RECEPTY

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: RECEPTY

Poslaťod sima35 » 05 Júl 2014, 21:58

juraj1974 píše:Dnes som mal naladu na kuchtenie. Dnes prisla na rad huspenina. Po dlllllhom case som dostal chut a tak prisla na rad realizacia. Na huspeninu som pouzil jedno predne koleno a jedno zadne udene. Paprcky presehnute po dlzke na polovicku a koze.


Lesu zdar. Konecne dobry recept na huspeninu.Uz sa tesim ked sa do toho pustim, diky za recept.
sima35
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 17 Okt 2012, 20:21
Bydlisko: Slovakia
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Kamarátka » 08 Júl 2014, 21:11

Ahojte, nemáte niekto odskúšaný recept na krúpovú kašu buď na slano alebo na sladko podľa receptu dávnych predkov - bez použitia soli, umelých ochucovadiel a podobne? Len s využitím bylín čo ľudia našli okolo seba - iné ešte nepoznali... Ochutnali sme ju v rámci osláv Cyrila a Metoda na Valoch v Bojnej vlani, tohto roku som si chcela vypýtať "recept", ale nevarili ju. Bohužiaľ.. . .
Kamarátka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Dec 2013, 22:57
Bydlisko: TO
Dal Ďakujem: 45 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Borsuk » 09 Júl 2014, 17:38

Ako profikuchár ti môžem doporučiť hlavne tie krúpy dobre namoč deň vopred do vody.
Vodu zlej,pridaj dostatočné množstvo novej,krúpy znásobia svoj objem.Namočením
si ušetríš čas varenia.Na slano môžeš pridať sušené hríby,opraženú slaninu,cesnak
majorán alebo oregáno.Na sladko -med,mak,orechy,suš.hrozienka,brusnice,slivky a pod.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Kamarátka » 09 Júl 2014, 20:53

Ďakujem Borsuk, tak nejako to vychádzalo aj mne, len oni tam dávali aj svieže byliny, a neviem presne aké, či to môžem skombinovať - napr. medvedí cesnak so žihľavou a púpavou a pod.
Kamarátka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Dec 2013, 22:57
Bydlisko: TO
Dal Ďakujem: 45 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Borsuk » 10 Júl 2014, 15:54

Samozrejme môžeš používať čerstvé bylinky,keď dáš medvedí cesnak vtedy nemáš problém,lebo vtedy ešte iné nie sú.
Potom sa snaž nekombinovať spolu dve výrazné aromatické chute,aby sa neprekrývali.Cesnak sa dobre znesie z majoránom
alebo z rascou,pažitka z púpavou,petržlenová vňať z cibuľou a pod.Z lesným ovocím problém nie je to sa dá ládovať jedno
cez druhé,len aby ho bolo.Záleží od dátumu-kedy,a od prostredia-kde.Je to podobné ako z bylinkovými čajmi.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: RECEPTY

Poslaťod sokol » 20 Júl 2014, 09:53

Kouzlení s ječmenem

Dostal jsem echo od Willyho, že se tu někdo pátrá po receptu na kroupovou kaši. V roce 2012 jsem uvedl v časopisu Woodcraft článek Kouzlení s ječmenem, a tak si troufám jej po drobné úpravě zveřejnit i na bushcraft-portal.cz.

Ječmen patří mezi nejstarší zemědělské plodiny. Je čtvrtou nejrozšířenější zemědělskou plodinou na světě. Severní hranice pěstování ječmene sahá až za polární kruh (Norsko, Sibiř), v Tibetu a v Andách je pěstován v nadmořských výškách přesahujících 4000 metrů. Na naše území přinesly ječmen stěhovavé národy z jihozápadní Asie asi před pěti tisíci lety, tvrdí Wikipedie.

Poté, co jsem se dozvěděl, že se porič vařil v Čechách z ječných krupek ještě dříve než Angličané dobyli svět svým porridge z ovesných vloček, staly se ječné kroupy neodmyslitelnou součástí mého jídelníčku.

Český porič se připravuje z ječných krupek (perličky nebo lámanka) tak, že se krupky propláchnou studenou nebo horkou vodou a pak se v osolené vodě vaří do měkka (asi 20 minut). Ke konci vaření se voda nahradí mlékem a za stálého míchání se kaše dovaří. Anebo se studená kaše lžící vykrájí a polije vařícím mlékem. Pak se osladí nebo posype osmaženou cibulkou.

Na výpravách i doma k snídani jsem si oblíbil také kaši vikingskou. Kroupy upražím na suché pánvi a rozemelu na mouku. Doma používám k mletí starý hranatý kávomlýnek po babičce, na výpravách pak malý kávomlýnek Tramp. Umletou ječnou mouku zaliju mlékem (asi půl litru na hrst krup) a krátce povařím. Za stálého míchání kaše rychle houstne. Je-li příliš hustá, přidám mléko nebo vodu. Kaše hodně nabude. Do uvařené kaše vmíchám lžíci másla, lžíci medu a hrst nastrouhaných ořechů.

