ADIRONDACK LEAN-TO

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 18 Máj 2020, 16:53

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 9. část

AD9 81.JPG

A takhle vypadala už hotová lavička.

AD9 82.JPG

Adirondack lean-to se dostal do stádia, kdy už by bylo možné ho začít používat a tak jsme se rozhodli pro jeho slavnostní otevření.
Dopoledne před tím jsme Genia, Pítrs, Sokol a já absolvovali první brigádu v nadalekém chráněném území - viz report:
viewtopic.php?f=36&t=1696&p=44265#p44265

AD9 83.JPG

Během docela sychravého podvečera jsme stihli ještě nachystat ohniště i skromnou hranici a se soumrakem Sokol začal rozdělávat oheň třením dřev.

AD9 84.JPG

Celé dopoledne propršelo a tak byla ve vzduchu docela slušná vlhkost. S tím si však Sokol poradil.

AD9 85.JPG

Tady už jsou dlouho očekávané plamínky prvního ohně před naším přístřeškem.

AD9 86.JPG

Konečně se oheň rozhořel.

AD9 87.JPG

Při zahájení zazpívám píseň "Žijeme a čas utíká", což je taková naše neoficiální rodinná hymna.

AD9 88.JPG

Parta přátel, které spojují nejen toulky po horách, ale taky mnoho společných zájmů a samozřejmě i pořádný kus práce.

AD9 89.JPG

Při tomto slavnostním otevření jsme se my čtyři kamarádi - Genia, Pítrs, Sokol a Willy rozhodli založit si woodcraftersko-bushcrafterský klub.
Pítrs zrovna předčítá naše krédo, které jsme si na srubu SUIVAKKO za dlouhých zimních večerů společně sepsali.

AD9 90.JPG

Náš "CAMP FIRE CLUB" je právě založen :wolf: !



FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 18 Máj 2020, 16:56

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 10. část

AD10 91.JPG

Pohled na Adirondack lean-to z dálky, vpravo je vidět ještě jeden prostor na spaní, o kterém jsem psal zde:
viewtopic.php?f=32&t=2442&p=44037#p44037

AD10 92.JPG

Měl jsem v plánu ještě někdy v budoucnu upravit více terén v okolí přístřešku.

AD10 93.JPG

Nucené coronavirové volno, které jsem trávil se svojí manželkou na srubu, mi umožnilo realizovat se hned.
Dva měsíce souvislého pobytu v přírodě byl luxus, který jsem si zatím snad kromě školních let v životě ještě nedopřál.

AD10 94.JPG

S vervou jsem se pustil do vyrovnání terénu, ale práce moc neubývala.

AD10 95.JPG

Na závěr jsem si nechal pařezy uschlých jilmů.

AD10 96.JPG

Ještě, že jsem nechal ty pařezy dost vysoké, byla větší možnost s nimi začít hýbat. Nejdřív jsem pařez kolem dokola obkopal a některé kořeny krumpáčem i přesekl. Pak jsem si vzal tlusté lano, vhodné třeba na soutěž v přetahování a začal realizovat takový svůj zlepšováček.

AD10 97.JPG

Spojil jsem lanem pařez a vedle rostoucí strom, do smyčky jsem pak vrazil pořádný klacek. Jeho otáčením se lano zkracovalo.

AD10 98.JPG

Když už hrozilo, že by lano dalším navíjením mohlo prasknout, stlačoval jsem klacek směrem k zemi. Po chvíli se ozvalo křupnutí a pařez se trochu naklonil. Navinuté lano jsem povolil, smyčku zkrátil a celý proces několikrát opakoval.

AD10 99.JPG

Na tomhle snímku šla veškerá moje skromnost stranou :oops: , byl to poslední z pěti pařezů a já byl nejen pyšný, ale hlavně šťastný, že tuhle zábavu mám už konečně za sebou.

AD10 100.JPG

No a takhle to vypadalo po definitivní úpravě terénu.


FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 18 Máj 2020, 16:56

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 11. část

AD11 101.JPG

Teď, když už bylo celé okolí vyčištěno a srovnáno, mohli jsme s klukama během jednoho víkendu přístřešek natřít ochranným nátěrem.
Taky jsme se konečně mohli věnovat udělání na sucho poskládané kamenné "podezdívce".

AD11 102.JPG

Když už byla podezdívka, dodělal jsem z druhého boku přístřešku polici s prostorem na ukládání paliva.

AD11 103.JPG

Takhle vypadá přístřešek z opačné strany.

AD11 104.JPG

S přední stranou podezdívky jsme se fakt vyblbli, chtěli jsme tam totiž dát hodně velké kameny.

AD11 105.JPG

Pro utěsnění spár mezi kládami v zadní stěně jsme použili dlouhé latě s trojúhelníkovým profilem.

AD11 106.JPG

Upřímně - laťky u podlahy se moc dobře zatloukaly :roll: .

AD11 107.JPG

Někde bylo potřeba ještě spáru upravit a tak jsem poprvé v životě tesal sekerou vleže :wink: .

AD11 108.JPG

Mezery v zadní stěně jsou zakryty, na podlaze leží rozpůlené klády nachystané na výrobu dalších laviček.

AD11 109.JPG

Tohle už byla zábava - poličky uvnitř přístřešku jsem udělal stejné na každé straně.

Přátelé,
omlouvám se za poněkud rozsáhle zpracovaný report.
Za prvé, je to pro mne půl roku života, kdy jsem se o víkendech nevěnoval prakticky ničemu jinému.
Za druhé přiznám, že tahle stavba byla moje srdcovka a myslím, že tomu tak bylo i u dalších mých kamarádů.
Atmosféra při práci byla fakt skvělá - spousta legrace, sice dřina, ale i radost z řemeslné práce :yees: . Během té doby se na stavbě vystřídalo opravdu hodně mých kamarádů (s mnohými mne pojí dlouholeté přátelství a vandry, ba i expedice - třeba zrovna do Laponska). Mnozí konstatovali, že pomáhat při stavbě pro ně vlastně byl takový tesařský workshop :D .
Za třetí - už při minulém povídání se na mne obracelo dost lidí s různými technickými dotazy. Rozhodl jsem se to tedy zpracovat poněkud detailněji.

A ještě k tomu pokusu, stavět to pokud možno jen jednoduchými nástroji. Navedl mne na to vlastně Atti, když report z první stavby adirondacku u mého kamaráda komentoval: "... Je to parádne dielo ... jediné čo je u mňa mínus je použitie motorového náradia. Nejak mi to nejde dohromady ( to mám v hlave - nejak tie veci ako pílu a flexku nemám rád ) ...". No a já konstatuji, že jsem si to zkusil, ale pokud bych v životě ještě jednou něco takového stavěl, dal bych zase přednost alespoň motorové pile :wink: . Specielně ty rovné plochy trámů a hlavně spoje by šly výrazně rychleji :wink: .



FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Pája » 18 Máj 2020, 19:46

Díky za report, paráda! :yees:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 04 Feb 2021, 00:37

TRAPPERSKÝ ADIRONDACK LEAN-TO
Narazil jsem na pěkné fototografie amerických hobbystů, kteří napadobují trappery z období kožešinového obchodu v letech 1820 - 1840.

Trapperský adirondack 01.jpg


Trapperský adirondack 02.jpg


Trapperský adirondack 03.jpg


Trapperský adirondack 04.jpg


Trapperský adirondack 05.jpg


Trapperský adirondack 06.jpg


Trapperský adirondack 07.jpg
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 16 Feb 2021, 01:53

ADIRONDACK LEAN-TO V ZIMĚ
Je to už nějaká doba, co jsem v téhle rubrice uveřejnil fotografii staženou někde na netu.

01.jpg

A k tomu jsem připojil, jaké jsem měl při spatření této fotografie pocity:

… od rána mrzne, celý den šlapu na sněžnicích. Konečně jsem na místě, teď rychle oheň. Vyskočil první plamínek, naštípané třísky vrším jednu na druhou. Začíná být trochu teplo. Hodil by se kotlík čaje. Měsíc v úplňku ozařuje okolní les a k nebi občas vzlétne jiskra. Já sedím s hrnkem v ruce a koukám na všechnu tu nádheru.

Letošní zima je štědrá i k nižším polohám a tak se také u našeho srubu v nadmořské výšce necelých 350 metrů objevila nadílka sněhu.
Trávíme tu teď se ženou hodně času a tak mne napadlo udělat si podobnou malebnou fotografii adirondacku, který jsme si zde s přáteli postavili.

A1.JPG

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Predchádzajúci

Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron