Ryby a iné vodné živočíchy

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Ryby a iné vodné živočíchy

Poslaťod atti.hombre » 21 Nov 2010, 22:09

Chytáte ryby,ked narazíte na vodný tok?...Ja sem-tam áno ( na čierno ),rybu odšupiním, vykuchám ,posolím( ak mám koreniny tak okorením korením - čiernym ),alebo natrhám bylinky ( zelené ) a zabalím do pripraveného blata ( hnedého ) a zahrabem na 15-20 minút do pahreby ( horúcej )...a ked ma nik pri tom nechytí,tak to aj zjem... :lol: :wink:

Raky som ešte neskúšal,ale ako som čítal článok o invázii amerických rakov do našich vôd a následne hubiacich našich domácich rakov riečnych, tvrdo o tom uvažujem,že tie čierne potvory zaradím do môjho jedálníčka- pomôžem prírode...

//názov témy upravený
//skw
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod sally » 21 Nov 2010, 22:51

atti.hombre: o chytaní rýb, úhorov i rakov uvažujem (raky i úhory do pascí). Z mojich skúseností z legálnej rybačky sa mi ale s pojmom "chytanie rýb" spája dosť dlhý čas potrebný na ulovenie ryby = problém, ak je vodný tok ďaleko od tábora. Zároveň je potrebné byť pri udici celú dobu. Viac ma láka si "upytliačiť" vevericu, kunu...strava i úžitkovo-dekoratívna kožušina :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod venco » 22 Nov 2010, 14:40

Kedysi áno, dokonca som bol aj rybár, potom sem tam na čierno som si lapil pár jalcov a ostriežov. Pri rybačke na ostrieže som vytiahol na háčik aj neúrekom rakov riečnych, ale tých som púšťal. No a odkedy sa stal z čiernej rybačky trestný čin, tak už mi za to nestojí aby ma niekto poťahoval a vyhodil z práce u štátnej firmy...
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod atti.hombre » 22 Nov 2010, 17:54

Chytať ryby som myslel nie rabovať vodu,ale presne tak ako v lese táboríš (to tiež u nás volne povolené nie je a nik rozumný lesu neublíži...).Predpokladám,že všetci čo nahodia návnadu ( Sally pascu :-) ) majú povolenie od rybárskeho zväzu ,ktorý spravuje tamojšie toky...Myslené to bolo tak ,že či používate udice...či len vlasce a pod. + techniky a nejaké finty...v žiadnom prípade, že pytliačíte! :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod sally » 22 Nov 2010, 18:03

atti.hombre píše:Chytáte ryby,ked narazíte na vodný tok?...Ja sem-tam áno ( na čierno ),rybu odšupiním...

:wink:

ale inak s tebou plne súhlasím. Rybársky lístok, poľovné oprávnenie by bolo len a len výhodou. No platí stará pravda: kde niet žalobcu... som zvedavý, kto lesu a prírode škodí viac: nejaký tulák (bushcrafter), ktorý si chytí rybku/vevericu a spraví si malý ohník na čaj, alebo tlupa mladistvých, ktorí sa na kraji lesa ožerú, nechajú tam porozbíjané fľašky a kopu bordelu. Alebo lesná stráž na vozidle 4x4 snažiaca sa vyhnať z lesa vandrákov a tulákov? Alebo pytliaci loviaci zver pre reštaurácie? Stále mi to, čoho by sa prípadne zálesák dopustil, príde ako zanedbateľná ujma voči prírode v porovnaní s ostatnými prípadmi. Že je to z pohľadu zákona jedno, je smutné a treba zmeniť zákon, lebo je chorý. No to tu bolo vždy a asi aj bude. :cry:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod stormmast3r » 14 Feb 2011, 10:25

A čo žabie korytka? Sú jedle?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod Domino » 14 Feb 2011, 17:07

Nie som rybár ale paru krat som bol na rybačke sem tam aj "Pytliačil". Ako sally písal že má stým spojené dlhé čakanie dalo by sa to vyriešiť že na nejaký silnejší konár priviaže sílon na druhy koniec hačik z vhodnou návnadou zaťažiť nejakým kamienkom háčik nech to náhodou nepláva po hladine. A môžte sa isť venovať stavbe taboru alebo rozkladania ohňa ale povedal by som že celé rybárčenie je dosť o náhode a šikovnosti rybára. Chel by som ešte skúsiť loviť ryby pomocou oštepu ale to che pevné nervy ešte väčiu šikovnosť.
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod lynx » 14 Feb 2011, 19:10

Domino píše:Nie som rybár ale paru krat som bol na rybačke sem tam aj "Pytliačil". Ako sally písal že má stým spojené dlhé čakanie dalo by sa to vyriešiť že na nejaký silnejší konár priviaže sílon na druhy koniec hačik z vhodnou návnadou zaťažiť nejakým kamienkom háčik nech to náhodou nepláva po hladine. A môžte sa isť venovať stavbe taboru alebo rozkladania ohňa ale povedal by som že celé rybárčenie je dosť o náhode a šikovnosti rybára. Chel by som ešte skúsiť loviť ryby pomocou oštepu ale to che pevné nervy ešte väčiu šikovnosť.