Pokud přidáme k ječné mouce sůl, máslo a trochu horkého černého čaje, získáme tibetskou campu (tsampu). Čaj přiléváme postupně a jen tolik, aby vzniklo husté těsto, ze kterého vytvarujeme kuličky velikosti pingpongového míčku. Campu můžeme vzít s sebou na cesty. Jí se se zeleninou, Tibeťané ji před jídlem opět namáčejí v čaji.

Kroupy jsou ovšem výtečné i jako hlavní pokrm. Propláchnuté kroupy vaříme v dostatečném množství osolené vody asi jednu hodinu. Stačí jen přikládat na oheň a dolévat vodu. Souhlasím s Borsukem, že doba vaření se zkrátí, pokud kroupy předem na několik hodin namočíme. Vařené kroupy lze smíchat s jakoukoli dušenou zeleninou, např. mrkví nebo celerem (nahrubo nastrouhanou mrkev orestujeme na másle, osolíme, trochu osladíme a krátce - 3 minuty - podusíme), s kyselým zelím, s dušenými houbami nebo jen s osmaženou cibulkou. Velmi vhodná je kombinace krup s luštěninou. Naše babičky a prababičky měly pro ně tajuplné názvy: kočičí svatba (hrách a kroupy), kočičí tanec (čočka s kroupami), švec (fazole s kroupami). Zkoušel jsem před časem obohatit těmito pokrmy táborový jídelníček, ale většina dětí je odmítala jíst. Rodiče jim taková jídla už dnes nevaří. Škoda.

Pokusil jsem se i o kroupové knedlíky. Vařené kroupy jsem smíchal s drobně pokrájenými listy lučních bylin, přidal trochu hrubé mouky a z hmoty vytvaroval kulaté knedlíky. Ty jsem dal na několik minut do vařící vody. Hotové jsem posypal osmaženou strouhankou.

Vývar z krup nikdy nevylévám. Smíchaný s mlékem (půl na půl) nebo ušlehaný s cukrem a citrónovou šťávou vytvoří lahodný nápoj – kroupovou smetánku.

//typografická úprava. Pája
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
sokol
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 26 Feb 2014, 10:49
Bydlisko: Holoubkov
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 55 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Pája » 20 Júl 2014, 18:48

Ahoj Sokole, výborný článek, díky!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Hrom » 20 Júl 2014, 20:53

Hrách a kroupy, to je hloupý...to musím zkusit. Díky za inspiraci Sokole. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Borsuk » 21 Júl 2014, 18:31

Ahoj Sokole,pekný obsažný článok.To čo spomínaš ako zmes krúp a luštenin je známe
židovské jedlo, volá sa šólet,môže byť aj z hydinovým mäsom samozrejme kóšer.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: RECEPTY

Poslaťod Kamarátka » 21 Júl 2014, 21:16

Vďaka všetkým, :yees: Škoda, že takéto jedlá sa pomaly vytrácajú...
Kamarátka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Dec 2013, 22:57
Bydlisko: TO
Dal Ďakujem: 45 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: RECEPTY

Poslaťod sokol » 23 Júl 2014, 22:48

Příznivé ohlasy na kouzlení s ječmenem mě potěšily. Děkuji a přidávám ještě své oblíbené

Kouzlení s hrachem

Hrách byl odjakživa základní potravinou našich předků. A cenným zdrojem bílkovin nejen pro vegetariány zůstává dodnes. Obsahuje vitamíny skupiny B a minerální látky fosfor, draslík, vápník, hořčík. Ze tří hrstí hrachu získáte večeři, snídani, polévku k obědu i pochoutku k odpolednímu čaji.

První den hrách zaliju dostatečným množstvím vody a nechám bobtnat. Druhý den vodu sliju a asi jednu čtvrtinu hrachu oddělím na pučálku. Zbylý hrách dám do vody a vařím do změknutí, což může trvat i dvě hodiny, ale starám se jen o dolévání odpařené vody a přikládání na oheň, takže se při tom můžu věnovat nejrůznějším jiným činnostem. Když je hrách natolik měkký, že jej lehce rozmáčnu mezi prsty, vodu scedím do většího hrnku a hrách propasíruju sítem zpět do nádoby, ve které se vařil.

Hrachové slupky, které v sítu zbydou, smíchám s dvěma lžícemi hladké mouky a utřeným česnekem, osolím a rukou prohnětu. Ze vzniklé hmoty vytvořím dlaní na prkénku placičky o průměru asi sedm centimetrů. Placičky smažím na pánvi s olejem. S chlebem či bramborou kaší získám vydatnou večeři.

Další den ráno přidám k hrachovému protlaku trochu hladké mouky, lžíci másla, sůl (pokud je protlak příliš hustý i trochu vody) a chvilku za stálého míchání povařím. A mám hrachovou kaši k snídani.

V poledne si připravím z másla a mouky jíšku, rozmíchám ji s hrachovou vodou, kterou jsem včera scedil a odložil, přidám sůl, majoránku, povařím a nakonec dochutím utřeným česnekem. Hrachová polévka je na světě. Až ji budete mít na talíři, nezapomeňte si do ní přidat osmažené kostičky staršího chleba.

Hrách, který jsem si oddělil na pučálku, dám na talíř nebo víčko od ešusu a přikryju. Dvakrát denně propláchnu hrách studenou vodou. Třetí den už vystrčí klíčky. Na pánvi rozehřeju sádlo, přisypu naklíčený hrách, osolím, opepřím a osmažím do křupava. Pučálka se hodí nejen k čaji, jak zmiňuji v úvodu, ale i k vínu nebo pivu. Někdo ji dělá dokonce na sladko.

Všem, kteří to zkusí, přeju bohaté kouzelnické zážitky.
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
sokol
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 26 Feb 2014, 10:49
Bydlisko: Holoubkov
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 55 x

Re: RECEPTY

Poslaťod sokol » 23 Júl 2014, 23:34

Do třetice přidám ještě recept na pražmu.

Letos jsem tábořil s naším woodcrafterským kmenem v údolí Berounky. Využívali jsme řeku k plavbě na kánoích. Jednou jsme se po delším splutí vraceli pěšky do tábora. Na poli ještě stála pšenice, vlastně triticale neboli žitovec (kříženec pšenice a žita). Natrhali jsme si pár klásků do kapes.

V táboře jsme z klásků vyklepali obilky a vyfoukali část pluch. Pak jsme obilky pražili na suché pánvi, občas vyfoukávali další uvolněné pluchy a plevy. Když obilky na pánvi byly už jakž takž čisté a při pohybu pánví vydávaly chrastivý zvuk, umleli jsme je na kávovém mlýnku na mouku.

Mouku jsme dali do kastrůlku, zalili vařícím mlékem a nechali asi patnáct minut stát. Za tu dobu mouka veškeré mléko pěkně vsála. Pak jsme přidali lžíci másla, lžíci medu a vše promíchali. Vznikla pražma, jeden z nejstarších teplých pokrmů člověka.

Doma připravuju pražmu z koupené pšenice. Pšenici dám večer do sklenice a zaliju vodou. Druhý den ráno vodu sliju a pšenici pražím na suché pánvi. Pražím tak dlouho, dokud nezačnou obilky na pánvi poskakovat a lupat. Dál už postupuji tak, jak popisuji výše. Ovšem chuť kaše z čerstvých obilek je o dost lepší, oříškovější.
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
sokol
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 26 Feb 2014, 10:49
Bydlisko: Holoubkov
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 55 x

Re: RECEPTY

Poslaťod wailer » 13 Nov 2014, 20:57

Túto paštétu robím dosť často nielen keď idem von. Nemá čas ani dlho odstáť.

1-cibuľu, 1 čaj. lyž. oliv. oleja, 3 strúčky cesnaku,1 kg kuracích pečienok, 1 čaj. lyž. Sójovej omáčky, majorán, tymian, čo má kto rád, 200 ml smotany na šľahanie, 125 g masla, soľ mleté čierne korenie .

Na oleji opečiem pokrájanú cibuľu a po chvíli pridám pretlačený cesnak. Umytú, očistenú pečeň pridám k cibuli a dusím kým sa neodparí voda. Potom ochutím sójovou omáčkou a pred dokončením pridám tymian alebo majorán a 100 ml smotany. Na záver dochutím soľou, korením. Potom pridám do trocha vychladnutej zmesi maslo a zvyšnú smotanu všetko rozmixujem a dám do pohárov. Nechám stuhnúť do druhého dňa.
Rýchle chutné nie moc drahé a bez nejakých E-čiek.
Kto skúsi prajem dobrú chuť.
Obrázok užívateľa
wailer
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 14 Jan 2012, 13:51
Bydlisko: CA,BA,NM.
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: RECEPTY

Poslaťod macakv » 13 Nov 2014, 21:59

Myslíš,že je to trvanlivé?....ja tí musím napísať,že nie!!!....u mňa to má trvanlivosť max. jeden večer....je to tak chutné,že ak sa náhodou zdržím v robote,tak zostane iba vylizana myska. :mrgreen:
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: RECEPTY

Poslaťod bobek » 18 Nov 2014, 20:38

TO: wailer : Děkuji za recept, už se paštika chladí, uvidíme jak dlouho vydrží :wink: .
Manželka si ji pochvaluje že je výborná. Po spočítání ceny surovin mi 1kg paštiky vyjde na 105,-kč, podobně koupím paštiku i v obchodě,ale s podílem surovin 30% vepřové maso (strojově oddělené), 20% vepřová játra, 50%tuk.
Kdežto do téhle paštiky jsem použil 0,5kg kuřecí játra ,0,5kg krůtí játra,poctivou smetanu i máslo...
Fakt výborná.
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron