Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod sally » 12 Jan 2012, 22:00

Vopred ďakujem osádke tohto fóra, že mi ju pomohli vybrať a Janovi, že mi ju nakoniec predal :yees:
Včera si ju mohol Helbo a Michal poťažkať, pohladiť, cvične si švihnúť... v kafé DeZwaan. "Kaviareň kde miesto kávy čapujú pivo" vrelo odporúča 11 z 10 zálesákov :yees:
Dnes som ju bol otestovať v teréne - slepé rameno Dunaja - taký ten uzavretý slíž. Viac sa o tomto výlete dočítate v už rodiacom sa reporte.

A teraz už konečne k samotnej sekere: porisko má 65cm, váha hlavy 850g. Je to taký univerzál - jednou rukou sa dá bez problémov osekávať kuksa, dvoma rukami zotnete strom, odvetvíte kmeň...
fotka1.JPG

fotka2.JPG

fotka3.JPG


Najprv som skúsil odvetviť veľmi starý a suchý kmeň vŕby. Bolo to moje prvé použitie tejto sekery a tak to nebolo "ako po masle" - museli sme si na seba zvyknúť. Po chvíli sekania sa vŕba našťastie poddala a test mohol pokračovať. (najväčší problém tvorila haluz, o ktorú je opretá čepeľ sekery na fotke)
fotka4.JPG


K táborisku som si dovliekol náhodne nájdený zotnutý kmeň (druh stromu neviem). Príprava dreva na oheň zabrala oproti práci s kukri alebo len s nožom zlomok času. Najprv som kmeň porcoval laplanderkou (pílka), no dosť sa v reze kúsala. Vzal som do ruky sekeru a už to len tak lietalo. Taktiež naštiepanie klátikov bola pre hultaforsku hračka. No znova - museli sme si na seba zvykať - treba si nájsť optimálnu polohu ruky na sekere (malé klátiky štípem jednoruč), zvyknúť si na sklon čepele (ostria)... chce to zvyk, no potom to ide jedna báseň. Čo ale musím sekere vytknúť - počas porcovania kmeňa sa občas zvykla v dreve kusnúť a bolo ju treba vypáčiť von. Neviem, či je to chyba sekery (možno pomôže vyleštenie plochy od ostria po logo - po vzoru SKW) alebo je to chyba medzikusu medzi sekerou a topánkami. :)
fotka5.JPG

fotka6.JPG

fotka7.JPG


Ešte cestou na táborisko som si z lesníkmi relatívne nedávno zotnutého stromu upílil kúsok na vyrezávanie kuksy. Teraz nastal ten správny čas vyskúšať hultaforsku na jemnú prácu. Bol som milo prekvapený, s akou chuťou sa sekera zarezávala do dreva. Aj napriek relatívne dlhému porisku a veľkej hlave sa s ňou dalo dobre manipulovať, viesť presné seky a vysekať z klátika torzo budúcej kuksy.
fotka8.JPG

fotka9.JPG



Čo sa týka drobných sekacích prác okolo ohňa - štiepanie drobných kúskov a pod.: sekera nemala chybu. Tým, že som ju už troška dostal "do ruky," tak drobné triesky len lietali, sekanie bolo čisté, nebol problém jednoruč rozseknúť klátik 4x12prstov len s minimálnym tlakom - väčšinu práce odviedla váha samotnej sekery. :yees:

Puzdro je Janova práca. Som s ním plne spokojný. Ide o čisto praktické puzdro, žiadne ozdôbky, rytiny...no tým, že je vyrobené zo staršej kože, tak už teraz má istú "patinu," ktorá mu dodáva svoje čaro.

Fotografie sú až na konci - neviem ich vkladať medzi text - výzva pre ostatných zelených: "ak to ovládate, prosím, presuňte fotografie na dané miesta v texte). Prípadne, ak by ma to bol niekto ochotný naučiť...

Podtrženo a sečteno: nechápem, ako som mohol doteraz chodiť na čundre bez sekery! :lol: :camp: Je to skvelý pomocník, čo prakticky nič neváži, odvedie neskutočne veľa práce, má dobrú ergonómiu a skvele vyzerá na batohu - človek má taký "mountainman" look :twisted: Oproti našim bezejmenným sekerám, ktoré máme na chate má lepší úchop a lepšie ide do dreva. Vyniká aj v geometrii čepele, kedy pretína polienka vlastnou váhou ako nôž teplé maslo. Za seba, po týchto prvých dojmoch - sekeru odporúčam! :yees: :wolf:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod SKW » 12 Jan 2012, 22:19

Tak teda vitaj medzi spokojnými používateľmi sekier sally :yees: Vďaka za recenziu! Upravil som ti to aby si mal fotky medzi textom, nieje to zložité zvládneš to nabudúce aj sám - po pridaní prílohy (obrázka) klikni na tlačidlo vložiť za sebou.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod helbo » 12 Jan 2012, 22:24

Pekna sekera, super postrehy a pekna recenzia. Nech ti dlho vydrzi.
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod jano75 » 12 Jan 2012, 22:41

nazdar,
som rad, ze ti sekera padla do ruky a si s nou spokojny. to puzdro je robene narychlo nozom z min 80rokov starej koze z konskeho postroja. mozes si ho presit, orezat atd.
nech ti sekera sluzi k spokojnosti dlhe roky!
Obrázok užívateľa
jano75
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 29 Jún 2011, 20:23
Bydlisko: od Banska Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod helbo » 12 Jan 2012, 23:46

To puzdro som si osahal vcera, nechal by som ho tak ako je ... vyzera tak staro a v jednoduchosti je krasa ;)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod juraj1974 » 13 Jan 2012, 09:30

Ved co moze byt krajsie ako stastny vyraz na Sallyho tvary? Ta sekera ti normalne pristane bracho... :yees: Tak nech ti sluzi.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod sanjuro » 16 Jan 2012, 14:13

Ta sekerka je pekny kusok - ja, ak to bude niekoho zaujimat pridam sem este link o tychto sekerach:
http://smf.pspace.cz/index.php/topic,1078.0.html
Inac, Hultafors vyraba hlavu sekery aj pre Husqvarnu.
http://smf.pspace.cz/index.php?topic=1405.0
Sam som vlastnikom tychto sekier, preto chapem tie prijemne pocity a radost.
Obrázok užívateľa
sanjuro
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 28 Feb 2011, 10:34
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod bapa » 18 Jan 2012, 22:39

sally píše:.... Čo ale musím sekere vytknúť - počas porcovania kmeňa sa občas zvykla v dreve kusnúť a bolo ju treba vypáčiť von. Neviem, či je to chyba sekery (možno pomôže vyleštenie plochy od ostria po logo - po vzoru SKW) alebo je to chyba medzikusu medzi sekerou a topánkami. :) ...


To je asi tým, že je to podtínacia sekera, ktorá nie je určená na štiepanie. V tomto bude možno lepšia Gransfors, hoc je tiež podtínacia, ale má inú geometriu - najlepšie keby sa vyjadril niekto, kto má skúsenosti s oboma.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Sekera Hultafors HY20 (Hugy 20)

Poslaťod fatal_error » 22 Jún 2012, 15:57

Štiepanie suchej čerešne ( polienka na mensie kúsky ) síce na videu nieje ale išlo to úplne ako po masle. Väčšie kúsky šli v pohode sekera sa mi nejako moc nezarývala do dreva tak aby som ju musel veľmi páčiť. Všetko v norme. Výborná sekera za rozumnú cenu. Na videu padne najprv breza potom dub.



Samotná sekera sa veľmi dobre drží a dobre sa s ňou manipuluje. Môže za to aj porisko z veľmi dobre známeho orechovca (Hickory). Aj vzhľadovo už vyzerá ako "ozajstná" kvalitná sekera.
DSC04738.JPG


Dub šiel pofidérne dobre a ľahko. :) Sekera sa zasekávala hlboko do zvaleného stromu. Dokonca aj tzv. neefektívne sekanie kolmo na strom malo účinok a bolo ho aj pekne vidieť. Snažil som sa sekať kolmo cca 1cm od seba a sekera sa pekne zasekávala do vnútra.
DSC04755.JPG


To isté nasledovalo aj s bukovým drevom. Tu som, ale skúšal 10 seknutí do stromu ako test. Výsledok vyzerá takto.
DSC04773.JPG


Rúbanie čerešne sa vydarilo v veľmi uspokojivým výsledkom. Šlo to hladko ako aj jej nasledovné štiepanie na dve polovice.
DSC04789.JPG


Ďalším adeptom bola suchá borovica kde som taktiež sekol 10 krát. Tu dostávala sekera docela zabrať. Nezahrýzavala sa až tak hlboko do dreva, ale je možné, že to bola len moja neskúsenosť. Suchý buk šiel krásne.
DSC04800.JPG


Skúšal som si urobiť aj feather stick len tak narýchlo z jabloňového dreva.
DSC04830.JPG


Samotné štiepanie snáď ani netreba ukazovať no už ked som sa tak rozbehol, rozhodol som sa urobiť aj to :) . Samozrejme bez problémov. Drevo praskalo jedna radosť.
DSC04839.JPG


Hultaforske šla jemná práca (výroba lyžice) krásne a rýchlo. Po pár nenáročných ťahoch sa z polienka ukázala hrubá forma budúcej lyžice. Skúšal som aj trochu vyhĺbiť jamku a s trochou trpezlivosti (ktoru nemám) :mrgreen: by ste to hravo zvládli tak, že lyžičkárom dokončiť prácu by netrvalo tak dlho.
DSC04840.JPG


Trocha odpočinok pri jednom z našich krásnych starých bukoch.
DSC04844.JPG


Nakoniec, hoci to už ukazoval aj sally som skúsil vykresať nahrubo tvar kuksy. Išlo to fakt dobre. Len tie komáre ma šli užrať tak som to skresal asi za 10 minút.
DSC04847.JPG


Tak investícia do tejto sekery sa mi určite vyplatila a som ďalším a verím, že jedným z jej mnohých šťastných používateľov. Hoci je cena 46€ už aj s poštovným dosť určite sa to vyplatí, pretože takýto nástroj Vám nielen ušetrí čas, ale budete ho pri správnom používaní mať na dlhé roky. Takže hor sa do metania ďalších € do pokladnieciek :D . :camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia