Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod Smithi » 20 Dec 2012, 21:28

Neumyté lesné plody a dokonca aj jahody vo Vašej vlastnej záhrade môžu byť zdrojom životu nebezpečnej pásomnice, ktorá parazituje na ľudskej pečeni. Nakazený jedinec často až po rokoch zistí, že sa nakazil a vtedy je už obyčajne neskoro.

Pásomnicu líščiu (Echinococcus multilocularis) u nás najčastejšie prenášajú líšky. Larválne štádium tohto parazita spôsobuje u človeka závažné ochorenie - alveolárnu echinokokózu, ktorá sa prejavuje tvorbou mnohopočetných cýst v pečeni alebo iných orgánoch, napr. mozgu. Jedná sa o vysoko agresívne, smrteľné ochorenie pečene v mnohom podobné rakovine pečene.

Človek sa nakazí vajíčkami pásomnice, ktoré sú vylučované trusom líšok, ale aj iných mäsožravcov.

Na človeka sa nákaza prenáša vajíčkami parazita v kontaminovanej potrave resp. vode alebo pri priamom kontakte s nakazenými zvieratami resp. ich trusom. Najčastejšie sa človek nakazí nepriamo pri zbere a konzumácii lesných plodov, húb a zbere liečivých plodov, keď si po príchode domov plody a ruky poriadne neumyje.

Viac v článkoch tu : http://www.forestportal.sk/ForestPortal ... iscia.html
a tu http://samuelgenzor.blog.sme.sk/c/20045 ... z2FcbuJbC7


Vedeli ste o tomto nebezpečnom parazite??? Ja jedávam priamo v lese skoro všetky lesné plody neumyté jahody,maliny,čučoriedky,štavel, atď... No toto ma trocha vystrašilo :lol: Ani som nevedel že taká nebezpečná pasomnica sa u nás vyskytuje :(
Obrázok užívateľa
Smithi
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 31 Jan 2012, 21:48
Bydlisko: Tn
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 26 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod root » 20 Dec 2012, 22:01

viac 45 rokov sa kŕmim jahodami, malinami, černicami, jem odtrhnuté lístky kysličky a šťavela ... asi už nezmením svoje správanie :)
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod Smithi » 20 Dec 2012, 22:10

Troška som ešte googlil a našiel som toto : Riziko sice není velké, ale vyloučit možnost nakažení člověka parazitem Echinoccocus multilocularis prostřednictvím některých lesních plodů prakticky nelze.Z infikovaných lidí onemocní 10 – 15 %, záleží na vnímavosti, stavu organismu a „infekční dávce“.

Viac tu : http://www.ontola.com/cs/tasemnice-lisci-mam-jist-houby

:)
Obrázok užívateľa
Smithi
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 31 Jan 2012, 21:48
Bydlisko: Tn
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 26 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod root » 20 Dec 2012, 22:14

možno je dôležitá prevencia. Dezinfekcia destilátom :drinkers:
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod venco » 21 Dec 2012, 07:49

V piatok som spoznal jedného chalana, čo sa mu stalo presne to o čom hovoríš. Tiež mu doktori povedali, že to mohol mať napr. z neumytých malín. Prežil to no mal na mále. A nechcite vidieť tie jazvy cez brucho od operácií. :evil:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod Bic0 » 21 Dec 2012, 11:08

Telo ma ist do hrobu zhumplovane :)
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod Žoldo » 28 Jan 2013, 17:57

No to je pekne.Naozaj by som chcel poznat realne nebezpečenstvo.Už len kvoli tomu,že odmala učim dceru,do čoho si može v lese zahryznuť.
Žoldo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 25 Jan 2013, 23:12
Bydlisko: Nitrianska Blatnica
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod Mego » 31 Jan 2013, 08:45

Fuha, no to som sa teraz nepotešil...
Ja mam jahody najradšej. Aj keď neviem, v našich tatranskych lesosch som už videl hocčo, ale lišku ešte ne (teda skôr kozie chrbty pohorie)
I don´t fear neither death, nor pain!
Obrázok užívateľa
Mego
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 24 Nov 2012, 22:18
Bydlisko: Slovenská republika, Svit
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod juraj1974 » 31 Jan 2013, 12:45

Nejak mi neda nereagovat na toto vsetko.... (asi sa len nudim...) Uvedumujete si ludia co vsetko jete v tomto nasom svete? Kolko vseliakych E-ciek, stabilizatorov, dochucovadiel, ochucovadiel a co ja viem coho este pozereme v beznych potravinach. Bavite sa tu o parazitoch, chorobach a co ja viem o com este. Kde je zdravy rozum? Uvedomujete si to? Samozrejme ze hygiena je na prvom mieste a urcite nebudem vyberat zvysky ostruzlin z medvedieho hovna ale aby som sa bal odtrhnut si malinu alebo jahodu s vedomim ze do roka a dna si mam dat robit dreveny spacak na mieru je uz trochu prehnane... Opatrnosti nie je nikdy dost a preto nebudem trhat jablka pri ceste R1 ale aby som sa bal papat to co mi prinesie les pri dodrzani zakladnych pravidiel zdraveho rozumu tak v tom mi nik nezabrani.... hawg.... :camp:

PS: ale kludne udrzujte dalej paniku...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod art-crow » 31 Jan 2013, 19:32

Priatelia moji... nechem tu nejak zlahcovat tuto problematiku. Osobne si myslím ze nakazenie sa tymto parazitom je minimálne i ked nie nereálne. Ide o to ze všetky pásomnice sú endogénne parazity, čiže žijú vo vnútry tiel živočíchov v ich tráviacom trakte. Keďže žijú vnútry tak aj ich fyziologia je prisposobena tomuto prostredi. Jednoducho nebudem to obkecavat. Ich vačky s vajíčkami na posledných článkoch, ktoré sa vylúčia pri rozmnožovaní z hostiteľa von majú len malú pravdepodobnosť na prežitie, keďže ich fyziologia je prisposobena vnútrotelnému prostrediu. takéto vajíčko dokáže prežiť maximalne pár hodín. Čiže najvatšiu pravdepodobnost nakaziť sa máme len v prípade ked zjeme plody ktoré boli len v blýzkej minulosti ,,pošpinené´´ exkrementami hostiteľa pasomnice. Ak sa mýlim, kľudne ma niekto opravte.

A niekde som este cital ze su rozne peroralne lieky, ktore usmrtia pasomnicu a tu potom clovek len ,,vykadí´´.. ale neviem co je na tom pravdy. uz si to dobre nepamatam.
Obrázok užívateľa
art-crow
 
Príspevky: 42
Registrovaný: 10 Mar 2012, 22:08
Bydlisko: Sereď
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod juraj1974 » 31 Jan 2013, 19:52

Tak a teraz mi odlahlo.... ja som uz tri dni po sebe ,,vykadil" taaaaku pasovnicu ze som sa jej aj sam zlakol..... :mrgreen: Sam som sa aj cudoval ze kde sa to vo mne zobralo.... neviem dufam ze to neni nic nakazlive. Ale teraz mi nejde do hlavy ze to slo aj bez toho oralu. Vlastne peroralu..... :mrgreen: :mrgreen:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod art-crow » 31 Jan 2013, 19:59

Hlavne ze dobre trávi :D
Obrázok užívateľa
art-crow
 
Príspevky: 42
Registrovaný: 10 Mar 2012, 22:08
Bydlisko: Sereď
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod kenaiwolf » 01 Feb 2013, 23:29

art-crow píše:Priatelia moji... nechem tu nejak zlahcovat tuto problematiku. Osobne si myslím ze nakazenie sa tymto parazitom je minimálne i ked nie nereálne. Ide o to ze všetky pásomnice sú endogénne parazity, čiže žijú vo vnútry tiel živočíchov v ich tráviacom trakte. Keďže žijú vnútry tak aj ich fyziologia je prisposobena tomuto prostredi. Jednoducho nebudem to obkecavat. Ich vačky s vajíčkami na posledných článkoch, ktoré sa vylúčia pri rozmnožovaní z hostiteľa von majú len malú pravdepodobnosť na prežitie, keďže ich fyziologia je prisposobena vnútrotelnému prostrediu. takéto vajíčko dokáže prežiť maximalne pár hodín. Čiže najvatšiu pravdepodobnost nakaziť sa máme len v prípade ked zjeme plody ktoré boli len v blýzkej minulosti ,,pošpinené´´ exkrementami hostiteľa pasomnice. Ak sa mýlim, kľudne ma niekto opravte.

A niekde som este cital ze su rozne peroralne lieky, ktore usmrtia pasomnicu a tu potom clovek len ,,vykadí´´.. ale neviem co je na tom pravdy. uz si to dobre nepamatam.


Nerad to hovorim, ale obavam sa ze sa mylis.
Mas pravdu v tom, ze pasomnica ty myslis zrejme pasomnicu dlhu Taenia saginata zije v traviacom trakte.
Ale prirodzeny sposob rozmnozovania pasomnice je produkcia vajicok, ktore sa dostavaju s trusom von zo zivocicha a nasledne priamo, alebo nepriamo do tela dalsieho hostitela. Nepriamo je to co nas ludi najviac zaujima na kolko, zrat exkrementy svoje ani cudzie nemame vo zvyku a po pouziti WC si ruky umyvame. Nepriamy prenos je prostrednictvom plodin, alebo vegetacie, ktora bola kontaminovana trusom. Doba ktoru tieto vajicka prezivaju je velmi velka nevadi im ani mraz iba teploty nad 60 stupnov. Tiez sa da nakazit zle upravenym masom medzihostitela, svina, krava, divina... Nasledky zvacsa nebyvaju smrtelne, niektory s Taenia saginata prezili aj 20 rokov a ani o nej nevedeli.

Echinococcus multilocularis o ktorom je rec v prvom prispevku je este podstatne vacsie svinstvo.
Tento parazit je cca 4mm velky a zije v crevach lisok a inych mysozravych cicavcov. Vajicka su volnym okom neviditelne a dostavaju sa von s trusom. V peceni mysi a inych cicavcov ktore skonzumuju kontaminovane plodiny, vyrastaju z vajicok larvy. Prve priznaky u cloveka mozu nastat az po 10 rokoch, to uz je na liecbu zvacsa neskoro. Vajickam neskodi mraz, teplota do 60 stupnov. Prezivaju roky.

Moja rada, nejest nic na miestach kde sa pohybuje dobytok a nikdy nejest nic co by mohlo byt tak nizko, ze a na to moze dostat trus. Ja zbieram maliny len od kolien vyzsie. Bylinky susim alebo varim. Susenie tiez likviduje parazita po niekolkych dnoch, ale musi byt pri teplote nad 40 stupnov a velmi nizkej vlhkosti menej ako 25percent. Teda letne slnko nestaci.

Skutocne by som chcel poznat, ake je rozsirenie tohto parazita u nas, lebo je to dost lokalne zavisle.
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod art-crow » 02 Feb 2013, 00:05

Diky za opravu. zas som o nieco mudrejsi. a ospravedlnujem sa teda za zavadzajucu informaciu. :(
Obrázok užívateľa
art-crow
 
Príspevky: 42
Registrovaný: 10 Mar 2012, 22:08
Bydlisko: Sereď
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: Nebezpečný parazit na lesných plodoch

Poslaťod Baho » 03 Máj 2023, 11:27

Dovolím si oživiť problematiku parazitov, pásomníc
Neviem ako kto a kde, ale viem že starí ľudia vedeli že sú nebezpečné v niektorých prípadoch až smrteľne !
Parazit sa môže do nášho organizmu dostať nasledovnými nakazenými potravinami (larvy sa usídlia v hovädzom mäse, rybách, bravčovom mäse),zeleninou, ovocím (vajíčka),vodou, stolicou. Tiež veľmi dobre vedeli ako sa pred nimi brániť a infikovaných liečiť..
Nie na darmo sa robila odjakživa domáca Orechovica, alebo orechová tinktúra ktorá sa pridávala po kvapkách do vody dokonca aj psom mačkám a všetkým zvieratám na hospodárstve ,veď voľakedy nemali odčervovacie tabletky !
Liečenie pásomníc musí trvať minimálne jeden mesiac, pretože aby sa zabránilo vzniku ďalších nových vajíčok. Tiež pomáha čaj z bobkového listu, klinčekov a borovicových odrezkov, pravidelné jedenie cesnaku.
Kurkuma je jednou z najobľúbenejších korenín indickej kuchyne a je zároveň jedným z najlepších prírodných liekov proti parazitárnej infekcii. Konzumácia korenia so sviežou žltou farbou znižuje výskyt ochorení spôsobených črevnými parazitmi a červami.
Moje deti sa nakazili parazitmi v škole na pieskovisku, zrazu nechceli jest. Boli nervozny stále unavený slabý mali tráviace poruchy, bolesť brucha, hnačky, vracanie.. doktorka nám odporučila tabletky asi parazitex či ako sa to volalo. No keď som pozrel zloženie veď to mám všetko doma, spravil som im skoro dvoj mesačnú liečbu a teraz zožerú aj klince...
Les môj chrám...
Obrázok užívateľa
Baho
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 08 Apr 2023, 07:43
Bydlisko: Levice
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 18 x


Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia