čaj z lesných plodov, bylín, ihličia apod.

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod lynx » 28 Dec 2011, 18:32

Jj, najblizsie skusim ... tu prvu moznost :lol:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod riso » 29 Dec 2011, 18:29

no tak som bol nedavno v lese a skusil som ten caj s vrbovych konarikov.chutil ako acilpirin rozpusteny v teplej vode.takze hus.
riso
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 31 Dec 2010, 12:40
Bydlisko: pod zoborom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod Kapo » 29 Dec 2011, 18:43

Tak ešte si skúste urobiť čaj z dubovej kôry. Je fajn na hemeroidy. :wink:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod macmatej » 05 Jan 2012, 00:23

Kapo píše:Tak ešte si skúste urobiť čaj z dubovej kôry. Je fajn na hemeroidy. :wink:

A to kade ho mam potom dostat do tela ?
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod mihal » 05 Jan 2012, 01:14

stačí ho vypiť :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod sally » 06 Jan 2012, 15:16

riso - a čo si čakal? Je to v prvom rade liek, nie tekutina na vychutnávanie ako japonské čaje a podobne. :yees: Inak, ak si chcete vŕbovú kôru doma uschovať, tak si ju vysušte a JEMNE rozomeľte v mlynčeku na kávu. Potom jej na čaj stačí fakt len trocha :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod Kapo » 07 Jan 2012, 00:34

No, neviem. Radšej by som to nepil. Ale sedací kúpeľ na hemeroidy pomáha. A taktiež je výluh z kôry /dub, smrek.../ výborný na činenie koží.

Som tým chcel len naznačiť, že niečo je na riť a iné zas na hovno. Netreba všetko hneď degustovať. :)
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: čaj z ihličia - dlhodobé pitie

Poslaťod Rafael Ingvis » 07 Jan 2012, 00:45

Kapo píše:No, neviem. Radšej by som to nepil. Ale sedací kúpeľ na hemeroidy pomáha. A taktiež je výluh z kôry /dub, smrek.../ výborný na činenie koží.

Som tým chcel len naznačiť, že niečo je na riť a iné zas na hovno. Netreba všetko hneď degustovať. :)


:yees: chcel som to písnuť ja ale napísal si to ty a dokonale
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: bylinkové zmesi

Poslaťod matus » 14 Apr 2012, 13:49

čaj zo zádušníka . malinových listov , púpavového lístku , šalvie , medovky . paráda :camp:
Obrázok
Obrázok
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: bylinkové zmesi

Poslaťod matus » 15 Apr 2012, 09:52

s tým lipovím čajom opatrne nerobit moc silný raz som to spravil a strasne som sa spotil som myslel ze je to moja posledná hodina tak radšej slabší a nejaku bylinku ešte k tomu :camp:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: bylinkové zmesi

Poslaťod Rafael Ingvis » 15 Apr 2012, 17:56

Slad, chmel a voda
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: bylinkové zmesi

Poslaťod pacho » 26 Jún 2012, 10:05

Mäta , Medovka, listy Lesných Jahod, Žihlava
Nesladím a ani niak inak neochucujem, chuť a vôňa je sama o sebe úžasná a osviežujúca.
pacho
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 16 Mar 2012, 18:16
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Výroba lesného čaju

Poslaťod rkw » 14 Sep 2012, 20:17

Myslím si že aj toto je akosi prepojené s bushcraftom či už v tom smere že plody sú s lesa alebo v smere varenia s toho čo dá les .... Tak čo varili ste lesný čaj j ? aký ?


//přesunuto, název témy lehce upraven. Pája
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: čaj z lesných plodov, bylín, ihličia apod.

Poslaťod atti.hombre » 30 Jan 2013, 19:03

Nie je na rastliny všeobecne iná téma a lúhovať sa to dá tak :

http://www.cez-okno.net/clanok/alternat ... -dar-bohov
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: čaj z lesných plodov, bylín, ihličia apod.

Poslaťod bezmena22 » 24 Apr 2013, 12:53

Dnes som sa chcel zbaviť pŕhľavy zo záhradky tak som ju pozbieral, umyl otrhal listy a dal sušiť :) tiež by som chcel doplniť info ohľadom jej liečivým schopnostiam ktoré sú nasledovné: bráni tvorbe ľadvinového a močového piesku, tiež je naša najlepšia krvčistiaca a krvotvorná liečivá rastlina, lieči ochorenia a zápaly močových ciest, chorobu zadržiavania moču. V ľudovej medicíne sa odporúča piť zápar ako niekoľko týždňovú kúru proti chorobám pečene, žlčníka, sleziny, tumoru sleziny, pri zahlienení žalúdka a dýchacích orgánov, pri žalúdočných kŕčoch, vredoch, vredov čriev a pľúcnych chorobách. Pri malom obsahu železa by sa mala pŕhľava piť čerstvá (hlavne starší ľudia). Niektorým ľudom zmizli aj hnisajúce kurie oká,plesne na nechtoch, ekzémy, bolesti hlavy, tmavohnedý moč, škvrny na pokožke.... Pri ischiasi, seknutí v krížoch, zápale nervov v rukách a a nohách zľahka potrieť choré miesto čerstvou pŕhľavou. Čo sa asi zíde pri ťažkom pochode prípadne občas aj doma :) tiež pomáha aj pri redukcii tukov :)
Príprava pŕhľavy:
Zápar: 1 plná čajová lyžička na jednu štvrtinu litra vody, zaparí sa vriacou vodou a nechá sa krátko vylúhovať
Tinktúra: na jar alebo na jeseň sa vykopú korene, očistia sa kefou nadrobno sa nakrájajú a naplnia do flaše až po hrdlo. Zalejú sa 38-40% zažnou palenkou a postavia sa na 14 dní na teplé miesto
Kúpeľ nôh: 2 hrste umytých, kefou očistených koreňov a čerstvej pŕhľavy (stonka listy) sa dajú na noc do 5l vody, na ďalší deň sa zohrejú na bod varu. čo najteplejšom maceráte ako človek znesie sa 20 min kúpu nohy. tento koncentrát sa môže opäť povarit aj 2 až 3 krát a znova použiť
Umývanie hlavy: 8-10 plných hrstí pŕhľavy jedno či sušenej alebo čerstvej sa dá do 5l studenej vody, zohreje sa na malom plameni do bodu varu. 5 min lúhovať ( zlepší kvalitu vlasov, malo by pomáhať aj pri plešatosti)
Zber: vňať a list. ja osobne zbieram listy, suší sa na tienistom, vzdušnom, dobre vetranom mieste, najviac 5cm hrubej vrstve aby sa zber nezaparil a nestratil farbu. pri teplejšom počasí sa suší 3-4 dni ja osobne nechávam radšej viacej, treba dbať aby rastlina bola dobre presušená teplota pri sušení nesmie presiahnuť teplotu 60 stupňov.
Je bohatá na vitamín B,C,A, amíny,organické kyseliny ( octová a mravčia)

Dúfam že som motivoval trochu ľudí že netreba hneď siahnuť po drahých liekoch alebo prípravkoch na rast vlasov a že ide to aj prírodnou cestou :) pŕhľava rastie skoro všade a každý sa určite minimálne raz popŕhlil :D Mne osobne chutí sušená, nie je taká výrazná chuť
bezmena22
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 21 Apr 2013, 20:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 17 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia