Kompletní zpracování zvěřiny

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Kompletní zpracování zvěřiny

Poslaťod Wilderness » 09 Apr 2014, 21:13

Vezmeme-li v potaz, že můžete bushcraftit někde v odlehlých končinách třeba v tajze a budete si chtít obstarat potravu na delší čas či pro více lidí a vezmeme-li v potaz, že si správný lesa milovník z přírody nevezme nic jen tak pokud to nepotřebuje či nechce sníst a když už tak to využít jako dar co to nejvíce jde, tak jak tedy, jakými způsoby, co se dá a co ne a na co přehledně a kompletně zpracovat třeba uloveného SRNCE?
Od parůžku až po kopýtka bez co největších odpadu.
Maso samozřejmě co snísti lze (případně i jak v daný moment připravovat) co je nutné snísti hned a co je lepší konzervovat.

Velmi vhodný by byl i postup od počátku vyvrhování až po párátko v zubech..
Věřím, že by se rádo obeznalo i vícero lidí v tomto...

,,Není nikoho a ničeho moudřejšího, nikoho a ničeho dokonalejšího, nikoho a ničeho důležitějšího, než-li našeho domova-ČISTÉ MATKY PŘÍRODY"

Jen v ní tkví život...
Obrázok užívateľa
Wilderness
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 31 Mar 2014, 22:21
Bydlisko: Jižní čechy
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Kompletní zpracování zvěřiny

Poslaťod Elév » 10 Apr 2014, 09:45

Hlavne treba čo najrýchlejšie po zhasnutí dať von vnútornosti - vyvrhnúť! Rez viesť s rozmyslom a s ohľadom k ďalšiemu spracovaniu kože. Treba dať pozor aby sa tráviace šťavy a natrávená potrava zo žalúdka a hrtana nedostala na mäso a tiež bacha aby sa neprerezal močový mechúr! Znečistenie by viedlo k rýchlejšiemu hnilobnému rozkladu a zápachu. Jednotlivé vnútornosti oddeliť a pred ďalším spracovaním najlepšie asi dať do vody - bacha, mäso nie! Bežne sa na jedlo použijú pľúca, srdce, pečeň a jazyk, ostatné vnútro je asi skôr záležitosť osobných chutí a skúseností... žalúdok, hrtan a najmä črevá treba samozrejme vyčistiť. Nájde sa určite aj iné použitie ako na jedlo, žalúdok a mechúr sa u prírodných národov používal ako nádoba na vodu a stočené a usušené črevá sú jeden z najpevnejších povrazov, viz. napr. črevové struny hudobných nástrojov...ďalších možností na výrobu alternatív drahého tovaru z outdoor obchodov je určite mnoho.
Po vyvrhnutí treba vyrezať podliatiny a zrazeniny - hlavne po prípadnej strele! - nechať riadne vytiecť farbu - nevymývať, neoplachovať! ...zavesiť a nechať odkvapkať pričom zároveň srnček vychladne a svalovina stuhne, čo je dobre. Krv môžte zachytiť, zmiešaná s nejakým pečivom, alebo varenou ryžou a pod. a osmahnutá je to velice výživná dobrota. Treba chrániť pred muchami!!! Aspoň prikritím zeleňou, trebárs papradím, výborne ich odpudzuje napr. zelerová vňať.
Stiahnuť! ...je viac spôsobov, najekonomickejší mi príde (keď sa už k tomu teda dostanem, čo je tak raz za rok, za dva) TENTO spôsob. Ďalšie spracovanie kože je k nájdeniu v iných vláknach, ale určite platí, že spracovanie pred uschnutím spraví jemnejší rawhide, činiť kožu som zatiaľ neskúšal.
Hlava: čerstvý mozog je skvelý s vajíčkami, alebo odložiť na činenie kože. Parožky sú snáď jasné a lebku zaveste na strom, robí to v lese príjemnú mrazivú atmosféru a ilúziu dávneho, slobodného sveta a sýkorky si pochutnajú :wink: .
Behy od kolena dole polovníci vyhadzujú, ja to pri sťahovaní radšej obrežen nad kolenným kĺbom a obetujem ten kúsok a trocha námahy na prerezanie stehennej kosti kvôli dlhšej achylovke - šlache, čo je jeden z najlepších prírodných materiálov sveta. Dá sa ňou šiť, uvariť z nej skvelé lepidlo alebo ošlachovať chrbát dreveného luku, čím sa aj z menej kvalitného stane mimoriadne hodnotná a účinná zbraň, alebo ju použiť na akékoľvek spevnenie omotávkou, napr. pri osadení hrotu do šípu, po zaschnutí drží nezničiteľne aj bez lepenia. Kopýtka má srnec maličké, ale je to v podsate rohovina použiteľná na mnoho drobností od gombíka po nejaký šperk, alebo tak...
Mäso:
Vraj je dosť rozdiel ak bolo zviera uštvané a dlho dohľadávané, alebo zhaslo na mieste. V oboch prípadoch by mal byť rozdiel pri dobe zrenia, ale zatiaľ som to nikdy sám neulovil, podrobnosti ulovenia nepoznal, takže som to nejak neriešil.
Zverina sa necháva zrieť, začne sa v nej uvolňovať nejaká kyselina, tuším mliečna :roll: a mäso bude krehkejšie a stráviteľnejšie - doporučuje sa pred rozbúraním zavesiť na 1 až 3 týždne niekam kde je chlad, dobré vetranie a ochrana pred muchami, čo by bol niekde inde ako doma v komore asi trochu problém... čo by sa stalo pri vynechaní tohto kroku neviem a asi sa nestane nič tragického, ak sa to najskôr naporcuje a z pochopiteľných dôvodov priestorových sa nechá odležať v menších kusoch a keď tak nad tým premýšľam, ak by došlo na vec, tak by som v prípade hladu určite kus užul a strávil, asi by som si vybral kus plecka, to býva myslím najkrehkejšie... :?:
Polovníci zväčša zviera rozbúrajú hneď na všetky hlavné časti - krk, rebrá, plecká, stehná a chrbát, ten preseknú na dva... ja sa pred tým prndím s vypreparovaním chrbtovej šlachy, ktorá je jemnejšia a dlhšia ako achylovky, je to vcelku prplavá chirurgia, ale skvelý a veľmi nedostatkový matroš!
Zverinu oplachovať až pred spracovaním na jedlo!
Spôsoby skladovania sú rôzne, samozrejme mrazák :mrgreen: , sušenie, solenie, skladovanie vo vode, údenie... to je tiež vec zrelá na mnoho samostatných tém.
Nie som žiadny profík, ani to nerobím každý týždeň, tak ma neváhajte zdrbnúť ak som náhodou napísal nejakú somarinu! 8)

edit, drahá edit: Zabudol som na kosti! ...tie by tiež boli určite na samostatné vlákno (a tuším tu aj niekde je), nepreberné množstvo spôsobov využitia - od špiku, vývarov, cez lepidlo, mydlo, šperky, rúčky na nože až po hudobné nástroje.

Naozajstný svet (tento výraz používam ako pedant k výrazu "civilizovaný svet", teda tomu, čo zväčša máme na mysli, keď použijeme slovo "svet" (...to len taká malá, filologicko filozofická vsuvka :mrgreen:))...teda "Naozajstný Svet" je nám pri troche námahy a nejakých tých znalostiach aj bez platobnej karty schopný poskytnúť všetko (a asi aj ďaleko viac) čo v skutočnosti potrebujeme k spokojnému životu. Fascinujúce pomyslenie nie? 8)
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x


Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron