Ruksak Karrimor SF Sabre 35

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Ruksak Karrimor SF Sabre 35

Poslaťod qrea3d » 15 Jún 2014, 14:52

Svoj prvý príspevok (teda druhý okrem predstavenia sa) začnem trochu netradične recenziou.

Dlho som váhal, že aký ruksak si kúpiť. Chcel som niečo, čo by ma nesklamalo v núdzi alebo pri pochode / výlete. Po dlhej dobe som sa aj napriek málo recenzií a popísaných skúseností odhodlal pre značku Karrimor a konkrétne pre je vojenskú časť SF (Special Forces). Vybral som si od nich 2 ruksaky – jeden menší 35 litrový na malé túry, prípadne keď idem sám a druhý väčší 75 litrový (v ďalšej recenzii odo mňa viewtopic.php?f=28&t=1590), na výlety s rodinou (2 dospelý a 2 malé deti), aby som nemal problém odniesť aj „ubytovanie“.

Nechcel som ruksak, kde je hlavný priestor otváraný zipsami, pretože s nimi nemám dobrú skúsenosť a pri pádoch a iných kolíziách sú prvé, čo odchádzajú – aspoň z mojich skúseností. Tiež mám rád prírodné farby a keďže turistické ruksaky sa väčšinou vyrábajú v „kikiriki“ farbách, siahol som po vojenskom type. O nosnom systéme ani nehovorím, pretože to je základ dobrého ruksaku. A v neposlednom rade ma zaujala aj cena, keďže oba ruksaky sa mi podarilo kúpiť za 2/3 ceny toho veľkého.

Táto recenzia bude ešte otvorená, pretože až praktické skúsenosti dodajú tomu ten správny nádych.

Tento ruksak ma zaujal svojou veľkosťou a bočnými vreckami, ktoré nemusím dokupovať a hlavne primeranou jednoduchosťou. Má 35 litrov a váhu necelých 1,1 kg – výrobca udáva 1,4 kg.
Rozmery a popis materiálu nájdete na oficiálnych stránkach:
http://www.karrimorsf.com/sabre/item/70-sabre-35.html

V recenzii sa chcem zamerať hlavne na dojmy a praktický pohľad. Priznám sa, že doteraz som nebol vlastníkom veľmi kvalitných ruksakov (taký lacnejší stred) a posledný ruksak, čo mám, už používam viac ako 8 rokov (len jeho veľkosť oproti týmto je mini :-).

Na ruksaku sú použité YKK zipsy s parakordovými očkami, tak hádam toho vydržia viac. Materiál (600 Denier polyester) je na omak pevný, takže s oderkami a dierkami po pár rokoch používania by nemal byť problém (časom zreferujem) a je so silikónovým záterom, takže menší dážď by mali veci vo vnútri prežiť relatívne suché (test je popísaný nižšie). Spony (trojzubce) vyzerajú byť pevné no sú použité v štandardných rozmeroch, ktoré sa dajú kúpiť v bežnej galantérii, takže v prípade zničenia sa dajú pomerne pohodlne vymeniť – šitie je samozrejmé v prípade výmeny samice, ktorá je prišitá k popruhom. Čo sa týka šitia, netrčia žiadne nitky, všetko je pekne zošité a kritické časti sú ešte dodatočne prešité a podšité. Spodná a vrchná časť ruksaku je z hrubšej látky (1000 Denier polyester).

Ako z obrázkov vidíte, ruksak je tvorený hlavnou komorou, po stranách sú kapsy a na vrchu neodoberateľná čiapočka. Každú postrannú kapsu tvoria dva úložné priestory – prvý vypuklý (nezmestí sa doň 1,5 litrová PET) a druhý je po celej výške ruksaku. Oba priestory sú istené YKK zipsami. Čiapočka sa ku hlavnej komore zatvára dvoma popruhmi, na ktorých koncoch sú urobené slučky pre karimatku, bundu a pod. Na vrchu čiapočky je gumolanko, kde sa dá tiež čokoľvek pripevniť. Pod gumolankom je kapsička, ktorá ma zips z chrbtovej časti. Pohodlne sa tam zmestí turistická mapa, doklady a ďalšie drobnosti, ktoré je dobré mať poruke.
Horná čiapočka má len jednu kapsu, zvnútra nie je žiadna, ani sieťková, no to mi neprekáža, ale niekomu inému môže chýbať. Zvonku na prednej strane sú ešte dva úchyty z gumolanka a plastovej spony na sťahovanie (rovnaká je aj na Carinthia spacákoch) na palice, poprípade iné tyčové pomôcky.

Zadná časť je tvorená členitým polstrovaním, ktoré je dostatočne hrubé, no jeho funkčnosť preverím časom, pri reálnom zaťažovaní. Ramenné popruhy nie sú výškovo nastaviteľné, no pri takomto malom ruksaku som to ani nečakal a nepožadoval. Nechýba ani bedrový popruh ktorý má trochu slabšie polstrovanie oproti chrbtovej časti a ramenným popruhom, no až používaním zhodnotím jeho (ne)dostatočnosť. Tiež sú na ňom molle úchyty, ktoré sú ale decentné, čo mi vyhovuje. Nechýba ani klipsa na hadicu z hydrovaku a dva plastové úchyty.

Vnútro hlavnej komory ruksaku je chránené sťahovacím hrdlom z mäkšej látky so záterom. Vnútro tvorí len jedna komora s malou kapsičkou na chrbtovej strane, kde sa dá vložiť hydrovak a otvory pre hadicu sú pripravené na oboch stranách pod čiapočkou. Chrbtová časť je vystužená penovo-gumovou doskou (Coolmesh - ani na stránkach výrobcu som nenašiel o tom bližšie informácie), ktorá je dostatočne tuhá a pružná.

Zaujala ma informácia, že povrch ruksaka je vodeodolný so záterom, tak som sa rozhodol to otestovať. Sprchoval som ruksak približne 2-3 minúty silným prúdom a bol som zvedavý, či veci v ňom namoknú. Sprchoval som ho z rôznych smerov a počas sprchovania stál vo vode cca 3 – 4 cm. Čo ma prekvapilo bolo, že veci boli len trochu navlhnuté z časti, kde bol najviac exponovaný vodou. Viem, že to nie je primerané testovanie a až reálne skúsenosti s dažďom preveria aj túto kvalitu, no nečakané spŕchnutie v čase, keď nemáte pri sebe pláštenku na ruksak, by mal prečkať bez väčšej ujmy. Takže ilúzie si nerobím, no drobných prehánok sa neobávam. Jedná sa ale len o hlavnú komoru. V postranných kapsách a v čiapočke bude vlhkejšie :-)

Tento ruksak bude používaný hlavne na jednodňové výlety s rodinou, kde bude len jedlo, voda, pár vecí na prezlečenie a drobnosti potrebné na varenie (hrnce, kanvička, hrnčeky, príbor), prípravu ohňa, resp. varič a podobne. Tiež na viacdňové sólo túlačky s karimatkou, spacákom (Carinthia Tropen sa dá celkom slušne skomprimovať) a celtou.
Prílohy
IMGP6436.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - spredu
IMGP6437.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - zboku
IMGP6438.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - zozadu
IMGP6442.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - 1. bočné vrecko s fľašou
IMGP6443.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - 2. bočné vrecko s fľašou
IMGP6444.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - čiapočka
IMGP6448.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - vrecko na čiapočke
IMGP6450.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - hrdlo hlavnej komory
IMGP6451.JPG
Karrimor SF Sabre 35 - vnútro hlavnej komory
Obrázok užívateľa
qrea3d
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 05 Máj 2014, 14:28
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron