Zálesácke keksy

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Zálesácke keksy

Poslaťod Hawkeye » 20 Dec 2016, 20:24

Zdravím Vás priatelia. Snáď mi odpustíte, že som založil novú tému, ale budeme sa tu baviť o špecifickom druhu pečiva, tak som to nechcel dávať ku chlebu. Zaujímajú ma zálesácke keksy alebo sušienky, ak chcete. Ide o tvrdšie pečivo neutrálnej chuti (ani na slano, ani na sladko), na ktoré si môžete natrieť lekvár alebo paštétu (alebo čo len chcete). A ktoré si samozrejme môžete so sebou zobrať do prírody. Mal som jeden skvelý recept, ale, bohužiaľ, som ho stratil a na stránke, na ktorej bol uverejnený, sa už nenachádza (bolo to na stránke zálesák.eu). Máte Vy nejaké skúsenosti s takýmto druhom pečiva? Ak áno, určite mnohých potešíte, ak sa podelíte s receptom (teda pokiaľ to nie je utajené rodinné dedičstvo).
Obrázok užívateľa
Hawkeye
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 19 Dec 2016, 17:51
Bydlisko: Liptov
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod jasommato » 20 Dec 2016, 21:27

keksy by aj mna zaujmali dake fajne tvrde huste aby ich velka hmoznost zaberala mensi objem bolo by to sice menej chutne ale zase by som usetril robotu oproti muke co bezne nosim
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod Nataniel » 20 Dec 2016, 23:38

Asi sú to "kekse" ktoré jedli aj vojaci počas americkej občianskej vojny. Jedol som ich na jednom traperskom rendevu, kde dorazili aj títo vojaci. Takze ak chceš recept asi treba napísať niekomu z cacwa.cz
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod juraj1974 » 21 Dec 2016, 14:45

Priatelia. Mam otazku... O ake keksy vam v podstate ide? Chcete si to robit v lese na ohni co obnasa vlastne mat zo sebou zmes ktora sa vymiesa do pozadovaneho stavu a upecie na pahrebe ci na esuse alebo panvici? Ale vam ide o hotovy produkt ktory si zo sebou zoberiete? Podla mna trh momentalne ponuka nie male mnozstvo roznych sucharov ci ako to sa tu nazyna keksov... Skuste porozmyslat co by vam vyhovovalo viacej. Potom sa vieme pohnut dalej.. :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod jasommato » 21 Dec 2016, 23:14

ked sa mi chce piect v lese peciem placky a mam pokoj je to lepsie ako kexi
ale ak by boli dake hotove alebo dake co sa daju spravit doma a maju ohromnu zivotnost a v prvomrade co najhustejsie cize aby sa dalo najest bez toho aby som nosil obrovsky objem tak by som to vyskusal na vylety ked sa mi chleba miesit a piect nebude chciet
cize nieco velka hmotnost mali objem a aj tak veeeeeeelke balenie :D
ale z tychto podmienok mi to vychadza na poriadny zubolam :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod juraj1974 » 22 Dec 2016, 08:44

Podla toho co pises (tazke a maly objem) mi vychadza len jeden produkt co osobne poznam... nie je to keks ale je to chlieb Nekvaseny chlieb zo semien ako su slnecnica lan ci ine a poviem ti ze ono to ma maly objem ..kocka cca 15x10x10 cm ale je to tazke ako slak... je to vlastme mix tych semien a muky. Je to velmi sýte. Tuk z tych semien je v zaludku ako kamen. Dlllho vydrzi. NIe je to sice keks o ktorom je tato tema ale vyhovuje tvojim poziadavkam...
Na zmes ozaj netreba vela. Staci muku podla vlastného vyberu sol kypriaci pracok ci sodu bicarbonu a napríklad drvena rasca plus olej v malej flasticke... toto ked mas v sacku tak si vies spravit keks hoci kde.. pridavanim ingredienci podla vlastného vyberu to len a len vylepsis. Z osobnej skusenosti to bude uuuurcite lepsie ako nejake placky zo žaluďovej muky o ktorej tu je tiez vlakno dost popisane. V podstate od tych žaluďových placiek je lepsie naozaj vsetko. A to by som si dovolil tvrdit ze asi ako jedine by mohli niest nazov zalesacke placky...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod jasommato » 22 Dec 2016, 16:13

no zaujal si ma asi to vyskusam klasicky psenica raz kopa semiacok daka slnecnica lan a podobne a ziadne drozdie ale kypriaci prasok sol a kopa rasce trocha smalca
a ten popis kamena v zaludku to je presne to co som potreboval
a vezmem si aj varovanie a ziadne zalude :D nikdy som ich nemal a som aj tak lenivi s nimi robit
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod Hawkeye » 22 Dec 2016, 18:21

juraj1974 píše:O ake keksy vam v podstate ide? Chcete si to robit v lese na ohni co obnasa vlastne mat zo sebou zmes ktora sa vymiesa do pozadovaneho stavu a upecie na pahrebe ci na esuse alebo panvici? Ale vam ide o hotovy produkt ktory si zo sebou zoberiete? :camp:

No ja som mal na mysli keksy/sušienky, ktoré si upečiem doma v rúre. Samozrejme, je kopec produktov, ale človek má z toho väčšiu radosť, keď si to urobí sám doma. No nie? :) Ono tu asi nejde o nejaké plnohodnotné jedlo, ktorým sa dostatočne zasýtim na obed, ale skôr o nejakú desiatu (alebo snack, aby som bol moderný :D ). Niečo, do čoho zahryznem pri krátkom zastavení.
Našiel som niečo, čo sa dosť podobá tomu môjmu stratenému receptu. Ide o recept na Simple Biscuits z 18. storočia, ktorý na svojom youtube profile ponúkajú chlapíci z Jas. Townsend and Son. https://www.youtube.com/watch?v=rWYtmcEXgPw Ak som to dobre poprekladal a prekonvertoval všetky jednotky, tak by to malo byť (po zaokrúhlení) asi takto:
115g masla
4 hrnčeky (mal by to byť približne 2 1/2 decový hrnček) múky (ja použijem celozrnnú)
½ hrnčeka cukru
1 vajce
Mlieko podľa potreby
Rasca celá (tú asi vynechám)
(Soľ v recepte nieje, ale štipka určite nemôže uškodiť)
Najskôr si roztopíme maslo. Múku zmiešame s cukrom. V tejto chvíli môžeme pridať rascu, ktorú zmiešame s múkou a cukrom. Do múky pridáme vajce (trochu rozšľahané) a roztopené maslo. Zamiešame. Postupne pridávame podľa potreby mlieko, kým nemá cesto správnu konzistenciu. Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a vyvaľkáme natenko. Z cesta vykrajujeme okrúhle keksy, do ktorých narobíme dierky, aby sa lepšie prepiekli. Vložiť do rúry rozohriatej na 120 – 150 °C a piecť 7 – 15 minút.
Idem to hneď vyskúšať. O výsledku budem informovať :wink:
Obrázok užívateľa
Hawkeye
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 19 Dec 2016, 17:51
Bydlisko: Liptov
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod juraj1974 » 22 Dec 2016, 21:01

Nooo vidíš. Treba len skúšať. Varenie nie je o gramoch či mililitroch .. varenie je o pocitoch a experimentovani. Treba skúšať. Držím palce a teším sa na výsledky.. :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod jasommato » 23 Dec 2016, 00:16

ja som zvedavi na vysledok tich keksou mozno skusim dva recepty
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod beaster » 23 Dec 2016, 11:00

Super Hawke :) a potom hod aj dake fotky s pecenia ze ako to vyzera.

PS: ja by som asi tiez dal stipku soli. Uz len z toho dovodu, ze ak si ich beries do lesa na turu tak ti nahradi stratenu sol v pote pri vyslape do kopca :mrgreen:
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod Nataniel » 23 Dec 2016, 11:02

Takže ten chlieb, alebo ako to nazvať čo som vyšiel spomínal, že som ho jedel na traperskom rendevu sa volá HARDTACK. Na nete je o tom spústa informácií a ja som teda vytiahol pár odkazov tak na rýchlo:

http://militaryhistorynow.com/2014/07/1 ... biscuit-2/ - trochu histórie

https://en.wikipedia.org/wiki/Hardtack - trochu viacej histórie

http://www.americantable.org/2013/06/ci ... tack-1861/ - tu je aj recept

https://www.amazon.com/Recipes-Cooking- ... 082395112X - no a o receptoch v období americkej občianskej vojny sa existuje aj množstvo kníh a tu je napríklad jedna z nich
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod Hawkeye » 23 Dec 2016, 17:58

Nuž. Napečené, ochutnané. Urobil som to tak, ako som už spomínal. Rascu som vynechal a pridal trochu soli. Piekol som ich však až 25 minút, lebo inak neboli chrumkavé. Nakoniec sú trochu iné, ako tie, čo som robil predtým. Sú viac sladké. To by sa možno dalo zmeniť tým, že tam dám menej cukru a viac soli. A možno vodu namiesto mlieka. Ktovie? Ale inak sú fajn. Chrumkavé a zatiaľ sa tvária trvanlivo. Len neviem, či prežijú sviatky :D . Možno pár odložím ako testovaciu vzorku a budem ich skúšať pravidelne po mesiaci :) . Prípravu a pečenie som nefotil, tak aspoň takýto biedny obrázok hotového produktu. Inak ich vyšlo asi 90 kusov. Obrázok
K tým Hard Tack. Tak Jas. Townsend and Son majú nejaké recepty aj na tieto sucháre. Napríklad tu https://www.youtube.com/watch?v=FyjcJUGuFVg Chlapík tam však vraví, že ich treba piecť na niekoľko krát, takže do toho sa asi púšťať nebudem :)
Obrázok užívateľa
Hawkeye
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 19 Dec 2016, 17:51
Bydlisko: Liptov
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod Hawkeye » 29 Dec 2016, 17:58

Kontaktoval som tých chlapíkov z cacwa a napísal mi jeden z nich, Bombajs, ktorý mi aj posunul svoj recept na Hard Tack. Dávam ho sem v pôvodnom znení :) :

5 hrnků (nebělené)mouky- já dal 2x polohrubá a 3x hladká (můj hrnek má 380ml)
1x polévková a 1x čajová lžička soli (ne vrchovatá)
1x kypřící prášek (ale jaký už nevím, dnes dostaneš dvě až tři velikosti)
80g mletých vlašských ořechů
1- 1 a 1/4 hrnku vody
udělat vláčné těsto, které se nesmí lepit na ruce, vyválet cca 1/4-1/2" tlustý plát a vykrojit čtverce o straně dlouhé 3" dát na pečící papír na plech a napíchat špejlí cca 16 dírek. Bez nich to není ono. Jinak na druhém papírku mám ještě 2 lžíce oleje či Hery, ale nejsem si jistý, jestli to nebyla první varianta, neb tam nemám ty ořechy. Dále předem rozpálená trouba na 400F , což nevím, jak jsem si vyložil hlavně u toho plynu. Jen mám poznámku že to mám péct cca 20minut do světle hnědé barvy. vzpomínám, že jsem začal na cca čtvrtinu až třetinu a u asi 6 plechu (pekl jsem toho trochu více) jsem to měl naplno a nestačila málem hodina. Kvalita plynu byla velice tristní a poslední plech jsem nedopekl.
no a tady z těchto stránek jsem vycházel - http://kenanderson.net/hardtack/ Je tam mnoho receptů nejen na suchary. V odkazu je historie a mnoho receptů. Pokud si nechceš vylomit zuby, či máčet je do kafe, nebo je použít drcené k dalšímu (musím uznat i mnohdy velmi chutnému) vaření, doporučuji použít variantu s kypřícím práškem, případně doplnit o sekané pekanové či vlašské ořechy, nebo kmín (rasca). Tak si je občas dělám já a ten s ořechy mám z dokumentu o putování Rogers Rangers. Jediný problém je, že to chce experimentovat a nemusí to i vícekrát vyjít. Například mix či plná celozrnná mouka se mi neosvědčila, i když by v tom asi měla být. Já to dělal půl na půl hladká s polohrubou. Nejlépe mi to vyšlo z plynové trouby. I když to není klasický armádní a námořnický suchar, dá se skladovat. Super byly tak týden až dva po pečení, pak trochu změkly a nebylo to ono. Tak jsem je nechal zabalené v pečícím papíru a plátěném pytlíku a vrátil se k nim po třech měsících a byly excelentní, křupavé, ne tvrdé jako šutr. Kam se na ně hrabal chleba.

Takže asi toľko. Ďakujem Bombajsovi...
Obrázok užívateľa
Hawkeye
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 19 Dec 2016, 17:51
Bydlisko: Liptov
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Zálesácke keksy

Poslaťod juraj1974 » 31 Aug 2017, 11:02

Ak ťa mamka pustí...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x


Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť