Úprava vody na pitie v prírode

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Killian » 08 Jan 2017, 12:25

Kupil som si CamelBak All Clear flasu (http://www.camelbak.com/allclear) s integrovanym UV svetlom v uzavere. Je to 750ml nadoba, po stlaceni gombiku 60 sekund svieti UV svetlo a treba pocas toho otacat flasou (aby to rovnomerne "oziarilo" cely objem). Nabija sa cez USB, ale na jedno nabitie vydrzi na 80 pouziti (80x 750ml). Tak som zvedavy na realne vyuzitie, ale pacil sa mi celkovy koncept.

Nedokaze to samozrejme vycistit zakalenu / nepriehladnu vodu. Ale v nasich lesoch nie je problem najst vodu ktora je na pohlad cista - alebo ju prefiltrovat cez nejaku jemnu sietku. Zabije to spolahlivo takmer vsetky bakterie/virusy - ale samozrejme ak by tam boli nejake jedy alebo tazke kovy, tak na to nema vplyv. To mi ale nevadi, kedze ani male filtre to neodfiltruju a v nasich lesoch sa nebojim toho. Riziko skor vidim biologicke.
Prílohy
Camelbak-All-Clear.jpg
830862.jpeg
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod adamys » 30 Aug 2017, 12:27

a prirode je potrebne upravovat vodu?..ved tam by mala byt vsetka pitna, no nie?
Obrázok užívateľa
adamys
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 21 Aug 2017, 11:14
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod atti.hombre » 30 Aug 2017, 13:37

:mrgreen: netreba- len treba mať sebou dosť hajzláku ... Nikdy nevieš čo kontaminovalo zdroj vody v prírode ( povyše zdochlina polihuje. zle urobený plošný postrek proti škodcom, hnojenie a pod. ) Takže nie je od veci, pokial studničku nepoznáš, nevieš odkial tečie potok, vodu radšej aspoň prevariť. Ale ja som ešte nepreváral so žiadnej studničky... stojatá voda je vysoké riziko problému!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Pája » 01 Sep 2017, 10:19

Já jsem si asi před rokem kvůli ubývajícím studánkám ve "svých" horách koupila filtr Sawyer Mini. I na místech, kde dřív byly vydatné prameny, dneska teče třeba jen čůrek vody, obrostlý řasami - a na hnačku fakt stačí dost málo. (obzvlášť, pokud je člověk kancelářská krysa a do styku s čistou špínou dojde málo). Při poslední výpravě jsem zaznamenala, že kvůli plošnému kácení a narušování podložních vrstev voda z dřív dobré studánky chutná jinak. Takže filtr jako záložní plán rozhodně není špatný nápad, protože člověku umožní si v případě potřeby vzít vodu i z lesního potoka.

Na druhou stranu, pokud není vyloženě nouzová situace, i s filtrem bych se vyhnula vodním tokům, které protékají obcemi, jsou sycené vodou z intenzivně obhospodařovaných polí nebo vodě podél silnic, právě kvůli chemickému znečištění, které filtr řešit neumí.



//vlákno pročištěno. P
Prílohy
DSC00139.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod lesozena » 05 Okt 2017, 16:26

Ja sa už trápiť nemusím kúpila som si filtračnú fľašu https://www.doprirody.sk/eshop/cistenie-vody a mám pokoj veľmi mi to pomohlo že už nemusím so sebou ťahať tak veľa vody
lesozena
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 04 Okt 2017, 07:50
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Jozzo » 08 Okt 2017, 17:29

Z úpravy vody v SK podmienkach som sa vždy len smial. Pil som kde kade a nikdy mi nič nebolo, až raz... Toto leto sme boli s polovičkou v Slovenskom raji, bolo vyše 30°C. Chceli sme prejsť ferratu Kyseľ, ale v polovici sa polovička zasekla a museli sme sa vrátiť. Pred výstupom na Kláštorisko nám došla voda, a ja som ju nabral z Bieleho potoka... Musím podotknúť, že na chalupe v Hrabušiciach kde sme bývali v tom čase zúrila nejaká črevná chrípka. Ale aj tak mám skôr podozrenie na tú vodu. Na druhý deň nám bolo tak strašne zle, že sme to museli odpískať a ísť predčasne domov.

Keby som trochu rozmýšľal, mohol som nabrať vodu niekde z pramienkov na Kyseli. No vravel som si, že som v strede NP a bude to fajn. Nabudúce už pribalím aj tablety...
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod kuny » 10 Okt 2017, 08:17

Ja som pil ako chalan z potoku Malina, čo prechádza cez celé Malacky. A raz z mláky pri Starom hrade pri Strečne a taktiež mi nič nebolo.
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Jeleň » 01 Máj 2018, 17:01

Zdravím, nedávno sme našli s kamarátom jedno genialné miesto na prístrešok a nejaké to kempovanie. Jediný problém je, že je to dosť blízko rašeliny. Nebol by to zas taký problém keby odtiaľ netiekol potok ktorý sa potom spája s jedinou riečkou v okolí. Voda je potom celá čierna a nevyzerá moc lákavo. Skúšali sme ju aj prevárať ale ani tak sme ju nezbavili čiernej farby. Ten potok je aj jediný zdroj pitnej vody v okolí 500m. Tak som sa chcel spýtať, že či aj takáto voda je pitná či už po prevarení alebo prefiltrovaní. Snažil som sa nájsť niečo o tom na internete ale nič som nenašiel, že by to nejako vodu znehodnocovalo. Ale tak pre istotu sa radšej opýtam či nemá náhodou niekto skúsenosť s niečím podobným. Vopred ďakujem za odpoveď.
Jeleň
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 08 Jan 2018, 20:32
Bydlisko: Klin-Orava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Willy » 02 Máj 2018, 17:53

Takovou vodu můžeš používat jen na mytí - pitná voda to rozhodně není.
Voda tekoucí z rašelinišť je totiž velmi kyselá - její PH je 2až4.
Navíc obsahuje huminové látky - produkty rozkladu odumřelých těl rostlin a živočichů.
Po větší konzumaci takové vody následuje průjem :wink: .
Huminové látky lze odstranit pomocí aktivního uhlí - dá se koupit v lékárně. Uhlí se nasype do vody a pak se minimálně den čeká.
Kyselost lze neutralizovat sodou, ale je potřeba stanovit kyselost vody a následně pak i množství sody.
Takže celkem komplikovaná zdlouhavá úprava a těžko říct, jak pak bude voda chutnat.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Jeleň » 02 Máj 2018, 18:21

Ďakujem pekne za odpoveď. A čo voda ktorá je tak povedzme ďalej proti prúdu od rašeliny napríklad 20-30 metrov. Aj taká je "toxická" alebo už je z nej bezpečné piť?
Jeleň
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 08 Jan 2018, 20:32
Bydlisko: Klin-Orava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Willy » 02 Máj 2018, 19:39

Úplně jsem to nepochopil "... ďalej proti prúdu od rašeliny napríklad 20-30 metrov ... "
Je to tak, že čistá voda teprve vtéká do rašeliniště?
Pokud je ale ta voda tmavá, tak je to voda rašelinná.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Jeleň » 02 Máj 2018, 21:27

Tam sú ako dva potôčiky ktoré sa spájajú. Jeden pramení priamo v rašeline ale ten druhý už je čistý ale je veľmi slabý takže je tam skoro len stojatá voda (čiže "nepitná") alebo len veľmi slabý prúd vody z ktorého sa dá len ťažko nabrať nejakú vodu. Tak že či je taká voda bezpečná (mala by) z toho slabého alebo aspoň dolu prúdom už spojeného potoka, že či sa nejako tá voda nižšie neočistí od rašeliny.
Jeleň
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 08 Jan 2018, 20:32
Bydlisko: Klin-Orava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Willy » 03 Máj 2018, 09:46

Pokud voda z toho slabého zdroje je čistá a alespoň nepatrně teče, tak si udělej studánku.
Vykopej v místě prameniště hlubší jámu, ve které se voda nasbírá a z té tůňky pak budeš moct nabírat vodu nějakou čistou nádobkou. Důležité ale je, aby tůňka měla horní - povrchový odtok. Ze začátku bude voda kalná, ale časem, pokud tam je alespoň malý proud, tak se vše vyčistí. Pak už je jen dobré udělat nad tůňkou nějakou stříšku, aby do vody nepadalo listí, jehličí a podobně.
Zásadní ale je , že ta voda nesmí být tmavá a její chuť rašelinná.
Tady se podívej na pár fotek z činnosti skautského odílu Jestřábi, který vede dlouhá léta můj kamarád Grizzly :skaut: .
http://www.jestrab.estranky.cz/fotoalbum/stavba-studanky-pod-vlci-horou/
Z fotografií snadno pochopíš celý postup.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod 72janik » 03 Máj 2018, 10:22

Waau... Krásne spravili tu studničku... :yees: :wolf:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Jeleň » 03 Máj 2018, 21:38

Ďakujem pekne za pomoc a nové vedomosti určite vyskúšam.
Jeleň
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 08 Jan 2018, 20:32
Bydlisko: Klin-Orava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 0 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron