Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Killian » 12 Jún 2010, 18:49

Koľko nosíte so sebou vody? Spoliehate sa iba na vlastné zásoby, alebo používate prírodne zdroje (v akom pomere ku vode, ktorú si zoberiete z domu)? Filtrujete vodu, používate dezinfekčné prípravky? Spôsoby získavania vody...
(V čom nosíte vodu bude samostatná téma)
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Voda

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 12 Jún 2010, 21:24

Jednu alebo dve fľaše po 1,5 litra. Podľa toho akú predpokladám spotrebu a dostupnosť. Dezinfekciu som skúsil asi pred 15 rokmi v okolí Čergova. Voda je potom taká hnusná, že by som to bral naozaj len tam kde predpokladám problémy s pitnou vodou. Prírodné zdroje využívam, snažím sa vodu dopĺňať a meniť aj keď mám zásoby. V slovenských horách nemám obavy o prístup k čistej vode, v zahraníčí by som uvažoval podľa konkrétneho miesta. Iné spôsoby získavania vody , napr. odparovaním , som neskúšal. Vo východnom Nemecku sme raz natrafili na vodu, ktorá mala úplne žltkastú farbu a smrdela. Ale nie ako minerálka ale inak. Bolo to pri nejakej odľahlej osade a tí ľudia nám povedali, že oni to pijú.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Voda

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 21:29

Vlado: a nebola to náhodou situácia podobná nasledovnému vtipu?: Príde rakúsky turista na Slovensko a ako je smädný, tak si poniže Slovnaftu kľakne k Dunaju a začne piť. Ide okolo rybár a zakričí: "Zošalel si? Však to sa nedá piť..." Rakušan odvetí: "Bitte? Was hovorit Vy?" Slovák na to: "Ále nič, pi pomaly, je studená!" :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Voda

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 12 Jún 2010, 21:38

Boli sme smädní a pýtali sme sa na vodu. Ukázali nám prameň ale nemali sme odvahu z neho piť. Neboli sme ešte toľko dehydrovaní aby sme to pili.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Voda

Poslaťod Adno » 13 Jún 2010, 01:25

Najviac co zvyknem nosit je tych 4-5 litrov vody nezavisle od poctu dni, teda az na jednodnovky, tam zvyknem nosit menej. Les je plny vody a ani si osobne neviem predstavit, ako si nosim na chrbte zasobu vody na nejakych 4-5 dni ked v lete tazkym terenom a so zatazou nie je problem vypit aj 7 litrov. Najradsej mam priamo pramene, alebo si najst najblizsi potok a snazit sa naberat vodu cim blizsie k jeho pramenu. V podstate vsetky akcie robime vo vyssich nadmorskych vyskach a ziadne osidlenia "nad nami" nie su, takze sa nejakeho chemickeho znecistenia neobavam. V stojatej vode moze byt problem s biologickym znecistenim a tam by to malo efektivne riesit prevarenie. Sice mam doma taku zasobu tabliet na cistenie vody, zeby som mohol vyrabat vodu aj pre cele polnohospodarske druzstvo :lol: no nebol som nuteny ich pouzit ani raz.

vlado- no, aj u mna osobne je dost dolezita opticka kontrola. Ked sa mi ta voda nepozdava uz na prvy pohlad, tiez by som to nepil, aj keby som bol presviedcany o opaku. Potom je tu este "smradlavostny" faktor, o zavadnosti vody sice vela nevypoveda, ale mnoho smradlavych mineralnych pramenov ktore su sice pitne, chutia aj asi ako vonaju :lol: . Stalo sa nam raz, ze sme putovali dlhu cestu za takym pramenom, ktory bol citit uz v znacnej vzdialenosti od pramena, a nikto to potom ani nechcel pit, isli sme radsej najst nieco normalne :lol: .
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Zvero » 13 Jún 2010, 19:24

Ja mam vždy jednu fľašku pri sebe, plus obyčajná PET fľaša v ruksaku ktorá so dá neskôr stlačiť a má minimálny objem....(čisto z ekologického presvedčenia používam jednu PET fľašu na viacerých akciách. Pred akciou ju len znova "nafuknem"). Celkový objem sa líši od dĺžky akcie a ročného obdobia.
Taký extrem: pri sebe cca 6-7L vody. Určite nato niektorí pamätajú (Adno, Killian). Bolo to v lete, vonku pieklo slnko a my sme boli na nohách od 10:00 a do 2:00 sme chodili... po ceste bol akurát jeden potok. Keď sme došli k cieľu, tak som nemal ani deci...... Na prvý pohľad možno veľké množstvo vody, ale som rád že som nemal menej.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Snypo » 13 Jún 2010, 21:36

Zatial som bol na viacdnových akciách v terene ako iba počas military akcií,tkaže si viete predstaviť že ako je clovek nabaleny a nosí úplne nepotrebné veci ako mínomet a RF 10 :-)

V lete na mil akciách nosím tak 3-5 litrov vody.Slovenské lesy majú bohatú pramene,čiže vždy sa dá nabrať voda niekde.

V zime kde je snehova pokrívka nosím tak maximalne 1,5-3 litre.Sneh topím,preváram,pijem.

Odporúčam inak do čistej vody primiešať hlavne počas akcií energetické nápoje v sáčku.Vznikne z toho dobrý nápoj,má to energiu a clovek si predtavuje ze sedi niekde na terase pri vode a ne v "srackach" niekde zalezly v lese :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Killian » 14 Jún 2010, 15:29

Snypo - s tým psychologickým efektom sladeného nápoja máš pravdu :). Pamätám ako som si nosil coca-colu a celú cestu a povedal som si, že ju vypijem až keď dojdem na ten kopec :D .
Osobne nosím pokiaľ možno kompletnú zásobu vody, ak to je prakticky možné - samozrejme na viac ako 2-3 dni v teplom počasí sa to váhovo nedá uniesť. Na jeden deň mi vždy vystačí 3 litre v camelbaku + nejaký ten liter vo flaške na varenie. Na 2-3 dni nosím 5-6 litrov, viac neberiem - potom už čerpám z prameňov, potôčikov a podobne. Na varenie v pohode naberiem z nejakého zdroja v lese, čo sa javí ako čistý a pre istotu ho trochu dlhšie povarím. Okrem toho mám zásobu tabletiek na čistenie vody, ak si nie som istý.
Filtre nepoužívam a nevidím v tom veľký zmysel - je to váha naviac a tabletka takisto zabije všetky baktérie. Filter by mal zmysel, ak by bola voda znečistená priemyselne a podobne, to v naších lesoch veľmi nehrozí.
Množstvo vody čo nosím závisí nie len od priemernej teploty (v 30°C na obed vypotím neúmerne viac ako v chladnejší jesenný deň), ale aj od miesta kam idem. Ak viem, že tam sú zdroje pitnej vody, tak jej toľko neberiem (pozriem na mape či nie sú zaznačené pramene, alebo je to terén, kde som už bol).
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 19:55

vsetko zalezi konkretne od terenu a zatazenia - konkretne u nas v Slanksych vrhoch nemame problem s pramenmi a vodou všeobecne,zato tu mame solidne kopce cize naročnost je kvalitna.
V lete je take prijatelne maximum nosiť cca 6 litrov ( 3l hydrapack+2x 1,5 l flasa).
V zime staci 3l hydrapack / PETflasa 1,5l,sneh je vsade naokolo predsa.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 20:00

Snypo - ako si spomenul zimu a hydrák: skúšal si v ňom topiť sneh? Neškodí to camelu? V zime nosím v hydráku vodu v tekutom stave a plastovú čutoru na topenie snehu práve kvôli obave o poškodenie hydrovložky kryštálikmi snehu.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 20:13

ide o to ze v zime do terenu na viac dni som chodil iba na mil akcie - tam mam aj varic a ešus so sebou. Sneh topiv v esuse.Hurak nieje na topenie snehu usposebeny,hoci je to možne ale zdlhave.Moj hydrapack je cierny,cize keby svietilo kvalitne slnko tak pomaly by sa v tom dalo roztopiť dost snehu.Teoreticky možes hydrak dať k sebe do oblecenia,ale zase sa sam podchladzujes,takže tak
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod atti.hombre » 15 Jún 2010, 14:38

V zime je lepšie roztopiť ľad ,ako sneh...dakde som čítal ( chuťovo odskúšal ),že voda získaná na pitia zo snehu,nemá prakticky žiadnu energetickú hodnotu-je ako destilovaná voda,preto je lepšie ( chuťou aj minerálmi) použiť ľad...cencúle...a pod.Inak vláčim max 2l vody na deň.V Tatrách som už z núdze ,do ktorej som sa dostal vlastnou vinou,lízal tečúcu vodu zo skál...prežil som-u nás s tým nie je problém,pokiaľ voda tečie.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Blade » 15 Jún 2010, 15:34

Co sa tyka cistenia vody, nie je celkom pravda, ze tabletky a filter je to iste. Tablety nicia aj mikrofloru v crevach, takze sa da pit len docasne, max. par dni, zatial co filter cisti bez pridania akejkolvek latky (samozrejme zalezi od typu filtra), vacsinou filtre funguju na baze aktivneho uhlia a nic do vody prakticky nepridavaju. Filtre casto zbavuju vodu aj pevnych castic, ale to sa da aj prefiltrovanim cez kus latky (najlepsie viacero vrstiev). Tablety su dobra nudzovka, nezaberu skoro ziadne miesto ani vahu. Ja som kdesi cital o tabletach na baze oxidu chloriciteho (chlorine dioxide). Su drahsie (ale stale sa to da prezit), ale vraj bezpecnejsie.
Kazdopadne aj ked sa u nas da vode verit, urcite by nikto nechcel dostat hnacku alebo cosi horsie ked by bol vonku sam. Filter zo sebou tahat nemienim (aj ked sa da kupit aj uplne maly, ktory skoro nic nevazi) takze radsej tablety pre pripad nudze a vodu tak max. 4-6 litrov.
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Killian » 15 Jún 2010, 16:48

O tých veďľajších účinkoch som niečo počul, ale skúsim o tom nájsť viac. Klasické tabletky obsahujú chlór, ten by sa mal po čase úplne rozložiť vo vode. Preto sa musí asi aj ta voda nechať aspoň 15 minút odstáť. Veľa miest má chlórovanú vodu z kohútikov(ale tam je asi ta výsledná koncentrácia menšia). Ale súhlasim, že to je viac menej pre núdzové použitie.

Ešte je potom možnosť použitia sterilizácie UV svetlom, ako je napríklad Steripen. To zabije všetky baktérie, nie je to ťažké a nepoužíva to žiadnu chémiu - iba sa to ponorí do pohára a zapne. Nemám skúsenosti, ale neskôr si o tom niečo naštudujem. Z fleku ma napadne napríklad nevýhoda, že sa tým nedajú dezinfikovať väčšie množstva vody a musíte mať nádobu, kam sa to dá ponoriť (širší otvor). A závilosť na batériach, ale možno to má dobrú výdrž.

Ale to by asi mohlo byť na inú tému (čistenie vody).
Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod sally » 16 Jún 2010, 09:56

Vodu z prírody preváram v ešuse/kotlíku a nikdy nebol problém. Zberám len tečúcu, na pohľad číru vodu. (na Muráni som pil z potoka bez prevarenia a som stále tu)

Najväčší problém s pitnou vodou z prírody nie sú mikroorganizmy - vieme sa ich pohodlne zbaviť prevarením = epipen a iné sterilizačné prístroje sú viac menej zbytočné. Reálny problém z dlhodobého hľadiska pitia vody z prírody predstavujú mikročastice hornín a šutrov vo vode - ostávajú v ľadvinách a pri dlhodobom pití vody bez mechanického prefiltrovania (tým nemyslím filter ako ponožka s uhlím/pieskom a podobne) môžu ľadviny poškodiť.

Sumarizácia: kupovať MSR filter a iné srandy mi do našich podmienok v drvivej väčšine prípadov tečúcej čírej vody príde maximálne zbytočné. Vodu stačí prevariť, ak je zakalená, prefiltrovať svojpomocne a a hotovo. Nie je to na dlhodobé pitie, no na naše občasné bushcrafterské využitie to stačí.
Tie super filtre sú dobré niekam do amazonu, malajzie a podobne, u nás je to fakt overkill.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron