Varič wood gas stove :
Tento varič mi na testovanie zapožičal Beaster. Ide o čínsku napodobeninu dávnejšieho wood gas stove. Táto čínska verzia so sklápacími nožičkami na držanie nádoby sa mi ale páči viac než originál. Cena na e-bay približne 20 dolárov. Sú rôzne modifikácie, ktoré majú trochu iné tvary a veľkosti. Princíp však býva rovnaký.
Princíp:
Varič je zložený zo štyroch častí nerezového plechu. Hlavným konštrukčným prvkom je dvojitá stena, v ktorej sú z hornej vnútornej strany, a dolnej vonkajšej strany otvory. Ďalšou hlavnou časťou je rošt z dierami na spodku. Ako palivo slúžia malé vetvičky a iný suchý horľavý materiál. Pri horení vchádza vzduch cez spodné otvory mieša sa v spodnej časti s horľavými zložkami, ktoré klesajú cez otvory v rošte. Ďalej sa táto zmes ohrieva a stúpa vo vnútri dvoj steny. Na vrchu sa mieša s ďalšími horľavými zložkami a ďalším kyslíkom. Výsledok sa podobá plynovému sporáku. Z horných otvorov po obvode variča vychádzajú malé plamienky.
Praktické skúsenosti:
Varič som najprv testoval na viacdenných túrach v Malých Karpatoch a potom so mnou putoval na ceste SNP. Spaľuje drevo a predsa to nie je otvorené ohnisko a nezostane po ňom vypálené miesto. Objem tenkých drievok, ktoré by naplnili ešus, dokáže priviezť vodu do varu. Okrem toho som sa nad varičom niekedy aj ohrieval alebo sušil po kúpaní. Naštartovanie trvá síce o pár minúť dlhšie ako na plynovom variči, ale za to tenké drevo je takmer všade dostupné. Zažil som, že ľudia v polovici cesty (niekde okolo Telgártu) márne zháňali novú plynovú bombu.
Čo sa týka veľkosti tak sa akurát vojde vo veľkého dielu ešusu, tak že sa dá ešte priklopiť viečkom. Hmotnosť približne 350g. Niekomu by mohlo vadiť že hrniec je po čase dosť začiernený od sadzí. To závisí hlavne od paliva. Ak sú drievka tenké a suché, tak varič takmer nedymí. Po odstránení hornej časti s nožičkami sa dá plameň v prípade potreby udusiť hrncom za pár sekúnd.