Vŕba (Salix,rôzne druhy). Vŕbová kôra je rastlinným predchodcom acylpyrínu. Salicin obsiahnutý v kôre má rovnaké chemické zloženie ako syntetický prípravok a je rovnako účinny'. Кomisia E schválila vŕbovú kôru ako prostriedok na zmiernenie bolesti a honičky pri zápalových ochoreniach. Súčasne ju zaradila medzi prípravky, ktoré účinne pomáhajú pri liečbe prechladnutia a chrípky.Mnohi liečitelia odponičajú kôru vŕby bielej (S. alba), ktorá však obsahuje len 0,5 až 1 percento salicinu v sušine. Bohatším zdrojom rastlinného acylpyrínu je vŕba lykovcová (S. daphnoides), vŕba krehká(S. fragilis) a vŕba purpurová (S. purpurea). Podla možnosti používajte druhy s vyšším obsahom účinnej látky. Ak vo vašom kraji nie sú dostupné, pokojne si uvarte čaj z vŕby bielej. Už pol až jedna lyžička kôry zaliatej šálkou vriacej vody vám dodá 100 mg salicinu,Spravidla stačí na zmiernenie bolesti sprevádzajúcich prechladutie.
Ak ste alergický na acylpyrín, nemali by steuživať ani rastlinnéprípravky s obsahom salicinu. Rovnako nepodávajte acylpyrín detom trpiacim na vírusové ochorenia. Najmä pri prechladnutí, chrípke, osýpkach existuje nebezpečenstvo, že sa u nich vyvinie Reyov syndróm, ktorý môže poškodit pečeň a mozog.Vždy sa pora´dte so svojim lekárom.Môžete byť napríklad alergický na nejakú látku.
zdroj >
http://prirodna-lekaren.info/4-prechladnutie.phpBorovice - účinný lék nejen na kašel a rýmu
V dobách minulých se borovice běžně používala jako lehce dostupný lék na kašel a rýmu. Z pupenů, mladých výhonků a někdy i z mladých šišek, se připravoval čaj, který se několikrát denně podával nemocnému. Silice obsažené v borovici totiž pomáhají rozpouštět usazený sekret jak v plících a průduškách, tak v nosních dutinách. Mají ale také dezinfekční účinky, dokáží tedy ničit původce nákazy, a to nejen při nemocech dýchacích cest, ale i například při zánětu ledvin nebo močového měchýře.
Tento léčivý čaj je chutnější po oslazení medem a celkově velmi povzbuzující, mimo silic obsahuje i cenné vitamíny a minerály. Je však třeba dbát na to, aby nebyl příliš koncentrovaný, protože by mohl podráždit sliznice našeho zažívacího traktu. Pokud byste ho chtěli vyzkoušet, určitě nepřekračujte uvedené dávkování.
Recept na čaj z borovice:
1 lžičku sušené drogy (pupeny nebo mladé výhonky) přelijeme 0,30l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut odstát, přecedíme
- čaj užíváme po lžících nebo doušcích, doporučuje se 2x denně a to jen po dobu nemoci.
zdroj>
http://www.bylinky.eu/borovice-leci-nas ... -mysl.html