Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 25 Jún 2012, 08:45

Dlho som váhal,či niečo napísať,lebo poväčšine si každý záujemca o celtu kúpi dačo umelé ( bezúdržbové ).Mne však Umelá tkanina nevyhovuje - nemá dušu,je chladná a neosobná. Dávam prednosť bavlne , ktorá je odolnejšia aj proti iskrám z ohnišťa. Pokúsim sa teda zbežne popísať postup zrodu mojej poslednej celty cca štvorcového tvaru s rozmermi cca 3x3m.

Dostala sa mi do ruky bavlnená sýpkovina na paplony plnené perím. Je fajn husto tkaná ,pritom jemná a ľahká. No pôvodná ružová farba ma trocha dráždila aj ked som sa pohrával s myšlienkou, že ju takú nechám - pre srandu! Ale nakoniec som sa rozhodol ju zafarbiť. Použil som farbu na bavlnu zn. DUHA v rôznych odtieňoch ( béžova, svetlo zelená, tmavotelená ).Metráž sa dá kúpiť v rôznych šírkach -ja som mal látku v 145 cm šírke a tak som z nej odstrihol dva pásy dlhé asi 3,1m.Tie som vyvaril najprv v béžovej farbe. Potom som začal s farbením tzv. batiky. Látku ( suchú ) poviažeme špagátom do rôznych tvarov a vložíme do zvolenej farby. Ak chceme viac farieb tak vždy začíname tou najsvetlejšou.



Začíname šiť. Vyžehlené pásy látky položíme po dĺžke lícom na seba a zrovnáme. Asi 1 cm od okraje vedieme steh po celej dĺže čím látky spojíme do požadovaného rozmeru. Obrázok na ľavo
Ak nie sú okraje spevnené ( ja som mal a tak som tento krok vynechal ) ešte ich zaendlujeme- na šijacom stroji nastavíme ten cik-cak steh proti páraniu.
Potom zošitú látku vystrieme a zošitý výstupok prehneme na jednu stranu a následne zas rovným stehom prešijeme čím spevníme spo.j Obrázok na pravo



Obvod budúcej celty zahneme 2x po 1 cm a prešijeme ( kvôli spenveniu a páraniu okrajov ).Ja ešte prišívam dokola bavlnený šikmí prúžok ( lemovku ) z ktorej robím aj upínacie oká.Túto prišívam dvomi stehmi po jej oboch okrajoch. Na túto celtu konkrétne som použil aj kovové prievlečné oká z Liazky z roku 1978 :-)
So šitím sme skončili...výsledok však treba naimregnovať- postup nájdete tu:

http://www.bushcraft-portal.sk/forum/vi ... ?f=11&t=58

Po vyžehlení drží bavlna vodu takto aj 24 hodím.


No a to je koniec...ja som už stihol celtu vyvetrať v prírode na rôzne spôsoby a aj dážď a silnejší vietor zvládla na jednotku!
Prílohy
3.JPG
batikovanie
4.JPG
batikovanie
5.JPG
pred zošívaním výsledok poriadne vyžehlíme
6.jpg
škaredá škica vytvorená v skicári ... snáď jasná :-)
7.JPG
impregnácia kamencom
8.JPG
varianta pre jedného
9.JPG
varianta pre jeden párik
10.JPG
varianta pre dva páriky
11.JPG
Váha tohoto konkrétneho kusu je 1250g. Tak dopĺňam tie rozmery-balené to je tak ako som navyknutý...tj, že ak je niekto zvyknutý veci rolovať tak dostanete valec cca 25cm dlžky a 13cm v priemere
12.JPG
Verím, že vám tento návod v dačom pomôže ,ale hlavne naštartuje prejsť na prírodné materiály, ktoré odzrkadlujú Vašu osobnosť...
Prajem veľa zdaru.
Naposledy upravil atti.hombre dňa 08 Máj 2021, 08:08, celkovo upravené 4
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod milos » 26 Jún 2012, 08:32

super návod určite ho vyskúšam. Chcel som kupovať celtu ale prírodná a reciklovateľná bude určite lepšia.
milos
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 10 Máj 2011, 08:55
Bydlisko: Košice-Bratislava
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 25 Aug 2012, 15:30

:D Tak ,keďže je človek tvor večne nespokojný, alebo ak chcete vynaliezavý - tak aj ja som tú moju celtičku trocha vylepšil! Nakreslil som si model v mierke 1:10 ako by to malo vyzerať hotové a pustil som sa do zvyšku sýpkoviny nožnicami.


Podla návrhu som vystrihol obdĺžnik a zošil pásy látky dokopy. Potom som naznačil na vzniknutú plochu dva boky zrkadlovo k sebe otočené ( kvôli šetreniu materialom ) a vystrihol ich. Obšil som kraje aby sa nepárali a prišil pútka na kolíky. Na farbenie som použil hnedú farbu Duha ( robil som batiku ako pri predchádzajúcom farbení ). Hnedú preto,lebo som teraz zelenú už nemal. Po farbení usušiť , naimpregnovať a ožehliť.


Váha bokov je nejakých 600g.
No a samozrejme ,že som výsledok nakoniec prevetral v prírode- hoci nepršalo , bočné steny som ocenil pri nočnom prúdení chladného vzduchu dolu roklinou.
Zároveň mi oheň pred sheltrom dokonale vyhrial priestor môjho dočasného príbytku.


Na záver by som podotkol jeden postreh- na tento typ prístrešku stačí ,keď je dĺžka prístrešku 2.4m - teda netreba 3m- v chladnom počasí je tolko priestoru problém vyhriať- ale v lete je to jedno.
:camp:
Prílohy
20.jpg
Návrh - aspoň trocha v mierke 1:10
21.JPG
Porovnanie veľkosti popri samotnej celte 3 x 3m.
22.JPG
23.JPG
24.JPG
25.JPG
Do torny ( na fotke ) som zbalil celtu 3x3m, dva boky, dve 700g vlnené deky maďarskej armády
Naposledy upravil atti.hombre dňa 08 Máj 2021, 08:16, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod manek2364 » 27 Aug 2012, 22:26

Pekny navod na vyrobu celty,tak toto ma nenapadlo pouzit sypkovinu,hladal som na internete nejaku vhodnu latku ale nasiel som len tuto:http://www.army-shop.cz/produkty/latky---metraz---povleceni/latky---metraz.html.Chcel som to na vyrobu celty a hamaku,na hamak by to mozno tiež stačilo tak 90-100 kg by ten material mohol uniest,pripadne dvojmo a medzi to dat karimatku.Atti vdaka za ten prispevok super si to vyriešil bavlnena latka+impregnacia a cenovo neprekonatelne!
Marian
Obrázok užívateľa
manek2364
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 07 Okt 2011, 21:40
Bydlisko: Nitra ,Kamenna 94
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 28 Aug 2012, 17:00

manek2364... z tohoto som šil a je to fajn : http://www.army-shop.cz/produkty/latky- ... /2144.html :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod macmatej » 10 Sep 2012, 14:40

Tak som podla Attiho zrobil svoju celtu. Porobil som tam nejake modifikacie.

Obrázok
velkost 140x240cm hmotnost 580g

Obrázok
farbene olivovou batikovane hnedou - jesenná strana

Obrázok
Na jednu stranu som nastriekal sprejom pasiky - letná strana



Obrázok
Batikoval som aj popruhy. Nasite su tak, aby sa vyslednica zatazenia rozlozila rovnomerne 8)

Obrázok
stredny popruh na vycentrovanie celty na lane

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 10 Sep 2012, 16:22

:yees: super farby!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod finn » 10 Sep 2012, 20:35

Matej super praca. Nebolo by dobre tie stredove putka nasivat vzdy z hora a tahat hlavne lano nad celtou? Znizi sa tak premokanie v mieste kontaktu lana s celtou. Kolko mas celkovo ociek/putiek po obvode a kolko stredom?

:yees:
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod macmatej » 10 Sep 2012, 22:41

No mozno by bolo lepsie tahat to vrchom, ale bal som sa ze by sa to zachvilu zacalo parat. Musel by som to nejako zosilnit. Takto je vaha celty rozozena po celom lane.

Dokopy mam 8 ociek:
-4 v rohoch
-2 v stredoch bokov
-2 na centrovanie spagatu
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod Joda » 11 Sep 2012, 21:28

po hodně dlouhé době si procházím vlákna na foru a teprve teď sem narazil Atti na tvůj návod :) musím ti ho velmi pochválit. Moc se mi to líbí jak si to napsal. Navíc musím uznat že ta bavlněná látka kterou používáš není o moc těžší než umělina... takovouto celtu bych byl i ochotný sebou na táboření vzít a do budoucna si snad i jednou zhotovím. Dávám ti pochvalu :yees:
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod finn » 26 Sep 2012, 14:57

Pozdravujem vsetkych domacich vyrobcov basha-trap-celty.Chcem sa spytat ci impregnacia KAMENCOM sa da pouzit i pri umelych materialoch. Mam k dispozícii vojensky padak OVP-68 (prikladam aj link), teda jeho vrchnu cast a rozmyslam, ze by som si z neho urobil plachtu na pristresok. Padak je vyrobeny z umelych vysokopriedusnych tkanin na chemlonovom zaklade (UVIZETA,UPARAS, UKRESA), co by bolo fajn ale muselo by sa to dat naimpregnovat. Este som rozmyslal aj nad hamakou, ale to je uz iny pribeh.

Kód: Vybrať všetko
http://www.uton.cz/vystroj/padaky/padak-ovp-68/


Dakujem za uzitocne rady.
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod quaxo » 26 Sep 2012, 15:16

Ahojte vospolok,

tiez mam otazku k impregnacii spominanej bavlny. Vidim ze ej tam pekna fotecka so zadrzanou vodnou kvapkou. Mna zaujima, je mozne nejako zistit aka ucinna je impregnacia v kombinacii so spominanou latkou vo vyjadreni vodnym stlpcom?
Leboi voda ked pada na latku, napriklad pri dazdi, tak pochopitelne naraza vytvarajuc nejaky tlak, takze ked volne pokvapkam a zadrzi, tak fajn, ale co napriklad burka, aby soms a nemusel bat, ze bude liat ako z krhly aj s vetrom napriklad a ta celta pretecie, alebo ju pouzijem ako podlozku zaroven pod karimatku a tlakom zacne vlhkost prechadzat.
Ak nemate poruke nejaky vypocet vykonany na vasich domacich celtach, budem spokojny aj so skusenostami :)
Len by som take rad vedel predtym nez taku tiez vyskusam dat dokopy, lebo ten napad a realizacia sa mi paci.

Dakujem!
Obrázok užívateľa
quaxo
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 12 Mar 2012, 17:06
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 99 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 26 Sep 2012, 16:51

:roll: vodný stĺpec- no k tomu nech sa vyjadria inžinieri tu na fore...Napíšem len jedno- raz som mal ( nutnosť v tom čase ) napnutú celtu skoro rovno ( striešku ),mala minimálny sklon, aby sa pod ňu spratalo viac ľudí.Ak to mám vyjadriť číslami tak 2m2 v uhle asi 15°.Taký lejak som od vtedy nezažil a že ich bolo pár tak to si píš! Ako sme ležali na karimatkách tak tie kvapky odskakovali od celty skoro tak ako dopadli,ale predsa len niečo prešlo tým tlakom padajúcej vody a pociťoval som to ako rannú hmlu na tvári.
Nikdy viac som tak celtu nenapol-vždy dodržím dobrý sklon a ani som tento jav už nepozoroval. :camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod quaxo » 27 Sep 2012, 10:35

Dakujem za odpoved, z toho pozorovania laicky usudzujem, ze teda nad padajucou vodou si nemusim vobec lamat hlavu, ale ako izolacnu podlozku proti vlhkosti, radsej vyuzit uz nieco ine.
I ked na druhej strane, nie som si isty ze by moja stara celta zadrzala vlhkost pod posobiacim tlakom :)
Obrázok užívateľa
quaxo
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 12 Mar 2012, 17:06
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 99 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 27 Sep 2012, 13:40

:mrgreen: jo a jeden veľmi dôležitý údaj som pozabudol: Tá celta bola šitá z bavlny o hustote 195g/ m2 takže ak by sa použila stanovka s 320g/m2 - ako by malo byť tak tento úkaz s najväčšou pravdepodobnosťou nepozorujem!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Ďalší

Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia