Pasce

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Pasce

Poslaťod atti.hombre » 24 Nov 2010, 17:32

Sally mi dal myšlienku a tak som sa jej chytil...sem sa všetky vaše pokusy a ak sú tak aj fotky nech sa poučím...inak patria sem aj fotopasce! asi :wink: Ak bude dosť informácií a ja stihnem odskúšať funčnosť rôznych typov pascí, tak by sa mohla zorganizovať lovecká výprava na kuny...čo Sally?! :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Pasce

Poslaťod sally » 25 Nov 2010, 13:27

Atti.Hombre: na takej výprave sa zúčastním veľmi rád. Či už pri tvorbe foto/pascí alebo pri spracovaní foto (na to mám své lidi) /úlovku.

Pripojím môj postreh ohľadom tlčky v tvare 4: pravouhlý spoj na vertikálnom drievku (ako jediné sa dotýka zeme) musí byť pomerne plytký, aby bol spúšťací mechanizmus jemný. A nájsť vhodné "drtiace závažie" nie je až taká sranda - malo by byť cca 5x ťažšie ako hmotnosť zamýšľanej koristi. Ak bude ťažšie, rozmačká zviera na kašu. Druhý "problém" je v tom, že často je také teleso pomerne nestabilné a vratké (pokrútený kmeň stromu...), v našich podmienkach zabudnime na ideálne ploské kamene ako z príručiek :) Na miestach, kde je pascu výhodné postaviť, sa dané kamene alebo iné predmety ako na truc nenachádzajú.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pasce

Poslaťod Michal » 25 Nov 2010, 14:08

Ohľadom tejto tlčky: ja som ju tiež skúšal vyrobiť, mechanizmus sa dá spraviť pomerne jemný - treba skúšať kde a koľko vyrezať- pozn. tu závisí aj na tom či je drevo čerstvo odrezané alebo vyschnuté :)
ilustračný obrázok:
Obrázok

Ja som použil spadnutý smrek sekerou som ho skrátil na cca 1.3m poleno, rozštiepiť na polovicu, na hornu polku som na jeden koniec priviazal kameň aby som pridal čo to na hmotnosti. Na konštrukciu 4-ky som použil čerstvé drevo z jaseňa. Takto pripravená pasca sa dá postaviť celkom stabilne, plochy sú relatívne rovné a dobre na seba priliehajú. Čerstvé drevo je ale menej "citlivé".

Nevýhodou tejto tlčky v tvare 4 - je to že pokiaľ je uloženie nestabilné dokáže ho zhodiť aj pomerne slabý vietor. Pokiaľ zle uložíme konštrukciu, môžu nám drevká, ktoré majú pascu spustiť spadnúť pod predmet, ktorý má na našu obeť spadnúť, tým pádom je pasca neúčinná a naša milá obeť prchne :). Jedna z alternatív, ktorá tento problém rieši je napr. toto:
Obrázok

Veľmi dobré a používané su tiež aj drôtenné oká - Napríklad na veveričky, zajace a inú drobnú zver vrátane vtáctva.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Pasce

Poslaťod Snypo » 27 Nov 2010, 11:22

... pozor na pytlactvo a zákony .... samozrejme čo oči nevidia to srdce nebolí :wink:
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Pasce

Poslaťod stormmast3r » 11 Jan 2011, 00:30

Myslim, že na oka by mohli byť vhodné kovové struny na gitaru. Na jednej strane je take koliesko z otvorom, ktoré drži strunu v kobylke. Cez to sa da prevliecť druhy koniec a vuala oko je na svete.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Pasce

Poslaťod sally » 11 Jan 2011, 11:54

stormmast3r: lenže kto si bude dávať dolu struny z naladenej gitary? :mrgreen: Hlavný problém struny z gitary (skúšal som - len pre edukačné dôvody, pochopiteľne!) je ale v tom, že sa struna veeeeľmi ťažko pripevňuje k niečomu pevnému, aby zviera neutieklo. Proste ten matroš sa super navíja na git. mechaniku a tak, ale spraviť na ňom slušný uzol, ktorý bude držať pri silnom šklbaní nie je až tak sranda. Bavíme sa o tenších kovových strunách bez opletu, tvrdosť okolo 9, však? Proste bežné struny na tábornícku gitarku. Robiť oko zo strún s opletom (e,A,D,G) je kvôli ich hrúbke nonsens. S so strunou G by to snáď ešte šlo.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Paiute deadfall

Poslaťod SKW » 11 Jan 2011, 22:13

Vylepšenou verziou pasce figure 4 je tzv Paiute deadfall. Jedinou, možno niekedy nevýhodou je, že vyžaduje malý kúsok povrazu. Stačí ovládať techniku pletenia prírodných povrazov. Rozdiel pri tejto pasci je ten, že spúšťač je dobre premyslený, je to malé krátke drievko, ktoré má v strede uviazaný povrázok a celé to drží pokope, ako na obrázku. Pri tomto mechanizme sa nestane, žeby vám pod skalou ostali drevá z konštrukcie a umožnili by zvieraťu ujsť, ako sa to niekedy stáva pri figure 4, lebo konštrukcia sa pri spustení odhodí smerom preč od skaly. Robil som túto pascu hlavne na potkany, ako kameň som používal menší betónový "štvorec" :),
V prírode som túto pascu skúšal praktizovať s pomocou prírodných povrazov, hlavne s povrazom z pŕhľavy, alebo vŕbového lyka.
Obrázok


Podobnú pascu, ako spomínal michal s rozštiepeným polenom, demonštruje aj RM v tomto videu. (RM Extreme survival in Rocky Mountains - Skalnaté hory)
Táto má celkom zaujímavý spúšťač.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Pasce

Poslaťod Mamarcel » 13 Jan 2011, 09:54

Ale aj tu je asi problem ze spustacie drevo sa dostane medzi pascu a zviera moze ujst, nie? Alebo as to vzdy sklopi tak ze sa to nestane? Inak ten mechanizmus sa mi velmi paci, :shock: urcite dakedy vyskusam.
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Pasce

Poslaťod SKW » 13 Jan 2011, 10:51

Jasné, niekedy sa to môže stať. No pri správnom nastavení pasce, po spustení pod kameňom ostane len palička na ktorej je návnada. A tá pokojne môže byť tenká, keďže nenesie hlavnú váhu, len návnadu.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Paiute deadfall

Poslaťod SKW » 13 Jan 2011, 15:05

V tomto videu môžete vidieť ako pasca funguje a že sa dá vyrobiť bez noža a s použitím prírodného povrazu z pŕhľavy.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Pasce

Poslaťod janius » 23 Jún 2011, 18:10

Toto je tiez super pasca na vtaky vid video

http://www.youtube.com/watch?v=9iR_3zWd ... re=related
janius
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 19 Jún 2011, 00:45
Bydlisko: Banska Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Pasce

Poslaťod Budy » 10 Júl 2012, 17:05

Dávam do pozornosti nový portál o ľudovej kultúre, ktorý okrem zaujímavých hesiel (až na chybu v definícii luku) zobrazuje horehronské pasce http://www.ludovakultura.sk/index.php?id=848
Budy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 17 Nov 2011, 20:13
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Pasce

Poslaťod fatal_error » 10 Júl 2012, 17:18

:camp:

Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Pasce

Poslaťod radeton » 10 Júl 2012, 17:45

vie niekto z vás uviesť jediný racionálny dôvod stavby podobných pascí vo voĺnej prírode v naších lesoch pri praktizovaní bushcraftu? dajme tomu že by sa tam podarilo niekomu rozmliaždiť telo kuny skalnej čo s ňou potom? bude ju následne konzumovať? alebo si iba proste dokáže že je chytrejší tvor ako to zviera a dokázal mu privodiť týmto spôsobom smrť? nemyslím že by niekto kto sa pohybuje vo voľnej prírode na našom území bol odkázaný na takto získaný zdroj potravy.u mňa je na prvom mieste úcta ku všetkému živému nikdy som nezabil žiadneho tvora iba z dôvodu nejakého zadosťučinenia že to dokážem, a že som bystrejší tvor ako ostatné živočíchy v prírode :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Pasce

Poslaťod radeton » 10 Júl 2012, 22:07

ešte by som chcel podotknúť na margo tohoto druhu pascí (padajúce kamene,alebo časti kmeňov) sú to najmenej vhodné pasce na získanie potravy v krízovej situácii.mäso takto usmrtených zvierat je vždy značne poškodené a pokiaľ tam ostáva dlhšiu dobu podlieha rýchlo skaze.a aj keď je usmrtené zviera vyzdvihnuté v krátkej dobe od času usmrtenia mäso je podliate krvou čo spôsobuje jeho znehodnotenie a následný rýchly rozklad . u niektorých živočíchov aj vyplavenie toxínov do krvi.neberte všetko čo odporúčajú "borci "na otázky prežitia na nete ako písmo sväté skutočnosť v reále je v drvivej väčšine úplne iná. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Ďalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia