Úprava vody na pitie v prírode

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod divox » 10 Feb 2014, 13:23

...
Naposledy upravil divox dňa 04 Jún 2014, 20:13, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod sally » 10 Feb 2014, 14:07

Dodo:
"Mikroorganizmy môžme odstrániť prevarením vody-veľmi účinné-ďalej nekomentujem...," si myslel ako? V tvojom príspevku sa mi trochu ťažšie orientuje, tak neviem, či to bolo myslené ako irónia (teda, že prevarením breberky nezahynú) alebo doslovne (teda že teplotou ich zabijeme, ďalej túto problematiku netreba rozoberať). :?:

Síce na konci príspevku píšeš o preváraní, no pre istotu - ak by aj niekto iný mal v tom nejasnosť.

Nás na mikrobiológii učili viaceré sterilizačné postupy, z nich najjednoduchší bolo preváranie pod tlakom, no nosiť si so sebou do hory veľkú UV lampu a pod. nehrozí :yees:

p.s. ak si dobre pamätám, tak bielkoviny koagulujú pri cca 55 °C, teda niečo málo nad by malo stačiť pre likvidáciu akýchkoľvek bežných patogénov (snáď s výnimkou vírusov, archea a teplomilných baktérií žijúcich pri geotermálnych prameňoch, puklinách a pod. na morskom dne). :-k
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod dodo » 10 Feb 2014, 15:15

Prevarenie vody funguje spoľahlivo,je to najviac "bushcraftový" spôsob-uviesť vodu do varu,povariť 2 minúty-niekde som čítal,že sa doporučuje predlžiť čas varenia o minútu na každých 300 výškových metrov(pravdepodobne to súvisí s klesajúcou teplotou varu v závislosti od barometrického tlaku).
Čiže sally,ako píšeš v úvode,prefiltrovať od mechanických nečistôt, potom poriadne prevariť a je hotovo(samozrejme po ochladnutí nenaliať do kontaminovanej fľaše! :-) )
Doporučujem zohnať niekde hustú látku(ako sýpkovina),dvojitým stehom z nej zošiť vrecko(s trochu šikmým dnom,aby vytekal jeden cícerok vody) na vašu fľašu na vodu-máte obal na fľašu,filter na vodu na celý objem fľaše,a keď si to v lete namočíte,a zavesíte na batoh,tak vám to vodu vo fľaši udrží celkom fajn chladnú...
Naposledy upravil dodo dňa 22 Feb 2014, 11:11, celkovo upravené 1
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Goose » 11 Feb 2014, 02:11

Dodo, za svoj názor máš moju poklonu. Ľudia zomierajú na veci, ktorých sa vplyvom propagandy neboja. A naopak, boja sa vecí, ktorých by sa nemuseli. Teda z čisto štatistického hľadiska si každí môže pozrieť najčastejšie príčiny úmrtí a porovnať to z tabuľkou: čoho sa bojím? Veľa ľuďom by sa otvorili oči. Ďalšia vec, je, že na nete nájdete aj veľa ...ako to nazvať slušne... odpadu. Hlave bulvárne internetové magazíny obsahujú články pre len ženy, články len pre mužov, články o zdraví a životnom štýle. Toľko hlúpostí, čo sa tam dočítate je až zarážajúce (o ľudskom tele, o zdraví, o medicíne...)

Sally, postup dezinfekcie, ktorý vás učili je správny. Ale niečo iné je dezinfikovať napr. zdravotnícky alebo laboratórny materiál a niečo iné pripraviť vodu na pitie. Autoclaving využiješ pri tom prvom...

A teraz môj príspevok do témy. Vo vode môžete nájsť bežne sa vyskytujúce negatívne prvky a potom tie, ktoré nie sú bežné.
A) Medzi tie nie bežné zaraďujeme chemikálie, hnojivá, jedy, pesticídy, drogy, ťažké kovy (tie len čiastočne tu patria)... Nevyskytujú sa bežne v prírode, mnohé z nich by bez priemyselnej činnosti človeka ani nevznikli. Iné zas sú prírodné (jedy) ale bežne sa vo vode nevyskytujú. Iba v mimoriadnych prípadoch. A neodstrániš ich z vody len tak ľahko (ani varom). To je ale na inú tému
B) prirodzené negatívne prvky vo vode - a to je hlavná téma! Tie sú súčasťou prírody a človeka už od začiatkov, vždy boli a vždy budú bežne prítomné v prírode. Patria tu 3 skupiny: 1. vírusy 2. baktérie 3. menšie organizmy (nazveme ich parazity) A tie sú pre nás nosné. Toto je hlavne o nich.

Veľa ľudí si tiež mýli škodlivosť týchto prvkov. Nie všetky nám totiž ublížia rovnako. Ako som to myslel? Je veľa vírusov, ale nie všetky sa vyskytujú vo vode a nie všetky sú schopné ublížiť človeku cestou "cez ústa". Ženy vedia o čom hovorím, keď poviem, že baktéria niekde neškodná, či prospešná môže byť kúsok ďalej otravná a spôsobovať nepríjemnosti a to je len pár cm.

Ľudské telo je vybavené niekoľkými obrannými mechanizmami. Okrem vnútorného imunitného systému (leukocyty, lymfa systém...) je to hlavne koža a celý tráviaci trakt. Od slín, cez žalúdočné kyseliny až po prostredie v črevách (hlavnú časť vody absorvujú črevá).
Vírusy, baktérie a patogény útočia najmä na: 1. otvorené rany (najnebezpečnejšie) 2. sliznice 3. tráviaci systém
V tomto fóre je pre nás dôležitý len bod 3) ... čo vylučuje mnoho baktérií a vírov.
Každá baktéria, každý vírus je iný. Niektoré sú schopné prežívať roky (antrax, tetanus) vo forme spórov, iné neprežijú bez prirodzeného prostredia dlhšiu dobu (mor, gonokoky) a ihneď hynú.
Čo sa týka vody, medzi najodolnejšie sa zaraďujú vírusy hepatitídy! Naopak, Vibrio Choleare (Cholera) sú dosť citlivé na vonkajšie zmeny vody a ľahšie sa ich zbavíme. Cryptosporidium parcum (druh patogénu vo vode) je zas napr. vysoko odolné voči chlóru!!!

Inak, je zaujímavé, že aj odborné publikácie sa rozchádzajú v názoroch, koľko treba nechať vodu prevrieť. Čítal som od extrémnych 15minút, cez 1munútu až po názor, že stačí dosiahnuť bod varu, lebo pri 90degC sa rozkladá bunková štruktúra (denaturácia).

Je to na dosť rozsiahlu diskusiu. Ja ale zastávam názor, že najlepšie je vodu prevariť. Dobrý Kvalitný (!) filter tiež nie je zlý. Hlavne treba byť opatrný.

Určite odporúčam, prečítať si príspevky od doda v tejto téme. (V minulosti ma tu zarazili názory vraj zdravotníkov v niektorých vláknach, že som až čumel či fakt toto myslia vážne) ALE dodo tu má kvalitné príspevky, pod to sa môžem podpísať.
Goose
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 02 Júl 2011, 10:04
Bydlisko: Martin, MT, SVK
Dal Ďakujem: 43 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod grizlly » 17 Feb 2014, 19:50

dobrá vecička ľahká a spratná a na naše pomery celkom účinná http://www.baterky-noze.sk/sk/lifestraw ... straw.html
grizlly
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 11 Mar 2011, 22:43
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Jozzo » 23 Feb 2014, 16:51

Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod helikaonn » 14 Apr 2014, 22:30

Jak použít borovicové větve na výrobu efektivního vodního filtru

http://dolezite.sk/Jak-pouzit-borovicov ... i-VBo.html
helikaonn
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 17 Jan 2013, 18:28
Bydlisko: vrutky
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Hrom » 27 Apr 2014, 20:28

Úprava vody filtrací přes větvičku není úplně jednoduchá. Je třeba vytvořit tlak asi 3,5 m vodního sloupce tj. minimálně stejně dlouhou hadici. Nádrž vytáhnout do výšky atd. Mám k tomu anglický článek. Je to ale zajímavá varianta.
Naposledy upravil Hrom dňa 22 Sep 2014, 08:43, celkovo upravené 1
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod tiki » 04 Jún 2014, 19:58

tiki
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 08 Feb 2014, 22:05
Bydlisko: Sečovce
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod TomasTak » 18 Sep 2014, 11:17

ja pouzivam SAWYER SP128 MINI Filter v spojeni s Katadyn "Bottle Adapter with Activated Carbon" a nalgene flasou. Pekne si nasadim filter na flasu (presne na nu pasuje Katadyn adapter), z druhej strany zapojim na hadicku filter a do minutky mam prefiltrovanu vodu, ktora nema v sebe ziadnu bakteriu a chutovo je naozaj vyborna. Testoval som zvacsa z potokov, ale nie je problem zobrat aj stojatu vodu. Tuna to chlapik aj laboratorne testoval, vysledky na vybornu (http://www.urbanstalker.eu/recenzie/130 ... -point-one). Je to lahucke, kompatne a funknce. V zasade, ked Vam filter nezamrzne, je to na cely zivot...
TomasTak
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 03 Sep 2014, 10:15
Bydlisko: slovensko
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod macmatej » 10 Jún 2016, 12:52

Čo sa týka filtrov tak sú mechanické a chemické, prípadne kombinované. Keďže najčastejšie pijem vodu v horách, tak tá je chemicky pomerne čistá, ale môže obsahovať baktérie. Pátral som teda po vlastnostiach mechanických filtrov. Hlavným parametrom je tam veľkosť pórov. V podstate je to ako mikroskopické sito, ktoré oddelí vodu od väčších častíc. Napr. kal a baktérie.

Z ponúkaných filtrov výrobca garantuje veľkosti pórov (v mikrometroch): 0,1um, 0,2um alebo 0,3um. Samozrejme čím menší tým drahší.
Internet uvádza veľkosť baktérií v rozmedzí od 0,3um až 2,0um.

Aby som si to overil a sám seba uistil, že je to dostatočná filtrácia, zmeral som si veľkosti baktérií z mirkosnímkov. Vyšlo mi okolo 0,5um. Takže baktérie sú o niečo väčšie ako póry filtru. Pozor však na vírusy. Ich veľkosť je v rozmedzí od 0,015um do 0,3um. Takže tie filtrom hravo prejdú. Ich výskyt je však vraj ojedinelý.
Prílohy
meranie-koky.jpg
meranie-bakterie.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod kenaiwolf » 10 Jún 2016, 15:49

Za normalnych okolnosti by som sa virusov nebal. V pripade nejakeho velkeho maleru, (besnota, BSE, CWD, KMO, T virus :lol: ....) by malo pomoct nieco taketo http://www.steripen.com/
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod atti.hombre » 30 Júl 2016, 08:09

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Lesso » 21 Sep 2016, 17:56

Na úpravu používám cestovní filtr sawyer, pokud se s ním pije kdekoliv v přírodě tak by neměl být problém....Jedině z nějakých průmyslově znečištěných řek, neodstraňuje totiž těžké kovy :(
Prílohy
sawyer.jpg
Všude dobře, v lese nejlépe....
Obrázok užívateľa
Lesso
 
Príspevky: 49
Registrovaný: 21 Sep 2016, 13:44
Bydlisko: Východ Čech
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod googie » 21 Dec 2016, 14:29

Zdravím,

tak sa trochu rozpíšem k téme, ikeď je už trochu stará.

Po roku a pol rozhliadania sa, čítania recenzií a pod. som sa rozhodol pre Katadyn Hiker Pro. Prečo zrovna tento
filter, rozoberiem nižšie. Skúsim taktiež čisto môj pohľad ku každému spôsobu získania vody, niekde teoretický, niekde
praktický. Tento filter je pre mňa výsledkom a a kompromisom z mnohých pro a proti každej metódy.
Cieľ bol získať čistú vodu bez zápachu na pitie, hygienu a skladovanie - rýchlo a efektívne (aj zo zle prístupných a v
lete vysychajúcich zdrojov). Použitie - pešia turistika + turistika na horskom bicykli, kde mám v lete enormnú
spotrebu.


1. Voda bez úpravy - možno niekde vo vysokohorských oblastiach, aj to už mal kamarát problémy vo Vysokých Tatrách

2. Prevarenie - klasika, no pomalé riešenie napr. pre bicykel. Vozím malý liehový varič a prevarí 3 dcl vody v zime za
15 minút a rýchlo chladne, v lete za 7 minút a nevychladne vôbec. Teplú vody piť nebudem pokiaľ nebude nutné.

3. Tablety - ako zálohu nejaké mám, ale nie na dlhodobé používanie.

4. Brčká - nemám problém s brčkom, ale so spôsobom ako ho použiť. Piť napriamo znamená ľahnúť si alebo sa skloniť k
zdroju. Neviem si to predstaviť, niekde v lužných lesoch, kde sú bažiny napr. (naposledy okolo Moravy pri Breclavi)

alebo v lete, keď vysychajú potoky majú nízkú hladinu a brehy sú samé blato. Použitie s flašou je to isté, do tej fľase
tú vodu treba nabrať a tu dôjde ku kontaminácii a znečisteniu fľaše a ruky. Žijem pri Malých Karpatoch a niektoré letá tu
nemáme zrážky takmer žiadne. Potoky sa menia úzke prúžky vody a studničky na malé zablatené kaluže. Každopádne, by som
brčko bral ako zálohu.

5. Filtračné fľaše - platí, to čo pre brčká.

6. UV žiarenie - ako sa písalo, voda musí byť čistá, takže ako doplnok k filtru. Budúci rok si obstarám Steripen.

7. Filtre s pumpou - tu sa mi výber zúžil na dve značky MSR a Katadyn. MSR bol s môjho pohľadu ťažší a drahší so
zložitejším mechanizmom. Hiker od Katadynu bol už kompromisom medzi cenou a výkonom. Dá sa s ním vydolovať voda aj z
blatovej kaluže, na koncový predfilter na hadičke namotám kapesník a potom gumičkou prichytím na kus dreva a celé
zapichnem do blata tesne pod úroveň hladiny a pritom sa nezasviním. Prvá skúška bola voda z bazénu s minuloročnou
vodou, kde to už žilo a bolo to cítiť vo vzduchu. Voda bola super, uhlíkový filter účinkoval. Ani som sa nepos....
Odvtedy som pil z rôznych zdrojov bez následkov. Ikeď nepoužívam veľmi často. Filter spraví liter za minútu.

Samozrejme aj nevýhody: váži to 350g, dosť objemné, cena, neúčinkuje na 100 percent, ale to ani výrobca netvrdí, takže
ten test na vybaven.cz celkom neberiem, pretože zistili to, čo sám výrobca udáva. každopádne, preto doplním UV
Steripen. Filtrovanie zamestnáva obidve ruky. Nemôže zmrznúť, často ho kritizovali, že sa láme plast okolo vstupného
otvoru a madlo. No ja sa k tomu chovám ako k jednej z najcennejších vecí v batohu.
googie
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 21 Jan 2016, 20:47
Bydlisko: Hrachovište
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron