Ruksak Karrimor SF Sabre 75

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Ruksak Karrimor SF Sabre 75

Poslaťod qrea3d » 15 Jún 2014, 19:29

Toto je pokračovanie na predchádzajúcu recenziu (viewtopic.php?f=28&t=1588).

Na tento ruksak som našiel veľmi málo recenzií no napriek tomu ma zaujal natoľko, že som to riskol a objednal ho. Recenzia je zatiaľ určená len ako oboznamovanie sa s ním, praktické skúsenosti zreferujem neskôr.

Ruksak má 75 litrov a hmotnosť 2,5 kg – výrobca udáva 2,7 kg (nech som sa snažil akokoľvek, viac, som nenavážil). Zaujal ma na ňom tvar, veľkosť na viacdňové rodinné výlety, dostatočné polstrovanie nosnej časti, absencia molle (až na pár znesiteľných výnimiek), absencia zipsov v hlavnej komore a úchytné body z popruhov.

Rozmery a popis materiálu nájdete na oficiálnych stránkach:
http://www.karrimorsf.com/sabre/item/67-sabre-75.html

Na ruksaku sú použité YKK zipsy, materiál je dostatočne pevný (1000 Denier Nylon) so silikónovým záterom, takže toho vydrží dosť (s týmto materiálom mám zatiaľ dobré skúsenosti), no len čas ukáže. Keďže záter by mal zabezpečiť veci v ruksaku pred nečakanou spŕškou, nedalo mi to a prakticky som si to overil, čo rozoberiem bližšie nižšie. Použité spony (trojzubce) vyzerajú byť pevné a aj použité rozmery sú bežne k dostatiu v galantérii, takže v prípade nehody, nie je problém ich vymeniť. Šitie a švy sú bez trčiacich nití, rovnomerné a pevné. Na namáhaných miestach je látka viac krát prešitá a prípadne ešte aj aj podšitá.

Ako vidieť z obrázkov, ruksak je tvorený hlavnou komorou a neodoberateľnou čiapočkou. Čiapočka má dva úložné priestory – vonkajší, uzatvárateľný dvojstranným zipsom z chrbtovej strany, dostatočne veľký aj na uloženie tenšej bundy a vnútorný sieťkovaný, tiež dosť veľký na uloženie trička a dvoch párov ponožiek. Čiapočka síce nie je odoberateľná, čo mi aj vyhovuje, no je možné ju tromi popruhmi vysunúť až o cca 15 cm v prípade, že náklad presahuje výšku hlavnej komory. Aj pri takto vysunutej čiapočke je prekrytá celá hlavná komora. Tiež sú na vrchu čiapočky aj dva popruhy, kde je možné niesť napríklad karimatku alebo bundu do priemeru 20 – 22 cm. Ku hlavnej komore sa pripína dvoma popruhmi. Popruhy na čiapočke (okrem troch na regulovanie výšky) majú plastové spony, aby nevyužité konce popruhov voľne neviseli.

Hlavná komora je sťahovateľná tromi popruhmi z každej strany a tiež je ju možné pod popruhmi zozipsovať spolu na oboch stranách, takže pri nevyužitej kapacite je všetko pekne skomprimované. Pod kompresnými popruhmi je na každej strane ešte sponou zapínateľné vrecko, do ktorého je možné umiestniť fľašu a podobne. Je dostatočne široké a priestranné. Na vrchnej strane vrecka je všitá guma, takže veci tam uložené by nemali tak ľahko vypadnúť. Nad vreckom sú ešte molle popruhy v prípade, že si chcete niečo dodatočne pripnúť. K ruksaku sa dajú ešte doobjednať rôzne postranné vrecka, ktoré sa prizipsujú a zacvaknú do pripravených plastových spôn (dve spony hore a dve dole), no tie som si nekupoval, pretože zatiaľ to nepotrebujem a popravde sa mi to veľmi nepáči a asi by mi to aj zavadzalo.
Prednú stranu hlavnej komory tvorí plochý odkladací priestor takmer na celú výšku komory. Prístup do priestoru je cez zips na jednej strane, ktorý je po celej dĺžke priestoru. Sem je tiež možné uložiť nejaké časti oblečenia a výbavy, ku ktorým chceme mať čo najrýchlejší prístup. Zaujímavosťou je, že z prekrytu tohto úložného priestoru vychádzajú kompresné popruhy a v predĺžení tohto prekrytu sú na každej strane úzke vrecká, otvorené z oboch strán, kde je možné vopchať sekeru, prípadne palice a podobne.
Popruhy, ktorými sa zatvára čiapočka o hlavnú komoru, sa tiahnu od spodnej tretiny ruksaku a tiež majú plastové spony na nevyužitú dĺžku popruhov. Popruhy pokračujú až po spodok ruksaku, kde sú ďalšie plastové spony – dá sa využiť na pripevnenie karimatky a podobne, na spodku sú pomocou plastových spôn vytvorené slučky, ktoré sa dajú tiež použiť na karimatku, takže variabilita je zaujímavá a fantázia využitia je o to väčšia.
Na prednej strane sa nachádzajú ešte dva molle popruhy na uchytenie prídavných sumiek + gumolanká na uchytenie palíc a podobne.

Hlavná komora je uzatvárateľná zvrchu pomocou dosť dlhého hrdla z mäkšej látky ako je materiál ruksaku, sťahovateľné pomocou parakordu na vrchu, tiež sťahovateľné po obvode ruksaku a aby to nebolo málo, je to ešte jeden dosť dlhý popruh, ktorým sa to celé zafixuje a skompresuje.
Vnútro komory je bez priečky, len s kapsou na chrbtovej strane, kde je možné vložiť hydrovak, k čomu sú pripravené aj dva otvory – každý na jednej strane. Za kapsou sa skrýva ešte otvor, kde je „Coolmesh back systém“ - čo v preklade znamená cca 1cm hrubá pevná penová vložka, ktorá supluje rámový chrbtový systém. Popravde na túto časť ruksaku som najviac zvedavý – konkrétne komfort nosenia pri väčšej záťaži a hlavne správanie sa chrbtovej časti a rozloženia váhy (neodporúčam to vyberať – nasunúť to späť je riadny boj).

Chrbtový systém je dostatočne polstrovaný, čo by malo zaistiť aj primerané vetranie chrbta. Nie je výškovo nastaviteľný, ale primerané nastavenie pomocou popruhov mi zabralo len 2 minúty a už perfektne držal na chrbte – dokonca, keď som v ňom chvíľu nosil dcéru (testovať musí celá rodina), necítil som ťaženie v pleciach, váha bola pekne rozložená na celý chrbát a na bedrách. Ramenné a bedrové popruhy sú tiež dostatočne polstrované, no nosenie preverí až prax. Na bedrových popruhoch sú ešte dosť pevné rúčky na prenášanie, resp. manipulovanie s ruksakom a pri nich ešte krátke molle na sumky. Na ramenných popruhoch sú ešte plastové spony a jedna spona na hadicu z hydrovaku.

Ani pri tomto vaku som neodolal sprchovaniu, ktoré trvalo pár minút – obsah vo vnútri ostal suchý, no aj tak plánujem dokúpiť pláštenku proti väčšiemu a dlhšie trvajúcemu dažďu. No na takú rýchlu búrku by mala stačiť aj stávajúca impregnácia.

Tento ruksak bude používaný na viacdňovú turistiku s rodinou a ubytovaním, prípadne malé jedno-dvojosobové expedície za poznaním sveta :-) Doplním ešte popruhy o gumičky (ako to robím na svojich vakoch), pretože nemám rád voľne visiace popruhy a je to aj praktické, pretože malé konáriky sa do toho radi zapletajú a potom to robí neplechu. Všetky nedostatky (ak na ne prídem), spíšem neskôr, keď si s ním prejdem praxou.
Prílohy
IMGP6455.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - spredu
IMGP6456.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - zboku
IMGP6457.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - chrbtová časť
IMGP6460.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - vonkajšie vrecko na čiapočke
IMGP6464.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - bočné vrecko
IMGP6467.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - priestor pre sekeru - každý na jednej strane
IMGP6468.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - predný úložný priestor hlavnej komory
IMGP6475.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - vnútorne vrecko čiapočky
IMGP6480.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - vnútro hlavnej komory
IMGP6481.JPG
Karrimor SF Sabre 75 - výstuha chrbtovej časti
Obrázok užívateľa
qrea3d
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 05 Máj 2014, 14:28
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ruksak Karrimor SF Sabre 75

Poslaťod qrea3d » 16 Jún 2014, 21:03

Len pre zaujimavost sem prikladam aj foto, kde som popruhy skrotil gumickami. Clovek sa aspon nenudi po veceroch pri vysivani (kedze TV sme sa zbavili pred par rokmi a objavili caro volneho vecera :) ).
Prílohy
IMGP6484.JPG
Skrotenie popruhov.
Obrázok užívateľa
qrea3d
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 05 Máj 2014, 14:28
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 15 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia