Stránka 1 z 1

Trangia 524

PoslaťNapísal: 25 Sep 2021, 14:05
od patriot
Ahojte všetci .
Ja sa dnes chcem s vami podeliť o moje skúsenosti s jedným kúskom od Trangie , jedná sa o hrniec ( ešus ) Trangia 524.
Najprv niečo o samotnej značke Trangia . Na Slovensku je síce málo známa , ale v outdoor svete patrí medzi top značky . Je mimoriadne obľúbená nielen v škandinávii ale aj napr. v USA . Trangiu založil vo Švédsku v roku 1925 istý John E.Jonsson v dedinke TRANGSVIKEN , kde do dnešného dňa prebieha výroba. Čiže o 4 roky budú sláviť 100 ročnicu .
Ja som bol takmer 30 ročným uživatelom klasického hliníkového ešusu ČSLA , čo asi veľká väčšina z vás pozná. Lenže zo dňa na deň som prišiel o ešus a tak som sa rozhodol pre vyskúšanie niečo nového . Voľba padla na hrniec od Trangie s označením 524.

Popis a technické údaje : rozmery - priemer 170mm výška 82mm
váha - 240 gramov
objem - 1,5 l ( reálne menej )
materiál - hliník (teleso hrnca ) nerez ( rukoväť )

Nadobúdacia cena bola tesne pod 16 eur . Tovar je dodávaní bez obalu , je možnosť objednať si - ale je dosť predražený.
Hrniec som kúpil v apríli 2020 , používam ho priemerne cca 2 x do mesiaca . Kedže som mal hliníkový riad , tak som vedel čo môžem očakávať aj od tohto hrnca. Typicky v ňom ohrievam vodu , ale občas varím aj cestoviny , ryžu, polievky , Dobrý hostinec , ohrieval mäsové konzervy... Na varenie používam rôzne palivá - podľa počasia a časovej možnosti.
Po takmer 1,5 ročnom používaní môžem konštatovať , že hrniec plní funkciu k mojej spokojnosti , nemá žiadne znaky mechanického opotrebovania , rúčka a prichytenie je rovnako pevné ako na začiatku. Pri varení na otvorenom ohni alebo uhlíkoch je rúčka prekvapujúco nie moc zohriata , samozrejme pri väčšom ohni je to už iné , ale veľkou výhodou rúčky je možnosť predlžiť napr. konárom. Je dobre mať na hrniec ochranný obal , hlavne po používaní na otvorenom ohni alebo aj pevnom liehu.

Zhrnutie : výhody - malá hmotnosť
- vynikajúca tepelná vodivosť hliníka
- možnosť predlženia rúčky
- použiteľná na všetky typy ohňa - uhlíky, plyn , gél pevný aj tekutý , lieh pevný aj tekutý.
- trojbodové prichytenie rúčky
nevýhody - černenie hliníka pri niektorých potravinách .
- dodávaný bez obalu

Do hrnca sa dá samozrejme vložiť okrem potravín a rôznych maličkostí aj miska alebo napríklad aj titánový hrniec 900 ml od Toaksu (priemer 130 mm výška68 mm ) a tým pádom budeme mať dvojdielny ľahký set - ešus o váhe 342 gramov.

Najbližšie sa pokúsim urobiť menšiu recenziu na panvicu Trangiu 725 - 24 , ktorú som zakúpil v rovnakom čase ako hrniec.