Tak ten kamen by sa dal pouzit ako olovko a pripojit cez obratlik, ale myslim, ze nechat to tam a ist nieco ine robit , no... to by trebalo fakt stastie, a s tym ostepom, to treba byt fakt sikovny :mrgreen: , ani si to neviem predstavit, ale urcite sa to da, no treba urcite vela trenovat :lol:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod Domino » 14 Feb 2011, 20:14

No neviem použil som to tak už a keď si dobre pamätám tak stále sa dačo uchytí len to treba nejak v hodne spustiť aby to nebolo úplne na dne ale zas ani príliš vysoko. Ešte taká poznámka dajú sa kúpiť také tmavé silony s tými sa že vraj zvišuje aj pravdepodobnosť ulovku
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod maks » 17 Mar 2011, 22:22

Silon sa dá už kúpiť v rôznych farbách.

Ja keď som bol malý tak sme s kamošom chodili chytať raky do potoka ktorý tiekol z priehrady(rybársky revír), keď sme chytili raka s väčšími klepetami tak sme mu ich nejako oddelili od tela a kamošov brat to vedel upiecť, klepetá a dokonca aj chvost ale z neho bolo treba niečo vybrať lebo to bolo nejedlé, chuť mäsa v klepetách pripomínala kura
raky bez klepiet vedeli žiť ďalej takže až tak sme im neublížili.

Chcem sa opýtať či sme mohli vydieť na do modra sfarbeného raka??
maks
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 16 Mar 2011, 21:33
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod Pája » 17 Mar 2011, 22:42

Nechci vyvolávat flame, ale musím se ozvat. Prostě představa, že urvu rakovi klepeta a myslím si, že jsem mu nezpůsobil "zas až takovou újmu" je naprosto hrozná. Krom obrany s klepety rak i loví, takže si ho k záhubě vlastně odsoudil. :evil: Za takové mrzačení zvířat :whoop:

(pokud je to příliš expresivní, nechť prosím moderátor smaže, díky)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod poldajko » 17 Mar 2011, 23:14

Fu ha ako to tak čítam neverím vlastným očiam .... ale beriem to tak že s tými rakmi ste si robili srandu že??? Osobne som aj rybár okrem iného a nevadí mi že si v lesnom potoku alebo jazere chytí bushcraftak rybku aj keď sa to nemá... samozrejme to nesmie byt v čase keď sa ryby trú (neresia) ... ale keby som niekoho videl že loví rakov tak sa asi neudržím a nedopadlo by to moc dobre nakoľko rakov je ozaj málo (okrem toho že sú zákonom chránený ) :evil:
poldajko
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 27 Feb 2011, 23:48
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod stormmast3r » 17 Mar 2011, 23:21

tak toto nie :bash:
Niekedy žasnem nad ľudskou hlupostou....

Tradicný sposob usmrtenia raka na jedenie je vykrutenie a vytrhnutie stredneho "članku" chvosta. Tento ukon ho naraz aj usmrti aj vypytva.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod venco » 18 Mar 2011, 10:05

maks píše:Silon sa dá už kúpiť v rôznych farbách.

Ja keď som bol malý tak sme s kamošom chodili chytať raky do potoka ktorý tiekol z priehrady(rybársky revír), keď sme chytili raka s väčšími klepetami tak sme mu ich nejako oddelili od tela a kamošov brat to vedel upiecť, klepetá a dokonca aj chvost ale z neho bolo treba niečo vybrať lebo to bolo nejedlé, chuť mäsa v klepetách pripomínala kura
raky bez klepiet vedeli žiť ďalej takže až tak sme im neublížili.

Chcem sa opýtať či sme mohli vydieť na do modra sfarbeného raka??


Mohli v akvárku...
Keď som bol malý tak v potoku u starých rodičov sme vídavali kopu rakov bez jedného klepeta, ale nikdy nie bez oboch. Najviac rakov tam žilo v plechových konzervách čo tam pohádzali ľudia, ktorí si mýlili potok so smetiskom...
Prílohy
bluelobster.jpg
bluelobster.jpg (121.9 KiB) Zobrazené 9477 krát
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Ryby a iné vodné oné

Poslaťod maks » 19 Mar 2011, 13:19

zas nie tak modrý

tie raky tam žili ešte dlho a ešte aj žijú
a ako som napísal boli sme malí teraz by som to učite nespravil
maks
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 16 Mar 2011, 21:33
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Ďalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron