Vaření nad otevřeným ohněm

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod Dufi » 03 Máj 2016, 13:38

A ak by chcel niekto osvedcenu panvicku za dobry peniaz, tak: http://www.gastronom.sk/Panvica+zelezna+kovana ..len treba vypalit pred pouzivanim.
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod fatal_error » 22 Máj 2016, 18:31

Dufi píše:Americania vynaliezaju vodu :) ...liatinove, ako aj ocelove panvice su stale na trhu a su super...len sme na ne zabudli :)


Hej ved mne z toho bolo dost smiesno pretoze taketo panvice boli kedysi uplne bezne a je ich plny ebay. Niektore su za smiesne ceny typu 10$. Zalezi od znacky, velkosti a kvality.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod iggi » 03 Jan 2017, 20:18

chlapi, mal som zeleznu panvicu z lidla. Riadne hrube zelezo. Bohuzial mi to zena vyhodila. Chcel by som znovu taku kupit.
Obrázok
Bola s hrubého železa, pekne som si ju vypalova, natieral olejom...
čiže nová musí byť s hrubšieho železa, nie liatina, rovné dno, vnútri žiadne vrúbky vlnky, dve uši.
Cena čím menej tym lepšie... v lidl stala tuším 500skk
či čakať na akciu v Lidl? Býva tam ešte? díkes
iggi
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Okt 2016, 11:59
Bydlisko: DK city
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod Mirino » 04 Jan 2017, 17:49

No, ak netrváš na dvoch ušiach, tak celkom hrubá panvica klasického typu sa dá kúpiť napr. v Makru. Mám odtiaľ dve. 24 a 28cm priemer. Zvnútra normálne hladké, aj keď mávajú aj mriežkované - stejkové. Vypáliť, alebo skôr zabehnúť, je to potrebné. Tú väčšiu mám na palacinky a idú z nej dole ako z teflónu.
Prílohy
100_3666a.jpg
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod iggi » 06 Jan 2017, 19:15

Jo. O tych viem. Teda ta jedna na obrazku vypada s nejakymi ryhami.
https://sortiment.metro.sk/sk/hs-grilov ... m/206370p/
Kazdopadne dam si ju kupit. Ta z lidlu mala okolo 2,5mm hrubku zeleza.
iggi
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Okt 2016, 11:59
Bydlisko: DK city
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod Legil » 06 Jan 2017, 19:20

... stačí zadať do vyhľadávača železná alebo oceľová panvica a nájde toho veľa - - z niektotých e-shopoch som nakupoval aj ja také veci na varenie ...
:camp:
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod iggi » 06 Jan 2017, 20:53

nikde sa nepíše akú majú hrúbku... čiže takto sa to kupovať nedá.
Vačšinou aj obrázky sú ilustračné.
No kúpim z toho metra, a uvidím. Ak bude časom v Lidl tak beriem.
iggi
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Okt 2016, 11:59
Bydlisko: DK city
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod fatal_error » 29 Jan 2018, 16:19

Kurna ale sa mi zbiehaju slinky :camp:
Cely kanal tu https://www.youtube.com/channel/UCVVAnxQ2YMC_qlc7QfPA2YQ

Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod tato » 14 Nov 2018, 11:05

Jáj, v pondelok som si pozrel zopár týchto inšpirujúcich videí a hneď aj vyskúšal, výsledok vynikajúci,teda aspoň chuťovo :D
Prílohy
IMG_20181113_121435.jpg
IMG_20181113_124436.jpg
IMG_20181113_144425.jpg
IMG_20181113_144706.jpg
tato
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 11 Jan 2018, 19:19
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 75 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod atti.hombre » 14 Nov 2018, 11:19

:mrgreen: Dostalo som hlad... :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod tato » 23 Nov 2018, 10:49

Wellington panenka na môj svosky spôsob :D Inšpirácia z almazan kitchen.
https://youtu.be/laZEVCWzBqk

V noci sa zobudím a čo nevidím,sneh. Vstávam ráno o pol šiestej zbalím vercajk a hajde do prírody,všade ticho,tma a kurča v mojom ruksaku :D https://youtu.be/Cqhq7HNeGcs
tato
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 11 Jan 2018, 19:19
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 75 x

Re: Vaření nad otevřeným ohněm

Poslaťod marian160 » 07 Jan 2019, 09:40

[quote="iggi"]chlapi, mal som zeleznu panvicu z lidla. Riadne hrube zelezo. Bohuzial mi to zena vyhodila. Chcel by som znovu taku kupit.

od dnes v aktuálnej ponuke
https://www.lidl.sk/sk/ponuka.htm?articleId=22445
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Spôsoby varenia v prírode

Poslaťod Juzek » 09 Jún 2021, 08:50

Horizontálne ražne a ich praotec papek - Nám najznámejší spôsob úpravy jedla je opekanie, väčšinou údením, na papeku alebo roštom, väčšinou kuraťa, na ražni. Teda na papeku, ktorý buď máte v ruke, alebo je nad ohňom pomocou dvoch vidlíc po jeho stranách. Pri skonštruovaní takého ražňa je treba myslieť na to, že vidlice majú byť také, aby šiel ražeň nad oheň zavesiť v rôznych výškach. Samotný ražeň by potom mal umožňovať otáčanie. Na ražeň buď môžete napichnúť priamo potravu, alebo naň zavesiť kotlík.
Vertikálne ražne - Pokiaľ sa vám zdá, že návod na opekanie na papeku je príliš fádne, verte, že v niektorých zemiach opekajú na ohni inak. Asi preto, že je to pohodlnejšie, naložené mäso napichajú na papeky. Keď sa mäso dostatočne opečie, aj s papekom ho otočia k ohňu druhou stranou.
Pečenie na kameni - Vyberte nejaký pekný, celistvý a čo najhladší kameň, ktorý umiestnite tam, kde budete rozkladať oheň. Kamene z vlhkých miest nepoužívame lebo nebezpečným spôsobom praskajú. Pokiaľ kameň nie je placatý, proste ho zahrabte tak aby ho nad zem trčala maximálna možná časť a zároveň jedna jeho plochá strana bola na vrchu a vodorovne so zemou. Na miesto navršťe drevo, tak ako ste zvyknutý a zapáľte oheň. Až sa vytvorí dostatočné množstvo horúceho popola, oheň rozhrňte, kameň omeťte štetcom z ihličia a máte kameň pripravený na pečenie. Môžete ho samozrejme, pokiaľ máte, namazať nejakú tú jedlú mastnotu, aby sa vám mäso alebo chlebová placka neprichytila.
Pec z alobalu - Je dobré mať nad pečenou potravou kontrolu. Nie je nič otravnejšie , ako po hodine čakania vybrať z alobalu, z pod kotlíku alebo zemi spálené alebo nedovarené jedlo. Ideálne je preto nasledujúci spôsob pečenia. V tesnej blízkosti miesta, kde budeme zakladať oheň, napicháme drievka do zeme alebo navŕšime kamene tak, aby sme mohli miesto vystlať alobalom tak, aby vznikol priestor dostatočne veľký, na nachystané jedlo a otvorená smerom k ohňu. Podobne poslúži aj v stráni vyhrabaná plytká jaskynka, taktiež vystlaná alobalom. Alobal tu má funkciu praktickú, šikovnejší z vás si ale iste poradí aj bez neho za pomoci ílu alebo kameňov. Tento typ pečenia sa výborne hodí na pečenie rýb. Po celú dobu máte nad rybou kontrolu, ona naviac leží a nemá v prípade rozpadania mäsa kam spadnúť.
Pečenie v popole - Pečenie v popole je jeden z najstarších spôsobov pečenia vôbec. Nemyslíme tým využitie popola len ako zdroj tepla, ale pečenie priamo v ňom. Dodáva to jedlu špecifickú vôňu a chuť. Horúci popol zostatý po ohni alebo vyhrnutý na stranu zrovnáme do vrstvy silnej podľa potreby, opekané jedlo umiestnime na popol a tenkú vrstvu prihrnieme.

//přesunuto. P.
Obrázok užívateľa
Juzek
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Okt 2019, 18:12
Bydlisko: Sebedín,Bečov
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Predchádzajúci

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia