Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Blade » 13 Nov 2010, 00:58

Mne prave dnes dorazil Nanok Endurance -10, pouziva ho aj Norska armada, je urceny na dlhodoby pobyt v prirode. Komfort je uz podla nazvu pri -10, zatial som ho len rozbalil a zbalil, ale netesim sa ked ho budem mat balit kdesi vonku, lebo narvat ho do toho obalu bola fakt makacka. Super je na nom to, ze v spodnej casti ma odoberatelne nylonove "vedro", do ktoreho mozete dat nohy aj v topankach a nezaspinite zvysok spacaku, vaha spacaku je asi 2,3 kg.
Snugpak nema zle veci, ale napr. Snugpak Softie Elite 4 ma komfort pri -10 a stoji len asi o 10 libier menej ako Nanok. Snugpak ale nevystrojuje ziadnu armadu pokial viem, neverim, ze vydrzi tolko co Nanok aj ked je o cca 300 gramov lahsi co je tiez vyhoda.

Na ten Sleeper xtreme som vygooglil par dobrych ohlasov, vraj bol v pohode pri -5. Treba pozriet aj UK shopy, mohol by byt kdesi aj lacnejsi (aj ked tam zase byva vyssie postovne, ale s CZ to tiez nebude lacne).
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod stelli » 13 Nov 2010, 16:24

Adno inak ten spacak britský ktorý píšeš že si predal tak to bol tento http://usarmy.sk/svk/goods/2325/spacie- ... erovy-pouz ?
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Adno » 14 Nov 2010, 05:29

stelli píše:Adno inak ten spacak britský ktorý píšeš že si predal tak to bol tento http://usarmy.sk/svk/goods/2325/spacie- ... erovy-pouz ?

Ano, je to ten, aspon tak vyzera :D
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod kiub » 14 Nov 2010, 23:12

Adno píše:
stelli píše:Adno inak ten spacak britský ktorý píšeš že si predal tak to bol tento http://usarmy.sk/svk/goods/2325/spacie- ... erovy-pouz ?

Ano, je to ten, aspon tak vyzera :D


Adno skusal si ho aj v zime? Dal by sa podla teba pouzit aj pri -10? Aky bol zhruba velky po zbaleni?
Nechcem ta nutit pisat recenziu staci take zakladne info, mozno by som ho kupil na zimu aj ked do pouziteho sa mi velmi nechce a prat perie asi nie je sranda. :P
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Adno » 15 Nov 2010, 01:33

kiub píše:
Adno píše:
stelli píše:Adno inak ten spacak britský ktorý píšeš že si predal tak to bol tento http://usarmy.sk/svk/goods/2325/spacie- ... erovy-pouz ?

Ano, je to ten, aspon tak vyzera :D


Adno skusal si ho aj v zime? Dal by sa podla teba pouzit aj pri -10? Aky bol zhruba velky po zbaleni?
Nechcem ta nutit pisat recenziu staci take zakladne info, mozno by som ho kupil na zimu aj ked do pouziteho sa mi velmi nechce a prat perie asi nie je sranda. :P

Nemal som k nemu kompresny obal, takze ohladom velkosti ti neviem odpovedat, ale myslim si, zeby sa to malo dat zbalit celkom dobre, kedze to je perie :) .
Vela ti z praxe o nom nepoviem, kedze som ho nepouzival, ja som ho len kupil a predal dalej. Pri -10°C by to nemal byt ziaden problem podla mna, uz len podla toho, ze ma v nazve slovo "arctic" :) ... a v inej verzii britskeho armadneho spacaku (synteticky, nie arctic) spal brat pri -15°C az -20°C (nepamätam uz presne) a prezil v pohode :)
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod ArchivVideo » 11 Júl 2011, 02:10

Zdravím.

Takže já používám duté vlákno Polarguard 3D a do peří bych nikdy nešel...

Možná pokud bych jel na týden na Everest, tak jo, ale v Evropě rozhodně ne.

Jinak dobré video nejen o spacáku je ke stažení zde : http://www.avc-cvut.cz/avc.php?id=3077
Obrázok užívateľa
ArchivVideo
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 28 Jún 2011, 08:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Goose » 06 Feb 2012, 21:39

Mám jednu otázku.
Väčšina z Vás tu preferuje duté vlákno (cena, váha, lepšie vlastnosti v prípade dažďa/vlhkosti). Čo však hovoríte na argument ŽIVOTNOSŤ? Niekde som čítal že duté vlákno má životnosť tak cca 5 rokov, kým pri perí sa pohybuje nad 10 rokov (až do 14 rokov). V prípade že spacák zle skladujete tak životnosť dutého vlákna môže klesnúť ešte viac. Mnohokrát sa jedná o neviditeľné poškodenie, prejavuje sa značným (viac či menej) úbytkom tepelných izolačných vlastností. Má s tým niekto nejakú skúsenosť?
Nejaký názor? Stále sa neviem rozhodnúť či ísť do peria alebo do dutého vlákna.
Goose
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 02 Júl 2011, 10:04
Bydlisko: Martin, MT, SVK
Dal Ďakujem: 43 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod ogonok » 06 Feb 2012, 22:03

to blade:
veci do snugpaku pouziva ci britska tak aj ceska armada, a nedivil by som sa keby snugpak pouzivala aj australska, holandska a neviem aka armada. Ani ar terix priamo nevystrojuje ziadnu armadu a veci od nich su na spickovej urovni.
to Goose:
to by som moc neriesil ci ti spacak vydrzi 5 alebo 10 rokov. Myslim ze ked ten spacak budes intenzivne pouzivat jeden rok v kuse tak ten spacak si na seba uz davno zarobil.
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod kiub » 08 Feb 2012, 16:52

Goose, je to zhruba tak ako pises, perie ma lepsiu zivotnost, vahu, zbalitelnost, izolacne vlastnosti a prijemnejsie sa v nom spi. Preto ak spacak do pravej zimny jedine z peria ale to je iba moj nazor z praxe ... Este ma napada mozno lepsia paropriepustnost moj spacak ma RET 2.6 neviem aku maju spacaky z duteho vlakna.
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod sally » 09 Feb 2012, 02:25

Večná otázka - duťák alebo perie? Ísť s perím do vlhka a chladu sa rovná koledovaniu si o megaprúser. Teda perák buď na leto alebo do extra tuhej a suchej zimy, resp. spať v stane. Riešiť životnosť 5 vs. 10 rokov je zbytočnosť - perák sa za tých cca 5 rokov mechanicky natoľko "ošlahá," že na tom bude obdobne ako duťák. Bavíme sa o používaní aspoň 1x mesačne celoročne. V praxi je jediná výhoda peráku značne nižšia hmotnosť a zbalený objem oproti dutým vláknam. Ak niekto spí v stane, tak je preňho perák výhra - ušetrí na váhe (stan sám o sebe váži dosť) a bude v teple. Beda mu ale, ak sa rozhodne spať pod šírym nebom ak je len trochu vlhko!
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod kiub » 09 Feb 2012, 13:01

Goose ak chces kupovat trojsezonny spacak asi velmi nema vyznam riesit perie. No ak chces kupit spacak zimny uz sa oplati trosku uvazovat. Zivotnost duteho vlakna 5 rokov je dost nadsadena myslim, ze po 3 rokoch ma ten spacak obcas dost a limitnu teplotu bude mat uplne inde. Ak sa ti podari perak naozaj po cca 5 rokoch ošllahať :lol: stale netreba smutit a chlapci z Warmpeace ti perie vymenia alebo doplnia, 1 kg peria 1000 Kč + praca, urcite to zvladne aj Sir Joseph. Neviem co je pre Sallyho extra tuha zima v Bratislave maju kalamitu pri -2 a 3.5 cm snehu, v tom case este pouzivam spacak letny z duteho vlakna a na horach je koniec oktobra alebo november :D No neskor ked je dost snehu laka ma lyzovacka, spanok v zahrabe a potrebujem lahky batoh pouzivam perak. Este ma celkom prekvapuje, ze moja perova bunda, ktora vazi nejakych 380g krasne hreje aj ked je uplne mokra od potu, ktory nasaje z termoparadla ako si ju obleciem po vyslape hore, fleece uz nechcem ani vidiet... Nikoho nepresviedcam ale nepodcenoval by som prirodne materialy obcas nemaju konkurenciu :wink:
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod sally » 09 Feb 2012, 16:21

Kiub - pod tuhou zimou mám na mysli mínus 25 a menej, sucho, všade sneh. :yees: Nepodceňuj len preto, že je niekto z Ba :wink:

Inak - 1000kč + práca (to je koľko?) máš tak 40e. Finančne mi to vychádza výhodnejšie si čo 5 rokov kúpiť nový duťák (lacnejšia prvotná investícia a po 3 rokoch dáš na chatu miesto periny a kúpiš nový)

Prečo by nemalo duté vlákno 5 rokov vydržať? Skúsil si? Ja od detstva jazdím len s duťákmi a spacák mi vždy slúži cca 7 rokov a viac (a to bol ten prvý od Hannahu a teraz mám Husky :mrgreen: )

Inak - plne súhlasím, že prírodný matroš netreba podceňovať! No ide mi o zamyslenie sa nad výhodami a nevýhodami perie vs. syntetika.

p.s. Ty si dávaš priamo na termoprádlo perovku? :shock: V meste to tak nosím aj ja, lebo tu človek moc fyzicky nemaká. Ako dlho to tak praktizuješ? Navlhne ti len povrch bundy alebo aj samotné perie? Marcele na Zraze navlhol duťák a nadávala - mať perák, tak umrzne alebo do rána udržuje oheň :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod kiub » 09 Feb 2012, 17:40

Sally nikoho nepodcenujem, nemam preco..... to ma len nejak nezavisle napadlo lebo kazdy rok ma situacia v Ba po prvom snezeni trochu rozosmeje a pojem extra tuhej zimy si moze kazy clovek vykladat rozne :prayer: Moj nazor na perie som zhrnul v prvom prispevku pre Gooseho... zvysok nech si kazdy vyskusa v terene sam neznamena, ze moj nazor je jediny spravny ja tiez neustale vylepsujem svoje vybavneie, mne zatial staci ked pocas mrazivej noci pohodlne spim a je mi teplo.

K lahkej perovke - hore kopcom idem iba v termopradle (ak fuka prehodim tenucku sustakovu bundicku) ked som hore natiahnem perovku aby som nevychladol, nieco zjem perovku dam dole natiahnem softshell a lyzujem dole. To sa opakuje pocas dna vela krat podla terenu a mojej nalady. Perie ako druhu zateplovaciu vrstvu vyuzivam iba tuto zimu, nejakych 20 vychadzok a zatial som maximalne spokojny a momentalne nepotrebujem nic vylepsovat. Ci navlhne povrch alebo aj perie neviem no ked je pod -10 uz vlhne vsetko minimalne... hriala zatial vzdy aj ked sa zdala cela mokra. Inac pohyb v termopradle nemusi vyhovovat kazdemu, ja celorocne plavem v riekach jazerach a celorocne beham vzdy nalahko, zima mi nerobi problem.

Uvazujem, ze moj dalsi letny spacak bude tento potom napisem ci sa osvedcil 8)
Kód: Vybrať všetko
http://www.warmpeace.cz/cs/warmpeace/spaci-pytle/letni/summerlite-300-8
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod ashi » 14 Feb 2012, 13:39

to goose
pred 8 rokmi som si kupil Husky Annapurna, napln bola dute vlakno, tusim Quallofil. Spacak som vzdy skladoval zaveseny alebo jemne zbaleny vo velkom sakli. Po 3 rokoch bol aj tak jeho loft asi polovicny, izolacne schopnosti davno fuc. Okrem neho mam dva paperaky od Treksportu - light down a trekker down, oba maju 6 rokov a su ako nove. Pouzivam uz len paperie - okrem dvoch kusov od TS som na zimu kupil Sir joseph looping 1200. U mna jednoznacne vyhrava perie a je jedno ci spim na Manine alebo v 6000 mn.m. Vzdy spim v stane, alebo aspon v bivakovom vreci, davam pozor aby spacak nenavlhol. Od telesnej vlhkosti ti spacak strati izolacne schopnosti az po niekolkych dnoch, aj to zavisi od viac faktorov. Preto sa dnes u spacakov udava RET hodnota. Perie dnes podla mna preziva renesanciu - nielen v spacich vakoch ale hlavne v bundach. Pred par rokmi som musel paperove bundy objednavat z GB a USA, dnes je super vyber v kazdom Hudy a vela vyrobcov je aj v CR a SR.
ashi
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 11 Feb 2012, 21:30
Bydlisko: PB
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod cisarx.xx » 04 Aug 2012, 10:39

Je mi luto ze kazdy druhy tu pise strasne veci a udaje o danych spacakov od brucha a hlavne tie ktore su mu srdcu blizsie. Komfort -35 by som chcel vidiet, to by tam musel mat nejake topne teleso. Mam outdoorovy obchod v Bratislave a teda z mojho konicka sa stala aj praca :) Milujem chodit do prirody a zamilovala sa do toho aj moja manzelka. V prvom rade nechcem robit reklamu umyselne. Husky spacáky mám dlhoročne otestované. Poviem k nim tolko, je to nadherny stredny kompromis medzi cenou a vykonom.
Poprosim Vas aby ste pochopili co to je komfort a co to je extrem. Komfort teplota je ta pri ktorej je velka pravdepodobnost kvalitneho spanku. Za podmienky dobrej kondicii tela a duse. Teplota extrem znamena ze pri tej teplote je vysoka sanca, ze prezijete. Sice vam amputuju prsty, alebo rovno nohu od kolena. O spanku sa pri tej teplote neda ani len polemizovat. Vyrobcovia dosli na tie cisla v extremovej hodnote tak, ze tam svacli kilovu salamu a cakali kedy ztvrdne. Mne sa osvecilo mat dva druhy spacaku. Letny a zimny. Malokto vie o tom ake su problemy ked teplota prekracuje -10. Treba spat v capici, rukaviciach, termopradlo, fliska, ... Ustami si dychate paru na spacak a tam sa zacne robit ladova svina ktora vam moc pohodlia na spanok neposkytne. Treba mat respirator taky na prach aby ste smerovali paru z huby od spacaku.
No a teraz mozete ist do mna.
Ked sa Vam konicek stane pracou, zistite, ze vlastne uz nemate cas na konicka. :(
Obrázok užívateľa
cisarx.xx
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 04 Aug 2012, 09:32
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron