HULTAFORS GK

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

HULTAFORS GK

Poslaťod medved » 06 Máj 2011, 19:39

Dnes som trošku otestoval nový prírastok Hultafors GK. Nebudem tu rozpisovať základné údaje o noži ,to si každý koho ten nôž zaujme nájde aj sám a prejdem priamo k veci. Nôž som prebrúsil pod uhlom asi o polovicu menším od uhla výroby.


Sekanie: (1)
Nôž sa celkovo príjemne drží v ruke pri práci .Pri samotnom sekaní ho úplne postačí držať len pomocou ukazováka a palca na konci rúčky. Miernymi švihmi ruky sa vdaka svojej hmotnosti bez väčšej námahy pekne zasekáva do dreva.Za obeť testu som si vybral stojaci suchár smreka s priemerom kmienka cca 7-10cm.Behom 5 minút pohodového sekania bol smrek na zemi.Za pomoci buchara by sa čas skrátil možno o polovicu. Odsekávanie konárikov do veľkosti priemeru cca 1cm na čerstvo spadnutom buku nebol žiadny problém a postačilo na to jedno mierne švihnutie zápästia.
smrek.jpg
1


Štiepanie: (2,3,4)
Najprv som skúsil bukové polienko s priemerom o niečo menším ako je dlžka čepele. Nôž za pomoci buchara bez akýchkolvek problémov prechádzal drevom a behom pár sekúnd bolo poleno nachystané. Potom som skúsil poleno s priemerom skoro dvojnásobným dlžke čepele. To už bol trošku tvrdší oriešok, ale určite nie nezvládnuteľný. Pomocou improvizovaného dreveného klinu sa aj z tohto polena stali behom 2-3 minút triesky.
velke poleno.jpg
2

velke poleno 2.jpg
3

velke poleno 3.jpg
4


Páčenie:(5)
Ked už som testoval nôž rozhodol som sa ho vyskúšať aj po tejto stránke. Pomocou buchara som nôž zasekol do dreva a následne som páčil do strany až pokým sa neuvoľnil kus dreva aj s nožom. Hrúbka vylamovaného dreva bola v rozmedzí 1-3cm.
pacenie 1.jpg
5


Krájanie, Orezávanie : (6,7,8,9,10)
Orezanie hrotu na ražni bola otázka niekoľkých ťahov noža. Bez problémov sa zarezával do dreva či sa už jednalo o hrubé strúhanie, alebo jemné stružlikanie. To isté platí aj pri strúhaní polienka na podpal. Po ceste domov som narazil na plechovku ,tak mi to nedalo a vyskúšal som nôž aj na nej bez akýchkoľvek následkov. Krájanie potravín nebolo nijak excelentné ,ale úplne uspokojivé. Nakrájanie cibulky, uhorky, paradajky na kolieska hrubé 1-2mm nôž zvládal bez problémov. Tak isto krájanie mäsa, chleba bolo bezproblémové. Po očistení noža som vyskúšal ostrie na strane z novín a ostrosť bola skoro totožná s ostrosťou pred testom.
hrot.jpg
6

plechovka.jpg
7

uhorka.jpg
8

cibula.jpg
9

paradajka.jpg
10



Záver:
Hultafors GK je veeeľa muziky za málo peňazí. V pomere cena/výkon je to asi najlepší pracovný nôž čo môže u nás človek zohnať. Svojimi schopnosťami sa bez problémov vyrovná aj oveľa známejším značkám, kde nože podobných schopností stoja niekoľko násobne viac. Je to ideálna voľba pre niekoho kto hľadá lacný a kvalitný nôž do prírody (survival) ,ktorý bude môcť v prípade potreby použiť bez obáv aj na hrubšie zaobchádzanie.

-- 06 Máj 2011, 19:43 --

nevite niekto ako by som dal zodpovedajuce fotky pod text?

//upravené, fotky pod príslušným textom
//skw
Naposledy upravil medved dňa 10 Máj 2011, 11:03, celkovo upravené 3
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod mipa » 07 Máj 2011, 07:45

dobra recenzia, inak tym bukovym polenom si ma zabil :yees:
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod me2dik » 07 Máj 2011, 11:47

Mozem potvrdit, noz je to skvely, uz od prveho chytenia do ruky a za tu cenu za aku sa predava nieje vazne ocom uvazovat ak chcete maly, sikovny, pracovny noz.
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod spynfo » 11 Júl 2011, 08:55

volaako tu chyba, odkial ste ho kupil, a za kolko :wink:
Nekdy jsem linej nosit bagl a udelam vlacuhy, jako indiani. To pak jeste po ceste sbiram drevo a nakladam na ne. Podminkou je prinest si medeny drat, ruzne rostlinne vlakna se mi neosvedcily. Esus nekdy nahradim tvrdym alobalem, ale malokde ho dostat.
spynfo
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 01 Jún 2011, 11:08
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod me2dik » 11 Júl 2011, 11:58

ja som nasiel nejaky inzerat na bazare alebo bazosi a pan tam predaval mory aj tento a stal myslim 12 eur
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod matějka » 13 Júl 2011, 18:17

To. medved - Mám tenhle nožík také, je dobře, že jsi změnil úhel výbrusu, mně tam ta fazetka také trošku vadila, jinak výborný nůž, mám objednaný Hultafors HVK, to je trošku "hubenější" nožík, ale má skandinávské ostří bez fazety, tak jsem zvědavý na to, jak bude fungovat :D
Obrázok užívateľa
matějka
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 25 Apr 2011, 11:02
Bydlisko: Klatovy, ČR
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod medved » 15 Júl 2011, 09:15

spynfo píše:volaako tu chyba, odkial ste ho kupil, a za kolko :wink:



http://www.grubenitra.sk/noze/346-remes ... urovy.html
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod Legil » 09 Nov 2011, 19:53

Zaujal ma tento noz a tak som zasiel do kamennej predajni, kde nemali ani jeden kusok :-)
Majitel mi ale vravel, ze si mozem z tejto : http://www.profi-odevy.cz/produkty/byhierarchy/31/16/
alebo tejto : http://www.profi-odevy.sk/produkty/byhierarchy/26/16/
stranky vybrat a mailom mu poslat vybraty noz ktory mi on bez postovneho objedna. (a v predajni si ho vyzdvihnem)
Ja si objednavam tento: http://www.profi-odevy.sk/produkty/486/380010-nuz-ht-remeslnicky-hvk/
a aj tento: http://www.profi-odevy.cz/produkty/523/380020-nuz-ht-univerzalni-gk/ na slovenske stranke sa nezobrazuje foto ...
a mozno aj tento: http://www.profi-odevy.sk/produkty/492/380070-nuz-ht-dlatovy-stk/
katalog si mozete stiahnut tu: http://www.edisk.cz/stahni/98548/2011_Hultafors_Catalogue_ENG_16.pdf_10.08MB.html
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod Legil » 18 Nov 2011, 21:48

Dnes došli všetky tri.
Naposledy upravil Legil dňa 04 Feb 2015, 12:37, celkovo upravené 1
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod Rolf » 30 Jan 2012, 21:34

Dnes mi, konečne, došli nože od firmy Hultafors, modely: HVK, GK a RFR ( to isté čo HVK, iba v nereze ). Fakticky, uvedené modely - HVK a RFR - sú to isté, čo modely 511 a 546 u značky Mora. Navzájom som ich porovnával a zistil som, že čepele majú skoro, navlas, rovnaké. Dĺžka čepele je možno u 511- ky 1 - 2 mm dlhšia a u Hultafors HVK ( RFR ) je, naopak, trochu širšia, ale hrúbku čepele a výšku výbrusu majú , podľa oka, tú istú. Rukoväte sú si takisto dosť podobné, ale HVK a RFR ju majú zhruba o 1cm dlhšiu. No, mne osobne, HVK lepšie "sedí" v ruke, ako 511 - ka. Púzdra u obidvoch značiek, čo do materiálu, sú si rovnako dosť podobné, no predsa, to "hultaforské" sa mi javí, ako trošku lepšie, pretože nôž v ňom pevne sedí, vôbec nehrká, aj úchyt na opasok sa mi viac pozdáva, pretože očko sa dá rozopnúť, dať na opasok a potom naspäť zacvaknúť, len mohlo byť trochu širšie. Nedá mi, aby som nepovedal, že model HVK, resp. RFR sa mi viac pozdáva, ako model 511, resp. 546 od firmy Mora. ( hlavne rukoväť a púzdro ). Samozrejme, že čo sa týka kvality a úžitkovosti, tak uvedené modely oboch značiek budú na tom úplne rovnako - jedným slovom - paráda :yees: :prayer:

Model GK si ma hneď získal. V ruke mi sedí perfektne. Dobrá rukoväť, silná a ostrá čepeľ. Pravdupovediac, trochu som bol "zvedavý" na tú fazetku na čepeli, pretože niektorým vlastníkom tohto noža tam prekážala, ale mne tam vôbec nevadí. Je taká, ako by tam ani nebola. Je len okom badateľná. Človek sa s týmto nožom nemusí báť v prírode robiť rôzne bežné úkony. Bude to skvelý pomocník do lesa.

Všetky tri modely prišli ostré. Bez problémov rezali tenký papier. GK som trochu vyskúšal aj vonku. Ľahko sekal konáre, strúhal zelené aj suché drevo. Tieto nože sa mi už začínajú viacej páčiť ako mory. Všetky majú dostatočne vysoký výbrus, ako mala, napr. stará Mora 511 alebo modely classic, a tým pádom prenikajú lepšie do materiálu. U Mor, naopak, ten výbrus znižujú. Už aj u nových modelov Q 511 ten výbrus je nižší a čepeľ tenšia. :shock: :evil: ( "Kam kráčaš Mora...?" ) :-k
Čepeľ je dostatočne hrubá a u GK ešte asi o pol mm hrubšia ako u HVK. Celkovo, nože Hultafors sú dostatočne odolné. Samozrejme, tu vyniká už spomínaný model GK. Je aj citeľne ťažší ako ostatné modely alebo, napr. mory.

Záverom, tieto nože môžem vrelo odporučiť každému, kto hľadá za priaznivú cenu odolnosť, silu, ostrosť = praktickosť. :yees:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod rkw » 13 Máj 2012, 18:43

prodávam sa k chvále tohoto noža mám ho doma si 2 3 mesiace a vela som sni robil aj je velmi dobri jedene ze ho mam spinavy teda flakaty a cierny zacina byt ale mne to nevadi ved je to karon steel len sa chcem opytat to ma teraz napadlo to je taka ocel ako maju kabary 1095 myslim ? alebo niaka skandinavska ?
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod rkw » 13 Máj 2012, 18:46

prydávam sa k cvále tohoto noza mam ho doma asi 2 3 mesiace vela som snim vela a je velmi dobri podla mna sa vyrovna aj znackam ako falkniven
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod Rolf » 13 Máj 2012, 22:27

rkw píše:prodávam sa k chvále tohoto noža mám ho doma si 2 3 mesiace a vela som sni robil aj je velmi dobri jedene ze ho mam spinavy teda flakaty a cierny zacina byt ale mne to nevadi ved je to karon steel len sa chcem opytat to ma teraz napadlo to je taka ocel ako maju kabary 1095 myslim ? alebo niaka skandinavska ?


Na českom "Knife" som sa dočítal, že nože Hultafors sú vyrábané z japonských ocelí. Nerezové by mali byť z japonskej AUS-8 a uhlíkové z SK-5, čo je ekvivalent ocele AISI 1080...
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod rkw » 14 Máj 2012, 21:11

aha diki kukal som test falknivenu niektore veci som vyskusal a bez problemou ich zvladol
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: HULTAFORS GK

Poslaťod Iskra » 16 Jún 2012, 10:03

Zdravim Vas.

Videli ste niekto niekde na Slovesku v ponuke tieto noze od Hultafors?

http://www.hultafors.com/products/cutti ... fe-hvk-gh/

http://www.hultafors.com/products/cutti ... fe-rfr-gh/

Malo by to byt to iste ako HVK alebo RFR ale ta rucka by stala za osahanie.
Na čtení do letadla jsem si vždycky vybíral knížku, o níž jsem se domníval, že se nejlíp hodí k tomu, aby ji našli ležet na mé mrtvole.
Obrázok užívateľa
Iskra
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 15 Jún 2012, 19:59
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Ďalší

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron