Celty 3x3

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

Celty 3x3

Poslaťod Chameleon_sk » 30 Nov 2012, 07:12

Celty o štvorcových rozmeroch cca 3x3m sú pomerne rozšírené. Samostatné prehľadné vlákno však chýba.
Väčšina z nás si z nich stavia základné druhy. Avšak, tento rozmer umožňuje byť trošku kreatívnejší a prispôsobiť tvar prístrešku počasiu a podmienkam
Bol by som rád ak by sa toto vlákno rozrástlo o fotografie vaších prístreškov.

Na začiatok pridám aj jeden pekný prehľad ako inšpiráciu čo všetko sa dá z celty postaviť.
Prílohy
stýly prístreškov.jpg
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Celty 3x3

Poslaťod beaster » 21 Dec 2012, 12:15

Diki Chameleon ... ten obrazok je uplne super, presne take nieco som potreboval. Tie uplne najzakladnejsie pristresky som poznal ale su tam niektore, ktore by som chcel na buduci rok vyskusat :D Najviac ma zaujal typ "Arrowfield Wedgecover" a "Kennel" :camp:
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: Celty 3x3

Poslaťod Chameleon_sk » 21 Dec 2012, 14:51

Som rád, že si našiel inšpiráciu.
Ak sa ti podarí a nezabudneš.... pridaj aj fotografie, prípadne postrehy. :camp:
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Celty 3x3

Poslaťod Pája » 12 Júl 2021, 14:52

Ahoj! Vytáhnu vlákno z toho nánosu prachu a pochlubím se poslední stavbou typu: "co se v lese naučíš, na fesťáku jak když najdeš". Stan nemám, takže jsem postavila tento "jehlánek s předsíní", vyztužený trekovými hůlkami. V základu bez předsíňky je potřeba sedm kolíků a jednu hůlku k vypnutí, na variantu níže je potřeba minimálně osm kolíků, dvě hůlky, dvě vypínací šňůry (plus volitelně dvě další k upevnění vchodových chlopní) a karabinku.

20210709_160031.jpg
20210709_160020.jpg

Nějaké schéma ke stavbě níže v obrázku - nejdřív se připíchnou červené poutka, žluté rožky se zahnou dovnitř. Pak hůlku nastavíme na přibližně 125 cm a podepřeme ji pod středové oko (růžová tečka). Pak je dobré nějakou šňůrkou přes celtu hůlku na chvíli zajistit, aby se nekácela. Na hrotu může zůstat botka, ale podle mě je lepší ji sundat, zapichnutá do země je hůlka stabilnější. Následně se připíchnou modré očka a z hůlky se provázek sundá. Pokud chce člověk předsíňku, nastaví druhou hůlku asi na 110 cm a podšprajcuje šikmo kousek od středového očka na otevřené straně (oranžový bod). Na očko se přivážou dvě vypínací šňůrky a vypnou se tak, aby k sobě svíraly úhel přibližně 90°. Je dobré mít na šňůrce takovou tu vypínací posuvku/ očko, jinak se s tím člověk bude trochu prát. Vzniklé chlopně můžete nechat tak, nebo pojistit zelená očka karabinkou, aby vzniklý jehlánek zavřely (zůstane větrací mezera), případně za tato očka uvázat šňůrky a připevnit je ke středovým okům na stěnách přístřešku (bílá) a přístřešek mít z jedné strany otevřený. Pokud má člověk dost kolíků, je dobré do zbylých oček natlačit všechny. Přístřešek se pořádně vypne a je lépe přikotvený.

tarp_3x3_forest_green_dimensions.jpg

Můžu říct, že tento typ se mi pro danou příležitost velmi osvědčil. Konstrukce je dost tuhá, takže vydrží i vítr, a pokud se dobře vypne, je stabilní a dobře odolná dešti. Přes vyšší hůlku se v pohodě dá ráno přehodit spacák nebo ručník a na přístřešku ho usušit. Na festivalu člověk ocení i to, že poskytuje soukromí. A druhá věc - netrčí z toho příliš kotvících šňůr, takže je menší pravděpodobnost, že vám někdo v noci přistane v úsměvu/ zboří přístřeší. To jsem trochu pojistila i tím, že jsem na ty dvě šňůrky navázala kousky reflexního paracordu. Asi to fungovalo, nečekaného hosta jsem vevnitř neměla. Uvnitř je překvapivě hodně místa. Já jsem zvolila ležení souběžně se zadní stranou kvůli mírnému svahu, ve kterém jsem byla nucená přístřešek umístit, protože kolmo na zadní stěnu bych se během noci asi dost sesouvala dolů (lepší místo už nebylo). Kolmo na ležení se mi pohodlně vešla krosna a ještě mi zbyla spousta místa na pohyb. Jsem malá a skladná, ale i chlap normální velikosti by neměl problém. Ze spacáku i do spacáku se lezlo dobře, a na převlékání v sedě taky dost místa.

Já jsem chlopně zapínala karabinou kvůli soukromí, ale v přírodě bych je určitě nechala upevněné v otevřené pozici kvůli kondenzaci vlhkosti - jediná opravdová nevýhoda této konstrukce. Na slunném místě se přístřešek orosil v podstatě hned po setmění, ale nebylo to tak hrozné, že by mi vlhkost pak kapala do věcí - i zapnutý má pořád nějaké větrání. Naopak oceňuji, že takto přikotvený k zemi tento přístřešek úplně eliminuje noční průvan, ze kterého mívám pravidelně zatuhnuté ramena. Ani stékání nočního chladu ze svahu nebylo nijak zvlášť patrné.

20210710_074149.jpg

20210709_195811.jpg

Jinak kdo by chtěl pro lepší představu video, vycházela jsem ze stavby tohoto tarp tentu, ale bez zadního vchodu, a místo předního je předsíňka s druhou hůlkou. Podle mě je to takto i praktičtější, protože si moc nedovedu představit, jak bych v noci zápasila rozespalá a s tlačícím měchýřem s hledáním kolíku v mokré zemi někde na druhé straně stěny. Ale samozřejmě originál je asi lepší v bouřkách, kdy prší vodorovně a ze všech stran. Já jsem měla přístřešek orientovaný stěnou proti jihozápadu, odkud většinou fouká, takže voda by se mi dovnitř nejspíš nedostala. Spíš by podtekla stěnou ze svahu, což je už ale záležitost podlážky (používám schlafen podložku BW a pod batoh pevný pytel na odpad) a taky trochu štěstí.

Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x


Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť