dnes by som rád, nielen užívateľom našeho fóra, priblížil bundu/vetrovku SURPLUS - Windbreaker.
Hneď na úvod musím podotknúť, že mňa bunda nijak neoslovila a je to slabý priemer medzi bundami. Som si istý, že za tú istú cenu sa dá kúpiť lepšia vetrovka buď priamo z Aliexpressu (čína jak čína, takže je to jedno) alebo z tuzemských armyshopov, kde majú niekedy fakt dobré bundy za príjemné ceny.
Cena vetrovky bola 1190kč = 44eur Je možné kúpiť aj lacnejšie a to za 950kč = 36eur
Výrobca: SURPLUS Textilien GmbH & Co. KG - NEMECKO
Oficiálny eshop: http://www.surplus-shop.cz/zbozi/3470/Vetrovka-Surplus-Windbreaker-olivova.htm
Rád by som rozobral bod po bode výhody a nevýhody tejto inač úplne obyčajnej čínskej vetrovky. Fotky bundy z internetu nedám, pretože tam na fotkách vždy všetko vyzerá dokonale. Budeme sa držat reality a skutočného spracovania bundy. Priznám sa, že ku kúpe tejto vetrovky ma presvedčili české a slovenské písané a aj video recenzie z internetu. To som, ale netušil, že to bude až takýto prepadák. Potvrdilo sa mi, že mám používať svoj rozum, osvedčené značky a oblečenie si pred kúpou poriadne obrzieť a ochytať. Bundu som žial potreboval akútne kúpiť a tak som veril neobjektívnym internetovým recenziám.
Prvé pohladenie

Po rozbalení bundy olivovej farby na Vás vykríkne slušný smrad prostriedku, ktorým bola vetrovka nastriekaná, aby sa zvýšila jej vodeodolnosť. Tu si nieje možné obliecť bez toho, aby sa bunda najprv nevyprala. Vyprať sa samozrejme, musí každé oblečenie po zakúpení, ak chceme dodržovať základy hygieny. Po prvom vypraní sa stane to, že znížite vodeodolnosť bundy. No tu nemáte na výber, pretože v tom smrade sa fakt medzi ľudí nedá chodiť. Po vypraní a vysušení je to o dosť lepšie, no bundu stále trošku cítiť. Hold, sú to detaily, ktoré pri značke Made in China, ASI musíme odpustiť.
Materiál: vonkajší: 100 % nylon, podšívka: fleece (v rukávoch: 100 % polyester) - Látka z nylonu je fajn, na moje pomery celkom tenká, akurát sa mi zdá, že je viac krčivá. Stačí bundu nechať pohodenú na stoličke či gauči a razom je vykrčená. Vplyv na nosenie to samozrejme nemá, ale detaily su detaily

Bunda je priedušná, ale to je každá látka/tkanina... pokiaľ ju teda nenavoskujete


Vzhľadom nato, že bunda sa pýši titulom windbreaker tak musím povedať, že táto fukncia jej ide dobre. Snažil som sa nahmatať medzivrstvu, ale vypada to tak, že medzi fleecom vo vnútri a vonkajším nylonom nieje nič. Takže tu bráni vetru prenikať len ten nylon v kombinácii s fleecom. Ak ma bunda omrzí, čo sa pomaly deje, tak ju možno skúsim trošku rozpárať, aby sme videli aj do vnútra. Bundu som, ale neskúšal pri silnejšom vetre, tam by už mohla mať problémy, tažko povedať.
K materiálom by som ešte doplnil gumičky, ktoré sú na každom zipse a slúžia na lepšiu manipuláciu s jazdcom zipsu. Tu ale narážam na dva problémy. Gumičky nemajú zatavené konce (časom sa začnú párať) a bunda kôli nim posôbí veľmi lacno.
Zipsy s no name značkou a s označením 5VS vypadajú fajn, ale to uvidíme časom. YKK síce vyrába zipsy s označním 5VS a jeho varianty http://www.ykkfastening.com/products/zipper/slider/pull_type/long_pull/5vs/ ale ak by to boli originálne zipsy od YKK, tak si myslím, že značka by bola vyrazená priamo na slideru ako tu http://www.ykkfastening.com/products/zipper/slider/zipper_type/vislon_zipper/5vs/5vs_da8l.html alebo tak, ako to robia pri každom svojom zipse. Takže si myslím, že ide o kópiu z Číny.
Technické prevedenie/detaily bundy:
Vetrovka sa oblieka v pohode, chce to chvíľku cviku a obliekať si bundu tak ako sveter, potom to ide už jednoducho. Pre lepšie navliekanie je na boku zips, ktorý umožňuje pohodlnejšie túto činnosť zvládnuť.
Švy na bunde sú šité nakrivo ako keby šička pracovala 48 hodín vkuse, čo v prípade číny môže byť aj pravda.
Po oblečení si hneď všimnete, že Vám podšívka trčí vonku z rukávu a musíte ju zastrčiť späť. - Nie vždy to ale funguje a tak chodíte s podšívkou vylezenou z rukávu

Veľké predné vrecko je priestranné a aj pomerne ťažšie veci v ňom nelietajú, čo je fajn hlavne pri rýchlejšom pohybe. Čo sa mi páči menej, je vnútorná strana vrecák. Je tam použitá tenká, kĺzavá a na dotyk nepríjemná textília.
V praxi bunda funguje ako každá iná lacná vetrovka z čínskeho obchodu v ktoromkoľvek meste. Nieje to do vetrovka do horších podmienok a vonkoncom už nie do extrémnych, ale na nosenie do mesta a na prechádzky sa hodí.
Má svoje nevýhody a aj výhody, ktorých ale nieje veľa.
Suché zipsy na rukávoch a na krku sú krátke a slabé. Ak si rukáv stiahnem na mne vyhovujúcu dĺžku, tak mi potom prebytočne trčí suchý zips. Ak si rukáv stiahnete na maximum, tak je stále v rukáve dostatok priestoru takže, Vám rukáv neustále kĺže dolu. Jednoducho, zápästie sa nedá pevne zafixovať.
Čo sa týka ochrany krku, je na tom bunda tiež dobre, akurát to nieje pre ľudí s trochu dlhším krkom (ja

Bunda má na vnútornej spodnej strane voľných asi 10cm bez fleecu, ktorý tam ešte mohol výrobca nechať a stačil by 2-3cm široký pásik.
Kapucňa je tak akurát priestranná, akurát, že je šitá do tvaru spičky, takže v nej vypadáte ako trpaslík, alebo skôr ako člen Ku Klux Klanu. To ale na žiadnej fotke alebo recenzii neuvidíte, pretože ta kapucňa je jednoducho smiešna a vypadáte v nej proste zle. Nejaké fotky síce nájdete nájdete ale vždy s rozopnutou bundou a kapucňou na pol hlavy ::: http://topmerchstore.ru/image/cache/data/mx/im-street-jackets/surplus_windbreaker_olive_windbreaker_hood_lg-600x600.jpg
Trošku ľutujem, že som zabil toľko času nad písaním recenzie vetrovky z číny, ale hádam to niekomu pomôže, keď sa bude rozhodovať, či si ju má kúpiť.
Niektoré fotografie ešte doplním sám, ale kľudne aj na požiadanie.
HODNOTENIE



Dávam 2.5 hviezdičky alebo ohníka
