Poradite spacak ?

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod juraj1974 » 13 Jan 2012, 11:41

Ahoj. Kazdy tu ma nejaku znacku svojho spacaku. Otazka je ako si na tom s kondiciou a ci uz mas co to v spacaku odspate v extremnych podmienkach. Tvoja volba je dobra volba. Aj cenovo aj kvalitativne. Ako som pisal tak ako tu najdes zastancov niektorych znaciek tak aj ich odporcov. Skus preluskat cele vlakno o spacakoch a co to sa dozvies. Co sa tyka comfortu -7 tak je to dobra hodnota zimneho spacaku. Dolezite je co mas v samotnom spacaku oblecene... a Tak isto v com ten spacak mas (bivi vak...) Nie je dobre ak je samotny spacak na holom snehu. Take nieco ako karimatka v roznych prevedeniach je tak isto dolezita vec. Ale vsetko je o samotnej skusenosti. Drz sa.

Nejake typy:
http://www.pinguincz.cz/spacak-zimni-spirit-khaki.html
http://www.pinguincz.cz/spacak-zimni-expert-grey.html
http://www.pinguincz.cz/spacak-zimni-comfort-red.html
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod pHesant_SK » 13 Jan 2012, 11:59

Dakujem za rychlu odpoved.

V extremnych podmienkach som v spacaku este nespal. Vzdy len v lete/na jar...naozaj ziaden extrem. Preto teraz aj zhanam nieco spolahlive. Karimatku mam vyhliadnutu tuto: http://goo.gl/fXLck.

Oblecenie v spacaku, podla toho co som cital, by malo byt spodne pradlo, max. dake termo oblecenie, inak vraj spacak straca svoj vyznam.
Uz som som za posledne 2 dni toho o spacakoch dost pocital, mam v tom ale uz dost gulas, tak som radsej napisal do fora :).
pHesant_SK
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 13 Jan 2012, 10:48
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod juraj1974 » 13 Jan 2012, 12:08

Karimatku min. 2,5cm hrubu ak si este nespal v extr. podmienkach.skus taketo nieco:
[url]http://www.mall.sk/samonafukovacie-karimatky/thermarest-trail-lite?v=47251700

http://www.mall.sk/samonafukovacie-kari ... =472520002
[/url]
A pradlo je min. termo. Plati ze potrebujes ostat v teple a nie vyhrievat zbytocne vrstvy.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod sally » 13 Jan 2012, 13:31

Ako Juraj píše: ten spacák je dobrá voľba (brácho ho má a nedá naň dopustiť). A do spacáku sa treba obliecť čo najmenej - maximálne to termoprádlo :wink: Ak budete spať v záhrabe, tak pod seba čečinu a dobrú karimatku :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod maros3 » 13 Jan 2012, 15:14

V lete som kupil Husky anapurnu za nejakych 100 eur, v parametroch ma -12 high comfort, -19 low comfort, -28 extrem. Material : plnenie Invista Quallofill, vnutorny material soft nylon, vonkajsi material 40D 240T. Je ale dost objemny, hmotnost 2,2 kg. Zajtra ho idem prvykrat otestovat, vystup na Šimonku a noc v lese, sam som zvedavy ako s nim budem spokojny. Ale uz teraz mam problem ho nejako upevnit na batoh / deuter 55 aircontact/.Tak potom dam vediet. Zo skusenosti, ako pisal sally oblecenie do spacaku co najmenej, kvalitne termo spokojne staci. Karimatku mam obycajnu, podla mna je podstatne, co je pod nou.
Si vis pacem, para bellum
Obrázok užívateľa
maros3
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 07 Jan 2012, 18:30
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod vercingetorix » 14 Jan 2012, 02:14

Chcel by som sa spýtať ohľadom spacáku PINGUIN Mistral (myslím že ako 3-oj sezónny je dobrý ) ale moja otázka sa týka skorej jednej jeho vlastnosti a to konkrétne by ma zaujímalo či niekto neviete či má takú kapsu pod hlavou na uchytenie karimatky ( skrátka akoby kúsok dvojité dno ktoré je ale z jednej strany nezošité-videl som to na spacákoch od HUSKY )? Pretože som hľadal na internete ale nikde sa k tomu neviem dopracovať a nikde nablízku pinquiny nemajú ,žeby som sa bol pozrel na ne. A pri tomto ma aj napadá otázka ako riešite to aby ste sa ráno nezobudili mimo karimatky ( samozrejme pokiaľ teda spíte na zemi ) lebo sa mi už pár krát stalo že som sa zobudil nad ránom na zimu a príčina bola že som neležal na karimatke ale na zemi a karimatka vedľa mňa? Vopred ďakujem za odpoveď.
vercingetorix
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 23 Dec 2011, 15:27
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod creobroter » 14 Jan 2012, 02:48

funkcia tohto fusaku je dobra, len v pripade, ze si zrezes karimatku. . . lebo spacak nema tvar obdlznika ako karimatka, a ked mas sirsiu karimatku ako spacak tak to tam ani nevopchas.
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod atti.hombre » 14 Jan 2012, 09:43

vercingetorix- na žiadnom Pinguine som toto nevidel. Mistral by mi mal dakedy teraz prísť poštou,tak doplním info, ked ho budem mať v ruke.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod Pacient » 14 Jan 2012, 15:28

Jaka je tady na foru definice pro extremni podminky? Nechci nikomu sahat do svedomi, ale nazyvat zimni spani pod sirakem v horach v -20 extremnimi podminkami je trochu usmevne.

"Do spacaku max. v termorpadlu" - bacha na takove dogmaticke soudy, toto neni objektivni a jedina pravda.

Azure je velka objemna tezka krava, to same Annapurna, v podstate zbytecna koupe, protoze na vandry a cundry lze celkovou vybavu poresit mnohem efektivneji a levneji a to same na turistiku ci "bushcrafteni" v CR a SR, navic lze za podobne penize poridit lepsi, lehci a mene objemne spacaky. Pak neni treba resit, ze se mi spacak nevejde do 6Ol batohu a musim ho pripinat zvenku.

Kdyz uz tak radsi ty Pinguiny, navic jsou ve vyprodeji ted za super ceny.

Obecne Husky ne, proste najdes lepsi veci od Pinguinu (diky Primaloftu) a pak drobet drazsi Prima (Climashield XP) a potom samozrejme peri.

Ale uz sem to tu psal.

Ta zbytecna ficura na husky spacacich na karosku je...necekane zbytecna :) a Pinguiny to nemaji. Zvlastni, ze to nemaji ani spacaky od Warmpeacu, Rakoncaje, ME, WM a dalsich svetovych vyrobcu.

Ad izolace od zeme - samozrejme v nouzi ci v ramci nacviku postaci chvoji atd. ale zase si za kazdou cenu hrat na drsneho trappera a pokazde lamat chvoji a vetvicky neni moc setrne k prirode, takze se nezdrahejte investovat ty tri kila za evazotku a budete v pohode, i kdyz se to samozrejme co do tepelneho odporu samonafukovacce nevyrovna.

Samozrejme to jsou jen me nazory, ale je to kazdeho boj, pokud ho bavi nosit tezke a objemne spacaky :) .

Howgh :wolf:
Pacient
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 27 Dec 2011, 15:42
Bydlisko: planet Earth
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod juraj1974 » 14 Jan 2012, 15:36

Skus aj nieco konketnejsie dat ako si spomenul ze su aj lepsie alternativy ako o ktorych sa tu pise...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod Pája » 14 Jan 2012, 15:42

Abych se nevzbudila na zemi, na to je jednoduchá pomoc - najít si dva tenké kmínky a dát si je podél karimatky - v podstatě je to výhodné, protože pod karimatku si pak můžeš nahrabat lůžko z listí či jehličí (lepší izolace odspodu), a ty dva kmínky to pak drží, aby se to nerozjíždělo. A pro Tebe to zároveň bude psychická zábrana, aby ses nepřekulil. Aspoň mě se to nikdy nestalo.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod Pacient » 14 Jan 2012, 16:27

Juraj: Vsak to uz zaznelo v obou mych prispevcich, chce to pozorne cist a dohledavat si ty znacky, co clovek zmini, to uz snad neni takova prace. Napriklad Prima (modely Tulak, Trek), vice lidmi zminovany Pinguin (Spirit).

Radi si koupim kvalitnejsi spacak s proklamovanymi nizsimi izolacnimi vlastnostmi (ktere mnohdy budou ale sedet lepe, nez u "teplejsiho" Huskyho napriklad) a na noc si oblecu izolacni vrstvu navic (nejakou softie bundu od Snugpaku trebas, hrubou fleecku z Polartecu 200 / Thermal Pro / z Power Streche) kterou vyuziju i jindy, nez v noci a tudiz je to praktictejsi. K tomu budu mit poradnou karimatku a je to hned lepsi.

Konkretni priklad:

Spacak z primaloftu / climashieldu XP s limitem kolem nuly + izolacni vrstva top (softie, fleecka, pulovr), samo cepice ci kukla + poradna karoska (evazotka, samonafuk) a jste vysmati od brzkeho jaro do pozdniho podzimu (CR a SR). Idealni doplnit nejakym zdarakem (USGI bivi, britska obdoba,...).

Dulezite je, ze ten spacak bude mit kolem 900 gramu a zabere malo mista, izolacni vrstvu nevyuzijete jen pri spani a karimatku mate tak jako tak, v pripade samonafuk zabere i malo mista.

Na zimu pak trebas nejaky spacos z primaloftu ci climashieldu s limitem kolem -8 az - 10 + izolacni vrstva top, kukla, rukavky, teple ponozky na spani, eventuelne nohy obalit nejakym rolakem / cimkoliv jinym z rezervniho pradla + karoska (evazote, samonafuk) + bivi a zvladnete i teploty k -20.

Opet spacak samotny bude vazit kolem kila a pul a zabere podstatne mene mista.

Samo kdyz je nekdo zmrzlina, ma to horsi.

Taky jde o vyber mista na spani, tolik pred usnutim nepit, jit se vychcat, rovnou si lehnout do skrcene pozice, mit po ruce kousek horke cokolady na zakousnuti a hned je lepe.

A nebo proste chvilku pockat, nasetrit a koupit peri. Vikinga 600 od Warmpeacu sezenete i pod 4 tisice a to je skvely perak, vaha mezi kilem a kilem a pul, limit v - 9, velmi pekny objem po sbaleni, delsi zivotnost...zmrzlici si koupi 900ku a to uz je labuz...Peri je proste peri, kdo to nekdy zkusil (v poradnem, ne dvacet let starem) v peraku, uz by nemenil. Vyjimkou sou specificke podminky.


A zaklad je samozrejme jezdit a zjistovat to sam v terenu co mi vyhovuje a co ne, sto lidi sto chuti, proste byt venku je nutnost a podstata, takze ja na vas ted uz taky na chvilku kaslu a jdu behat :) .
Pacient
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 27 Dec 2011, 15:42
Bydlisko: planet Earth
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod juraj1974 » 14 Jan 2012, 16:37

No vidis ako to pekne z teba lezie... :wink: . Ja osobne mam pinguina Savanu a terasky ju beriem na buduci vikend prevetrat ze co vsetko dokaze.... :lol:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod sally » 14 Jan 2012, 17:25

Pacient - dovolím si ti troška oponovať: prečo spať v spacáku oblečený? Neberiem, že niekomu to tak vyhovuje viac :) No aká je za tým úvaha. Pretože čisto z fyzikálneho hľadiska: viac sa oblečiem = menej tepla prenikne do spacáku, vzduch v spacáku vyhrejem menej. To už radšej, ako si písal, dať si zvonka bivivreco, tenší spacák... :camp:

Opäť - debata ohľadom Husky: beriem, tvoj názor. Napr. ja mám s Husky spacákmi veľmi pozitívne skúsenosti (v práci máme aj pinguiny a môžem zrovnávať kvalitu spracovania i loft). Ohľadom primaloftu: neviem posúdiť, nám vozia spirit z polarguardu (teda iný matroš než majú na stránke).

Myslím, že väčšinou sa tu bavíme o spacákoch s dolným konfortom (limit) okolo mínus osem - a tam sú váhy väčšinou nad kilo, niekde okolo kila a pol. (pinguin topas 1.45, spirit 1.8kg) - nebavíme sa o perákoch. Nosiť do našich podmienok bez stanu perák je hovadina a o opaku ma bude veľmi ťažké presvedčiť (už mi tak decká na bivaku na tábore o spacák prišli a museli spať v mojom).

Ohľadom extrému: v našich podmienkach (ČR, SR) je mínus 20 skutočne extrém, zimy tu bežne bývajú tak mínus 10. No súhlasím, nejedná sa o "ruskú" zimu :mrgreen: :camp:

A teraz do mňa :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poradite spacak ?

Poslaťod Pacient » 14 Jan 2012, 18:12

Ad obleceni - ciste z fyzikalniho hlediska si muzes byt jistej spoustou veci, ciste teoreticky taky...takovy lidi casto v pripade pruseru chcipaj jako prvni a to je myslim dobre, planeta potrebuje procistit, je nas tu moc :) .

O nicem Te presvedcovat nebudu, kdyz si myslis, ze to je hovadina, v poradku, ja si to nemyslim a jezdim jenom v peri (a znovu a naposledy - je rozdil mezi starym perakem v bavlnenem fusaku nebo nejakem homa made v PES latce a mezi standardnimi peraky, jejichz svrchni matros ma min. DWR upravu, pripadne membranu), celorocne a vsude. Stan beru jen na delsi vypravy do vyssich hor (4000m.n.m.+). Syntetiku bych si vzal jen do velmi vlhkeho prostredi a pro specificke pouziti.

Kdyz je nekdo *** a lehne si se spacakem do deste, aniz by mel celtu / bivi / stan, tak je uplne jedno, esli ma syntetiku nebo peri.

Polarguard je na tom take dobre, ale v podstate ho vytlacil Climashield XP / Combat / ... a Primaloft One / Sport. Driv ho pouzivala i Prima.

Ad Husky - je plno lidi, co ma super zkusenosti se skodou 105 nebo trabantem, no pokud jezdi jednou tydne ze vsi na okraj mesta do hypermarketu nebo jednou za mesic na chatu jsou v pohode, nic vic na to ani nepotrebuji. Pripadne nikdy neridili volvo / mercedes / bmw / superba tak je to jasne. To ze je Husky komercni low end quality firma s vyrobou v Cine hrajici si na neco vice, je objektivni fakt, co Ti potvrdi i lidi z Husky. Ale rad podotknu, ze se stany Husky Flame a Fighter jsme nemeli spatnou zkusenost, akorat vaha je trochu opruz. Pinguin je taky made in china a casto vesele kopiruje, ale ta kvalita u spacaku je vyssi (co se tyce primaloft rady).

Ad extrem - ono to je ve finale hodne subjektivni, pro mnoho lidi je dnes extrem i tech -10. Zase se opakuji, jsem v podstate rad - az se neco posere, tak budou prvni na rane z hlediska dlouhodobeho preziti.

Taky jde o to, ze dneska je hrozne cool a in pouzivat slova jako extrem, expedice, horolezectvi, preziti, survival atd...

Zkratka a dobre, je to na kazdem jedinci, jak jezdi, co pouziva atd. Me jde ve finale o me a lidi co jsou se mnou. Nestesti nechodi po horach, ale po lidech a neexistuje nic takoveho jako spatne (ci extremni) pocasi, jen spatna vybava a nedostatecne vycviceny a zkuseny jedinec :wink: .


Odstraněny invektivy. Pája
Pacient
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 27 Dec 2011, 15:42
Bydlisko: planet Earth
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron