Lipové pupeny a mladé listy

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Lipové pupeny a mladé listy

Poslaťod Willy » 31 Mar 2014, 11:01

Tento víkend jsem pomáhal při prořezávání uschlých, nalomených a přerostlých větví ve vysoké koruně staré lípy.
Obdivoval jsem (raději ze země :D) práci našeho kamaráda "arboristy" - tedy člověka, který se s pomocí lan a horolezecké techniky jako pavoučí muž pohyboval v koruně stromu sem a tam a motorovou či ruční pilou upravoval jednotlivé větve.
Spadlé větve měly už pomalu otvírající se pupeny a z nich začínaly rašit malé světle zelené lístky.

Lipové pupeny 01.jpg

Kamrád, který zná můj zájem o všechno, co se nějak dotýká zálesáctví mne upozornil, že mám jedinečnou možnost ochutnat něco z toho, čemu zakladatel hnutí lesní moudrosti - E.T. Seton říká všeobecně "chléb lesa".

Lipové pupeny 02..jpg

Rozkousal jsem několik čerstvých pupenů, chuť byla celkem bezvýrazná, srovnatelná s hlávkovým salátem. Stejně tak i konzistence - příjemně to mezi zuby chroupalo a vše se dalo bez problémů rozkousat.
Pojal jsem nápad udělat si z lístků jarní zeleninový salát a natrhal jich větší hrst.

Lipové pupeny 03.jpg

Nasbírané pupeny jsem v misce ochutil trochou oleje, kapkou octa a špetkou soli. Chuť se díky ingrediencím trochu zvýraznila, asi bych si netroufl nazvat to nějakou extra dobrotou. Přesto by se toho dalo v klidu zkonzumovat větší množství. Ideální by to bylo jako doplněk nouzové stravy.

Lipové pupeny 04.jpg

V pohodě si dokážu představit mladé lipové lístky jako součást jarního salátu s ostatní čerstvou zeleninou - ředkvičky, hlávkový salát, rajčata, papriky atp.

Foto: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Lipové pupeny a mladé listy

Poslaťod hurka » 31 Mar 2014, 11:27

ja ich vždy ak nejaké nájdem, zjem, u nás v lese je ich celkom dosť a mne to chutí, je to trochu mazľavé, chuť je nevýrazná, to je pravda, no vetšina jedlých vecí v lese je tak či tak bez chuti :D :popcorn:
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x


Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia