konzervy , instantné jedlá , vifóni

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod Saw » 11 Jún 2016, 07:23

Genia
Vyzerá to veľmi dobre a páčia sa mi tie balíčky a preto by ma zaujímalo pár vecí:
Akú máš sušičku? (značka, model...)

Pre dvoch ľudí na 14dní necelých 14kg? Máš to nejako vypočítané na kalórie alebo nejako inak či len odhadom?

Ako vyzerá jedlo na jeden deň? (na obrázku je cca 60 kusou takže cca 2 až 3 balíčky na deň pre jednu osobu takže ide o jedno hlavné jedlo a jedno alebo dve ďalšie jedlá za deň?)

Ďakujem za odpoveď.
Saw
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 19 Júl 2014, 19:57
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod Pája » 11 Jún 2016, 14:59

Když už se bavíme o sušičkách, jak přibližně dlouho trvá jeden cyklus sušení, dejme tomu u jablek? Jako děcko jsem zažila sušičku u prarodičů, kde jednu várku sušili celý den, a pak ještě občas druhý den dosušovali - ale to už je asi dvacet let. Docela by mě zajímalo, jak se to od té doby posunulo. Protože o sušičce výhledově uvažuju, docela bych uvítala postřehy majitelů k provozu, používaným modelům a hlavně - jak jste se svým přístrojem spokojení?

Díky! :)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod juraj1974 » 13 Jún 2016, 09:58

Dnesne susicky su malo ine ako tie co nasi stary rodicia pouzivali. Volakedy sa spravili sita a susilo sa nad sporakom. A aj cas bol vzdy len relatívny udaj. Vzda sa ,,koštovalo,, aby sa dosiahlo potrebnej konzistencie. Jablka v modernych susickach vies susit podla presne nastavenej teploty. Ja susim nakrajane na kolieska s vybratym jadernikom. To znamena ze mam tenke kolieska naukladane vedla seba. Cas 8-12 hodin podla odrody. Aj vsak krajas na mensie kusy ako je npriklad na mesiaciky kde je uz viacej duziny v tom pripade susis dlhsie. Plati zasada ze cim tensi material (rozumej cim menej hmoty) tym sa susi menej. Samozrejme ak je material masivnejsi tak sa da hrat aj s teplotou tak ze ju zvysis. Je to len na skusani a experimentovani. Ak susim na koliecka tak mi to mizne pocas susenia... Ak na hrubsie kusky tak sa to este stihne aj uskladnit.. :lol: Treba len skusat a doladit si to podla vlastnej chuti
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod mephitis » 16 Jún 2016, 00:33

Tento balíčkový způsob přípravy sušeného jídla na cesty, jak ukázal dobře Genia a další :yees:, se nám osvědčuje s přítelkyní už nějakou dobu.
Největší výhodou je výborný poměr váhy, množství a "bohatosti" denních dávek, které nosíte v batohu. Přidá se pouze voda, kterou stejně tak jako tak na cestách vyhledáváme a vše vysušené znovu krásně nabobtná. S netěžkým balíkem namíchaných pytlíků si dokážeme vystačit i 14 dní.
Je dobré si také rozmyslet, které "vařící přílohové" suroviny zvolíme, každá se připravuje jinak dlouho a sežere různé množství paliva, nejčastěji bereme: Bulgur (obilnina - stačí povařit chvíli a pak sám "dojde"), Kuskus(těstovina), menší tvary (rychlevařící) těstovin, pohanku, předvařenou a půlenou čočku...
a pak přidáme jen různé sušené produkty - nejčastěji zeleninu - mrkev, celer, petržel, rajčata, porek, cibule, řepa, houby..., koření, někdy doplníme masem, uzeninou, sýrem atd..
podle množství přidané vody se jedné buď o husté jídlo nebo, pokud potřebujeme doplnit vodu, přidáme více a máme spíš polévku.
Dále ovesné vločky se sušenným ovocem na snídani, lepší naložit na noc do vody, ale v nouzi jde i rovnou namočené.
Brát lze též namíchanou směs mouky, kypřícícho prášku, cukru a dalších přísad na různé pečivo (bannock)

Většinu věcí také sušíme sami doma - nejčastěji ovoce a zeleninu,maso moc vyzkoušené nemáme, používáme starý typ 4-patrové ventilátorové (horkovzdušné) sušičky (obr.), s regulací intenzity a času. Značku netuším, ani tam snad nic nepíšou.
Většina je usušená přes noc, případně pak dosušujeme na vzduchu, ale např. rajčata, nebo banán potřebují času více.
Je potřeba také dát pozor na to, aby se suroviny nepřesušili - prudké sušení na vyyšší teplotě - pak se drobí, nebo sypají na prach.
sus.jpg
ZEMĚ NEPATŘÍ LIDEM, LIDÉ PATŘÍ ZEMI. Mitakuye Oyasin

Obrázok
„Woodcraft je o životě s modrou oblohou nad hlavou“
Obrázok užívateľa
mephitis
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 12 Jún 2015, 09:49
Bydlisko: ČR
Dal Ďakujem: 488 x
Dostal Ďakujem: 249 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod bobek » 16 Jún 2016, 21:52

Ahoj,pokud bys dohledal značku,či obchod kde jsi ji koupil a popřípadně doplnil jak dlouho ji požíváš byl bych Ti vděčný.
Zvažuju jestli udělat do trouby (horkovzdušné) síta (čtyři kusy) ,nebo pořídit sušičku... (plus dokoupit teploměr)
Za názory budu vděčný.
Suším bilinky ,zeleninu, ovoce i hřiby....
Děkuji.
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod juraj1974 » 17 Jún 2016, 15:17

je velke mnozstvo susiciek na trhu. Skus kuk net. Ja mam konkretne Concept model SO 1020. Som spokojny. Susim v nej vsetko. Ak susim zeleninu tam mam vystrihnute z murarskej sietky kruhy v rozmere sita a vkladam to do nich aby mi ususena zelenina neprepadavala.

Chcem sa spytat vsak ja nieco. Niektory tu spominali predvarene potraviny. Viete mi k tomu nieco viac napisat? Zaujima ma konkretne to ci predvarate a nasledne susite povedzme cestoviny alebo ryzu a podobne.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod 72janik » 17 Jún 2016, 16:47

bobek píše:Ahoj,pokud bys dohledal značku,či obchod kde jsi ji koupil a popřípadně doplnil jak dlouho ji požíváš byl bych Ti vděčný.
Zvažuju jestli udělat do trouby (horkovzdušné) síta (čtyři kusy) ,nebo pořídit sušičku... (plus dokoupit teploměr)
Za názory budu vděčný.
Suším bilinky ,zeleninu, ovoce i hřiby....
Děkuji.


Mám presne ten istý model čo memphitis.. je to ABC 728 002.. mám ju necelé dva týždne a suši skvelo.. od tej čo ma Juraj je rozdielna vo výkone.. až 700 W a hlavne má časovač.. nemá sita ale pláta..

Ináč tiež má zaujalo ako by sa dali hotové jedlá sušiť.. je tam síce nejaký odkaz na imperialisticku stránku ale ja po amerikansky neviem..
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod mephitis » 19 Jún 2016, 19:01

bobek: Tak jsem ji prostudoval a máme konkrétně německou sušičku Dörrer abc typ 601.2 700W, 3 stupně regulace výkonu a časovač.
Co se týče dilema jestli sušičku, nebo troubu, je dle mého dobré porovnat odběr energie ku nasušenému množství na jednu dávku a bral bych to levnější :)

image.jpg

foto z internetu

juraj1974: lze tak jak píšeš - uvařit a následně usušit - např. luštěniny, rýže..., nebo, co já vím, tak předvařená čočka a rýže lze i koupit (vitana...), čočka jde sehnat i půlená - také se rychleji vaří.
ZEMĚ NEPATŘÍ LIDEM, LIDÉ PATŘÍ ZEMI. Mitakuye Oyasin

Obrázok
„Woodcraft je o životě s modrou oblohou nad hlavou“
Obrázok užívateľa
mephitis
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 12 Jún 2015, 09:49
Bydlisko: ČR
Dal Ďakujem: 488 x
Dostal Ďakujem: 249 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod Pája » 21 Jún 2016, 18:09

Anebo kupovat červenou čočku - i bez namáčení je uvařená do 10 min, takže tam ani není potřeba předvařovat a následně sušit. ;-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod dodo » 23 Jún 2016, 13:57

Zaujímala by ma informácia o predvarenej ryži,šošovici,atď( vitana?)-ešte sa to vyrába?v dávnejších dobách to v obchodoch existovalo...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod Borsuk » 24 Jún 2016, 08:57

V súčasnej dobe dostaneš kúpiť všetky tieto suroviny v potravinách so zdravou výživou a nemusí to vždy byť v "BIO" kvalite.
Ide hlavne o ryžové vločky,jemné ovsené vločky,hrachové vločky,instantnú polentu,lámanú pohánku a kuskus.
Väčšinou sa to dá robiť na slano -údenina,ryba kuracina,bravčvina,
alebo na sladko-ovocie,čokoláda,salko.Výhodou je krátka doba prípravy
cca 5min. Keďže si písal že si rád navaríš a popapkáš vonku v prírode nemáš problém vytvoriť si vlastné kombinácie
podľa svojej chuti.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod mephitis » 26 Jún 2016, 10:44

Předvařenou čočku i rýži od Vitany mají určitě v Tescu a myslím, že i v ostatních velkých marketech a když ne od Vitany tak jiné značky...další možností jsou zmíněné obchody se zdravou výživou.

https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001006825527

ryze.png


cocka.jpg


Jinak ještě doplním info o sušičkách - při sušení na vzduchu lze použít i takovýto sušák na bylinky, houby atd.., máme ho celé léto zavěšený u okna a když přineseme z venku cokoli na sušení, je po ruce.

su.jpg
su.jpg (11.63 KiB) Zobrazené 8274 krát
ZEMĚ NEPATŘÍ LIDEM, LIDÉ PATŘÍ ZEMI. Mitakuye Oyasin

Obrázok
„Woodcraft je o životě s modrou oblohou nad hlavou“
Obrázok užívateľa
mephitis
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 12 Jún 2015, 09:49
Bydlisko: ČR
Dal Ďakujem: 488 x
Dostal Ďakujem: 249 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod genia » 27 Jún 2016, 16:54

Omlouvám se za prodlevu v odpovědích na otázky. Byli jsme s manželkou nasušené potraviny zkonzumovat a nebyl jsem v dosahu computeru.
Máme tento typ sušičky http://www.atranet.cz/infracervena-susi ... d5-4vlozky.
Doba sušení je v průměru 8 hodin, výhodou je možnost sušení vícero druhů potravin a to i tekutých (protlak)
Množství surovin na jeden balíček jsem zčásti odhadoval, zčásti okopíroval ze stránek backpacking chef. V balíčcích nasušeného jídla na fotce jsou vždy dvě porce. Denní dávka není nějak kaloricky spočítaná, spíš se mi jednalo o zachování mého domácího jídelníčku i na cestách. Na jeden den mám snídani , oběd s polívkou a večeři - 5 pytlíků.
V obchodech se samozřejmě dá nakoupit ledacos sušeného, mě šlo také o to , vyhnout se různým glutamátům, náhražkám apod. Červenou čočku, kus kus a podobné suroviny, které se nevaří dlouho nesuším, ale vařím až na místě.
Jsem ve fázi zkoušení , ale zatím jsem velice spokojený.
Obrázok užívateľa
genia
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 17 Nov 2011, 08:41
Bydlisko: říčany
Dal Ďakujem: 179 x
Dostal Ďakujem: 283 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod Deni » 08 Júl 2016, 09:25

K tej sušičke, nedávno som sa dostala k jednému článku na výrobu domácej sušičky. Problém je v tom, že na to treba trochu viac placu (na záhrade) inak je to dosť haluz.
http://www.sosna.sk/content/sol-rna-su-i-ka-na-ovo
"Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom."
Obrázok užívateľa
Deni
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 31 Máj 2016, 06:22
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: konzervy , instantné jedlá , vifóni

Poslaťod juraj1974 » 18 Júl 2016, 11:02

Opat som experimentoval v kuchyni. Po polievke zo susenej zeleniny a masa som sa rozhodol skusit spravit instantne jedlo. Kuskus so susenym kuracim masom a zeleninou. Tak ze experiment bol na dvoch frontoch.. ako prve bolo treba ususit kuracinu. Pouzil som prsia ktore som nalozil do pacu a na druhy den dal susit. Nasledovalo pomletie kuraciny a pridanie komponentov. Kuskus Chia semiacka susena zelenina domaca vegeta. Zalialo sa to horúcou vodou a nechalo sa to 10 min napucat za obcasneho miesania. Zvacsilo to objem. A poviem Vam ze som to nedokazal zjest.. Syte to je neskutocne a aj to doda energiu. Treba vyskusat.. :wink:
Prílohy
kuracina.jpg
pomleta kuracina.jpg
zmes na zaliatie.jpg
zaliata zmes.jpg
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron