vybrať si, či si so sebou nepremokavú vrstvu vezme alebo nie, či ju použije ako druhú hamaku alebo si ju napne nad seba ako núdzovú celtu. Osobne v skrini zamieňam svoju starú (no stále v perfektnom stave), búrkami ošľahanú DD camping za túto TW 3 Layer Hornet a teším sa na množstvo príjemných spoločných zážitkov. :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod juraj1974 » 23 Máj 2013, 08:59

Som naozaj velmi rad ze sa tento vyrobca ktoreho som objavil na eBay a s ktorym je naozaj vynikajuca komunikacia objavuje coras castejsie na slovensku. Je to naozaj vzhladom na spracovanie a vychytavky ktore ma pri vsetkych jeho hamakach vyhodny nakup a myslim si ze je to velky konkurent DD-ciek. Chcem podotknut ze v jeho ponuke su okrem jednoduchych hamak ktore nemaju zips aj hamaky typu co predstavuje Sally boy. Mne sa podarilo od neho vydrankat usitie BIVI hamaky za slusnu cenu kde je podobne 3 vrstvove prevedeni. Rozdiel je v tom ze na miesto moskytiery je plnohodnotna nepremokava vrstva. V kazdom pripade super recenzia Sally... :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod sally » 23 Máj 2013, 12:42

Juraj - vďaka za pochvalu :)

Ktorú bivi hamaku od nich máš na mysli? Lebo keď som sa Neila pýtal, tak vraj žiadnu hamaku, ktorá má nepremok. vrstvu aj zvrchu nemajú a ani nemali :-k Najbližšie niečomu takému je ich Zip-in bivi, no aj tá má nepremokavú len tretiu, odopínaciu, spodnú vrstvu. Zvyšné dve sú priedyšné. :camp: No viem, že niekedy šijú aj na mieru (keď som z neho drankal, nech mi pustí aj XL hamaky, tak spomínal, že šili aj pre ľudí 4 stopy vysokých :mrgreen: )
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod Kyl » 23 Máj 2013, 15:15

Ja by som tiež mal záujem o niečo také ako bivi hamaka, ak by to niekto vedel zohnať, alebo poradiť budem vďačný.
Obrázok užívateľa
Kyl
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 29 Dec 2012, 18:35
Bydlisko: Strážovské vrchy
Dal Ďakujem: 64 x
Dostal Ďakujem: 134 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod juraj1974 » 23 Máj 2013, 21:04

To Sally:
Zle som sa asi vyjadril. Ta vrchna vrstva je asi taka ako spodna. Teda nie ta sustakova ale ta na ktorej sa lezi. Moja skusenost je taka ze ani jemny dazd co snezenie nemalo za nasledok to ze by ta vrstva prepustila. Teda raz. Na Cabradi ked bola taka vlhkost ze kvapky rosy boli aj z vonku a aj zvnutra.... V kazdom pripade tento styl campu sa mi javi ako slusna moznost kde si clovek moze vybrat ako chce spat. Ci na zemi pohodlne alebo ako banan medzi stromami zaveseny... :wink:
Ta spodna vrstva pri TW sa vazne da pouzi ako alternativa hamaky o com moze svoje povedat nieco aj par ludi tunaka z fora.... nechcem hovorit ze kto aby sa Rafo alebo Maco necitily zle ked by som o nich pisal ze boli pri tom ako sa v takej hamake na nudzovku da vyspat.... :mrgreen:
Zhrnutie: Podla mna je BIVI hamaka vymikajica moznost volby ako stravit oddych po dobrom vyslape. Rozhodnut sa ci spim na zemi alebo vyviazany. A este jena vec. Ak nie su stromi da sa hamaka pouzit ako akoze stan pre dve skromne osoby ktorym nevadi tesna blizkost... :lol:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod macmatej » 24 Máj 2013, 09:47

Koncepcia odnimatelnej spodnej vrstvy sa mi paci. Dalsiu vyhodu vidim v tom, ze ak ides len na jednodnovy vylet, tak si zoberies len tu spodnu vrstvu.

Este by to chelo, aby bola aj stredna vrstva nepremokava. ALebo vymyslet nejaky sposob, ako z toho postavit maly bivy stan. Podobny ako tu spominal Juraj.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod Bic0 » 24 Máj 2013, 14:50

Kukam ich store na eBay ale "3 layer" som nenasiel. Ktora to je?
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod juraj1974 » 24 Máj 2013, 15:50

Bivi spravil len par kusov. bola to taka vyroba na zakazku....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod sally » 24 Máj 2013, 16:16

juraj - ak sa zadarí, tak niečo podobné bude v ďalšej zásielke od Neila :yees: Len mi nie je jasné, ako je tam riešené, aby nenavlhla hamaka z vody čo putuje po nosných šnúrach - lebo aj keď sa dajú karabíny, tie budú v daždi = problém.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod spider207 » 20 Aug 2013, 20:08

Pani, nie je to niekto z vas? :) Objavil som hamaky Tenth Wonder v nasom eshope, aj ked samozrejme akurat 3layer nie je momentalne dostupna. Inak celkom zaujimavy obchod.
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod sally » 21 Aug 2013, 09:02

Spider - je to môj obchod :) Teší ma, že sa ti páči :yees: V prípade, že budeš potrebovať o niečom viac info, kľudne mi píš, volaj...komunikuj. Snažím sa postupne pridávať recenzie, no nestíham. Mám asi 3 rozpracované a len pomaly pribúdajú.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hamaka Tenth Wonder 3 Layer Hornet

Poslaťod spider207 » 21 Aug 2013, 17:06

Pred nejakym rokom si kamos objednaval DD Camp priamo z UK a celkom sa mi pacila, takze teraz je rada na mne :) Mozno sa nejako dohodneme ked pride spravna chvila :wink:
Prvy dojem zanechal obchodik velmi dobry, celkom prehladne a pacia sa mi tie recenzie resp ze to co predavate aj testujete, teda viete o com to je, to mam rad.. super :yees:

Inak vidno, ze som bol vcera poriadne unaveny ked som to pisal, hlavne ze nadomnou je Tvoj podpis s odkazom na obchod, to iste hore ten banner :D Co uz..
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron