Mors Pot

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Mors Pot

Poslaťod Chameleon_sk » 17 Sep 2013, 22:52

Pri mojích večerných "štúdiách" bushcraftu, kde mojími scriptami je monitor a svet internetu, som narazil na "kotlík" s názvom "Mors pot". Zapáčil sa mi a zakúpil som si ho. Keďže už ho mám dlhšiu dobu a zopárkrát aj odskúšal, dovolil som si pripraviť krátky článok ako predstavenie či minirecenziu. Z názvu je, ľuďom znalým bushcraftu, jasné, že tento kotlík má čosi spoločné s pánom nosiace meno Mors Kochanski. Pre neznalých tu je krátka informácia uverejnená na wikipedii Tento kotlík bol navrhnutý práve ním. Do dizajnu vložil svoje znalosti a skúsenosti s výbavou, ktorú používal. Nemal veľké výhrady k tomu čo používal, no vždy sa však našli drobnosti, ktoré by daný riad urobili viac užitočným. Preto sa navrhol niečo, čo spĺňalo jeho očakávanie na multifunkčnosť a využiteľnosť zároveň. Tento dizajn sa osvedčil a po rokoch svoj "patent" uvolnil. Kotlík tak šiel do výroby v dvoch verziách: 1,0 lit a 1,8 lit.

Základné parametre

rozmery: výška: 13cm; priemer: 13,5cm, hrúbka: 2,2mm
materiál: kotlíka: eloxovaný hliník; pokrievky: hliník; rúčky a úchytov: nerez
hmotnosť: 235g
Objem: do 1,8 lit

Základný popis
Poštou mi dorazil kotlík priamo z júesej úhľadne zabalený do tvrdej kartónovej krabice. Kotlík samotný bol omotaný v bublinkovej fólii. Po vytiahnutí sa na mňa usmial krásny valec s jemným zobáčikom, lešteným klobúkom s očkom a hore kraľovalo príhodne veľké závesné ucho. Farba tmavošedá s jemným nádychom zelenej.
Obrázok

Obrázok

Kotlík je, ako som vyššie uviedol, z eloxovaného hliníka o hrúbke niečo viac ako 2mm. Okraje sú ohnuté smerom von a vytvarované tak, aby vznikol lievik pre ľahšie prelievanie prevarenej tekutiny. Pokrievka je z tenšieho materiálu. Dolieha veľmi tesne. Ani po čase necítiť vôľu. Pokrievka je opatrená jemne prehnutým D ringom. Výborná vychytávka. Oveľa jednoduchšie sa dá očko pridvihnúť a cez D-ring prestrčiť lyžičku či konárik a celú pokrievku dvihnúť. Pokrievka má dostatočne vysoké bočné hrany, takže sa dá využiť zároveň ako tanier.

Na samotnom tele kotlíka sa nachádzajú dve sklopné ušká. Podobné tým, ktoré sú na rôznych turistických či military pohárikoch. Za najlepšiu vec na kotlíku považujem systém uchytenia závesného ucha. Kotlík je opatrený prinitovanými vyčnievajúcimi úchytkami. Zatial nič prevratného...to má snáď každý kotlík (okrem tých čo majú ucho napriamo nitované k telu kotlíka) Vychytávkou je možnosť zacvaknutia závesného ucha v troch polohách - 0°; 60°; 300° Toto vylepšenie je vynikajúce riešenie pri manipulácii. Umožňuje pevné uchopenie kotlíka a nepovolí zo zvolenej polohy.

Praktické skúsenosti:

Kotlík je na prenos veľmi lahučký. Na mojom Karrimor-e mam kapsičku kde sa akurát zmestí, čiže ho nemusím dávať dovnútra batohu ani nie je zvonku navoľno. Samozrejme že ho nenosím prázdny. Dovnútra vačšinou zbalím komplet raňajkové menu na 3-4dni.

Keďže je povrch eloxovaný, pripálenie nie je také ľahké (ale nie nemožné). No následné čistenie je ľahučké a netreba vynaložiť veľké úsilie na vyčistenie. Tvar/rozmer samotného kotlíka je dostatočný aj pre využitie v prípade klasického varenia, nielen ohrievania vody. Výška je odhadnutá akurát tak, aby človek s bežnou lyžicou dosiahol na dno, ale nemusel samotnú lyžicu držať dvomi prstami za úplný konček. Vodu o objeme 1 lit s kotlíkom položeným priamo na pahrebe sa podarilo zohriať za približne 6 minút.

Ako vyplýva z môjho popisu, s Mors Pot-om som veľmi spokojný. Je to vážny konkurent mojej obľúbenej konvičke.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil Chameleon_sk dňa 19 Sep 2013, 10:48, celkovo upravené 2
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Mors Pot

Poslaťod Stopar » 18 Sep 2013, 08:44

Kde si to kúpil a aká bola cena?
Vďaka za odpoveď a aj za recenziu. Je to zaujímavé "nádobíčko" a rád by som ho získal do výbavy.
Stopar
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 19 Dec 2011, 17:47
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 31 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Mors Pot

Poslaťod Chameleon_sk » 18 Sep 2013, 09:40

Kupil som ho vo webshope.

predava ho Bensbackwoods, frostriver, fourdog. Aktualne ceny su v prislusnych webshopoch. kazdopadne si mozes pripravit cca 40E.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron