Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod Pája » 11 Júl 2011, 17:03

Délka: 195 mm
Čepel: 90x20x4 mm, tenax kalený na hamon
Rukojeť: mosaz, paroh, kůže, ořech, kost
Cena: kolem tří tisíc korun

Obrázok

Dlouho jsem neměla žádný pevný nůž, pak přišlo léto a já jsem si začala čmárat návrhy, které jsem na podzim poslala nožíři Ondrovi Kašubovi, jehož práci na Knife.cz jsem obdivovala už dřív. Měla jsem představy o skoro-finském noži klasických tvarů a materiálů. Pak jsem pár měsíců čekala na výsledky nožířovy invence a ejhle, 11. dubna se vyklubal hotový nožík.

Podle subtilního vzezření dostal jméno Pidižvík, ale kvůli častému používání a relativní všestrannosti byl časem překřtěn na pomocníka Kobolda. Rukojeť je opravdu tenká, v nejširších místech asi tolik, jako můj opinel 8. Čepelka má klínový výbrus s pomocnou fasetkou, zakalená na krásně výrazný hamon. Konstrukce je na trn. Zpracování je velmi pěkné, jen čepel je zasazená do rukojeti mírně mimo osu, což mi ale nevadí. Naopak jsem zjistila, že mi to naopak vyhovuje, zejména při přesném řezání.

S nožem přišlo i jednoduché toulcové pouzdro z hověziny, namořené na hnědo. Nůž do něj zapadá až skoro po konec rukojeti. Díky tvarování v něm sedí pevně, ačkoliv se kůže po častém použití trochu roztáhla, ani při silném zatřepání se mi nikdy nepodařilo nůž vyklepat ven. Zavěšení na opasek je řešeno silným poutkem se smyčkou, které je dost široké na všechny moje řemeny; sedí velmi pěkně, a ani při běhu nijak zvlášť necestuje, což velmi oceňuji.
Obrázok
Obrázok
Hned poté co mi přišel, jsem docela dlouho ladila ostří, protože fasetka mi přišla na můj způsob užívání příliš tupá. Musím říct, že je úplně jiný pocit, když brousím sériový nůž z obyčejné oceli a kovanou čepel. Zdá se mi, že se chová jinak, navíc je tvrdší, takže to ani nejde tak rychle, jak jsem zvyklá. Nůž mám sice už skoro tři měsíce, ale ani teď nemám pocit, že bych ho uměla pořádně nabrousit – ačkoliv se mi už podařilo, aby holil. Ovšem ostří drží docela dobře, takže ani není naštěstí potřeba ho brousit nějak extra často.

V tomto článku se pokusím o menší recenzi, ale je nutné ji brát s rezervou, protože nůž mám teprve od 17. dubna.

Potraviny

Kobold je podle zadání a tvaru čepele tzv. „buřtkrafťák,“ což znamená, že se od něj čeká všestrannost při táborových pracích. A táborové práce jsou ve větší míře ty, které se pohybují okolo kuchyně.

Začnu jako obvykle chlebem. Čepel je poměrně krátká a úzká, navíc ostří svírá díky tloušťce hřbetu docela velký úhel, takže na krajíc jedním plynulým pohybem zapomeňte. Na druhou stranu řez v několika fázích není nejhorší. Jako milovník čerstvého měkkého pečiva oceňuji, že nevydroluje střídku. První krajíc se mi moc nepovedl, ale u druhého už jsem věděla, jak na to, a výsledek byl pěkně rovný a souměrný. Pro srovnání ještě fotka krajíce, uříznutého opinelem. Ten je na krájení tloušťkou přímo předurčen, ale srovnání je to myslím hezké.
Obrázok
Dále nejčastěji krájím zeleninu. Brambory při troše cviku zvládne Kobold nejen nakrájet, ale i oloupat. Cibule je trošičku oříšek, pokud chci nakrájet opravdu tenoučké plátky nebo kostičky, překáží mi tlustá čepel. Překvapivě u mrkve se nekoná rozlamování, což mě potěšilo. Tady je ale opět limitující šířka čepele, takže krájím hlavně první třetinou u špice. Dále jsem krájela třeba fenykl, absolutně bez problémů. Docela hezky se špičkou dá krájet na tenké plátky i česnek. Co ale Koboldovi moc nejde, jsou rajčata. Ačkoliv je ostrý, dostat se rajčeti pod kůžičku není úplně snadné, což přičítám velkému úhlu fasetky – na tom budu muset ještě zapracovat, přestože si myslím, že o moc lepší to nebude. Kvůli tloušťce také rozlamuje jabka. Když už jsem výš napsala, že je s ním možné naloupat brambory, ale také pěkně okrajuje kedluben, ananas nebo bílou ředkev, u které speciálně musím zmínit naprosto tenoučké plátky, které dokážu s trochou cviku vykouzlit.

Úspěšnost při krájení sýra lze měřit tím, jak je měkký. Čím je měkčí, tím více ho ostří trhá, ovšem souhrnně všechny se na Kobolda lepí.

Zato s mazáním čehokoliv na cokoliv problém není. Absence ostrého hrotu tomu i nasvědčuje – takže netrhá kelímky ani konzervy, ba ani natírané pečivo. V souvislosti s pečivem musím říct, že lépe než chleba rozkrajuje housky a celozrnné bagetky, které mají těsto trochu jiné konzistence, než bílé pečivo.

Celkově musím říct, že nůž na provizorní vaření stačí, ale kuchař to rozhodně není, na to je malý a poněkud neohrabaný. Osobně do kuchyně preferuju čepele od patnácti centimetrů víc, nehledě na to, že kuchyňák nemá ve hřbetu 4mm. Vaření neodpovídá ostatně ani ergonomie – ostří je úzké a práce na prkýnku není ideální. Kobold je spíš něco mezi EDC a nožem na ven, kde se uplatní jiné styly držení rukojeti.

Práce se dřevem
U mě nejexponovanější činnost. Vlastně i venku víc řežu, než vařím. :D Protože momentálně nemám možnost se dostat ven, většina popisovaných zkoušek byla prováděna na suchém dřevu.

Zářezy do kolíku. Začnu tím nejjednodušším. Zářezy jsou dobrý nástřelný test - nevím, jestli se pamatujete, ale linder je moc nezvládal. Kobold s nimi nemá žádný problém. Jemnější vyřezávky pak s přehledem zvládá hrotem.
Obrázok
Obrázok
Zahrocování. Další oblíbená základní disciplina. Docela jsem se divila, ale pokud nůž zafixuji v jednom bodě a klacek táhnu proti ostří, je schopen tahem uříznout i docela velký flák suché větve. Hrot je dílem pár tahů. Nůž se ovšem neztratí ani v případě jemné špice.
Obrázok
Odvětvování a loupání kůry. Odvětvování je spíš vtip, protože nožík je na takovou práci příliš lehký, ale zvládá sekat čerstvé i suché větvičky do dvou cm, uštípnutí malých suků a podobně. Sekání vzhledem k velikosti vůbec a na tlouk nemám odvahu, nůž by nejspíš přišel minimálně k zubům. Na loupání kůry je skvělá část čepele u hrotu, protože se moc nezužuje a má příjemný obloukovitý tvar, takže kůru krásně podebírá. Člověk to zvlášť pozitivně kvituje při sběru březové kůry. Kůru mimo to zvládne nařezat jak podélně, tak příčně bez třepení. Na obr. řez tahem.
Obrázok
Chlupaté dřívko. Snad nejznámější způsob testování schopnosti ostří. Nastrouhání ježka jsem nakonec demonstrovala jak na jehličnatém, tak na listnatém dřevu, a výsledky mě docela překvapily. Oba kusy byly suché, ale přesto u smrku jsem nebyla schopná vytvořit jiné, než krátké rozcuchané hobliny, což šlo i tak docela obtížně. Nůž ne a ne se do dřeva ponořit. Pak jsem tou samou technikou úplně bez problémů nastrouhala dlouhé hobliny na ježku z listnaté větve (druh přesně nevím).
Obrázok
Dlabání. Konkrétně dlabání dírky do podložky k ohnivému luku. To jsem nedělala já, ale bratranec, kterému jsem nůž půjčila. Pochvaloval si, že špička do dřeva krásně zajíždí. Hrotem měl otvor vystrouhaný za chvilku.

Vyřezávání. K tomu Kobolda používám nejčastěji, a nutno říct, že mu to jde velmi dobře. Po úpravě fasetka krásně bere třísku. Tady je délka a šířka čepele tak akorát, nůž je perfektně ovladatelný a nemá problém ani s vyřezáváním v úzkém prostoru nebo v detailech (pokud nejsou příliš titěrné). Nejlépe se mi pracuje v reverzním držení a řezání tahem, kdy mám obráběný předmět opřený o hrudní kost. Velmi dobrou kontrolu řezu poskytuje řezání proti palci. Tvar rukojeti je pro variabilitu úchopů uzpůsoben poměrně dobře, takže tady drobná rukojeť oproti silovému řezání nevadí.

Krom řečeného jsem s Koboldem vyráběla chorošový troud, kde nůž prošel celý procesem – od řezání houby ze stromu po konečné naporcování na proužky. Nutno říct, že choroše jsou pěkně drsné houby, které se jen tak nakrájet nedají; nicméně nůž to zvládl.
Obrázok

Tak abych to shrnula: nůž Kobold od Ondry Kašuby byl vyroben na zakázku jako nůž na „buřtkraft“ účely. Zpracování je velmi pěkné. Esteticky je ten nůž prostě krásný. Držení je též velmi příjemné. Táborovou kuchyni by nůž ustál, pokud tedy člověk vaří sám pro sebe a ne pro celý tábor. Na to není stavěný. Ovšem překvapilo mě, jak málo potraviny rozlamuje, čekala jsem mnohem větší problém. Sem tam, když ho mám po ruce, leckdy ho používám jako pevné EDC nebo „svačinkový nůž.“
Po přebroušení se zlepšila i práce se dřevem, takže s Koboldem pravidelně vyřezávám, umí nádherné hoblinky, ale z nepochopitelných důvodů se nechce moc zakusovat do jehličnatého dřeva. Problémem se ukázalo být silové řezání. Obecně kvůli subtilní rukojeti, konkrétně potom kvůli žlábku v mosazné záštitě, který při použití větší síly nepříjemně tlačí do dlaně mezi palcem a ukazováčkem. Na druhou stranu mě tato nepříjemnost nutí používat celou paletu úchopů, čímž se mi toto mínus daří celkem eliminovat. Uvažuju o tom, že záštitu poladím smirkem, problém se snad vyřeší. Jemná práce je naopak výborná, čepel je dlouhá tak akorát a snadno se ovládá. Velikostí se nůž tedy nehodí ani na hrubé práce – ovšem s tím jsem ani nikdy nepočítala. Kobold se stal mým oblíbencem po víkendu na chatě, kdy jsem ho vlastně nepustila z ruky. Takže celkový dojem je vlastně pozitivní. A Kobold se u mě ve službě rozhodně neztratí.

A fotka na závěr, speciálně pro Juraje1974: :lol:
Obrázok
Naposledy upravil Pája dňa 12 Júl 2011, 22:12, celkovo upravené 1
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod Joda » 11 Júl 2011, 17:10

škoda že právě odcházím do práce a nemám čas si to teď přečíst... nicméně už jen podle velmi kvalitních snímků a obsáhlého textu ti dávám velké "plus" - tyto recenze je přesně to co tu toužím vidět.... ostatní věci které nechci zmiňovat mi tu začínají spíše vadit. Myslím že už teď by si mohla pár přítomných učit ;) jen tak dál...
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod matus » 11 Júl 2011, 20:14

joda - LIKE
a pre páju - máš talent :yees:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod macakv » 11 Júl 2011, 23:11

Velmi pekna recenzia...aky ma ten noz vybrus cepele?...podla foto tipujem mierny konvex.Master noziar urcite vedel, podla materialu a tvrdosti zakalenie ,pripadne na co ma noz sluzit aky ma zvolit dokoncovaci vybrus cepele:-)urcite to nieje noz do kuchyne.Pri tej dlzke cepelky a hrubky tam mohol zvolit aj nieco ine,ale to je iba moj subjektivny nazor...v kazdom pripade je to pekna praca.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod Pája » 11 Júl 2011, 23:40

macakv píše:Velmi pekna recenzia...aky ma ten noz vybrus cepele?...podla foto tipujem mierny konvex.Master noziar urcite vedel, podla materialu a tvrdosti zakalenie ,pripadne na co ma noz sluzit aky ma zvolit dokoncovaci vybrus cepele:-)urcite to nieje noz do kuchyne.Pri tej dlzke cepelky a hrubky tam mohol zvolit aj nieco ine,ale to je iba moj subjektivny nazor...v kazdom pripade je to pekna praca.


Výbrus je do "V," fasetka mírný konvex, aby se nevylamovala.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod hikingsurvival » 12 Júl 2011, 21:38

Pája pekná práca! :yees:

len trochu poopravým :wink:

tenax kovaný na hamon


myslím že si chcela povedať "kalený na hamon,,
hikingsurvival
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2010, 16:38
Bydlisko: Piešťany,Trnavský kraj
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod Pája » 12 Júl 2011, 22:11

hikingsurvival píše:Pája pekná práca! :yees:

len trochu poopravým :wink:

tenax kovaný na hamon


myslím že si chcela povedať "kalený na hamon,,


No jo, jsem trubka... Opravím. ;) Dík!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod Pája » 16 Okt 2011, 00:57

Trochu tohle vlákno vytáhnu na povrch. Kobold stále maká, takže už ho zdobí pěkná patina. Dnes se mnou na zahradě mordoval zbytky sklizně...

Obrázok
Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod venco » 16 Okt 2011, 12:42

Mohla si tú recenziu prsknúť aj na knifečko http://www.knife.cz, kopa ľudí čo sem nechodí by sa iste potešila. Ja mám tiež od augusta kašubáka a som celkom spokojný. Len je o trošku väčší od tvojho čepeľ 10 cm, rezná časť 9,5 cm, šírka 3,5 mm, oceľ 19356 a rúčka bubingo.
Prílohy
DSCN0515.JPG
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod Pája » 16 Okt 2011, 22:48

Já vím, su tam aj reglá, ale tamější osazenstvo není myslím moc nakloněné nováčkům, a ženským teprv ne. Zato tady jsem doma. ;-) A Ondra odkaz na tohle vlákno má, takže reakce může sledovat, popř. ho používat jako referenční zdroj.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod juraj1974 » 17 Okt 2011, 08:37

Neda mi nereagovat.... :yees: .. :mrgreen:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod helbo » 21 Jan 2012, 00:31

fakt fakt pekna recenzia a hrozne sa mi lubi, ze ho vyuzivas aj v zahrade. Je to take ludske k nozu a vseobecne potesenie.
+ mas zmysel pre fotenie ... :)

ps.: u mna na jednotku :)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod spartan » 23 Jan 2012, 15:59

Pája píše:Já vím, su tam aj reglá, ale tamější osazenstvo není myslím moc nakloněné nováčkům, a ženským teprv ne. Zato tady jsem doma. ;-) A Ondra odkaz na tohle vlákno má, takže reakce může sledovat, popř. ho používat jako referenční zdroj.


Ak by si mala cas a chut, zaregistruj sa na www.knife-life.sk. Tam sa urcite mnozstvo ludi potesi kratkej recenzii a fotografiam. Verim, ze sa tam budes tiez citit ako doma :wink:
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod Pája » 24 Jún 2012, 00:40

Nedávno jsem na blogu uveřejnila druhou část recenze, tak si říkám, že by se slušelo to mít kompletní i tu....

Po roce - o noži od Ondřeje Kašuby podruhé

Na základě dotazu, jak bych hodnotila Kobolda po roce užívání, jsem se nakonec rozhodla uspíšit sepsání víceméně načrtnutého článku, který se tím měl zabývat. S odstupem člověk vidí spoustu věcí jinak, ale na druhou stranu, projevuje se i jakýsi sentiment plynoucí z toho, že člověk má k autorskému noži vztah.
Spíš než o recenzi jsem se spíš snažila shrnout sumu poznatků a vytvořit z ní něco jako zamyšlení nad tím, jak a na co byl nůž používán. Komenty, námitky a jiné poznámky vítány. Jen do mě!

Vzhled:
Po roce pravidelného používání čepel získala přirozenou patinu. Je vyrobená z uhlíkové oceli, takže je to přirozené. Ze začátku jsem ji pravidelně odstraňovala, stejně jako u Opinelu, ale nakonec jsem uznala, že je to normální, a přestala s tím. Stejně tak časem přestala svítit mosazná záštita (které jsem mimochodem doteď nesrazila hranu), kožené kroužky ztmavly a kost mírně zežloutla. Pouzdro téměř nedoznalo změn. Obústek se sice trochu roztáhl, nicméně nůž z pochvy nevypadává, ani v ní nerachtá. Uvnitř se mi ho zatím nepodařilo pořezat. Proti prořezání je futrál pojištěný vloženým proužkem kůže, takže stehy jsou nepoškozené, drží. Mírné opotřebení se samozřejmě projevilo, ostří už nemá původní úhel a čepel je trochu poškrábaná, pouzdro má mírně otřepené hrany. Sice jsem si před časem ušila závěs na karabinu, ale častěji nůž stejně nosím přímo na opasku.

Obrázok

Broušení:
Kobold má plochý výbrus, původně zakončený plochou fasetkou v poměrně tupém úhlu. Jelikož je čepel u záštity až 4mm široká, nebyla řezivost nejlepší. Postupným broušením jsem se tedy dostala k čočkovité fasetě, která plně navazuje na výbrus. Momentálně uvažuji o tom, že by se schopnost pronikat do materiálu ještě více zlepšila, pokud by byla faseta ještě o polovinu vyšší. I tak jsem ale nyní s výkonem docela spokojená. K broušení používám nejčastěji keramiku od pana Lidla, kterou si nemohu vynachválit. Ostří vydrží průměrně dlouho, což mě ale nijak neomezuje, jelikož jsem maniak, a obtahování na kůži beru jako rituál. To k oživení většinou stačí. V případě otupení nastupuje keramika zrnitosti B (1000grit) a C (1500-2000? grit). Většinou nebrousím až do holící ostrosti, nicméně, novinový papír řeže s přehledem. ;-) Zpočátku se mi na fasetě poměrně často vylamovaly mikrozoubky (zřejmě kvůli mírnému oduhličitění tenké vrstvy oceli při kalení), nyní po postupném odbroušení tento jev vůbec nepozoruji.

Používání:
Nůž měl být původně tzv. "bushcraft" na všechno, a taky to je můj první nůž vyrobený na zakázku. Nicméně, jako u všech univerzálů, vždycky se projeví nějaká bolest. Kdysi jsem na svém blogu psala, že univerzální nůž neexistuje, což jsem právě s Koboldem poznala v praxi.
*
Testování všech zálesáckých nožů obvykle začíná velmi podobně, vlastně vždycky stejně. Dotyčný přeřízne papír, s kudlou naštípá pár polínek a pak vykouzlí chlupatá dřívka, a pokud nůž nemá zuby a kudrlinky se povedou, je to OK. Případně, ti zarputilejší vytáhnou po této proceduře další papír, a vyřezáním jemných vlnek obecenstvo přesvědčují (nebo v případě neúspěchu taky ne), že testovaný nůž je prostě super.

Musím vás zklamat, protože Kobold nikdy žádná polínka neštípal. Možná ani nebude, ačkoliv používáním ne-kuchyňských nožů za poslední rok téměř denně se můj ostych v jejich používání do značné míry otupil, nemám to za potřebí; i když si myslím, že by pár tenčích průměrů nesukovatého dřeva zvládl. Oheň rozdělávám při potulkách málokdy, na chatě mám sekyru, battoning tedy pro mě není priorita. Postupem času jsem zjistila, že chlupatá dřívka jsou spíše věcí cviku, než vlastností nože, někdy se tedy povedou lepší, jindy horší; nicméně ano, s Koboldem je možné vyčarovat i ty jemně zakroucené hoblinky (na obr. bříza a olše).

Obrázok

Dále tu máme různé zářezy a vyřezávání. Tento nůž je plně schopen připravit nejen klacek na buřty, stanové kolíky a "V" zářez na ohňové desce, ale vyrobila jsem s ním třeba i primitivní harpunu. Co se týče drobných, na jemnou motoriku náročných prací, jako je třeba slavná "try stick" Morse Kochanského, na to jsou lepší Mory.

Obrázok


Někde jsem četla, že pro řezbářské práce je konvex nevhodný, a ač nerada, nakonec to musím potvrdit. Navíc při tloušťce čepele 4mm při její 20mm výšce je svíraný úhel příliš vysoký na to, aby bylo jemné řezání skutečně efektivní. Tvorba zářezů a dlabů do napůl vyschlé ořechové hole tedy nic moc, ale s vůlí a porcí odhodlání to šlo. Pokud bych příště chtěla nůž s tak úzkou čepelí, volila bych menší tloušťku, nebo naopak dvojnásobnou výšku ostří. Kvůli lepším penetračním schopnostem bych možná příště sklonila hrot cca o 2mm.

Pokud se bavíme o vyřezávání užitných předmětů, Kobold jako univerzální nůž při tom neexceluje, v případě lžic a vařeček je oproti Morám horší cca o 30%, ale v případě kuksy nebo jiných vypouklých předmětů už je pomocná faseta na obtíž.

Obrázok

Potraviny jsou velká kapitola v životě turisty, přežívajícího v středoevropských luzích a hájích. Tady se i po roce téměř stoprocentně shoduji s loňskými závěry, jenom bych snad podotkla, že s čočkovitou fasetou se i tady řezné vlastnosti zlepšily. Například rajčata už nejsou taková překážka, jako dřív. A taky cvičení dělá mistry, že ano. Usoudila jsem, že pro běžný život (nedělám šéfkuchaře) nehraje významější roli, jestli rajče bude/ nebude na vlasově tenké plátky.

Závěr:
Pokud by tento nůž hodnotil tzv. "profesionální zálesák," nejspíš by úplně propadl. Battoning nic, dělání děr do stromů nic, osekávání větví a přesekávání skrz větve taky nic. Silové řezání jde těžce, ale šikovný člověk se naučí paletu úchopů, které mu to vynahradí a usnadní většinu potřebné práce. Ergonomie nože je uzpůsobená pro kladivový úchop, přičemž já postupem času začínám preferovat spíš pistolový. Rukojeť je pro velmi malou dlaň, ženskou, možná spíš dětskou.

Obrázok


Při silovém řezání bez podpory kolena nebo v hrudním úchopu by ruce neposkytovala dostatečnou oporu. Naučila jsem se nebrat to jako negativum, ale jako prvek, který rozvíjí moje schopnosti. S ostřím a řeznými vlastnostmi jsem spokojená, nakolik v kuchyni používám kuchyňské nože a na vyřezávání Mory. (Tudíž Kobold, zamýšlený původně mimo jiné i k této činnosti, ji reálně od nákupu jiných nožů nedělá)

Jakožto člověk, pohybující se spíše v intelektuálním prostředí pevné EDC nevyužiju (Opinel/švýcarák stačí), ale jinak je Kobold pro tyto drobné každodenní práce přímo předurčen. Já ho tedy nosím na výlety, na zahradu, opékačky (příp. jiné svačinové akce) a podobně. Jelikož nepotřebuju nožem sekat a postavit s ním srub, mohu jej nosit i na vícedenní podniky, nestydím se totiž za nošení skládací pilky a švýcaráku. Pro vyznavače "starosvětského" táboření by taky jistě nebyl špatný, sekera zastane velkou práci, a na ten zbytek Kobold stačí.
Mezi klady bych jistě vyzvedla skladnost a poměrně vysokou spolehlivost. Možná to není ideální nůž pro bushcraft (nebo jakkoliv to nazýváte), ale rozhodně není příznačným jednookým králem. Z mého opasku tedy nezmizí.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Kobold, nůž od Ondřeje Kašuby

Poslaťod Elév » 29 Jún 2012, 09:34

Ono vôbec tie fazety sa mi prestávajú páčiť... je to pre nožiara velmi pohodlný spôsob brusu, ale vybrus vytiahnutý do jedu je stokrát účinejší pri činnostiach, ktoré sa s nožom robia najčastejšie... spraviť to, je však značná bžunda, ak teda chceme, aby čepel vyzerala krásne profi čisto a najmä v prípade, ak má byť leptaná, či už kôli hamonu, linke sendviču alebo kresbe damašku... furt dumám nad postupnosťou krokov pri takejto výrobe, ale ak to vytiahnem do jedovata a následne vyleptám, tak kyselina mi to dotupý, ak by som najskôr leptal, tak zostáva len spraviť pravidelnú viacmenej fazetku, hoci trebars len v plytkom zauhlení a, každý si to snáď vie predstaviť, jej hranica by vyšla asi vyššie než zvyčajne a to síce fakt dobre reže, ale nevyzerá to bohvie ako... časom sa to patinou síce zrovná zo zvyškom výbrusu, ale čo si budeme rozprávať, pre nožiara, a určite aj pre jeho zákazníka, je dosť dôležité, ako nožík vyzerá v momente odovzdávania majitelovi... :? ...ale dumám ďalej a nejak to rozlúsknem, lebo "toho bohdá nebude..." :evil:

Som sa teda rozkecal, ale už mi to chvílu leží v makovici... každopádne - moc pekné čítanie, malo by byť povinné pre každého, kto šubre nejaké čepele... :yees: ... no, a Ondro je samozrejme šikula :wink: ... dík Pájo.
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron