Skládací prořezávací pilka Husqvarna 18cm

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Skládací prořezávací pilka Husqvarna 18cm

Poslaťod Pája » 14 Apr 2012, 19:52

Ahoj, doufám, že tato moje recenze pomůže těm, co se rozhodují o koupi nějaké skladné pilky do batohu. :camp:


Celková délka: 42cm
Délka pilového listu: 18cm
Hmotnost: 217g
Cena 250 - 400 Kč

Před cca půl rokem jsem se rozhodovala o koupi nové pilky na místo starší číňanky, která se nefunkční stala během cca půl roku. Víceméně z finančních důvodů jsem se rozhodla pro kratší verzi prořezávací pilky od Husqvarny, nakolik stála cca tolik, co polovina Bahco Laplander. I přes skepsi některých členů fóra a absenci obsáhlejších recenzí. Docela mě zajímalo, jak si povede.

Obrázok

Pilka s rukojetí tvoří výborný oblouk, ručka je tvarovaná mně příjemně, vykrojená do dvou obloučků, takže ji lze držet pohodlně i obouruč. Půlka je pogumovaná, na konci je výrazná patka, která v ruce sedí dostatečně dobře, takže očko na pojistnou šňůrku zatím zůstává nevyužito. Úchop je pistolový, přirozený; při práci mám zápěstí v akorátním úhlu.

Obrázok

Čepel se zajišťuje v obou polohách pojistkou na hřbetu rukojeti. I po několika měsících vypadá čepel stále stejně, takže bych řekla, že je zřejmě z nerezové oceli. Ozubení má stejné jako moje stará čínská pilka, zakalené jsou jenom zuby. Na rozdíl od Číňanky je ale ve hřbetu užší než na ozubení, což v praktickém životě znamená, že nemá tendenci se v řezu kousat.

Obrázok

První test jsem provedla na zahradě, řezala jsem kotouče z několik let sušených větví jabloně, ořechu, javoru jasanolistého (vesměs napadeném suchou hnilobou) a vinné révy o různém průměru. Z každého jsem vzala dva. Pracovalo se mi pohodlně, s přiměřenou námahou. Nejtvrdší ořech měl asi 10 cm průměr, kmínek vína cca 5cm, nicméně nezaznamenala jsem žádný větší problém. Co mě překvapilo – řez byl naprosto čistý a hladký.

Pro forma jsem řízla i kus ze smrkové nehoblované latě (na jedné straně mírně zadělané od malty, ops). Tu se ukázala menší slabinka – tedy, ne na té maltě, ačkoliv tomu asi moc nepomohla -:-D
O trčící třísky a vylomené štěpy se zuby na okrajích řezu trochu zadrhávaly. Tato pilka ale není konstrukčně řešená jako stavební, takže pohoda.
Pilka se ale nezalekla ani živičnatého dřeva, tedy borovice. Větve sice nebyly už ani zdaleka čerstvé, plné smůly ano. Zuby to překonaly bez ulepení.

Obrázok

Obrázok

Později po představení pilky na bushcraft-portálu zazněl dotaz, zda se zoubky zanáší, což jsem otestovala následně při prořezávce javorů jasanolistých, které se už dvě desítky let vytrvale snaží zamořit naši zahradu. Výsledek – jeden strom kratší o pár větví, pilka se ani nezadýchala, zato od ní pěkně tryskal proud pilin. Zelené dřevo jsem od té doby pílila ještě několikrát, vždy kmeny měkkých dřevin o 13 – 20 cm, jmenovitě topol osiku, topol (černý?), olši lepkavou (spousty).

Souhrnně lze říct, že největším problémem pro zanášení zubů je měkká kůra a vrstva lýka, jakmile se zuby prokoušou skrz, dřevo už jde snadno. Nejhůře zanášela osika, jejíž kmen byl odspoda uhnitý, a borka a lýko bylo nasáklé vodou jako houba. Navíc lýko hrozně smrdělo. Dřevo jako takové bylo rozkladem dotčené velmi málo, spíš bych řekla, že strom zahynul až tuto zimu. Jelikož bylo též nacucané, list byl docela svírán, takže jsem se při řezání poprvé dost nadřela, kmínek měl okolo 15 cm. Podobně jsem pižlala i olši, ta byla pokácená cca 3 týdny, takže též relativně čerstvá. Snadněji se řezalo obouruč, přičemž levačkou jsem držela reverzně na vrchní straně rukojeti. Čepel pak měla lepší přítlak. Topol oproti tomu šel říznout velmi snadno.

Obrázok

Obrázok

K měkkému jsem se ale až na výjimky dostala v předjaří a v posledních týdnech. V zimě pilka sloužila především v dílně. A to i přes to, že jsem výše napsala, že se nejedná o pilku stavební nebo tesařskou, a do ocasky má sakra daleko (délkou). Nicméně, doma nemáme poslední dobou nic moc použitelného, takže při výrobě kuksy a řezání špalíčků na budoucí finku a jiné drobné práce, vždy s vyschlým dřevem, jsem vždy sáhla po Husqvarně. Nemůžu si stěžovat, se suchým dřevem jí to jde velmi dobře, bez problému. Kupodivu, vlákna nevytrhává.

Obrázok

V nejkrutějších mrazech letošní zimy jsem řezala suché, promrzlé dubové větve, ze kterých jsem vyoperovávala nádory. Nevím, jak dlouho to trvalo (průměr něco okolo 7 cm), ale nebylo to nic moc. Nicméně pilka opět odvedla práci, a řez byl dokonale čistý.

Shrnutí: husqvarňácká skládací pilka je výrobcem označená jako pilka pro zahradní použití, toho se ode mě téměř nedočkala. Zato jako nástroj pro prořezávání stromů, získávání kulatiny na vyřezávky či řezání paliva je výborná. Čepel dlouhá 18 cm ji předurčuje spíš na tenčí průměry, ale s nějakým sebezapřením a námahou lze přepílit i kmeny téměř stejně široké, nebo o maličko širší. Ačkoliv pila nemá šraňk, zakusuje se spíš výjimečně, a to výlučně o zatrhlé velké třísky. Řeže jak suché, tak mokré dřevo, prvně jmenované rychleji. Zanášení je zanedbatelné, čistí se snadno oklepáním nebo doma starým kartáčkem na zuby.
Za půl roku, co ji vlastním, jsem neregistrovala žádné opotřebování nebo otupení, ale nepoužívám ji denně. Rukojeť se drží výborně, jednoruč i obouruč, pojistnou šňůru jsem zatím nenasadila; není jí potřeba. Ergonomie je výborná. Minulé léto jsem zkusila i Bahco Laplander, a můžu říci, že se mi Husqvarna drží lépe (což je tedy individuální záležitost), výkon je srovnatelný. Ačkoliv povrch čepele není opatřen teflonem, nemám pocit nějaké zvláštní nevýhody.
Pilka je velmi dobře ovladatelná i pro drobnější či přesnou práci, nevyskakuje ze zářezu, nepodřezává se. Úběr materiálu je realizován tahem k sobě. Pilový list je odolný a relativně pružný, i přes několikeré ohnutí se list vždy vrátil do správné polohy sám.
Jelikož je pilka lehoučká a skladná, v batohu se pro ni jistě místo najde. Jelikož má „tichý chod,“ hodí se i pro partyzány, kterým vadí přílišný hluk sekery. Na řezání velkých kmenů se nehodí, ale vyrábí se i v delší verzi (22cm čepel), která je možná na chatu a zahradu ještě vhodnější. Jelikož ale zvládne i relativně velké kmeny, je pro potřeby zálesáka a trempa zcela dostačující. Pokud tedy na čundru člověk nezamýšlí rozbalit řezbářskou dílnu, stačí mu k noži pouze tato malá husqvarna. Snažila jsem se, ale žádné negativum jsem zatím nenašla, doporučují tedy na 100%.

Obrázok

EDIT 13.5. 2013: list není z nerezu, ale z leštěné uhlíkovky. Zjištěno praktickým pokusem na propršeném srazu.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Skládací prořezávací pilka Husqvarna 18cm

Poslaťod adamec » 28 Apr 2012, 21:42

Super recenzia, dik.
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Skládací prořezávací pilka Husqvarna 18cm

Poslaťod manek2364 » 07 Okt 2012, 21:25

Velmy pekna a podrobna recenzia neni k tomu čo dodat.Mam taku istu ale vo farbach Husqvarny, kupil som ju s nožom Bahco je to užitožny set.Použivam ju večšinou na zahrade občas v lese,pily sa s nou naozaj vyborne a rychlo,pridam ešte par fotiek. :yees:
Prílohy
SAM_0963.JPG
SAM_0961.JPG
SAM_0954.JPG
SAM_0938.JPG
SAM_0935.JPG
Marian
Obrázok užívateľa
manek2364
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 07 Okt 2011, 21:40
Bydlisko: Nitra ,Kamenna 94
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia